Zavrieť

Porady

nepravidelna preprava osob (nie taxi)

chcel by som sa opytat ako je to s osobnou prepravou osob, ale nie TAXI... hlavne sa mi jedna o oznacenie, ci je vobec povolene oznacenie tabulkou na streche, akurat namiesto TAXI tam je tel.cislo. Nemam sa kde informovat , tak Vas prosim o radu ...dakujem
Naposledy upravil Dav : 29.10.10 at 04:47
Usporiadat
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kuriér Pozri príspevok
matunbo: Mohol by si prosím ťa konkretizovať tú "objednávku na papieri s údajmi"?
Díky moc.
Pomerne často využívam služby "nepravidelnej prepravy osôb" a žiadnu objednávku na papieri s údajmi po mne nikto nikdy nechcel - pritom v mojom okolí funguje minimálne 7 takýchto prepravcov.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

A ten prepravca ti dá nejaké potvrdenie? Lebo na príjmový poklad. doklad treba napísať aj meno a adresu prepravovanej osoby, nie?

Dakujem za odpoved.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kuriér Pozri príspevok
A ten prepravca ti dá nejaké potvrdenie? Lebo na príjmový poklad. doklad treba napísať aj meno a adresu prepravovanej osoby, nie?

Dakujem za odpoved.
Dá mi príjmový doklad. Niektorí ich majú dopredu pripravené - dátum, účel - preprava, suma. Meno osoby nepíšu, alebo dopíšu na počkanie.
Ale dopredu som žiadnu objednávku prepravy nevypĺňala.
0 0
fly80 fly80

fly80 je offline (nepripojený) fly80

Mal by som jednu otázočku ohľadne tej nepravidelnej prepravy osôb.
Jedná sa mi označenie vozidla. je možné, aby to fungovalo napr. takto, momentálne začínam uz spomínanú živnosť. Dám si urobiť reklamu na auto meno,priezvisko a obchodné meno(pozn. logo ), capnem to na auto.
Ďalej, dohodol by som sa z miestnou taxi službou na spolupráci, a vycapil by som si aj ich logo na auto. Dalo by sa to aj takto riešiť,že by som jazdil v meste pod ich logom a pritom by som tam mal aj to svoje.Že vraj sa dá pracovať u taxi na koncesiu majitela s vlastným mot.vozidlom.(nepotrebujem koncesiu). Neporušíém týmto nejaký zákon,že budem používať 2 logá?
Prosím o odpoveď
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Dav Pozri príspevok
Dá mi príjmový doklad. Niektorí ich majú dopredu pripravené - dátum, účel - preprava, suma. Meno osoby nepíšu, alebo dopíšu na počkanie.
Ale dopredu som žiadnu objednávku prepravy nevypĺňala.
Dakujem za odpoved, veľmi si mi pomohla. Mám tu ešte jeden problém:

Auto, ktorým by som prepravoval, je na leasing a je napísané na otcovo meno... (prepísať auto sa asi nedá, lebo leasingovka mi to nedovolí, lebo ešte nie som zárobkovo činná osoba) Môžem si aj napriek tomu odpísať daň za veci, ktoré kúpim? Napr. naftu, pneu a tak. Lebo ja by som bol v tomto prípade iba prenajímateľom auta.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Dav: dakujem za odpoved v SS. (ja ešte nemožem posielať SS, lebo tu ešte nie som 5 dní registrovaný...) Ešte by som sa chcel spýtať, či musím tie jazdy niekam aj evidovať? (Kniha jázd alebo niečo podobné)

Ešte k tej paušálnej sadzbe náhrad:tie kilometre si musím niekam zapisovať a potom mi tú náhradu za opotrebovanie auta dajú v akej forme? Odrátajú mi to z daní?

Ešte raz dakujem za pomoc.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Áno, jazdy sa evidujú v knihe jázd, a potom sa vypočíta náhrada za ubehnuté kilometre. Ale bola novela zákona o dani z príjmov, tak si musím najprv pozrieť zákon, aké možnosti sú v roku 2009, aby som Ti nedala chybnú informáciu.
Keby bolo auto Tvoje, žiadny problém - zaevidovať do majetku, zaplatiť daň z motorových vozidiel, doporučujem aj poistenie havarijné, a všetko, čo sa týka vozidla, ide do výdavkov, odpočíta sa od základu dane.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

0,183 € náhrada za 1km
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

A tú knihu jázd si môžem kúpiť ja sám (kde?) alebo ju dostanem alebo ju musím vypýtať od niekoho?
Auto sa už vybavuje a keď sa to podarí, tak bude na mojom mene. Takže potom už dostanem naspať daň skoro zo všetkých výdavkov? Dostanem naspäť z nejakého výdavku aj celú sumu? (napr. leasing auta,

Nehnevaj sa, že sa tak blbo pýtam, ale ešte veľa vecí neviem ohľadom týchto vecí, ale nechcel by som začať podnikať ako nejaký úplný blbec.

Havarijné sme platili aj doteraz, takže to nie je problém, ale ešte si poistím aj sedadlá.

Tú daň z motor. vozid. musím zaplatiť na začiatku podnikania alebo stačí do konca januára nasledovného roku? (tak som to čítal na nete)

Veľmi pekne Ti dakujem za rady, dosť si mi pomohla.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Kuriér Pozri príspevok
A tú knihu jázd si môžem kúpiť ja sám (kde?) alebo ju dostanem alebo ju musím vypýtať od niekoho?
Aj sam, aj stiahnut tu: http://www.porada.sk/downloads.php?do=search
Od koho? Mozno najdes free soft na nete alebo demo, ktore mozes tiez pouzit.

Kuriér Pozri príspevok
Tú daň z motor. vozid. musím zaplatiť na začiatku podnikania alebo stačí do konca januára nasledovného roku? (tak som to čítal na nete)
§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

(3) Ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu. 22)
http://www.porada.sk/t101572-dan-z-m...-1-2008-a.html
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Dakujem Ti za odpoveď. Takže k tej dani: tú daň stačí zaplatiť do 31. januára? Pochopil som to správne?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Za rok 2009 podas danove priznanie k dani z MV do 31.1.2010. Do tohto terminu si povinny aj dan uhradit.

Teraz oznamis len vznik danovej povinnosti, tlacivo najdes na www.drsr.sk - danove tlaciva, dan z motorovych vozidiel - oznamenie vzniku. Teraz nic neplatis, az buduci rok v januari.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Paráda, to som chcel vedieť. Dakujem.

Ešte otázka: keď už bude auto napísané na mňa, tak si daň z leasingu môžem odpísať, že? Alebo celú sumu leasingu?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kuriér Pozri príspevok
Paráda, to som chcel vedieť. Dakujem.

Ešte otázka: keď už bude auto napísané na mňa, tak si daň z leasingu môžem odpísať, že? Alebo celú sumu leasingu?
Leasing z daní , nie daň z leasingu.
Keď bude auto napísané na Tvoje meno, zaradíš ho do majetku firmy. Pri dani z motorových vozidiel postupuješ podľa príspevkov Lianky. Poistenie havarijné musíš mať - k leasingu, poistenie sedadiel vrele doporučujem, na cestách sa stane všeličo, zákonná poistka vozidla je tiež bez diskusie,musí byť.
Tvoje príjmy budú príjmy z prepravy. Tvoje výdavky budú všetko, čo zaplatíš v súvislosti s podnikaním. Daň z mot.voz., poistky, pohonné hmoty, náhradné diely, opravy vozidla, pneu, náradie, autolekárnička, umytie vozidla, Tvoje odvody do zdravotnej poisťovne, do sociálnej poisťovne, telefón, parkovacie karty, diaľničné známky, inzeráty v novinách, vizitky, pečiatka, kolky na zriadenie živnosti, montérky, vôňa do vozidla, ....Auto zaradené v majetku budeš odpisovať vo výške lízingových splátok.
Rozdiel medzi príjmami a výdavkami je čiastkový základ dane. Od toho odpočítaš nezdaniteľnú časť na seba , odpočítaš osobnú poistku, ak máš uzatvorenú, výjde Ti základ dane. Z toho 19 % je daň z príjmu. (Ak nemáš deti a manželku, to sa tiež posudzuje pri dani z príjmov.)
Pokuty za dopravné priestupky nie sú daňový výdavok.
Naposledy upravil Dav : 05.05.09 at 17:30
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Dav: Veľmi pekne Ti dakujem za predošlú odpoveď. Ani neviem ako sa Ti mám odvďačiť.

Tak si to zhrňme : za všetky spomenuté výdavky si budem môcť odpísať daň a mesačný leasing na auto si môžem odpísať celý?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kuriér Pozri príspevok
Dav: Veľmi pekne Ti dakujem za predošlú odpoveď. Ani neviem ako sa Ti mám odvďačiť.

Tak si to zhrňme : za všetky spomenuté výdavky si budem môcť odpísať daň a mesačný leasing na auto si môžem odpísať celý?
Viac-menej áno. Doporučujem Ti odkladať si všetky bločky, faktúry, čítať Poradu, a prípadne si nájsť vo svojom okolí ekonómku/ekonóma, ktorý/á Ťa usmerní. Teraz je aj nová možnosť viesť Daňovú evidenciu, čiže len príjmy a výdavky - pokiaľ nebudeš mať zamestnancov.
Doporučujem Ti zistiť si ceny prepravy u konkurencie, ak už nejaká je.
Potom si odhadnúť, za koľko by sa preprava vyplatila Tebe - koľko musíš zarobiť na poistky, cestnú daň, lízing, odvody, pohonné hmoty, telefón , opravy, ND, a samozrejme, aby si mal z čoho žiť.
Počítaj s tým, že budeš robiť aj prázdne kilometre, keď pôjdeš pre zákazníka napr. z Tvojho bytu na stanicu pre klienta a z jeho bytu k sebe domov.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Dav: tie veci si samozrejme budem odkladať. Učtovníčku už mám vybratú, včera som akurát bol za ňou.

Konkurencia je v podobe taxíkov (ich ceny už poznám), ale preprava osôb osobným vozidlom ešte u nás nie je.

Ja už mám pripravený jeden cenník, podľa ktorého to vyzerá, že ľudia budú s cenami spokojní.

K tým prázdnym kilometrom: tie sa nezapočítavajú do prepravy? Ja som si myslel, že akonáhle nastúpim do auta, tak sa tie kilometre počítajú až dokým nevystúpim pred mojim domom.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kuriér Pozri príspevok
Dav: tie veci si samozrejme budem odkladať. Učtovníčku už mám vybratú, včera som akurát bol za ňou.

Konkurencia je v podobe taxíkov (ich ceny už poznám), ale preprava osôb osobným vozidlom ešte u nás nie je.

Ja už mám pripravený jeden cenník, podľa ktorého to vyzerá, že ľudia budú s cenami spokojní.

K tým prázdnym kilometrom: tie sa nezapočítavajú do prepravy? Ja som si myslel, že akonáhle nastúpim do auta, tak sa tie kilometre počítajú až dokým nevystúpim pred mojim domom.
Áno, prázdne kilometre sa počítajú, práve preto je dôležité mať takú cenu, aby boli aj zákazníci, aj zárobok.
0 0
Kuriér Kuriér

Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

Tak to mi teraz odľahlo. Ono je to tak, že som sa už spýtal kamarátov na ich názor na moje navrhované ceny a oni povedali, že keď budem prepravovať za také ceny, tak budú chodiť iba so mnou. A že vraj by som mal zdražiť. Ja to vidím tak, že moje tarify budú dosť výhodne pre mňa, aj pre budúcu klientelu. Hlavné bude, aby boli všetci spokojní - zákazníci a aj ja.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Prajem Ti úspech v podnikaní, spokojných zákazníkov a všetky kilometre bez nehody.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať