Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ericsoft Pozri príspevok
Opýtam sa trochu laicky a neznalo, spomínate tu len podvojné účtovníctvo, ja však potrebujem vedieť v JÚ ako mám vyriešiť zálohovú faktúru..
Bola vystavená 10.3.2011 na sumu 1000€ a bola uhradená. Teraz na konci mesiaca som vystavil celkovú faktúru, kde som od celkovej sumy 1500€ odrátal 1000€, takže sa uhradil len zvyšok 500€.
Mám účtovať aj ZáFa alebo len normálnu faktúru? Lebo keď zaúčtujem oboje, pri zadávaní normálnej fa nemám možnosť odrátať zálohovú platbu a tak to nakoniec berie ako príjem 2500€.
ď. (pohoda)
Ak ide o program Pohoda, vystavíš zálohovú faktúru, spáruješ ju pri úhrade. Pri vystavovaní vyúčtovacej faktúry účtuješ cez položky, potom cez Záznam – Zálohové faktúry, prenesieš ZF do vyúčtovacej, suma bude mínusom a zostane iba suma k úhrade. Predkontácia musí byť rovnaká pri vyúčtovacej FA aj pri zálohovej FA.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

sybila3 Pozri príspevok
zálohová faktúra sa predsa neúčtuje len eviduje, účtuje sa až platba.
No tak som to myslela, že keď je uhradená zálohová platba napr. cez BV, priložím ju k výpisu a zaúčtujem napr. nákup tovaru ako VOZD.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mizu24 Pozri príspevok
No tak som to myslela, že keď je uhradená zálohová platba napr. cez BV, priložím ju k výpisu a zaúčtujem napr. nákup tovaru ako VOZD.
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.
3 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

rodina1 Pozri príspevok
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.
Ďakujem za radu...
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

rodina1 Pozri príspevok
Úhradu zálohovej faktúry účtuješ ako VNZD. Až vyúčtovacou faktúrou preúčtovávaš do VOZD v potrebnom členení.
P.S. Zálohovú faktúru si môžeš priložiť k BV.
Prečo úhradu zálohy ako VNZD?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
beatam Pozri príspevok
Prečo úhradu zálohy ako VNZD?
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.
3 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

rodina1 Pozri príspevok
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.
Ja od roku 2008 (po zmene ZDP) účtujem zálohy ako VOZD.
Hádam sa ešte niekto vyjadrí ...
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.
Jarka mám iný názor.

http://www.porada.sk/t155449-je-prij...-vydavkom.html
0 0
Ericsoft Ericsoft

Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

babi2 ďakujem za odpoveď. Ale rozhodol som sa, že účtovnícky program nechám zatiaľ bokom, nemám na neho popri práci čas a hlavne s tým zatiaľ neviem poriadne robiť.
Tak som sa rozhodol že začnem viesť knihy pohl. a zavazkov, kde budem evidovat vystavene a dosle faktury. postupne potom zavediem aj penazny dennik aj pre ostatne hlavne hotovostne pohyby. Auto zatial nemam prehodene do podnikania, takze knihu jazd nepotrebujem.

Co ešte potrebujem evidovať v JÚ? Ide o to, že zatiaľ si uplatňujem 40% a neni som platcom DPH.
Ale chcem sa ním stať, a tak sa potrebujem dostať do procesov, ktoré ma budú čakať postupne...
Naposledy upravil Ericsoft : 09.04.11 at 08:21
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
marjankaj Pozri príspevok
Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

rodina1 Pozri príspevok
Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím
Toto platilo k 31.12.2007
Zákon o dani z príjmov od 1.3.2007
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

A toto je v súčasnom zákone

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008
(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.
6 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

Takže preddavok (prijatý/uhradený) ovplyvní základ dane v čase, keď bude zaplatený.
Naposledy upravil beatam : 09.04.11 at 14:38 Dôvod: doplnenie textu
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
rodina1 Pozri príspevok
Janko, možno som "slepá", ale môžeš byť konkrétnejší? Akosi to v tom § 52d nevidím

Preto som asi slepá, pretože citujem zo ZoDP, tu pricapenom na porade:

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

§17



(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
Preto som asi slepá, pretože citujem zo ZoDP, tu pricapenom na porade:

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

§17



(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
Je to aj tu na porade, i keď to písmeno (b) nie je odriadkované.

http://www.porada.sk/t69605-zakon-o-...2007-a.html#17

A bolo to tak aj predtým, teda aspoň od 1.1.1999 do 1.1.2004. (vtedy sa dosť pomenil zákon o dani z príjmu)
Nejdem to pozerať, ale je tu jedno vyjadrenie.
http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...?idclanok=2776
Naposledy upravil marjankaj : 09.04.11 at 21:37
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rodina1 Pozri príspevok
Nakoľko zálohová faktúra nie je daňový doklad. Preto sa jej úhrada účtuje ako VNZD.
Až vyúčtovacia faktúra spĺňa náležitosti daňového dokladu a na základe nej sa môže účtovať ako VOZD.
Pojem "daňový doklad" sa v súčasnosti nevyskytuje ani v zákone o dani z príjmu ani v zákone o účtovníctve. Teda význam nie je celkom jasný. Tak isto aj pojem "faktúra". "Faktúra" sa označuje iba v zákone o DPH a používa sa iba v súvislosti s týmto zákonom.

Podľa zákona o účtovníctve

§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
Teda by sa malo postupovať podľa tohto, ak iný zákon(o dani z príjmu) nestanoví inak. Čo bolo v období od 1.1.2004 do 31.12.2007 v tomto prípade.
4 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás poraďte mi SZČO platca DPH pri nahrávaní nových tovarov resp. ich presúvaní do tovarových skupín zabudol nastaviť DPH t.z. v marci tovar za cca 350 € bol predaný bez DPH. Ako ďalej postupovať? Prijať to ako tržbu bez DPH, čo však nie je podľa mňa správne.

Ďakujem
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, chcem vás poprosiť o radu ohľadom osobného vkladu do podnikania. na príjmovom dávate prijaté od: fyzickej osoby alebo od podnikateľskej osoby s ičo, dič? pekný deň
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Prijaté od fyzickej osoby - meno a priezvisko.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, pekný slnečný deň
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, prosím Vás ak je v zákone o DPH je napísené, že povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní - je to myslené tak, že ak dátum dodania je31.3.2011, tak vystaviť ju možno najneskôr 15.4.2011, alebo 14.4.2011?
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať