Zavrieť

Porady

Kúpno predajná zmluva

Dobrý deň,

mohol by mi niekto z Vás poslať vzor kúpno-predajnej zmluvy na kúpu bytu? Ďakujem.
Usporiadat
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

myma Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ale nie sú mi jasné niektoré veci: Darovacia zmluva má prednosť pred kúpno-predajnou zmluvou? Podľa ktorého zákona? Musí byť medzi nami zmluva spísaná notárom?
Našla som tu na porade aj také odpovede, že nemusí byť takáto zmluva overená. A vlastne som našla aj takú odpoveď, že ani daňový úrad nebude robiť problémy pri kúpno-predajnej zmluvy za 1 €, nakoľko by došlo k predaju medzi príbuznými.
Keďže dúfam, že nie je len na mne, čo si z toho vyberiem, naozaj by ma zaujímalo, ktorý zákon mi čo prikazuje a čoho sa mám vystríhať. Ďakujem za odpovede.
Darovacia zmluva nemá "prednosť" pred kúpnou zmluvou. Josh mal zrejme na mysli to, že ak sa predáva niečo za zjavne symbolickú cenu, ide v skutočnosti nie o kúpo-predaj, ale o darovanie, preto odporúča darovaciu zmluvu (aby niekto v budúcnosti kúpnu zmluvu nenapadol). Zmluva nemusí byť spísaná notárom, ale je samozrejme vždy lepšie, keď zmluvu spíše právnik, aby zmluva nemala vady... Podpisy na zmluve však musia byť úradne overené (t.j. notárom alebo obvodným úradom alebo obcou).
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

myma Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ale nie sú mi jasné niektoré veci: Darovacia zmluva má prednosť pred kúpno-predajnou zmluvou? Podľa ktorého zákona? Musí byť medzi nami zmluva spísaná notárom?
Našla som tu na porade aj také odpovede, že nemusí byť takáto zmluva overená. A vlastne som našla aj takú odpoveď, že ani daňový úrad nebude robiť problémy pri kúpno-predajnej zmluvy za 1 €, nakoľko by došlo k predaju medzi príbuznými.
Keďže dúfam, že nie je len na mne, čo si z toho vyberiem, naozaj by ma zaujímalo, ktorý zákon mi čo prikazuje a čoho sa mám vystríhať. Ďakujem za odpovede.
Tu som písal môj názor na kúpno predajné zmluvy za 1€:

http://www.porada.sk/t112377-dat-sa-...kupit-byt.html
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Všetkým Vám ďakujem za odpovede.
0 0
michael99 michael99

michael99 je offline (nepripojený) michael99

Toto by nepreslo cez kataster na kupnej zmluve je toho podstatne viac
(kúpa a predaj nehnuteľnosti)
(§ 588 OZ)
I.
Zmluvné strany
1. Predávajúci: .................................................. ................. (meno, priezvisko, bydlisko, dátum nar., rod. číslo)
2. Kupujúci: .................................................. ................ (názov spoločnosti, sídlo, IČO, zapísaná v Obchod. registri Okresného súdu v ..............., v oddieli Sro, vložka č. ........ zastúpená konateľom ............................)
II.
Predmet zmluvy
Predávajúci ................................... (meno, priezvisko) odpredáva kupujúcemu ..................................... (názov spoločnosti) nehnuteľnosť zapísanú v LV č. ........ katastrálneho územia ..............v zložke č. ......... ako parcela č. ..........
III.
Kúpna cena
1. Cena nehnuteľnosti bola určená dohodou zmluvných strán na ................... Sk. Vychádza z ceny určenej znaleckým posudkom, ktorý vypracoval súdny znalec ............................. (meno, priezvisko) dňa .............. Znalecký posudok je prílohou tejto kúpnej zmluvy.
2. Celá kúpna cena bola vyplatená v hotovosti, čo obidve zmluvné strany potvrdzujú svojím podpisom.
IV.
Ďalšie ustanovenia
1. Predávajúci vyhlasuje, že je výlučným vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti. Na nehnuteľnosti neviaznu žiadne ťarchy a jej prevod nie je nijako obmedzený.
2. Kupujúci prehlasuje, že je mu známy technický stav nehnuteľnosti.
3. Predávajúci prehlasuje, že kupujúceho oboznámil s technickým stavom nehnuteľnosti a že žiadne skryté vady, o ktorých musel vedieť, kupujúcemu nezatajil.
4. Zmluva je platná podpisom zmluvy. Vlastníctvo k predmetnej nehnuteľnosti prechádza na kupujúceho zápisom do listu vlastníctva v katastri nehnuteľností v Správe katastra ............
5. Zmluvné strany sa dohodli, že poplatky spojené s prevodom nehnuteľnosti znáša predávajúci, poplatky spojené s registráciou znáša kupujúci.


V ....................., dňa .............

................................................ ............................................
predávajúci kupujúci

(overené podpisy)[/QUOTE]
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
Nuno Pozri príspevok
coneek ma pravdu, tu zmluvu by kataster nikdy nezapisal. chybaju jej podstatne nalezitosti. Kedze tu ide o vaznu vec, neradim si to pisat sam, odporucam sa obratit na notara, ktory vam zmluvu napise za menej penazi ako advokat, maju totiz podla vyhlasky presne urcene poplatky a tie su nizsie ako tarifne u advokata.
tak som potom asi výnimka ... ak tú zmluvu ešte potrebuješ, tak sa ozvi, dohodneme sa
0 0
Matrix44 Matrix44

Matrix44 je offline (nepripojený) Matrix44

Dobrý deň,
má špecifickú situáciu. V štádiu rozvodu som kupoval byt. Nakoľko som ho nemohol napísať na seba, nechal som ho napísať na rodičov (konkrétne na jedného z nich, mamku). Teraz sa jej zhoršil zdravotný stav, a tak by som ho potreboval previesť na seba, aby som sa prípadne vyhol dedičskému konaniu.
Kupovaný bol ale podielovo 2/3 na moju mamku a 1/3 na moju priateľku (teraz manželku). Chceme ho teraz previesť na nás cez kúpno-predajnú zmluvu tak, aby sem boli bezpodielovy spoluvlastníci. Ak by sme ho kúpili od mojej mamky, tak by sme boli opäť podielovy spoluvlastníci.
Ide nám o to, či by nám obom ho nemohla moja mamka a manželka (vtedy priateľka) predať ? V podstate by maželka síce predávala sama sebe, ale menil by sa právny vzťah k nehnuteľnosti a získali by sme bezpodielové spoluvlastníctvo.
Prípadne či by sa to nedalo vyriešiť klauzulou ktorá by sa len pridala do kúpno predajnej zmluvy, s tým že "vlastníctvo bude zapísané bezpodielovo".

Ďakujem Vám
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

zial nie je to mozne urobit jednym ukonom kvoli podielu manzelky. da sa to spravit iba tak, ze manzelka prevedie vlastnicke pravo na tretiu osobu v prvom kroku (napr. na vasu matku) a ta potom preda byt vam do BSM.
0 0
milica1 milica1

milica1 je offline (nepripojený) milica1

Dobrý deň, nechcela som zakladať novú tému. Moja otázka nesúvisí s obsahom zmluvy, chcem sa spýtať na predloženie zmluvy správcovi domu. Kúpili sme byt v OV, s pôvodným majiteľom sme boli správcovi nahlásiť zmenu vlastníka. Vyplnili sme správcom predložený formulár a doplnili nový LV vystavený už na moje meno. Správca chce aj kúpno-predajnú zmluvu. Nie je mi celkom jasné, prečo by mal správca poznať obsah zmluvy, ktorej nie je priamym účastníkom. Má na to právo žiadať kópiu zmluvy?
ďakujem pekne za odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milica1 Pozri príspevok
Dobrý deň, nechcela som zakladať novú tému. Moja otázka nesúvisí s obsahom zmluvy, chcem sa spýtať na predloženie zmluvy správcovi domu. Kúpili sme byt v OV, s pôvodným majiteľom sme boli správcovi nahlásiť zmenu vlastníka. Vyplnili sme správcom predložený formulár a doplnili nový LV vystavený už na moje meno. Správca chce aj kúpno-predajnú zmluvu. Nie je mi celkom jasné, prečo by mal správca poznať obsah zmluvy, ktorej nie je priamym účastníkom. Má na to právo žiadať kópiu zmluvy?
ďakujem pekne za odpoveď
Nie, správca nemá zákonný nárok na kúpno predajnú zmluvu. Ty sa ako vlastník bytu preukazuješ listom vlastníctva.

Zvykne sa vlastníctvo preukazovať pri prehlasovaní vlastníka kúpnou zmluvou vtedy, ak ešte zmluva nebola katastrom zavkladovaná (ale návrh bol podaný) a kataster ešte nevydal LV. Tak aby správca mohol zaznačiť nového vlastníka, tak sa ukazuje kúpna zmluva. Ale aj tak po zavkladovaní treba predložiť LV.
0 0
ratla ratla

ratla je offline (nepripojený) ratla

Dobrý deň, kupujeme byt od firmy. Firma je momentálne vlastníkom a predáva to Fyzickej osobe. Stačí uzatvoriť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka? Dostali sme totiž iba takúto zmluvu na podpis. ĎAKUJEME
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ratla Pozri príspevok
Dobrý deň, kupujeme byt od firmy. Firma je momentálne vlastníkom a predáva to Fyzickej osobe. Stačí uzatvoriť zmluvu podľa Občianskeho zákonníka? Dostali sme totiž iba takúto zmluvu na podpis. ĎAKUJEME
Je to v poriadku, kúpna zmluva je podľa Obč. zákonníka § 588 a nasl. plus musí spĺňať ustanovenia zákona o vlastníctve bytov č. 182/1993 § 5 plus musí byť v súlade so zákonom o katastri (napr. že podpis predávajúceho musí byť overený).

Je jedno, či je predávajúcim fyz. osoba alebo právnická osoba. Ak predáva právnická osoba, bude musieť byť priložený aj výpis z obch. registra a ak zmluvu podpisuje niekto iný, než štatutár firmy, tak aj splnomocnenie podpisujúceho.
1 0
lisa1 lisa1

lisa1 je offline (nepripojený) lisa1

Dobry den, prosim poradit nasledovne. Predavame byt a s manzelom mame tento byt v podielovom spoluvlastnictve 1/2 a 1/2. Byt som kupovala ja pred manzelstvom a manzelovi som potom polovicu darovala darovacou zmluvou. Teraz neviem ako mam naformulovat do zmluvy, ze vlastnici su podielovymi spoluvlastnikmi, staci to tak alebo tam treba rozpisovat, ze kolko ma kazdy a ako to nadobudol? Neviem to naformulovat, aby to bolo pravne spravne. Bola by som velmi vdacna, keby mi s tym niekto pomohol. Dakujem vopred. Jana
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

lisa1 Pozri príspevok
Dobry den, prosim poradit nasledovne. Predavame byt a s manzelom mame tento byt v podielovom spoluvlastnictve 1/2 a 1/2. Byt som kupovala ja pred manzelstvom a manzelovi som potom polovicu darovala darovacou zmluvou. Teraz neviem ako mam naformulovat do zmluvy, ze vlastnici su podielovymi spoluvlastnikmi, staci to tak alebo tam treba rozpisovat, ze kolko ma kazdy a ako to nadobudol? Neviem to naformulovat, aby to bolo pravne spravne. Bola by som velmi vdacna, keby mi s tym niekto pomohol. Dakujem vopred. Jana
Stačí keď tam napíšeš, že ste podielovými spoluvlastníkmi každý v spoluvlastníckom podiele vo výške 1/2. Titul nadobudnutia netreba.
0 0
lisa1 lisa1

lisa1 je offline (nepripojený) lisa1

Dakujem moc.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lisa1 Pozri príspevok
Dobry den, prosim poradit nasledovne. Predavame byt a s manzelom mame tento byt v podielovom spoluvlastnictve 1/2 a 1/2. Byt som kupovala ja pred manzelstvom a manzelovi som potom polovicu darovala darovacou zmluvou. Teraz neviem ako mam naformulovat do zmluvy, ze vlastnici su podielovymi spoluvlastnikmi, staci to tak alebo tam treba rozpisovat, ze kolko ma kazdy a ako to nadobudol? Neviem to naformulovat, aby to bolo pravne spravne. Bola by som velmi vdacna, keby mi s tym niekto pomohol. Dakujem vopred. Jana
TO, že ako nadobudol svoj podiel, v zmluve uvádzať nemusíš, ale veľkosť podielu a to, že ide o podielové spoluvlastníctvo uviesť treba. Kataster musí vedieť, aký veľký podiel ktorého vlastníka sa má previesť.

Vyhľadaj si na porade vzory darovacích zmlúv, tam by to malo byť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať