Zavrieť

Porady

nepeňažný príjem zamestnanca - daň a odvody

Dobry deň, potrebovala by som surne poradit.

Nasa firma zaplatila anglickemu zamestnancovi skolne za semester v Anglicku. Ide o nepenazny prijem zamestnanca, ktory sa musi zdanit pri najblizsej vyplate mzdy. Skolne bolo uradene 30.5., co som zistila az na zaklade bankoveho vypisu a teda som to nestihla zohladnit v mzde za maj. Chcem sa opytat ako je to z odvodmi z tohto prijmu. Viem ze bude sucastou vymeriavacieho zakladu na zdravotne poistenie, ale ako je to so socialnym poistenim? Ide o príjem zamestnanca za vykonanú prácu podľa § 138 ods.1 Zakona o soc. poisteni? Mozem tento prijem zohladnit v mzde za jun, alebo mam opravit mzdy za maj?

Dakujem !!!!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka84 je offline (nepripojený) katka84

    katka84
    Nebolo by lepsie opravit mzdu za maj, ked to bolo vyplatene v maji? A co s odvodmi? Vstupuje to do vymeriavacieho zakladu na socialne poistenie??
    Vopred dakujem

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    katka84 Pozri príspevok
    Nebolo by lepsie opravit mzdu za maj, ked to bolo vyplatene v maji? A co s odvodmi? Vstupuje to do vymeriavacieho zakladu na socialne poistenie??
    Vopred dakujem
    Sumu školného ste zaplatili zamestnancovi alebo priamo agentúre, ktorá semester organizuje?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    katka84 Pozri príspevok
    Skolne sme poslali priamo na ucet univerzity do Londyna
    Ak už máte uzatvorený výplatný termín za mesiac máj, nerobte žiadne opravy.
    Zdaňte mu to v najbližšom výplatnom termíne a uvedený typ výdavku nevstupuje do vymeriavacieho základu pre výpočet poistného do SP.

    skuba je offline (nepripojený) skuba

    skuba
    Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem

    simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

    PU simonka1
    skuba Pozri príspevok
    Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem
    Nechápem! prečo chceš zamestnancom strhávať mesačne pomernú časť z 300euro? To by si fakticky zaplatili tú permanentku sami a nebol by to žiadny nepeňažný príjem predsa.

    skuba je offline (nepripojený) skuba

    skuba
    prepáčte zle som to vysvetlila, hodnota permanentky je 300 EUR ja zamestnancovi strhnem dan aj ZP vo výške spolu 23 % (z 300 EUR zamestnanec zaplatí 66,72 EUR) avšak z dôvodu toho ze zamestnancovi je vela dat hned 66,72 EUR rozmýšlala som, že by sme im tu sumu 300 EUR /12 mesiacmi (kedze ta permanentka plati 365 dni od zakupenia) a kazdy mesiac by sme im strhli dan zo ZP zo sumy 25 EUR

    simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

    PU simonka1
    skuba Pozri príspevok
    prepáčte zle som to vysvetlila, hodnota permanentky je 300 EUR ja zamestnancovi strhnem dan aj ZP vo výške spolu 23 % (z 300 EUR zamestnanec zaplatí 66,72 EUR) avšak z dôvodu toho ze zamestnancovi je vela dat hned 66,72 EUR rozmýšlala som, že by sme im tu sumu 300 EUR /12 mesiacmi (kedze ta permanentka plati 365 dni od zakupenia) a kazdy mesiac by sme im strhli dan zo ZP zo sumy 25 EUR
    A čo ak volaktorí zamestnanci tú permanentku nepoužijú vôbec? zaplatí síce daň a ZP vlastne z ničoho.

    skuba je offline (nepripojený) skuba

    skuba
    To sme zo zamestnancami prejednali, a oni sa mohli rozhodnut ci chcu alebo nie, a tí co chcu sa ma spýtala či by sa to dalo sťahovať postupne
    Čučoriedka 5
    Ahoj,v našej organizácií sme to robili tak, že jednu permanentku využívali štyria zamestnanci ( 300:4 = 75,- ) teda aj nepeňažný príjem bol na jedného zamestnanca 75,- Eur ( čo znamená , menšia daň )




    skuba Pozri príspevok
    Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem

    skuba je offline (nepripojený) skuba

    skuba
    My sme pôvodne mali mať tiež dve firemné permanetky, a viedol by sa zoznam, kto kedy permanentku použil,avšak zamestnanci s tým nesúhlasili lebo ako sa budu navzajom dohodovat,kto kedy pôjde,ja som im povedala, ze sa dohodneme na konkrétnych dnoch a ze vsetkym potom stiahnem rovnaku ciastku, to nechceli,ze radsej by boli keby mali kazdy zvlast,tak sme teda vybavili 7 permanentiek pre kazdeho, mesacne ju môze pouzit len podla dlzky mesiaca,lebo je to permanentka na dni, tak som rozmyslala ze im to budem mesacne ak to ma oporu v zakone zrazat

    erifej je offline (nepripojený) erifej

    erifej
    Dobrý deň,
    prosila by som o radu.
    Nepeňažným príjmom zamestnanca je 1 % z OC vozidla. Ak toto vozidlo používajú 2 zamestnanci, rozdeľuje sa táto suma na dvoch, alebo každému ide celé 1%?
    Ďakujem pekne za odpoveď

    erifej je offline (nepripojený) erifej

    erifej
    odpovedám sama sebe, ale možno to niekomu pomôže.
    Vyjadrenie DRSR:

    Ak motorové vozidlo používajú aj na súkromné účely v tom istom kalendárnom mesiaci dvaja zamestnanci, je 1 % zo vstupnej ceny vozidla - podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, súčasťou zdaniteľných príjmov obidvoch zamestnancov.

    Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
    Odbor služieb pre verejnosť

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Mám otázku k nepeňažnému príjmu zamestnanca. V kolektívnej zmluve máme zakotvené, že ZĽ uhrádza ZC 50% z ceny vakcíny proti hepatitíde, zároveň ZĽ poskytuje ZC stroje a dopravné prostriedky pre osobnú potrebu s 50% zľavou. Zvyšujú tieto príjmy ZC základ dane a vstupuju do VZ pre ZP, predpokladám, že do VZ pre SP nevstupujú, pretože nejde o príjem za prácu. ZĽ uhradil ZC cenu kurzu vodičov motor. vozíkov - nejedná sa o zvýšenie kvalifikácie. Považuje sa to za nepeňažný príjem ZC, ktorý zvyšuje ZC základ dane a vstupuje do VZ pre ZP ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.