Zavrieť

Porady

Registracna pokladna versus prijmove blocky

Ahojte, prosim pomozte mi vyriesit tento problem. Firma prave zakupila registracnu pokladnu. Doteraz som vypisovala prijmove doklady pekne rucne strucne a teraz sa mam naucit s nou robit. Doteraz som s nou nemala ziadnu skusenost, preto by som sa rada opytala:

Ak mam registracnu pokladnu, musia ist vsetky prijate uhrady od zakaznikov priamo cez tuto pokladnu (myslim tym, ci musim na vsetko vyhodit priamo z tejto pokladne blocek) alebo ak mi niekto zaplati fakturu v hotovosti mozem vyhotovit aj rucne vypisany prijmovy doklad?

Poradte mi niekto kto s tym mate nejake skusenosti, lebo ja som z toho magor, a chcela by som sa to uz konecne naucit.

Dakujem
Usporiadat
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
andrej_rv Pozri príspevok
...... Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.
Je to celkom logicke, lebo keby ste aj uhradu pohladavky riesili cez RP potom by Vam ta suma isla 2x aj do vynosov aj do DPH...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Upozornujem, že veta červeným písmom už nie je vo vyhláške platnej od 1.9.2008! Príjem hotovosti je potrebné riešiť cez ERP. Treba však zabezpečiť pomocnú evidenciu aby táto úhrada nevstupovala 2x do výnosov a do DPH. Formu pomocnej evidencie vyhláška ani zákon neurčuje. Platca DPH si môže úhradu evidovať v ERP v režime 0% DPH.
Téma, kde je aj stanovisko UDR a pokračovať prosím tu: http://www.porada.sk/t87509-p4-potre...okladnicu.html
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ekopo Pozri príspevok
Upozornujem, že veta červeným písmom už nie je vo vyhláške platnej od 1.9.2008! Príjem hotovosti je potrebné riešiť cez ERP. Treba však zabezpečiť pomocnú evidenciu aby táto úhrada nevstupovala 2x do výnosov a do DPH. Formu pomocnej evidencie vyhláška ani zákon neurčuje. Platca DPH si môže úhradu evidovať v ERP v režime 0% DPH.
Téma, kde je aj stanovisko UDR a pokračovať prosím tu: http://www.porada.sk/t87509-p4-potre...okladnicu.html
síce tam nie je tá veta ale je tam zachované to že tržbou sa chápe platba v hotovosti na predajnom mieste. To znamená že úhrada pohľadávky nie je tržbou na účely zákona o ERP platného od 1.9.2008, pretože sme povinný cez ERP viesť len tržbu podľa tohto zákona nič iné...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
V zákone 289/2008 pribudla definícia "predajného miesta" cit:

§2 ods. k.,predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a preto Tvoj argument neobstojí.

P.S. Platnosť je až od 1.3.2009
Naposledy upravil ekopo : 03.09.08 at 07:20 Dôvod: P.S.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ekopo Pozri príspevok
V zákone 289/2008 pribudla definícia "predajného miesta" cit:

§2 ods. k.,predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a preto Tvoj argument neobstojí.

P.S. Platnosť je až od 1.3.2009
lenže aj v minulosti bolo veľkým omylom že vystavením faktúry je zánik povinnosti viesť evidenciu cez ERP...ale bohužial pokiaľ bola prijatá hotovosť za tovar alebo službu malo to ísť cez ERP. Pohľadávka je nesúlad medzi vznikom nároku a časom úhrady to je celé je to o vnímaní...ja len hovorím pokiaľ je úhrada na základe faktúry t.j. pohľadávky a nie v hotovosti na predajnom mieste je to presne to isté ako bolo predtým len inak zadefinované
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
lenže aj v minulosti bolo veľkým omylom že vystavením faktúry je zánik povinnosti viesť evidenciu cez ERP...ale bohužial pokiaľ bola prijatá hotovosť za tovar alebo službu malo to ísť cez ERP. Pohľadávka je nesúlad medzi vznikom nároku a časom úhrady to je celé je to o vnímaní...ja len hovorím pokiaľ je úhrada na základe faktúry t.j. pohľadávky a nie v hotovosti na predajnom mieste je to presne to isté ako bolo predtým len inak zadefinované
...citujem vyjadrenie z DÚ - ...z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak fyzická alebo právnická osoba (ktorá je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP) prijme pri predaji tovaru alebo poskytnutí vymedzených služieb tržbu v hotovosti, či inými prostiedkami uvedenými v § 2 písm. h), má povinnosť prijatú tržbu zaevidovať v ERP(aj v prípade, že ide o úhradu faktúry). Záverom upozorňujeme, že predmetný zákon podľa čl. III nadobúda účinnosť až 1.3.2009 s výnimkou § 5, § 6 a § 16.
Odbor služieb pre verejnosť
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
SAIVI Pozri príspevok
...citujem vyjadrenie z DÚ - ...z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak fyzická alebo právnická osoba (ktorá je povinná evidovať tržby prostredníctvom ERP) prijme pri predaji tovaru alebo poskytnutí vymedzených služieb tržbu v hotovosti, či inými prostiedkami uvedenými v § 2 písm. h), má povinnosť prijatú tržbu zaevidovať v ERP(aj v prípade, že ide o úhradu faktúry). Záverom upozorňujeme, že predmetný zákon podľa čl. III nadobúda účinnosť až 1.3.2009 s výnimkou § 5, § 6 a § 16.
Odbor služieb pre verejnosť
plne s týmto výrokom súhlasím a vlastne to potvrdzuje to čo tvrdím ...ide o to že ak spĺňame inštitút tržby z pohľadu tohto zákona ide to cez ERP.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vladimír, z Tvojich odpovedí som vydedukoval, že podľa Teba úhrada pohľadávky nebude tržba a nebude sa evidovať v ERP od 1.3.2009.
Ja zase zastávam názor, že táto úhrada s bude evidovať cez ERP aj s ohľadom na znenie § 2 zákona. Vlastne o tom hovorí aj odpoved z UDR.
Pridajte názory.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Môžete mi povedať príklad z praxe na úhradu pohľadávky kde sa prijíma tržba za predaj tovaru alebo služby? ja už dumám pol dňa...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nepostrehol som, žeby táto formulácia v zákone , cit: § 2 písm. h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok," vylúčila ako platbu v hotovosti platbu za vydanú faktúru tak ako to bolo doteraz.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ekopo Pozri príspevok
Ja zase zastávam názor, že táto úhrada s bude evidovať cez ERP aj s ohľadom na znenie § 2 zákona. Vlastne o tom hovorí aj odpoved z UDR.
Pridajte názory.
Áno ak ju prijmem na predajnom mieste - viď §3 ods.3.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Denda Pozri príspevok
Áno ak ju prijmem na predajnom mieste - viď §3 ods.3.
§ 3 ods.3 Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Tu sa nehovorí nič o predajnom mieste. Ale konečný dôsledok je aj tak ten, že (nazvime to) "úhrada pohľadávky" a vlastne každá prijatá hotovosť pôjde cez ERP.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Prijmem hotovosť za uhradu faktúry, nahodim ju do pokladne ako uhradu faktúry s 0 % DPH...
...a čo vydaná hotovosť? ...ja si to vobec neviem predstaviť : ( ako tu bude fungovať? ...urobím nákup, dostanem bloček z registračnej pokladne, a ja si to zas nahodím do svojej registračnej pokladne? uhradu faktúry s 0% DPH a pri nákupoch s DPH. ...to sa potom už vobec nebudú vypisovat VPD a PPD?
...ak sa niekto dostane k výkladu k tomuto zákonu, ako to bude prebiehať v praxi, mohol by ho sem pripnúť...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
treba jednoznačne výklad zákona ale mám za to že to trochu nedomysleli a vôbec to podľa mňa nemysleli tak ako to vypálilo to je môj názor...je absolutne nelogické ak ja mám raz pohľadávku a niekto mi ju príde uhradiť v hotovosti aby som ju evidoval cez ERP. Každopádne sa to da ošetriť úhradou na bankový účet.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Tu sa už riadne kombinuje. Mám za to, že ak niekto prijme hotovosť bezohľadu na to či je to za úhradu pohľadávky na predajni (predajnom mieste) kde je povinnosť mať registračnú pokladňu, musí zaevidovať prijatú hotovosť v ERP buď ako tržbu alebo napr. ako vklad do pokladne. Finančná hotovosť musí byť proste zaevidovaná cez modul. Týka sa to napríklad aj obslužného, ktorý prijímajú čašníci a vkladajú do pokladne. Toto musí sedieť pri kontrole na predajnom mieste. Neexistuje prebytok hotovosti a DU to môže posúdiť ako krátenie tržieb.
Vystavovanie faktúry so splatnosťou ihneď napr. v stánkoch kde predávajú hodinky bolo podľa môjho názoru vždy obchádzanie zákona o použití registračnej pokladne. Ale ak mu niekto túto pohľadávku príde uhradiť domov alebo na iné miesto ako je jeho predajné, nemusí ju evidovať cez ERP.
Alebo už nechápem o čo ide v tejto téme?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Denda Pozri príspevok
Ale ak mu niekto túto pohľadávku príde uhradiť domov alebo na iné miesto ako je jeho predajné, nemusí ju evidovať cez ERP.
A práve na toto by som sa nespoliehal. Nie sme kompetentní jasne vymedziť pojmy uvedené v § 2 písm. h , k.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ekopo Pozri príspevok
A práve na toto by som sa nespoliehal. Nie sme kompetentní jasne vymedziť pojmy uvedené v § 2 písm. h , k.
Áno súhlasím, len ešte poznámka. V zákone sa používajú dva pojmy tržba a hotovosť.
0 0