Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Kazdopadne pouzivanie osobneho uctu na podnikatelske ucely nie je spravne a vobec sa necudujem banke, ze na to reaguje, druha otazka je, preco ma ine poplatky pre jednotlivca a ine pre podnikatela, to je asi tazke zdovodnenie
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Takže preverila som to. Je to podnikateľský účet založený 12.03.2008. Výpis č. 1márec 2008 - zostatok -129,- sk
výpis č. 2 apríl 2008 - zostatok-260,69,- Sk
výpis č. 3 máj 2008 už je v pluse, lebo tam boli príjmy z podnikania.
Peňažný denník budem otvárať k 15.4.2008, lebo vtedy je začiatok podnikania podľa ŽL. Takže ako prvý riadok uvediem na bankovom okienku sumu z výpisu č. 1 alebo č. 2 . Podľa mňa výpis č. 1 a potom aj výdaj z výpisu č. 2 a postupne výpis č. 3. Je to tak správne?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

slavkavar Pozri príspevok
Takže preverila som to. Je to podnikateľský účet založený 12.03.2008. Výpis č. 1márec 2008 - zostatok -129,- sk
výpis č. 2 apríl 2008 - zostatok-260,69,- Sk
výpis č. 3 máj 2008 už je v pluse, lebo tam boli príjmy z podnikania.
Peňažný denník budem otvárať k 15.4.2008, lebo vtedy je začiatok podnikania podľa ŽL. Takže ako prvý riadok uvediem na bankovom okienku sumu z výpisu č. 1 alebo č. 2 . Podľa mňa výpis č. 1 a potom aj výdaj z výpisu č. 2 a postupne výpis č. 3. Je to tak správne?
Ak je to takto, tak by som dala počiatočný stav banky ten, ktorý bol v čase už založenia živnosti, teda k 15.4.2008. A tie ostatné bankové výpisy, teda 1 a 2, zúčtuješ v rámci závierkových operácií ako výdavky neovpl.základ dane.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Čiže dám tam sumu - 260,69 lebo na výpise za mesiac apríl kedy začalo podnikanie tam bol taký zostatok.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

slavkavar Pozri príspevok
Čiže dám tam sumu - 260,69 lebo na výpise za mesiac apríl kedy začalo podnikanie tam bol taký zostatok.
Vypočítaj si z výpisu stav účtu ku dňu otvorenia účtovných kníh - teda k 15.4.2008, a tento daj do PD ako počiatočný stav BÚ.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

liba2 Pozri príspevok
nielen DF ale aj došlý DBP ti musí "svietiť" , tak si to spáruj - veď sama uvádzaš, že sa s tým nedá už nič urobiť.
Ďakujem Ti za odpoveď Liba.
Ja som ale ten dobropis neúčtovala,lebo sa týka inej firmy..
Mám ho teda zaúčtovať a všetko spolu započítať,ale nedávať to do nákladov,ale ako VNZD?
A potom by to mohlo byť OK?
Ďakujem moc
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Orsz Pozri príspevok
Ak je to takto, tak by som dala počiatočný stav banky ten, ktorý bol v čase už založenia živnosti, teda k 15.4.2008. A tie ostatné bankové výpisy, teda 1 a 2, zúčtuješ v rámci závierkových operácií ako výdavky neovpl.základ dane.
Prečo VNZD? Ak je to podnikateľský účet, tak sú to výdavky súvisiace so založením živnosti.
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Môžete mi prosím niečo vysvetliť. Ak mal podnikateľ živnosť od 01. 09. 08. Jeho príjmy za toto obdobie boli vyfaktúrované v výške 90.000,- + jeho príjem sa zvýšil o príspevok z ÚPSVaR o 50. 000,- . Takže jeho celkový príjem bol za rok 2008 140.000,- a výdavky vo výške 70.000,- . To znamená, že 70. 000,- má zisk . Ako sa to teraz posudzuje z hľadiska sociálnej poisťovni? Lebo ak som to správne pochopila.. ak jeho príjem presiahol 97.200,- tak je povinný sa zaregistrovať na sociálnej poisťovni a platiť sociálne poistenie v minimálne výške.. Prosím poradte .. ĎAKUJEM
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Podnikateľ je povinný si podať do SP k 30.06.2009 výpis z daňového priznania za rok 2008. Podľa toho čo si popísala je povinný si platiť do SP odvody zo zákona od 01.07.2009, ktoré je splatné 08.08.2009.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ak jeho príjem presiahol 106.827,- Sk za rok 2008. ostatné ako mysimis
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mysimis Pozri príspevok
Podnikateľ je povinný si podať do SP k 30.06.2009 výpis z daňového priznania za rok 2008. Podľa toho čo si popísala je povinný si platiť do SP odvody zo zákona od 01.07.2009, ktoré je splatné 08.08.2009.
ekopo Pozri príspevok
ak jeho príjem presiahol 106.827,- Sk za rok 2008. ostatné ako mysimis
Závisí od toho, v akej výške bola spotrebovaná dotácia.

Suzi, do základu dane sa nezahŕňa prijatá dotácia. Pozorne si prečítaj tieto 2 príspevky.
1. http://www.porada.sk/511079-post5.html
2. http://www.porada.sk/517315-post8.html
Naposledy upravil Marína : 15.01.09 at 17:58
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
To je pravda, zadávateľ otázky asi vie čo robí, keď zadal údaje..
do základu dane sa zahŕňa prijatá dotácia, ak sa jedná o daňovníka z poušálnymi výdavkami .. čo asi nie je tento prípad


p.s. a ten prvý príklad si kde vyhrabala???
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

No tak som to pochopila aj ja, že je povinný. Ale dnes som sa stretla z názorom, že známemu povedala ekonómka, že mohol vystaviť faktúru aj na 200.000,- a nemal by povinnosť platiť poistenie. Tak to je blud. Len som si to chcela overiť, lebo ma silou mocou presviedčal, že je to tak. Povinnosť platiť by mu možno nevznikla v Daňovom priznaní.. ale na sociálnej poistovni musí podať prihlášku a zaregistrovať sa. ďakujem za objasnenie... veľmi pekne :-D
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ekopo Pozri príspevok
p.s. a ten prvý príklad si kde vyhrabala???
Najprv som si spomenula na môj príspevok a v ňom je doporučenie na tvoj.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
suzi663 Pozri príspevok
No tak som to pochopila aj ja, že je povinný. Ale dnes som sa stretla z názorom, že známemu povedala ekonómka, že mohol vystaviť faktúru aj na 200.000,- a nemal by povinnosť platiť poistenie. Tak to je blud. Len som si to chcela overiť, lebo ma silou mocou presviedčal, že je to tak. Povinnosť platiť by mu možno nevznikla v Daňovom priznaní.. ale na sociálnej poistovni musí podať prihlášku a zaregistrovať sa. ďakujem za objasnenie... veľmi pekne :-D

Zbožnujem takýchto ľudí. Keby aspoň svoje tvrdenia podložili a nejakým paragrafom konkrétneho zákona.
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

NO neviem mne sa zdá, že som to pochopila dobre.. lebo ak živnostník dostal na nákup materiálu, náradia dotáciu z ÚP vo výške 100.000,- a zo 100.000,- minul 50.000,- tak tento príjem sa v uzávierkových operáciách zahrnie do ostatných príjmov a zároveň do výdavkov OZD.. ?

zostatok je jeho záväzok .. ??? (voči ÚP, kým nezdokladuje zostatkovú sumu)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
suzi663 Pozri príspevok
No tak som to pochopila aj ja, že je povinný. Ale dnes som sa stretla z názorom, že známemu povedala ekonómka, že mohol vystaviť faktúru aj na 200.000,- a nemal by povinnosť platiť poistenie. Tak to je blud. Len som si to chcela overiť, lebo ma silou mocou presviedčal, že je to tak. Povinnosť platiť by mu možno nevznikla v Daňovom priznaní.. ale na sociálnej poistovni musí podať prihlášku a zaregistrovať sa. ďakujem za objasnenie... veľmi pekne :-D
to je pravda
0 0
suzi663 suzi663

suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

Asi som sa v tom prechádzajúcom príklade nevyjadrila presne .. ospravedlňujem sa.. ale takto som to pochopila z usmernení .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ekopo Pozri príspevok
to je pravda

ale len ak nebola uhradená do konca roka
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Ti za odpoveď Liba.
Ja som ale ten dobropis neúčtovala,lebo sa týka inej firmy..
Mám ho teda zaúčtovať a všetko spolu započítať,ale nedávať to do nákladov,ale ako VNZD?
A potom by to mohlo byť OK?
Ďakujem moc
posúvam,prosím. môže to byť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať