Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme vozidla

Dobrý deň chcel by som sa opýtať, keď mám auto ktoré nie je napísané na moje meno a chcem ho využívať na služobné účely musím uzavrieť zmluvu o prenájme vozidla a či musí majiteľ platiť daň.Ďakujem:-)
Usporiadat
Sirka Sirka

Sirka je offline (nepripojený) Sirka

Ahojte poradaci,

mam podobny problem o prenajme vozidla.Presla som si tuto temu asi dvakrat a z tych vzorcov so uplne mimo.
S priatelom mame firmu s.r.o.. On je majitelom MV, kt. by sme chceli prenajat do nasej firmy, cize on ako fyzicka osoba a zaroven konatel.Teraz neviem, vzorec na vypocet s koeficientom, ci bez. Bloky za PHM musia byt,alebo nie? A co sa tyka ces.dane, do kolkych dni musi byt zaplatena po podpisani takejto zmluvy a v nasom pripade kym, fyzickou osobou?

Dakujem krasne za odpoved a prajem pekny den
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

MMiro
myslim, ze sa odpovedami na podla mna jasne polozenu otazku vsetci nejako omylom odchylili. Moze teda niekto kto si je isty svojou odpovedou jasne odpovedat na povodne polozenu otazku?:

osobne by mna tiez zaujimala odpoved na tuto otazku:

je mozne si uplatnovat v uctovnictve danovo uznatelne naklady z prenajateho vozidla? (zmluva o prenajme motoroveho vozidla)
Majitel auta je sukromna osoba, ktora neplati cestnu dan.


Za akych podmienok je mozne si uplatnovat naklady - spotrebu paliva pripadne ostatne naklady na udrzbu ak jediny kto pouziva motorove vozidlo je podnikatel, ktory uzavrel zmluvu s fyzickou osobou (majitelom auta).

dakujem za vysvetlenie osobe, ktora ma v tom jasno.

pozdravujem.
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.
0 0
MMiro MMiro

MMiro je offline (nepripojený) MMiro

Pepa
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.
vdaka, PEPO.

je to naozaj tak? kolko dneska cini cestna dan pre 1,3 kW, - felicia, nevies nahodou?

vdaka
Miro
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Je to vec VUC - vyberá to síce DÚ - podľa toho kam patríš.Pozri na nete - je to tam.
A k tej zmluve - treba tam dať aj tie opravy a údržbu, aby si si to mohol dať do nákladov.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Sirka
Ahojte poradaci,

mam podobny problem o prenajme vozidla.Presla som si tuto temu asi dvakrat a z tych vzorcov so uplne mimo.
S priatelom mame firmu s.r.o.. On je majitelom MV, kt. by sme chceli prenajat do nasej firmy, cize on ako fyzicka osoba a zaroven konatel.Teraz neviem, vzorec na vypocet s koeficientom, ci bez. Bloky za PHM musia byt,alebo nie? A co sa tyka ces.dane, do kolkych dni musi byt zaplatena po podpisani takejto zmluvy a v nasom pripade kym, fyzickou osobou?

Dakujem krasne za odpoved a prajem pekny den
Prečo chcete prenajať vozidlo firme? Treba zvážiť, či je to výhodné. Záleží na tom, koľko ciest robí z titulu konateľa, aké sú náklady na údržbu vozidla a pod.
0 0
Sirka Sirka

Sirka je offline (nepripojený) Sirka

Ahoj Evanka, auto je vacsinou vyuzivane na podnikatelske ucely( neratajuc parkrat cestu do obchodu) co je cca 3000 km/mes.. MV urcite chceme dat na firmu, no asi az od noveho roka, kedze poistka je uz zaplatena do konca roka fyzickou osobou. Len teraz neviem, ked budem mat zmluvu o prenajme, co vsetko si mozem ako s.r.o. dat do nakladu a na co je mozny odpocet dph( sme platci) A samozrejme ako si vyratat najomne, podla ktoreho vzorca.
A este jedna otazka,aky rozdiel,ciselne, je medzi autom, kt.je v prenajme s.r.o. a autom, kt. je vo vlastnictve s.r.o.,aky je rozdiel v odpocte dph, vydajoch, cest.dan......

Dakujem krasne.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Pepa
No Erika si popletená?
Náklady na spotrebované pohonné hmoty:
Pri prenajatom vozidle si dávaš do nákladov spotrebu PH - ten vzorec znamená:
Priemerná spotreba /tá sa udáva na 100 km/ x cena PH podelíš to stomi - dostávaš "cenu" na l km a ten vynásobíš počtom km, ktoré si vydokladuješ v evidencii jázd /skrátka musíš mať nejakú evidenciu/.
Ak by si zrealizovalá návrh od Vlasty /auto by bolo tvoje vlastné/ mohla by si si k tomu čo som uviedla pripočítať základnú náhradu /t.č. 6,20 Sk/km/.
Za súčasného stavu /požičané,prenajaté/ platí odsek l.
no, myslela som si, že už to mám v tom jasno, ale žiaľ hlboko som sa mýlila!!!
ďakujem aj tak za vyvedenie z omylu. je mi jasné, že by teda bolo pre mňa výhodnejšie, keby to auto bolo moje. ale ja som tak trochu v zamotanej situácii:
mám živnosť, ale zároveň som tento mesiac založila s. r. o.; do konca roka by som živnosť chcela zrušiť a od nového roka by som chcela všetky nové zmluvy s partnermi uzatvárať už ako s. r. o.;
to auto, resp. PHM, by som si chcela ale ešte uplatniť v N živnosti. začiatko roka totiž chcem vziať iné auto na lízing, ktoré už dám do s. r. o. myslela som teda, že na tých pár mesiacov sa mi už neoplatí kupovať od otca auto, ale že ho budem mať len v prenájme.
neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne. čo mi teda poradíte? predsa len kúpiť od otca to auto?
veeeeeľmi vám ešte raz ďakujem. Erika
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ing.erika
no, myslela som si, že už to mám v tom jasno, ale žiaľ hlboko som sa mýlila!!!
ďakujem aj tak za vyvedenie z omylu. je mi jasné, že by teda bolo pre mňa výhodnejšie, keby to auto bolo moje. ale ja som tak trochu v zamotanej situácii:
mám živnosť, ale zároveň som tento mesiac založila s. r. o.; do konca roka by som živnosť chcela zrušiť a od nového roka by som chcela všetky nové zmluvy s partnermi uzatvárať už ako s. r. o.;
to auto, resp. PHM, by som si chcela ale ešte uplatniť v N živnosti. začiatko roka totiž chcem vziať iné auto na lízing, ktoré už dám do s. r. o. myslela som teda, že na tých pár mesiacov sa mi už neoplatí kupovať od otca auto, ale že ho budem mať len v prenájme.
neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne. čo mi teda poradíte? predsa len kúpiť od otca to auto?
veeeeeľmi vám ešte raz ďakujem. Erika
Môj osobný názor - nekupuj to od otca. Načo na tých pár mesiacov /podľa toho, kde máte zákonnú poistku na auto - strácate bonus - pri prevode na iného majiteľa/. Zaplať daň z MV /ak to budeš robiť spätne - nejaké penále/, uplatňuj si PH, tak ako je uvedené v "hore" príspevku a popr. opravy a údržbu a ostatné - tiež uvedené hore. Ak ti nie je niečo jasné - pýtaj sa.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Pepa
Môj osobný názor - nekupuj to od otca. Načo na tých pár mesiacov /podľa toho, kde máte zákonnú poistku na auto - strácate bonus - pri prevode na iného majiteľa/. Zaplať daň z MV /ak to budeš robiť spätne - nejaké penále/, uplatňuj si PH, tak ako je uvedené v "hore" príspevku a popr. opravy a údržbu a ostatné - tiež uvedené hore. Ak ti nie je niečo jasné - pýtaj sa.
okk, ďakujem ti Erika. zatiaľ to urobím takto. keby som narazila na nejaký kameň úrazu, ozvem sa. krásny deň prajem všetkým. Erika
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pepa
Podmienky:
- zmluva o prenájme - máš
- daň z MV /neviem či je podmienkou/ - ale prihlásiť a zaplatiť.
A je to.
je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)
Naposledy upravil luebchenko : 17.10.05 at 14:22 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

luebchenko
je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)
Jóóój, ty si mi náročná .Daň z MV upravú všeobecné záväzné nariadenia jednotlivých samosprávnych krajov.
Citát:"Predmetom dane sú vozidlá, ktoré slúžia na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním."
Citát:"Daňovník je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do SR, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávka a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v SR".
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Autíčko sa bude preháňať po slovenských cestách, tak treba zaplatit daň z mot.vozidiel. Dane pre Bratislavu zostali rovnaké.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
luebchenko
je tá zaplatená daň z MV podmienkou uplatňovania si nákladov súvisiacich s prevádzkou MV či nie? Vie niekto? Príp. aj odkaz na zákon? A aby to nebolo také jednoduché - slovenská s.r.o. si chce prenajať auto od rakúskej FO ako to bude s daňou z MV? (aj odkaz na zákon prosím :p)
Podľa mojích skúdseností áno (počula som aj také, že z nákladov vyhadzujú ak nie je zaplatená daň všetky náklady súvisiace s vozidlom) v zákone o dani z motor. vozidiel som niečo našla, je to § 89 c.
prikladám v prílohe.
A za zahraničného ju môže zaplatiť s.r.o. čo ho bude používať a bude to pripočítateľná pol. k ZD. - môj názor.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

sway
Podľa mojích skúdseností áno (počula som aj také, že z nákladov vyhadzujú ak nie je zaplatená daň všetky náklady súvisiace s vozidlom)
Trošku sa už tomuto problému na porade venovalo a súhlasím s názorom, že toto nemá oporu v zákone. To by museli povyhadzovať aj príjmy dosahované autom, ktoré nebolo prihlásené na daň a nebola táto daň v zdaňovacom období zaplatená.
Typickým príkladom sú napr. taxikári, a tam sme sa s iným ako pokutou ešte nestretli.
Takže rovnaký meter, to je môj názor
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tiež som sa stretla u taxikára, že výdavky mu nevyhodili, ale musel spätne podať daňové priznanie k cestnej dani a samozrejme nasledovali sankcia za nepodanie priznania /vtedy to bolo 2000,- SK/ po uhradení obdržal samozrejme aj penále.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Denda
Trošku sa už tomuto problému na porade venovalo a súhlasím s názorom, že toto nemá oporu v zákone. To by museli povyhadzovať aj príjmy dosahované autom, ktoré nebolo prihlásené na daň a nebola táto daň v zdaňovacom období zaplatená.
Typickým príkladom sú napr. taxikári, a tam sme sa s iným ako pokutou ešte nestretli.
Takže rovnaký meter, to je môj názor
Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....


......................
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti


(1) Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom



a) pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, 38) alebo

b) zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo

c) začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo

d) začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

sway
Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....
Kontrola dane z príjmu a dane z motorových vozidiel (bývalej cestnej dane) prebieha súbežne. Je logické, že upozornia na nedostatky. Tam končia.
Sama píšete, ak nedoplatí ... že mu vyhodia. Doplatil ... nevyhodili.
To je záver všetkých kontrol. Vymerať nedoplatky - to je ich povinnosť.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Denda
Kontrola dane z príjmu a dane z motorových vozidiel (bývalej cestnej dane) prebieha súbežne. Je logické, že upozornia na nedostatky. Tam končia.
Sama píšete, ak nedoplatí ... že mu vyhodia. Doplatil ... nevyhodili.
To je záver všetkých kontrol. Vymerať nedoplatky - to je ich povinnosť.
Denda, nepochopili sme sa ...veď ja sa nehádam, ani nekritizujem, ja súhlasím..., len som reagovala na Luebchenkov dotaz v príspevku 51, a to preto aby sa vyhla zbytočným problémom..... akosi sa tu stratila pointa....
Naposledy upravil sway : 18.10.05 at 05:07
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sway
Bohužiaľ niekedy pri kontrole nie je meter rovnaký, ale toto je výnimka nakoľko toto zákonom je podložené, vystrihla som príslušný §, takže ak klientovi tvrdili, že mu vyhodia náklady pokiaľ si nedoplatí cestnú daň (bolo to za jej čias) tak to mali asi podložené týmto - hoci s takým razantným riešením samopzrejme nesúhlasím ani ja, lebo príjmy mal vysoké a dosiahol ich evidentne za pomoci využívania súkromného vozidla..., ale čo už.....
Ja som si toto naschvál minulú stredu overoval u našich kontrolórok. Pokiaľ bolo vozidlo preukázateľne používané na podnikanie resp. dosahovanie zdaniteľných príjmov, príslušné náklady mu uznajú napriek nezaplatenej cestnej dani - na iný postup naozaj nie je opora v zákone. Samozrejme doplateniu cestnej dane a penále sa nevyhne. Takže ak by si niekto zákon vykladal iným spôsobom, okamžite sa treba odvolať.
0 0
MMiro MMiro

MMiro je offline (nepripojený) MMiro

ik-a
Autíčko sa bude preháňať po slovenských cestách, tak treba zaplatit daň z mot.vozidiel. Dane pre Bratislavu zostali rovnaké.
viete mi poradit, kde sa nachadzaju tie udaje o cenach za dan MV?
najlepsie napiste internet.linku kde sa to nachadza pre Bratislavu.

vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať