Zavrieť

Porady

Evidencia DPH v programe MRP DOS

Uctujete niekto v programe MRP DOS. Nie je mi jasne , ako treba nastavit program tak, aby sledovanie evidencie DPH / od 1.5.2004/ bolo spravne.
Usporiadat
Chudíková Katarína Chudíková Katarína
fajn baba
Milá Anina, som rada, že aj Ty /môžem Ti tykať?/ používaš program, z ktorého som paf! Začínam na ňom robiť a mám z neho ťažkú hlavu. Môžem sa na Teba obrátiť, ak budem potrebovať poradiť?
Kaťa-je to síce od Tvojho problému, dúfam, že sa nehneváš
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

tak hlasim sa do diskusie medzi MRPakov :-) tiez uctujem v MRP DOS, ale .... este to nemam uplne domyslene ale popridavala som si nejake ucty v uct.osnove :-) tak uvidime ako to bude. maj este nemam zauctovany, ale o chvilu pride rad aj nan, tak ked na nieco duchaplne pridem, ozvem sa :-D
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Aj ja patrim medzi tych, ktorí sa trapia s MRP DOS. Ako riešite došle faktúry? Ktorým dátumom účtujete nákup ap. a ktorým dátumom DPH?

Ak napr. mam došlú fa za material, na kt. je datum dan. povinnosti 2.5.04 a mne material aj s fa prisli 4.5.04, ako postupujem pri účtovaní? Ja si s tym neviem rady, ako to účtujete vy ostatní zasľúbení MRP? Prosim o pomoc a o rozvinutie tejto diskusie, dakujem.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja tiež účtujem v MRP-éčku.Doteraz som došlé faktúry účtovala tak, že ak mi faktúra prišla 5.4.2004 a zdaniteľné na nej uvedené bolo 30.3.2004, tak som za dátum zaradenia dala 5.4.2004 a aj dátum zdan.plnenia som dala 5.4.2004, lebo podľa toho sa mi faktúra zaradila do účtovníctva.
Teda nákup tovaru 504/321 5.4.2004
343/321 5.4.2004
a potom sa mi DPH zaradila do 5.4.2004.
Podľa nového zákona neviem ako to budem účtovať!!!!!!!!!!
Asi to budem účtovať podľa dátumu daňovej povinnosti.Teda to zaúčtujem príklad. 30.3.2004 a aj si to uplatním do DPH.Ale neviem, či v strede roku môžem meniť spôsob zaúčtovania, ale oni zmenili zákon!
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Dámy a hlavne anina,

prečítal som si Vaše príspevky ohľadom DOS MRP. Predpokladám, že hovoríte o poslednej verzii - t.j. verzii 5.00, ktorá je bezpodmienečne nutná pre správne vykazovanie DPH a súhrnného výkazu. Pre správne zaradenie konkrétneho druhu dane do priznania je potrebné všetky zdaniteľné obchody rozdeliť do daňových skupín, ktoré potom budete zadávať pri vystavení faktúr. Doposiaľ (do 30.04.2004) som vystačil s troma skupinami - tuzemsko, dovoz, vývoz. Myslím, že absolutne všeobecné definovanie daňových skupín je zbytočné. Každý vie, čo používa. Ak napr. nedodáva tovar s inštaláciou do ČŠ je pre neho zbytočné si definovať takúto skupinu. Definovanie daňových skupín je obdobné ako vo verziách predtým, t.j. DPH-daňové priznanie - vyberte formulár platný od 1.5.2004 a myslím klávesa P alebo Ctrl+P Vám umožní nadefinovať Vašu štruktúru priznania.
Okrem toho pri každom vystavovaní faktúry do ČŠ treba vyplniť aj políčko, ktoré hovorí či ide o službu alebo tovar a podľa toho je ten či onen riadok zahŕňaný do súhrnného výkazu. Ešte raz - treba verziu 5.00.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ale predsa nemôžeš účtovať o nákupe materiálu, al. podobne v deň, keď ho ešte nemáš. Napr. nakupuješ kancel. potreby, pri kt. na fakture je dátum vzniku dan. povinnosti 30.5.04, ale faktura s kancel. potrebami ti príde až 2.6.04. Predsa nemôžeš zaúčtovať záväzok do 5/04, keď ti faktura aj s materialom pride až v 6/04. V 5/04 máš nárok len na odpočet DPH, teda musíš dátumom 30.5.04 zaúčtovať DPH, ale ako zaúčtuješ nákup materialu, ked fa prisla neskor? Mali by byť pri zaúčtovaní dva rozdielne dátumy ale ako to ošetriť? Prosime o pomoc!!!!!!!!!!!!!!! Ďakujeme
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Presne ten istý problém ako Misurka mám aj ja!!!
Buď sa tá prijatá faktúra musí zaúčtovať 30.5.2004 ,teda 501/321 aj DPH 343/321, a vtedy sa ti ti premietne aj do DPH DO 5/04, alebo neviem, a preto mám problém lebo doteraz som účtovala podľa prijatia faktúry, ateraz by som ten spôsob chcela zmeniť podľa daň.povinnosti na faktúre.Môžem?????????
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Tiež účtujem na MRP DOS. Tuším, že keď sa na DF zadá dátum vystavenia 02.06. a dátum dodávky 30.05. tak program to chce účtovať s dátumom 02.06. ale pre evidenciu DPH to zaradí ako 30.05. Podľa mňa to tak môže ostať. Akurát, že suma DPH na účte 343 nebude tá istá ako v evidencii DPH, ale evidencia DPH a účtovníctvo sú dve rôzne veci.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ale keď si prečítate príspevok v podv.účtovníctve-Ako účtovať prijaté faktúry, tak tam píšu, že keď mi faktúra príde 5.6.2004 a daň.povinnosť na nej uvedená je 30.5.2004, tak to treba zaúčtovať 5.6.2004-to by bolo ešte fajn, a že DPH si treba uplatniť za 6/04!!!!!!!Tak teraz neviem!
A ako si Zuzana 210 účtovala prijaté faktúry doteraz?Ako si si uplatň.DPH, podľa prijatia faktúry?
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

zuzana
A ako si Zuzana 210 účtovala prijaté faktúry doteraz?Ako si si uplatň.DPH, podľa prijatia faktúry?
Hej, podľa prijatia faktúry. Keďže ten program má svoje muchy, tak som ako dátum zdaň. plnenia uvádzala dátum prijatia aby som mala odpočet tam kde ho chcem mať ja a nie tam, kde ho hodí program.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Presne tak som to robila aj ja.Môžem to teraz zmeniť tak, že dátum zaradenia budem dávať dátum prijatia a zad.pln.dám daň.povinnosť na faktúre?
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

Aj ja to robím ako Zuzana210.
Má ten program muchy, ale robíme na ňom roky a máme ho rady.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ahoj marika1

Takže môžeš mi poradiť ako zaúčtovať napr. faktúru, kde dátum dan. povinnosti je 30.5.4, ale faktúra mi príde až 2.6.04. Ďakujem za rýchlu odpoveď, s pozdravom. A ako to robíte v MRP s došlými faktúrami zo zahraničia a s výpočtom daňovej povinnosti pri dodaní tovaru z iných členských štátov. Nemám sa s kým ohlľadom tohto programu porozprávať. Ešte raz vďaka za rady!!!!!!!
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Som tu opat. Vie niekto 100%-ne poradit ako sa postupuje so zadavanim prijatých tuzem. faktúr a faktur z ostat. clen.statov? Ako je to presne s tymi datumami aby to bolo OK? Rada by som sa s niekym poradila aj prostrednictvom telefonu, bude niekto ochotny poradit a pomoct. Maj uz konci a ja si neviem dat rady!!!!!
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Ahojte,

som rada, že nás je viacej, ktoré sa trápime s MRP. Doteraz som pri došlých faktúrach zadávala dátum vystavenia faktúry aj ako dátum zd.plnenia, čiže fa vystavenu 2.4. so zd.plnením 31.3. som účtovala 2.4., aj do DPH som ju uplatnila v 4.mesiaci. Podľa môjho názoru by to tak malo byť aj teraz. Aj na školení nám vraveli, že musíme mať faktúru, aby sme si mohli uplatniť DPH.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Pri fakturach z EU, datum plnenia=den vystavenia faktury /odberatelom/.
Datum vystavenia=datum zauctovania, ak faktura prisla. Skusala som to, malo by to zaradit kde je treba.T.j.ak je vystavena faktura 25.5, a pride 2.6, ide to do danoveho 05, ale den zauctovania je 2.6.
Este som nepreskumala, ako to pojde, ked faktura pride az 26.6. Zatial sa len zamyslam. Privitam vsetky grify od inych.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ahojte MRPaci.

Ako účtujete o DPH pri nadobudnutí služby al. tovaru z iných člen.štátov? Nemohli by sme si vzajomne povymieňať telef.čísla, že by sme si potom radili v týchto veciach cez telefón? Ak sa nájde taký, ktorému by to nerobilo problém, nech vloží príspevok a dohodneme sa.
0 0
gabita gabita

gabita je offline (nepripojený) gabita

misurka
Som tu opat. Vie niekto 100%-ne poradit ako sa postupuje so zadavanim prijatých tuzem. faktúr a faktur z ostat. clen.statov? Ako je to presne s tymi datumami aby to bolo OK? Rada by som sa s niekym poradila aj prostrednictvom telefonu, bude niekto ochotny poradit a pomoct. Maj uz konci a ja si neviem dat rady!!!!!
ahoj, od 1.5.2004 prijaté faktúry t.j. tuzemsko účtujem dátum prijatia tak , ako mi skutočne dôjde a zdaniteľné plnenie dávam podľa ich zdaniteľného plnenia. Čo sa týka zahraničných faktúr : naša firma obchoduje s Českou republikou príklad: tovar príde ku nám 25.5.2004 a faktúra je vystavená dňa 24.5.2004 zaúčtuješ nasledovne: v programe musíš mať 2 kolonky pre zadanie kurzu t.j. kurz pre dátum vystavenia ich faktúry a 2- kurz to je rozhodujúci pre DPH , ktorý platí pre dátum vystavenia. Príklad príde tovar vo výške 1.774,15EUR prepočítaš kurz pre dátum prijatia faktúry t.j. 25.5.2004 týmto kurzom prepočítaš tovar na sklad kurz je príkl.40,155 , pre DPH vypočítaš kurzom dátum vystavenia t.j. 24.5.2004 /vždy dátum vystavenia/

Nasl.príklad
Dal 321.20 .......................71.241,- Sk /EUR 1774,15/kurz 40,155
MD 111.40........................51.093,- Sk /EUR 1.272,39/kurz 40,155
MD 131.20....................... 8.503,- Sk /EUR 211,76/ kurz 40,155
MD 132.20.......................11.645,- Sk /EUR 290,-/ kurz 40,155

Nadobudnutie tovaru -EÚ-DPH Dal 343.319...................13.529,10 Sk /kurz 40,135/
Odpočítanie dane -DPH § 49.odst.2c.) MD 343.119.........13.529,10 Sk/kurz 40,135/

Ahoj Gabita
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosim Vás ako postupujete pri účtovaní o DPH pri nadobudnutí tovaru z in.čl.štátu EU. Predkontácie sú mi jasné, len neviem ako to urobiť v programe, aby sa mi to zobrazilo aj v knihe daň.dokladov a tým aby sa to prenieslo aj do výkazu DPH.
Ak ma niekto skúsenosť, prosím o radu!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať