Zavrieť

Porady

Premena menovitých hodnôt základného imania v s.r.o.

Chcem sa spýtať niekoho, kto máte s.r.o. či už ste na súd podávali návrh na premenu menovitej hodnoty vkladov a základného imania z sk na euro? Je ten návrh možné podať už teraz? Kde je možné stiahnuť formulár?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Môžem poprosiť o radu?

Chcem spraviť premenu ZI a zároveňa aj splatenie ZI. Môžem to urobiť v jednom formulári? V časti rozsah splatenia ZI dám sumy už rovno v eurách? Napr. zápis € 6 638,79 a výmaz € 3 319,39? Alebo najskôr spravím na formulári č. 29 premenu ZI a potom vo formulári č. 8 zmenu výšky ZI?

Ďakujem
Ahoj ! Premenu z Sk na Eurá môžeš urobiť na 1 formulári, bude to P/8 - zmenový formulár, no Tvoje podanie bude spoplatnené 66.- Eur súdnym poplatkom. Bude tam treba urobiť aj vyhlásenie o zmene splatenia vkladov okrem ostatných povinných dokadov. No mám pre Teba ponuku, ušetriť 50 % na súdnom poplatku, keď Ti to podám elektronicky. Pri tomto podaní môžeš v rámci jedného poplatku meniť všetko čo potrebuješ ešte okrem Eura, keď už za to platíš.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Economic Pozri príspevok
Ahoj ! Premenu z Sk na Eurá môžeš urobiť na 1 formulári, bude to P/8 - zmenový formulár, no Tvoje podanie bude spoplatnené 66.- Eur súdnym poplatkom. Bude tam treba urobiť aj vyhlásenie o zmene splatenia vkladov okrem ostatných povinných dokadov. No mám pre Teba ponuku, ušetriť 50 % na súdnom poplatku, keď Ti to podám elektronicky. Pri tomto podaní môžeš v rámci jedného poplatku meniť všetko čo potrebuješ ešte okrem Eura, keď už za to platíš.

Economic ďakujem za štedrú ponuku, ale zatiaľ nie. Vyhlásenie formou zápisnice z VZ už mám, mne išlo o to, ako to zapísať do toho tlačiva č. 8. Či mám najskôr napísať - zápis € 2 323,57 a výmaz Sk 70 000,-- a potom zápis € 5 642,97 a výmaz € 2 323,57.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Economic ďakujem za štedrú ponuku, ale zatiaľ nie. Vyhlásenie formou zápisnice z VZ už mám, mne išlo o to, ako to zapísať do toho tlačiva č. 8. Či mám najskôr napísať - zápis € 2 323,57 a výmaz Sk 70 000,-- a potom zápis € 5 642,97 a výmaz € 2 323,57.
V P/8 vypíšeš u spoločníkov výmaz vkladu v Sk xxxxx rozsah splatenia v SK
to isté zápis Euro....... rozsah splatenia Euro........ A potom na strane kde je ZI - výška imania a rozsah imania.
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

Martina CF Pozri príspevok
Ahojte. Prosím o radu, mam s.r.o., dve spolocnicky, podiel 1/2 : 1/2. Premena ZI na EUR je nasledovna: 3.319,39 EUR + 3.319,39 EUR = 6.638,78 EUR.
V spolocenskej zmluve maju uvedene:
Každý spoločník pri hlasovaní na valnom zhromaždení má 1 hlas na každých aj začatých 1000 Sk svojho vkladu.
Môžem sumu 1000 Sk premeniť na 33,1939 EUR?
1) To záleží od toho, či sa premena uskutoční rozhodnutím štatutárneho orgánu alebo valného zhromaždenia. Pokiaľ rozhoduje štatutárny orgán, tak má v zmysle generálneho zákona právo premeniť na eurá iba vklady do imania a základné imanie. Iné údaje nemôže meniť.

2) Ak o premene rozhoduje valné zhromaždenie a v programe VZ bude aj zmena spoločenskej zmluvy, tak sa môžu meniť aj iné údaje, vrátane určenia počtu hlasov. Ak by si však dala napr. 1 hlas na 100 Eur, tak na každom ďalšom VZ bude musieť predseda VZ po hlasovaní skonštatovať, že "Za hlasovali spoločníci s celkovým počtom 66,3878 hlasov" alebo čosi tomu podobné. Je to samozrejme možné, ale oveľa praktickejšie je nahradiť pôvodné znenie aktuálnym znením Obchodného zákonníka z § 127 ods. 2: "Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov." Toto znenie bolo do ObZ zapracované práve z dôvodu prechodu na euro a myslím si, že by bola škoda vymýšľať iné riešenia. Počet hlasov bude vyjadrený v percentách a aj v prípade, keď by v budúcnosti došlo k rozdeleniu niektorého obchodného podielu, určovanie počtu hlasov spoločníkov nebude problémom.
Naposledy upravil januš1 : 19.11.09 at 06:24 Dôvod: upresnenie
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

ahojte,

ja som tieto veci odporucila firme dat spravit pravnikovi, kedze aj tak by mi to zvlast nezaplatili, nemusim sa s tym trapit, ci je to spravne...
inak, ak by niekto chcel mozem dat kontakt na dobreho pravnika, co to robi kvalitne, rychle a za slusnu sumu
0 0
ZSZ ZSZ

ZSZ je offline (nepripojený) ZSZ

spolumajitelia účtovníckej spoločnosti ...viac
mackova Pozri príspevok
ahojte, aky formular si mame vypisat na ob. register, ak mame ZI v Skk?
podnikame uz 5 rokov? treba len tento formular alebo este nieco prilozit?
Priladám Ti link na OR, kde je podla mňa celkom rozumne popísané riešenie, príklad a čo je všetko potrebné k premene ZI.
www,justice,gov,sk/wfn,aspx?pg=ry0&htm=ry/ry00.htm[/url]
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Economic Pozri príspevok
V P/8 vypíšeš u spoločníkov výmaz vkladu v Sk xxxxx rozsah splatenia v SK
to isté zápis Euro....... rozsah splatenia Euro........ A potom na strane kde je ZI - výška imania a rozsah imania.

Economic, ale aj ostatní, tak som sa to pokúsila zapísať. V časti o spoločníkoch som to napísala takto: rozsah splatenia vkladu: € 2 323,57 zápis, Sk 70 000,-- výmaz a do druhého riadku som napísala € 5 642,97 zápis, € 2 323,57 výmaz.

V časti o ZI: zápis: € 6 638,79, výmaz: Sk 200 000,--
rozsah splatenia: € 3 319,40 zápis, výmaz: SK 100 000,--
€ 6 638,79 zápis, výmaz: € 3 319,40

môže to tak byť? na súd sa nemôžem dovolať, ďakujem.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Economic, ale aj ostatní, tak som sa to pokúsila zapísať. V časti o spoločníkoch som to napísala takto: rozsah splatenia vkladu: € 2 323,57 zápis, Sk 70 000,-- výmaz a do druhého riadku som napísala € 5 642,97 zápis, € 2 323,57 výmaz.

V časti o ZI: zápis: € 6 638,79, výmaz: Sk 200 000,--
rozsah splatenia: € 3 319,40 zápis, výmaz: SK 100 000,--
€ 6 638,79 zápis, výmaz: € 3 319,40

môže to tak byť? na súd sa nemôžem dovolať, ďakujem.
Jasné môže, a na súde Ti podľa neporadia, aspoň tu v BB majú veľkým vypísané, že poradenstvo neposkytujú...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Economic Pozri príspevok
Jasné môže, a na súde Ti podľa neporadia, aspoň tu v BB majú veľkým vypísané, že poradenstvo neposkytujú...
Ďakujem veľmi pekne za poradenie, nejde mi udeliť bodík...
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pekný deň Vám prajem, chcem sa spýtať ako zaúčtujete rozdiel výšky vkladu ZI?
Na účte 411 mám 6638,78 EUR a na výpise z OR 6639,-EUR.
Rozdiel 0,22 Eur môžem dať ako MD353 / D419 a MD419 / D 411.
Ďakujem za radu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mikumi Pozri príspevok
Pekný deň Vám prajem, chcem sa spýtať ako zaúčtujete rozdiel výšky vkladu ZI?
Na účte 411 mám 6638,78 EUR a na výpise z OR 6639,-EUR.
Rozdiel 0,22 Eur môžem dať ako MD353 / D419 a MD419 / D 411.
Ďakujem za radu.
Aj mna by to zaujimalo. To asi zalezi ako to chceme vyrovnat. Ja by som chcela z uctu nerozdeleneho zisku min.rokov a vtedy asi 428/419 - zauctovanie k datumu rozhodnutia? a po zapise v OR 419/411?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
mikumi Pozri príspevok
Pekný deň Vám prajem, chcem sa spýtať ako zaúčtujete rozdiel výšky vkladu ZI?
Na účte 411 mám 6638,78 EUR a na výpise z OR 6639,-EUR.
Rozdiel 0,22 Eur môžem dať ako MD353 / D419 a MD419 / D 411.
Ďakujem za radu.
Najideálnejšie je rozdiel vykryť z fondov alebo zo zisku, no keď nie je z čoho, tak naozaj ako uvádzaš. Dôležité je, aby to ladilo v účtovníctve s tým, ako je zapísané do OR. Ja by som to zaúčtovala k momentu zápisu v OR.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Vzťahuje sa táto povinosť aj na s.r.o. v likvidácii. Ak ano postup je taký ako sa v tejto téme uvádza.Všetko podpisuje a schaluje likvidátor spoločnosti.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Katarina Pozri príspevok
Vzťahuje sa táto povinosť aj na s.r.o. v likvidácii. Ak ano postup je taký ako sa v tejto téme uvádza.Všetko podpisuje a schaluje likvidátor spoločnosti.
Ak likvidáciu spoločnosti neukončíš do konca tohto roku, tak to radšej urob. Veď je to bez poplatkov.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Dakujem za odpoved, jedná sa o to, že likvidácia bola ukončená ešte v roku 1994. Bol podaný návrh na výmaz z OR, ktorý sa však neuskutočnil, nakoľko chýbajú určité písomnosti, ktoré sa už nedajú zo strany spoločnosti doložiť. Daňová kontrola bola vykonaná, a všetky záväzky a pohľadávky vysporiadané. V OR ZI je ešte zapísané v Kčs.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Katarina Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, jedná sa o to, že likvidácia bola ukončená ešte v roku 1994. Bol podaný návrh na výmaz z OR, ktorý sa však neuskutočnil, nakoľko chýbajú určité písomnosti, ktoré sa už nedajú zo strany spoločnosti doložiť. Daňová kontrola bola vykonaná, a všetky záväzky a pohľadávky vysporiadané. V OR ZI je ešte zapísané v Kčs.
Tak to v tomto prípade nerob. To ozaj nie je treba. No mohli by sme tam urobiť nejaký prípis, aby to už vymazali, skúsi mi do SS dať názov spoločnosti, možno by sme to aspoň urýchlili, aby to vymazali.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
ahojte, prosim o schvalenie. som precitala skoro vsetko a som stale blbec. zmena sa sklada z tohto:?

1. zmenim vklady rozhodnutim konatela:
A. spolocnik 100.000 Sk = 3320 Eur (zdola nahor)
B. spolocnik 70.000 Sk = 2324 Eur
C. spolocnik 30.000 Sk = 996 Eur
spolu ZI 200.000 Sk = 6640 Eur (rozdiel si zauctujem potom z RF - teraz mi ide o register) - rozhodnutie musi byt overene notarom
na toto staci rozhodnutie konatela.

2. musim vypracovat spolocensku zmluvu v uplnom zneni - nemusi byt overena ale musi sa k rozhodnutiu prilozit (?)

3. a hlasovanie v spolocenskej zmluve bude:
A. 50%
B. 35%
C. 15%
(lebo neviem ci dat 1 hlas 10 Eur... co s tymi drobnymi. ak to zostane na percenta je to lepsie?)

4. Stanovy - takisto musia byt podane v uplnom zneni v eur do OR alebo nie?

je to tak spravne?

prepacte, ale neviem sa v tom uz vyznat. dakujem za radu.
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

benefin Pozri príspevok
ahojte, prosim o schvalenie. som precitala skoro vsetko a som stale blbec. zmena sa sklada z tohto:?

1. zmenim vklady rozhodnutim konatela:
A. spolocnik 100.000 Sk = 3320 Eur (zdola nahor)
B. spolocnik 70.000 Sk = 2324 Eur
C. spolocnik 30.000 Sk = 996 Eur
spolu ZI 200.000 Sk = 6640 Eur (rozdiel si zauctujem potom z RF - teraz mi ide o register) - rozhodnutie musi byt overene notarom
na toto staci rozhodnutie konatela.

2. musim vypracovat spolocensku zmluvu v uplnom zneni - nemusi byt overena ale musi sa k rozhodnutiu prilozit (?)

3. a hlasovanie v spolocenskej zmluve bude:
A. 50%
B. 35%
C. 15%
(lebo neviem ci dat 1 hlas 10 Eur... co s tymi drobnymi. ak to zostane na percenta je to lepsie?)

4. Stanovy - takisto musia byt podane v uplnom zneni v eur do OR alebo nie?

je to tak spravne?

prepacte, ale neviem sa v tom uz vyznat. dakujem za radu.
Ohľadom vecí, ktoré spomínaš, nie sme na porade úplne jednotní. Za seba Ti môžem poradiť aspoň toľko:

1)Pokiaľ zaokrúhľuješ na celé eurá smerom nahor, tak premena vkladov i základného imania je urobená správne. Rozhodnutie musí byť podpísané v súlade so spoločenskou zmluvou a podpisy musia byť úradne overené.

2)Štatutárny orgán má právo rozhodnúť aj o súvisiacej zmene spoločenskej zmluvy, čo môžeš uviesť priamo v rozhodnutí napr.: "Na základe vyššie uvedených skutočností sa mení spoločenská zmluva Spoločnosti nasledovne: Článok xxx "Základné imanie spoločnosti" sa mení a znie nasledovne: ......." Úplné znenie Spoločenskej zmluvy nemusí byť súčasťou rozhodnutia a ako také nemusí byť ani úradne overené. Musí však byť podpísané a následne uložené do zbierky listín.

3)Čo sa týka ustanovenia ohľadom počtu hlasov, štatutárny orgán nemá právo meniť pôvodné znenie a nahrádzať ho iným. To môžu iba spoločníci na valnom zhromaždení.

4) Platí to isté ako v bode 2) (viď § 11, ods. 3 generálneho zákona).

Prílohami návrhu na zápis do Obchodného registra sú 2 exempláre rozhodnutia (jeden do zbierky listín), úplné znenie spoločenskej zmluvy (do zbierky listín) a príp. úplné znenie stanov (do zbierky listín).
Naposledy upravil januš1 : 16.11.09 at 13:19 Dôvod: upresnenie
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
benefin Pozri príspevok
ahojte, prosim o schvalenie. som precitala skoro vsetko a som stale blbec. zmena sa sklada z tohto:?

1. zmenim vklady rozhodnutim konatela:
A. spolocnik 100.000 Sk = 3320 Eur (zdola nahor)
B. spolocnik 70.000 Sk = 2324 Eur
C. spolocnik 30.000 Sk = 996 Eur
spolu ZI 200.000 Sk = 6640 Eur (rozdiel si zauctujem potom z RF - teraz mi ide o register) - rozhodnutie musi byt overene notarom
na toto staci rozhodnutie konatela.

2. musim vypracovat spolocensku zmluvu v uplnom zneni - nemusi byt overena ale musi sa k rozhodnutiu prilozit (?)

3. a hlasovanie v spolocenskej zmluve bude:
A. 50%
B. 35%
C. 15%
(lebo neviem ci dat 1 hlas 10 Eur... co s tymi drobnymi. ak to zostane na percenta je to lepsie?)

4. Stanovy - takisto musia byt podane v uplnom zneni v eur do OR alebo nie?

je to tak spravne?

prepacte, ale neviem sa v tom uz vyznat. dakujem za radu.
Ja by som doporučila radšej Zápisnicu z VZ, kde sa schvália všetky zmeny, neviem aké hlasovanie bolo pred tým,
Ak sú stanovy, tak úplné znenie aj stanov aj spoločenskej zmluvy. Samozrejme s upraveným hlasovaním a do textu zápisnice by som dala, že sa schvaľuje úplné znenie predloženej spoločenskej zmluvy. Takto je to O.K. Inak výška tých vkladov je O.K.
Zápisnica ani úplné znenie sa neoveruje, iba podpis konateľa na návrhuna premenu do OR /ak konajú viacerí spoločne tak tých viacerých/
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

januš1 Pozri príspevok
Ohľadom vecí, ktoré spomínaš, nie sme na porade úplne jednotní. Za seba Ti môžem poradiť aspoň toľko:

1)Pokiaľ zaokrúhľuješ na celé eurá smerom nahor, tak premena vkladov i základného imania je urobená správne. Rozhodnutie musí byť podpísané v súlade so spoločenskou zmluvou a podpisy musia byť úradne overené.

2)Štatutárny orgán má právo rozhodnúť aj o súvisiacej zmene spoločenskej zmluvy, čo môžeš uviesť priamo v rozhodnutí napr.: "Na základe vyššie uvedených skutočností sa mení spoločenská zmluva Spoločnosti nasledovne: Článok xxx "Základné imanie spoločnosti" sa mení a znie nasledovne: ......." Úplné znenie Spoločenskej zmluvy nemusí byť súčasťou rozhodnutia a ako také nemusí byť ani úradne overené. Musí však byť podpísané a následne uložené do zbierky listín.

3)Čo sa týka ustanovenia ohľadom počtu hlasov, štatutárny orgán nemá právo meniť pôvodné znenie a nahrádzať ho iným. To môžu iba spoločníci na valnom zhromaždení.

4) Platí to isté ako v bode 2) (viď § 11, ods. 3 generálneho zákona).

Prílohami návrhu na zápis do Obchodného registra sú 2 exempláre rozhodnutia (jeden do zbierky listín), úplné znenie spoločenskej zmluvy (do zbierky listín) a príp. úplné znenie stanov (do zbierky listín).

Otázka k úplnemu zneniu spoločenskej zmluvy, kotrá sa prikladá k rozhodnutiu štatutára o premene ZI:
Podľa generalneho zákona štatutár môže rozhodnúť iba o zmenách ustanovení súvisiacich s premenou ZI.
Ako postupovať pri spracovaní úplneho znenia spoločenskej zmluvy, čo sa týka ďaľších údajov v slovenských korunách?
dobre to chápem takto? :

a) buď rozhoduje len štatutár a potom v spol.zmluve len "prepočíta" všetky údaje v Skk konverzným kurzom, napr, napr. údaje o hlasovaní ( 1 hlas = 1000 Sk podielu prepíše na 1 hlas = 33.193919 eur)

b) alebo ak sa mi takéto nezaokruhlene hlasy nepáčia tak štatutar musí zbolať Valné zhromaždenie, na ktorom spoločníci rozhodnú okrem premeny ZI aj o zmene ustanovenia o hlasovaní napr. takto:
"Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov."

Ale potom ako rozhoduju spoločníci na valnom zhromaždení okrem premeny ZI aj o zmene ustanovania o hlasovaní, tak môžem použiť formulár 29 alebo musím použiť formulár 8 ? A bude tatkéto podanie tiež bezplatné ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať