Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva

Chcela by som sa spytat ohladom najmu:

Vlastním budovu, ktorú som si nezaradil do podnikania.
Prevadzkujem restauraciu v tejto budove.
Do nakladov si davam elektriku.
Daňový poradca mi povedal, že musím mať nájomnú zmluvu medzi mnou a
mojou firmou.
Je to naozaj tak?
Možno v prípade, že majitelia budovy by sme boli ja a manželka, tak asi by
sa mi to zdalo skôr prijatelnejšie spísať zmluvu medzi mojou firmou, ktorá
je v mojej budove a nami.
Čo Vy na to?
Diky moc.
Usporiadat
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

Diky za info andrej_rv, som toho isteho nazoru. Dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Dnes som si ešte raz overoval u právnika uzavretie zmluvy medzi FO a podnikateľom - tou istou osobou. Podľa jeho názoru nájomná zmluva, ktorá spadá pod záväzkové právo v Občianskom zákonníku, môže byť uzavretá minimálne medzi 2 právnymi subjektami. Keďže v zmysle Občianskeho zákonníka ide v prípade fyzickej osoby - podnikateľa vždy o ten istý právny subjekt - konkrétnu fyzickú osobu, nie je splnená základná podmienka pre vznik zmluvného vzťahu a takýto úkon je od začiatku neplatný. (Smozrejme, §§ sú ohybné, možno existuje aj iný názor).
Andrej o.k.
0 0
bada bada

bada je offline (nepripojený) bada

som učiteľka odborných ekonomických predmetov ...viac
Tých 1000 korún ako občan nebudeš považovať za príjem na zdanenie, lebo sa jedná o jednorázový príjom a tie sa do výšky 20 000 a niečo nezahŕňajú do zdanenia.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

aj ja mam taketo vyrozumenie od pravnika.

no vsak mam jednu s.r.o. kde je konatelom len jedna osoba podnika doma /teda ma len jeden PC,telefon stol a stolicku/ dava si do nakladov celu fakturu elektriny,telefon... zmluva sa neda urobit tak sa s tym nehra.

andrej_rv
Dnes som si ešte raz overoval u právnika uzavretie zmluvy medzi FO a podnikateľom - tou istou osobou. Podľa jeho názoru nájomná zmluva, ktorá spadá pod záväzkové právo v Občianskom zákonníku, môže byť uzavretá minimálne medzi 2 právnymi subjektami. Keďže v zmysle Občianskeho zákonníka ide v prípade fyzickej osoby - podnikateľa vždy o ten istý právny subjekt - konkrétnu fyzickú osobu, nie je splnená základná podmienka pre vznik zmluvného vzťahu a takýto úkon je od začiatku neplatný. (Smozrejme, §§ sú ohybné, možno existuje aj iný názor).
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcela by som aj ja poradiť. Mame rozostavanu budovu, ktoru vlastní fyzicka osoba. Tato osoba kedže nemá prostriedky na dostavanie si urobila zmluvu so s.r.o. v ktorej je ona konateľom. Tato s.r.o. si vydavky na dostavanie dáva na technicke zhodnotenie, s tým, že si uplatňuje odpočet DPH. Z zmluje je dohodnute, že s.r.o.bude môcť využívať budovu po skolaudovaní do výšky technického zhodnotenia. Môže sa účtovať techn. zhodnotenie ak budova nie je skolaudovaná?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Mohla by som ešte k pôvodnej téme????
Prosím, poraďte!!!!!!!!!

Mám taký istý prípad. Podľa vášho teda nie je možné uzatvoriť medzi tou "istou" osobou nájomnú zmluvu. Môžem dať však do nákladov firmy napr. vybudovanie vzduchotechniky, vymaľovanie, novú dlážku??????????????? Ako teda môžem vyrobiť nejaké náklady v súvislosti s touto nehnuteľnosťou pre firmu, keď nájomné nie je možné????????????????
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
MIRKA
Mohla by som ešte k pôvodnej téme????
Prosím, poraďte!!!!!!!!!

Mám taký istý prípad. Podľa vášho teda nie je možné uzatvoriť medzi tou "istou" osobou nájomnú zmluvu. Môžem dať však do nákladov firmy napr. vybudovanie vzduchotechniky, vymaľovanie, novú dlážku??????????????? Ako teda môžem vyrobiť nejaké náklady v súvislosti s touto nehnuteľnosťou pre firmu, keď nájomné nie je možné????????????????
Súhlasím s predch.príspevkami, že takáto zmluva nieje možná.
Do nákladov dáš všetko, čo dokážeš preukázať, že slúži na zabezpečenie a udržanie príjmov.
0 0
zemka zemka

zemka je offline (nepripojený) zemka

Prosím poraďte !!
Neviem, či som celkom v správnej téme, ale rozoberá sa tu prenájom nehnuteľností.
Jedná sa o nasledovné :
- dve FO sú spolumajiteľmi budovy, ktorú nemajú zahrnutú v majetku, vystupujú ako súkromné osoby. Túto budovu prenajímajú na základe zmluvy s nájomcom, žiadne faktúry nevystavujú.V daňovom priznaní si uviedli príjmy z prenájmu v polovičnej výške znížené o skutočné náklady ( elektrina, plyn, oprava brány, ..). Okrem tejto činnosti je každý z nich zamestnancom a aj SZČO, kde podnikajú úplne v inej oblasti.
Mali mať uzatvorenú zmluvu o združení ? Ak áno, čo urobiť pre nápravu skutočnosti, budovu chcú prenajímať naďalej.
Ďakujem za rady.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
zemka
Prosím poraďte !!
- dve FO sú spolumajiteľmi budovy, ktorú nemajú zahrnutú v majetku, vystupujú ako súkromné osoby. Túto budovu prenajímajú na základe zmluvy s nájomcom, žiadne faktúry nevystavujú.V daňovom priznaní si uviedli príjmy z prenájmu v polovičnej výške znížené o skutočné náklady ( elektrina, plyn, oprava brány, ..). Okrem tejto činnosti je každý z nich zamestnancom a aj SZČO, kde podnikajú úplne v inej oblasti.
Mali mať uzatvorenú zmluvu o združení ? Ak áno, čo urobiť pre nápravu skutočnosti, budovu chcú prenajímať naďalej.
Ďakujem za rady.
A ako si delia tieto dve Fo príjmy a výdavky? Podľa môjho názoru by si mali uzavrieť zmluvu o združení , aby bolo jasné kdo a koľko si má priznať príjmov a výdavkov, podľa podielov. Za r.2005 by som to nechala tak a v daň.priznaní by som príjem za nájom zaradila podľa §8-ostatné príjmy.
0 0
zemka zemka

zemka je offline (nepripojený) zemka

Príjmy a výdavky si delia na polovicu podľa spoluvlastníctva na základe LV. Príjmy priznali za predchádzajúce 2 roky v DP ako príjmy z prenájmu, nie ako ostatný príjem. Asi to nebolo celkom správne
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
prepáč za omýl , tak ako píšeš.
0 0
mirina mirina

mirina je offline (nepripojený) mirina

Ja mám zase problém, že ak nemám nájomnú zmluvu ale mám faktúru vždy za kvartál na ktorej je vyčíslená hodnota nájomného za kvartál, a tiež dodávateľ a odberateľ, teda všetky náležitosti, ktoré faktúra musí mať, je to dostatočne preukazateľný výdavok, alebo bude niekto odo mňa pýtať zmlovu o nájme a podnájme nebytových priestorov?? Mám prenajatú kanceláriu na dobré slovo a nikdy som s prenajímateľom nemala problém, tak sme zmluvu nerobili. Čo daňováci. Myslíte, že mi to neuznajú?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

mirina
Ja mám zase problém, že ak nemám nájomnú zmluvu ale mám faktúru vždy za kvartál na ktorej je vyčíslená hodnota nájomného za kvartál, a tiež dodávateľ a odberateľ, teda všetky náležitosti, ktoré faktúra musí mať, je to dostatočne preukazateľný výdavok, alebo bude niekto odo mňa pýtať zmlovu o nájme a podnájme nebytových priestorov?? Mám prenajatú kanceláriu na dobré slovo a nikdy som s prenajímateľom nemala problém, tak sme zmluvu nerobili. Čo daňováci. Myslíte, že mi to neuznajú?
Poradíte niekto, to by zaujímalo i mňa.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzana
Poradíte niekto, to by zaujímalo i mňa.
Zmluva nemusí byť podpísaná. Môže ísť aj o ústnu dohodu. Doporučuje sa len zmluvu vždy podpísať pre jednoduchšie riešenie vzniknutých problémov. Faktúra je dostatočným dokladom pre uznanie nákladu.

Obchodný zákonník § 272 1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

/zmluvá o nájme nie je v zákone ustanovená/.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Dobre ranko,
skusim nadviazat k tejto teme moju otazocku.

Ked FO-sukromna nepodnikatel chce prenajat PO/platca dph/ priestor v ktorom bude PO vykonavat podnikatel.cinnost, sukr. osoba urobi s PO najomnu zmluvu dohodnu najomne toto najomne sa chape bez dph? Kedze FO nevystavi fakturu, najomne bude platene v hotovosti asi raz rocne, moze si PO na zaklade zmluvy o prenajme zauctovat naklady na zaklade zmluvy a nasledne vydavkovy doklad za najomne-teda bez faktury?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Majka
Dobre ranko,
skusim nadviazat k tejto teme moju otazocku.

Ked FO-sukromna nepodnikatel chce prenajat PO/platca dph/ priestor v ktorom bude PO vykonavat podnikatel.cinnost, sukr. osoba urobi s PO najomnu zmluvu dohodnu najomne toto najomne sa chape bez dph? Kedze FO nevystavi fakturu, najomne bude platene v hotovosti asi raz rocne, moze si PO na zaklade zmluvy o prenajme zauctovat naklady na zaklade zmluvy a nasledne vydavkovy doklad za najomne-teda bez faktury?
Súkromná osoba-nepodnikateľ nie je platiteľom DPH, tak nemôže byť nájomné dohodnuté s DPH.
Súkromná osoba sa však môže stať platiteľom DPH v prípade ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahne obrat /príjmy/ 1 500 000 Sk, nakoľko vykonáva týmto ekonomickú činnosť. Ak sa tak stane požiada o registráciu podľa § 4 zákona o DPH.

PO si môže zaúčtovať nájomné do nákladov aj na základe zmluvy a príjmového dokladu vystaveného FO.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

evina
Súkromná osoba-nepodnikateľ nie je platiteľom DPH, tak nemôže byť nájomné dohodnuté s DPH.
Súkromná osoba sa však môže stať platiteľom DPH v prípade ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahne obrat /príjmy/ 1 500 000 Sk, nakoľko vykonáva týmto ekonomickú činnosť. Ak sa tak stane požiada o registráciu podľa § 4 zákona o DPH.

PO si môže zaúčtovať nájomné do nákladov aj na základe zmluvy a príjmového dokladu vystaveného FO.
dakujem pekne za usmernenie o tom kedy sa stava FO platcom dph to mi je jasne, len som prave nevedela ake su podmienky ked FO prenajimatel nie je a PO najomca je platca dph.
prajem pekny dnik.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Chcem sa spýtať, že v prípade ak list vlastníctva na budovu je na rodné číslo a tá sa poskytuje na prenájom, možno z tejto budovy uplatňovať odpisy a výdavky na technické zhodnotenie prípadne opravy?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať