Zavrieť

Porady

Znížená pracovná schopnosť

misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dobrý deň, mám problém so zamestnancom, ktorý má zníženú prac.schopnosť. Priniesol mi rozhodnutie z roku 1993 že je občanom so zmenenou prac.schopnosťou. Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva? Aké nižšie odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Vie mi prosím niekto poradiť?
Usporiadat
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Chcem sa opýtať ako je to s pracovníkom, kt. má zníženú pracovnú schopnosť - 50 %, je obmedzený pri pracovnom pomere?

1. Môže pracovať na plný úväzok?
2. Môže zarobiť koľko mu dajú?

Dakujem
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jjendro
Chcem sa opýtať ako je to s pracovníkom, kt. má zníženú pracovnú schopnosť - 50 %, je obmedzený pri pracovnom pomere?

1. Môže pracovať na plný úväzok?
2. Môže zarobiť koľko mu dajú?

Dakujem
Ak bol prehodnotený sociálnou poisťovňou podľa nového zákona, môže pracovať koľko vládze. A môže zarobiť, koľko mu dajú.
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Čo to znamená podľa nového zákona - ak je prehodnotený pred dvoma rokmi - je to OK?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jjendro
Čo to znamená podľa nového zákona - ak je prehodnotený pred dvoma rokmi - je to OK?
Zákon č. 461/2003 platí od 1.1.2004. Ak bol v roku 2004 prehodnotený soc. poisťovňou (mal určené percento zníženia prac. schopnosti), platia naňho už nové zákony a nemusí vykázať pokles zárobku.
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Zita4
Zákon č. 461/2003 platí od 1.1.2004. Ak bol v roku 2004 prehodnotený soc. poisťovňou (mal určené percento zníženia prac. schopnosti), platia naňho už nové zákony a nemusí vykázať pokles zárobku.
Díky, takže zárobok môže byť akýkoľvek, ale keď je jeho znížená pr.schopnosť o 50% - môže pracovať na plný pracovný úväzok - 8 hodín denne.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
kacena
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.
Tak isto, ako doteraz.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

kacena
Mám zamestnanca , ktorý mi doniesol papier zo sociálnej poisťovne , že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je od 21.novembra 2005 - 45 %.
Aké odvody mám za neho platiť ?
Doteraz som platila znižené odvody /2 a 5 % / len na zdravotné poistenie , ostatné všetko ako pri iných zamestnancoch.
Ďakujem každému kto ma usmerní a poradí. kacena.
V podstate sa nič nezmení.
Aj teraz sa za daného zamestnanca budú platiť znížené odvody na zdravotné poistenie (2% a 5%).
Odvody na soc. poistenie sa budú platiť tiež ako u ostatných zamestnancov. Invalidné poistenie by sa neplatilo, ak by zamestnanec mal pokles schopnosti vykonávať zár. čin. o viac ako 70%, čo však nie je tento prípad.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
ĎAKUJEM.
Ešte sa spýtam , zdravotné poistenie platím z jeho celého vymeriavacieho základu alebo len z polovice ?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

kacena
ĎAKUJEM.
Ešte sa spýtam , zdravotné poistenie platím z jeho celého vymeriavacieho základu alebo len z polovice ?
Platí sa z vymeriavacieho základu, aký mu vychádza.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Máme pracovníčku, ktorá bola ZŤP, po prehodnotení jej bol uznaný pokles výkonnosti o 40 %. Rozhodnutie je z 10.1.2005. Mne však túto skutočnosť povedala až koncom februára 2005, takže som jej v 1/2005 dala normálne sadzby ZP a znížené (5 a 2%) až od februára 2005.
Chcem sa spýtať, či znížená sadzba platí už v mesiaci, kedy bolo o tom rozhodnuté alebo až nasledujúci mesiac? Ide mi hlavne o to, či mám v rámci RZ ZP použiť tlačivo - zmena sadzby v priebehu roka, teda by jej za január vznikol preplatok.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Mam znameho, ktoremu bol priznany uplny inv. dochodok pred r. 2004. Tento rok ho zavolali po dlhom case na komisiu a tam mu povedali, ze sa nic nemeni. Pisomne rozhodnuie nedostal ziadne. Rad by sa zamestnal, ak najde nejake vhodne zamestnanie. Pre neho budu platit nejake obmedzenia vo vyske zarobku? Bude stacit zamestnavatelovi iba rozhodnutie o priznani invalidneho dochodku?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj poberateľ ID, ktorý bol priznaný pred 1.1.2004 môže po 1.8.2006 pracovať bez obmedzenia (času aj zárobku). Zamestnávateľovi stačí doniesť rohodnutie o priznaní ID. Ak mu príde nové rozhodnutie, donesie to.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
SZČO má zníženú pracovnú schopnosť o viac ako 70%. Prosím o radu: koľko platí do ZP, koľko do SP a do ktorých fondov od 01.01.2008?
Na základe RZZP/2006 platil 7% z VZ 4213,- Sk t.j. 295,- Sk.
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

do ZP naďalej 7% z 4213. Do SP toľko čo doteraz.
0 0
J+K J+K

J+K je offline (nepripojený) J+K

Mám zamestnanca, ktorý mi predložil Rozhodnutie Okresného úradu podľa § 68 písmena a, bodu 7 zákona č. 195/1998 Z.z. zo dňa 25.2.2003, že sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vydáva sa preukaz občana s ŤZP. Môžem na základe tohto rozhodnutia odvádzať 2 % do zdravotnej poisťovne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcem sa opytat, ze znizena pracovna schopnost je ID, pripadne rozhodnutie o TZP z UP?
Nie je mi to jasne. Preto neviem, ci je zamestnavatel povinny hlasit ukoncenie PP vypovedou UPSVAR, osobe, ktora je TZP podla rozhodnutia UPSVaR - ma preukaz a kompencacie,, alebo ak je poberatelom ID.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

SZČO bol 28.07.2010 UPSVaR vydaný posudkovým lekárom posudok, podľa ktorého jeho miera funkčnej poruchy je 50% (ZŤP), z čoho vyplýva že má zníženú sadzbu na ZP na 7%. Ja by som potrebovala poradiť kedy sa uplatní znížená sadzba v RZZP už v mesiaci, kedy bolo o tom rozhodnuté čiže v 07/2010 alebo až nasledujúci mesiac čiže 08/2010?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 12 zák. o zdrav.poistení :
3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať