Zavrieť

Porady

Prispevok na stravovanie

Dobry den,

zase mam jednu otazku, sme s.r.o. mame 10 zamestnancov a nekupujeme im stravne listky. Zamestnavatel im vsak prispieva v pevenej sume Sk 1000,- kazdy mesiac na stravne. Uvedenych 1000,- zuctovavam tak ze 0,55% z 98 dam do nakladov, zvysok cerpanie zo soc. fondu. Az dnes som si vsak vsimla v zakone poznamku, ze pre zamestnanca je prijem zo soc. fondu zdanitelnym prijmom a mne program celych 1000,- ako prispevok na stravovanie do ZD nezahrna. Je to takto dobre, je prispevok zo soc. fondu na stravovanie upraveny specialne v zakone. Dakujem
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tweety Pozri príspevok
A čo ZP § 152 ?:

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Potom do výšky 55% to je daň. náklad, nie?

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
V zadaní témy nie je napísaná žiadna info o možnosti uplatnenia tohoto ustanovenia.

V prípade, že by sa jednalo o takýto prípad, uplatnil by sa tento postup.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janinka Pozri príspevok
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.
To, že im dávate finačný príspevok musíte chápať ako náhradu za to, že zamestnávateľ podľa §152 Zákonníka práce nemôže zabezpečiť stravovanie buď podávaním teplého jedla na pracovisku alebo zabezpečím formou stravných lístkov od sprostredkovateľov. Toto si musíte obhájiť možno pre kontrolou IP - pretože sa už nejedná o poskytovanie stravovania tak ako to uviedol Benka a pre firmu je to klasický mzdový náklad a nemôžete to považovať za príspevok podľa ods.3 §152 Zákonníka práce.
Ak tento finačný príspevok krátite o počet odpracovaných dní atď...je len Váš interný postup, ktorý však nemá žiadne obmedzenia z hľadiska dane z príjmov, pretože je vždy zdaňovaný.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Janinka Pozri príspevok
No dobre,

takze teraz musim spatne od februara opravit mzdy a odvody o tych 1000 Sk predpokladam. Tak to je super. Ale aj tak dakujem.
Bude potrebné upraviť odvody do Zdravotnej poisťovne, nakoľko vym. základom je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov FO. Odvody do SP nie je potrebné upravovať, keďže vymer. základom je príjem za vykonanú prácu /príspevok na stravovanie nie je príjmom za vykonanú prácu/.
0 0
bsbs bsbs

bsbs je offline (nepripojený) bsbs

Rád by som sa aj opýtal v súvislosti s touto témou. Dostal som účtovníctvo, kde firma zaúčtováva tiež finančný príspevok na stravu priamo do miezd. Z uvedeného vyplýva, že zaúčtovaný finačný príspevok priamo vstupuje do nákladov (mzdové náklady). Okrem toho je ešte výška finančného príspevku zaúčtovávaná do ID 527/331. Je takéto zaúčtovanie správne? Nie je to duplicitné zaúčtovanie nákladov?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bsbs Pozri príspevok
Rád by som sa aj opýtal v súvislosti s touto témou. Dostal som účtovníctvo, kde firma zaúčtováva tiež finančný príspevok na stravu priamo do miezd. Z uvedeného vyplýva, že zaúčtovaný finačný príspevok priamo vstupuje do nákladov (mzdové náklady). Okrem toho je ešte výška finančného príspevku zaúčtovávaná do ID 527/331. Je takéto zaúčtovanie správne? Nie je to duplicitné zaúčtovanie nákladov?
Ďakujem za odpoveď.
Áno, je. FP neúčtujeme do mzdových nákladov ale na účet 527.
0 0
bsbs bsbs

bsbs je offline (nepripojený) bsbs

Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otazku. Zamestnávateľ pri spracovaní miezd zaúčtuje spolu so mzdou aj FP do výplatnej pásky, aby zamestnanec vedel, že mu FP bol poskytnutý, po zaúčtovaní miezd sa FP spolu so mzdou prejavý ako náklad na účte 521. A keď sa FP ešte samostatne zaúčtuje na 527, nie je to duplicitný náklad pre firmu ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bsbs Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otazku. Zamestnávateľ pri spracovaní miezd zaúčtuje spolu so mzdou aj FP do výplatnej pásky, aby zamestnanec vedel, že mu FP bol poskytnutý, po zaúčtovaní miezd sa FP spolu so mzdou prejavý ako náklad na účte 521. A keď sa FP ešte samostatne zaúčtuje na 527, nie je to duplicitný náklad pre firmu ?
Ale veď som to už písala, že áno, bude to dupllicita. Musíte ten náklad z miezd zaúčtovať na účet 527, nie tak, ako máte 521, to nie sú mzdy.Ďalší ID už neúčtujete vôbec.
0 0