Zavrieť

Porady

Súvaha, s.r.o. a jej certifikácie

muž
Rád by som aby ste sa vyjadrili a podelili sa o názory a skúsenosti s firmou Súvaha, sro.
Podľa Obchodného registra je jediným majiteľom spoločnosti Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
Mimo iné chcú dosiahnuť aby bola na Slovensku certifikácia účtovníkov povinná (zrejme by legislatívne prešla pod viazané živnosti, resp. by úplne vypadla zo živností) a SKCú, resp. Súvaha, s.r.o. by tak ako jediná rozhodovala kto môže vykonávať profesiu účtovníka.

Účtovník sa tým by sa dostal do podobného statusu ako audítor, či daňový poradca.

Viete o tom niekto viac? Tešíte sa? Hrozíte sa toho?
PÍŠTE.
Usporiadat
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Shaman
Veď už sa nepaprčte babky ;-)
Ten čo to písal má omnoho menej skúseností (či už životných alebo profesných) ako vy "STARÉ" účtovníčky. A práve preto by Vás to nemalo vytočiť, skôr by ste si mali pomyslieť, že je to nejaký povrchný človek, keď takto zovšeobecňuje.

Inak - nechcem pokračovať v osobných invektívach, ale ANYMex - poraďak píšuci pod značkou zrejme svojej firmy má na svojej stránke veľkým písmom odvolávku na ETICKÝ KÓDEX.
A len tak mimochodom sa hneď v prvom bode píše - Certifikovaný účtovník je povinný zabezpečiť, aby zásadu objektívnosti dodržiavali aj ostatní pracovníci, ktorí poskytujú profesionálne služby.

Myslím si, že oháňať sa certifikátom potrebujú práve tí čo majú problémy s morálkou, poctivosťou a charakterom, pretože dúfajú, že aspoň ten certifikát im otvorí dvere k novému klientovi.
A nakoniec sa to môže skončiť tak, že nik nebude chcieť certifikát, lebo ho budú považovať za menej schopného... :p

Keď už certifikát, tak by som stál skôr o certifikát typu PORADA - Tento človek svojimi užitočnými radami pomohol už vyše 50 ľuďom. Ak sa mi to niekedy podarí, a Richard či niekto iný mi ho vystaví, rád si ho zarámujem a vyvesím naprostred steny. A nech sa klienti čudujú čože to mám za diplom

Ale nesmejte sa. Myslím to smrteľne vážne! A ak bude treba, kľudne sa budem angažovať v komisii pre uďeľovanie certifikátov.

shaman, bingo!
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Na margo tychto odpovedi mozem len skonstatovat, ze Shaman to vystihol spravne. Na porade sa toho dozvie clovek vela a ozaj taky certifikat by bol omnoho kvalitnejsi ako ten zo Suvahy.
Na margo andreja_rv (ak som si to dobre zapamatala), tak s tym nesuhlasim, co napisal o starsich uctovnickach. Ekonomicka skola mi nedala to, co mi dala stara pani, ktora ma zaucala a jej vdacim za to, aj ked bola na mna prisna, ze sa dokazem orientovat v zakonoch a uz par "dlhych" rokov cerpam z toho, co ma naucila a teraz za to vdacim PORADE.
K tomu, ze vela uctovnikov, ktori pracuju vo Velkych podnikoch a nie len tam, pracuje od nevidim do nevidim a na studovanie zakonov nezostava cas. Su radi, ked sa dostanu neskoro vecer do postele a nie to este nastudovat volaco a striehnut vsetky zmeny. Necudujem sa, ze potom nie su odborne vzdelani, ked nemaju na to cas. Viem, ze ich to neospravedlnuje, ale v prvom rade by si to mal uvedomit zamestnavatel. V prvom rade, by sa mala hladat pricina, preco sa nerozvyjaju az potom robit zavery.
Naposledy upravil JanaF : 22.04.05 at 07:46
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Dáša, k tomu prvému stupňu. Myslíš si, že je správne, keď sa ti započíta na skúšku z účtovníctva na certifikát, skúška z účtovníctva z VŠE spred 17 rokmi?????????
To bol ešte socializmus, účtovníctvo vyzeralo úplne inak a kto má vedomosti len z tohto účtovníctva, dnes nevie nič. Ak im toto stačí a človek má potom takúto formálne započítanú skúšku z účtovníctva, tak je to nanič. A oháňať sa potom takto získaným certifikátom môžu len pred niekým, kto napríklad tieto info nemá a zároveň konštatujem, že je to voči budúcim zamestnávateľom alebo klientom nefér. To už potom majú čerstvejšie informácie rekvalifikované účtovníčky....
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Daša
Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit. Špeciálne pre Shamana- nemám problém s morálkou,pocitvosťou ani charakterom.Neviem, ako si k tomu názoru prišiel. Nesúhlasím s tým vyjadrením, že staré účtovníčky sú pozadu. Mám kolegyne 50-tničky a veľmi ťažko by sa im hľadala konkurencia. Nakoniec chcem len povedať, že skôr ako začnete diskutovať na nejakú tému a skúste si overiť aspoň základné informácie. Držím palce.
Neviem objektívne posúdiť, či prvý stupeň certifikácie je druhá vysoká škola. Ja si to nemyslím, lebo na univerzite som musel študovať 5 rokov a vážne si nemyslím, že toľko isto by mi trvala príprava na nejaký certifikát.
Dokonca ani maklérske skúšky, ktoré sú niekoľkokrát náročnejšie ako tento certifikát si nedovolím prirovnať k štúdiu na univerzite. Ale aj tak mi to je jedno. Preto niečo na odľahčenie, keď už aj počasie sa zlepšilo a máme dobrú náladu...

Dúfam, že to autorka nebude brať osobne, a dokáže sa povzniesť a možno i usmiať nad svojou logikou. PS: študovanie v archíve je nielen užitočné ale niekedy i zábavné.

Daša:
V poblikácii Účtovníctvo, auditorstvo, daňovníctvo č.12/2004 na str. 404 je v bode 2 písm. 2 uvedený takýto výklad, tak som si to len chcela overiť, či tomu dobre rozumiem. Je tu niekto, kto si to môže v uvedenej publikácii prečítať a potvrdiť?

Citát:
Pôvodca textu príspevku: accad
Kto je vydavateľom tejto publikácie?

Daša:
Vydavateľom je Slovenská komora certifikovaných účtovníkov,...., ale objednávame to cez SÚVAHA spol.s.r.o, Prievozská 14/A, Bratislava. Veľmi dobrá literatúra a písaná väčšinou "po lopate".



0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

JanaF
..Na margo andreja_rv (ak som si to dobre zapamatala), tak s tym nesuhlasim, co napisal o starsich uctovnickach..
Asi si si to zapamätala zle, lebo ja som tiež nesúhlasil s názorom, ktorý mal na staršie účtovníčky príspevok predo mnou (ANYMex).
Naposledy upravil andrej_rv : 22.04.05 at 09:32
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

pyton
Dáša, k tomu prvému stupňu. Myslíš si, že je správne, keď sa ti započíta na skúšku z účtovníctva na certifikát, skúška z účtovníctva z VŠE spred 17 rokmi?????????
To bol ešte socializmus, účtovníctvo vyzeralo úplne inak a kto má vedomosti len z tohto účtovníctva, dnes nevie nič. Ak im toto stačí a človek má potom takúto formálne započítanú skúšku z účtovníctva, tak je to nanič. A oháňať sa potom takto získaným certifikátom môžu len pred niekým, kto napríklad tieto info nemá a zároveň konštatujem, že je to voči budúcim zamestnávateľom alebo klientom nefér. To už potom majú čerstvejšie informácie rekvalifikované účtovníčky....
Tam je predsa maximálna lehota 5 rokov od štátnic? A zas aby ho nemohli získať rovno absolventi, tak pre prvý stupeň 2 roky praxe a pre druhý 4 roky.
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

Trošku zle ste si to vysvetlili, ja píšem, že neobhajujem Súvahu, ale len hovorím, že pre mňa to malo zmysel, pretože za normálnych okolností sa neprinútim učiť a vzdelávať v takom rozsahu v akom to bolo potrebné na skúšky. Veľmi sa mi páči keď to hodnotí niekto, kto to nevyskúšal.Ja mám 40-tku na krku , nepotrebujem sa oháňať certifikátom, pretože mám už niečo naúčtované /okrem toho som robila skúšku z účta/.Končím túto nezmyselnú debatu.Ale chválim Poradu, sú tu aj dobrí a kvalitní účtovníci, ktorí vždy ochotne poradia.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Daša
Trošku zle ste si to vysvetlili, ja píšem, že neobhajujem Súvahu, ale len hovorím, že pre mňa to malo zmysel, pretože za normálnych okolností sa neprinútim učiť a vzdelávať v takom rozsahu v akom to bolo potrebné na skúšky. Veľmi sa mi páči keď to hodnotí niekto, kto to nevyskúšal.Ja mám 40-tku na krku , nepotrebujem sa oháňať certifikátom, pretože mám už niečo naúčtované /okrem toho som robila skúšku z účta/.Končím túto nezmyselnú debatu.Ale chválim Poradu, sú tu aj dobrí a kvalitní účtovníci, ktorí vždy ochotne poradia.
Súhlasím s tebou.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Daša
Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám ...
O tych dvoch sa ani jazykom neobtieraj pomohli mi tu velmi, viac nez ty aj so svojim certifikatom a dvadsiatimi prispevkami.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

O certifikacii si myslim, ze je to dobry biznis pre nich. Ak zakonom ustanovia certifikaciu za povinnu a povinnost mat certifikovaneho uctovnika pre firmy alebo dokonca i zivnostnikov, kedze uctovnici budu drahi, lebo sa im cena certifikatu premietne do cien, par firiem a vela zivnostnikov si rozmysli ci zotrvat. Pokojne mozu za takej odvodovej, danovej a uctovnickej drahoty drat lavicku UP a ziadat podporu.

Nechcem tym povedat, ze som lacna, ale casto musim prisposobit svoje ceny ich moznostiam a ako certifikovanu si ma nebudu moct dovolit. Takmer ziaden moj klient.
Tajne dufam, ze sa im to nepodari uzakonit. Suhlasim nech certifikovani uctovnici rozsiruju svoje rady i bezomna a pysia sa honosnou klientelou.
Naposledy upravil mv66 : 23.04.05 at 00:18
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
O com vlastne hovorite? Je to povinne? Preco som o tom nepocula? Bude sa to tykat i zamestnancov? Suhlas, ze andrej_rv tu hyri dobrymi radami, na Shamanove sa pojdem pozriet.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[ Anymex
..., pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.

Som dosť prekvapená s akou suverenitou dokážeš napísať takéto tvrdenie. Keby sme už chceli hodnotiť odbornú úroveň- v každej profesii nájdeme ľudí s vyššou a nižšou odbornou úrovňou a určite nie je pritom smerodajný vek, pohlavie, vzdelanie... alebo nejaký certifikát. Vydanie certifikátu o odbornej znalosti človeka v určitej profesii /akejkoľvek/ nie je určite na škodu. Nemyslím si však, že certifikáty o odbornej znalosti človeka v danej profesii by mala vydávať spoločnosť s ručením obmedzeným - akákoľvek
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Povinná certifikácia podľa mňa úroveň účtovníctva nevyrieši. A autorka predchádzajúceho citátu "...účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.." možno má takú skúsenosť, ale určite to nemožno zovšeobecňovať. To, či je niekto kvalitný účtovník (-čka), nesúvisí ani s vekom, ani s certifikáciou, ale len s pocitom zodpovednosti a profesionálnej hrdosti za svoju robotu, ktorý človek buď má alebo nemá. A že povinná certifikácia núti človeka pravidelne sa vzdelávať 70 hodín týždenne ? To ako keby väčšina z nás vôbec nemusela takmer denne študovať tie neustále zmeny a novely.


Pozrela som sa do tejto témy prvý raz. Myslím si, že celý problém najvýstižnejšie vystihuje časť príspevku andreja RV, ktorú hore citujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=Daša]... Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit.


Som po vysokej škole už veru aj viac rokov ako Ty. Nemôžem vôbec s takýmto tvrdením súhlasiť. Starám sa o rodinu a o tisíc iných dôležitých životných vecí a nemám vôbec pocit, že som stratila šancu zvládnuť široký záber vedomostí, ktoré treba k tejto profesii. Vzdelávam sa denodenne tzv. samoštúdiom ako si to nazvala Ty- ale samoštúdium má predsa mnohé podoby- študovanie zákonov, odborné konzultácie, školenia atď... Myslím si, že nemôžeme byť "v obraze" akurát vďaka vzdelávaniu sa formou certifikácie. Aj tu ako vo všetkom platí - všetko je to v človeku a o človeku - jeho schopnosti si všetko správne zorganizovať a jeho ochote napredovať.
Naposledy upravil evina : 22.04.05 at 14:30
1 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

JanaSys
Tam je predsa maximálna lehota 5 rokov od štátnic? A zas aby ho nemohli získať rovno absolventi, tak pre prvý stupeň 2 roky praxe a pre druhý 4 roky.
No to neviem, ako to majú na papieri upravené, ale kolegom z môjho okolia to takto bez problémov uznali, preto som to napísala.

Tým, čo to tu obhajujú, veď to je fajn, že sa vzdelávajú, na každom školení sa človek niečo dozvie, o tom sa nikto neškriepi. Iné veci už trochu popísané tam vŕzgajú.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

pyton
No to neviem, ako to majú na papieri upravené, ale kolegom z môjho okolia to takto bez problémov uznali, preto som to napísala.

Tým, čo to tu obhajujú, veď to je fajn, že sa vzdelávajú, na každom školení sa človek niečo dozvie, o tom sa nikto neškriepi. Iné veci už trochu popísané tam vŕzgajú.
Napísané to ale majú pekne. Je to v podrobnejších informáciach o certifikácii.

Uznávanie skúšok
5. Skúšky vykonané na stredných a vysokých školách sa uznávajú do 5 rokov od absolvovania školy.

Hlavné zásady na uznanie skúšok 1. stupeň
2. Skúška z Účtovníctva I. sa uzná absolventom stredných odborných škôl len vtedy, ak tieto predmety boli súčasťou maturitnej skúšky z praktickej a teoretickej časti odborných predmetov (potvrdenie zo školy o maturite) a pokiaľ neuplynulo viac ako 5 rokov od skončenia školy.
3. Skúšky z predmetov Účtovníctvo I., Dane I. a Právny systém v Slovenskej republike I. možno uznať iba v takých prípadoch, ak od skončenia školy (dátum maturitnej, resp. štátnej skúšky na vysokej škole) neuplynulo viac ako 5 rokov.
5.Skúšky z predmetov Ekonómia a Kvantitatívne metódy a informatika sa uznávajú bez časového obmedzenia s tým, že žiadatelia to musia dokumentovať fotokópiou indexu, v ktorom sa tieto skúšky nachádzajú.
Hlavné zásady na uznanie skúšok 2. stupeň
Ak uplynulo viac ako 5 rokov od ukončenia vysokej školy, nemožno uznať žiadnu skúšku. Rozhodujúci je dátum uvedený v diplome.


0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vôbec nechápem o čo sa tu naťahujete. Certifikácia nie je povinná. Sme slobodní ľudia, kto chce si ju robí /napr. ja /, kto nechce nerobí. To je ako s rôznymi seminármi, niekto má potrebu zúčastňovať sa ich /napr. ja/, kto nechce ,rieši vzdelávanie a nasávanie nových zákonov inak ,a sú aj takí čo to neriešia vôbec a veselo účtujú. Ako už niekto predomnou napísal, to je vec účtovníckej cti / tak ako v každom inom povolaní / . Myslím, že táto debata nezačala preto, aby sa tu niekto hanbil priznať k tomu, že si robí certifikát, aj keď väčšina príspevkov k tomu smeruje. Ja som sa dobrovoľne priznala a rada poradím všetkým, ktorí si chcú certifikát urobiť a budem vďačná za každý poznatok od ľudí, ktorí sú v skúškach ďalej ako ja.
1 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Johanka
Vôbec nechápem o čo sa tu naťahujete. Certifikácia nie je povinná. Sme slobodní ľudia, kto chce si ju robí /napr. ja /, kto nechce nerobí. To je ako s rôznymi seminármi, niekto má potrebu zúčastňovať sa ich /napr. ja/, kto nechce ,rieši vzdelávanie a nasávanie nových zákonov inak ,a sú aj takí čo to neriešia vôbec a veselo účtujú. Ako už niekto predomnou napísal, to je vec účtovníckej cti / tak ako v každom inom povolaní / . Myslím, že táto debata nezačala preto, aby sa tu niekto hanbil priznať k tomu, že si robí certifikát, aj keď väčšina príspevkov k tomu smeruje. Ja som sa dobrovoľne priznala a rada poradím všetkým, ktorí si chcú certifikát urobiť a budem vďačná za každý poznatok od ľudí, ktorí sú v skúškach ďalej ako ja.
mňa nasrdilo to nechutné znevažovanie "starších"...podľa niektorých indivíduí s vysokoškolským diplomom sú "starší" ľudia s bez titulu odpad na úrovni prvokov a bičíkovcov...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vieš, to je o tom, že niekto má takéhoto človeka v svojej blízkosti a vyjadril sa o ňom na úkor všetkých , možno tak autor ani nemyslel. Myslím, že porada je na to , aby sme si pomáhali a nie aby sme sa osočovali.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Hľadaj Nóriku
http://www.suvaha.sk/ma_cert_2st.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať