Zavrieť

Porady

Znížená pracovná schopnosť

misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dobrý deň, mám problém so zamestnancom, ktorý má zníženú prac.schopnosť. Priniesol mi rozhodnutie z roku 1993 že je občanom so zmenenou prac.schopnosťou. Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva? Aké nižšie odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Vie mi prosím niekto poradiť?
Usporiadat
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Asi dodnes nebol prehodnocovaný Sociálnou poisťovňou, keď má len rozhodnutie z roku 1993. Nech Ti prinesie ešte potvrdenie o tom, že poberá ČID, môžeš mu uplatniť znížené odvody na zdravotné poistenie za zamestanávateľa aj zamestnanca (5+2%).
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak ako píše Livia2.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Súhlasím s Lenkou, len sa čudujem, že ho ešte nevolali na prehodnotenie!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.
Lenka súhlasím a poznám to aj podľa vnúčika, ale z roku 1993! to sa mi nejako nevidí!
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

lenkak
Moju maminu predvolali na komisiu ešte minulý rok, len akosi rozhodnutie ešte nedošlo. Majú čas.
Jeden fakt nevie, ako postupovať.
Až do prehodnotenia nemusí platiť ani IP . Keď však bol prehodnotený vo februári, dostal ústne vyjadrenie, že to ostáva ako to bolo/ podľa môjho názoru to bude pod 70% ) a písomné vyjadrenie mu príde tak ako hovorí lenkak asi o rok, ako má chudák zamestnávateľ a na základe čoho postupovať ?
Hotová Sodoma-Gomora
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A ty účtovník rozmýšľaj - uznať - neuznať! Byť či nebyť?!
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

No veď práve, neviem čo mám urobiť, skúsim zavolať do sociálnej poisťovne čo mi povedia. A ďakujem všetkým.
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

misa
No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?
Misa, možno sa teraz mýlim a poraďáci ma opravia, ale ja by som mu v tomto prípade znížené odvody neuplatnila a po prehodnotení uvidíš.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

misa
No a poraďte teraz, dozvedela som sa ze tento zamestnanec nepoberá žiadny dôchodok, ani ČID. Čo v tomto prípade? Má nárok na znížené odvody do zdravotnej poisťovne?
Súhlasím s Líviou2.
Pokiaľ by som nemala papier, že jeho pokles schopnosti
vykonávať zárobkovú činnosť je najmenej 20 %, tak by som odvody neznižovala.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Po skúsenostiach kontroly z ÚP,SV a R súhlasím s vyjadreniami predomnou, kým
nepredloží platné rozhodnutie neznižuje odvody.
0 0
jada jada

jada je offline (nepripojený) jada

Ja mám tiež taký problém.... a rozhodla som sa, že kým zamestnanec nebude prehodnotený Sociálnou poisťovňou v zmysle nového zákona, nedám mu znížený odvod, lebo si neviem predstaviť, ako by som to potom doplácala, keby ho náhodou neuznali ZPS.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Poraďáci, prosím o radu.
človek bo invalidným dôchodcom. Po prehodnotení mu krátili dôchodok a priznali mu pokles scopnosti pracovať na menej ako 70%. Začal pracovať. Po odvolaní na soc poist. mu priznali pokles pracovnej schopnosti 71%.
Z pohľadu zamestnanca: Môže takýto človek pracovať? Je nejaké obmedzenie výšky zárobku alebo pdpracovaných hodín?
Naposledy upravil Zuziana : 16.06.05 at 07:50
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Môže pracovať, obmedzenie nemá žiadne.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Zamestnanec doniesol zamestnávateľovi preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Vie mi niekto poradiť, aké povinnosti z toho vyplývajú pre zamestnávateľa a či možno uplatniť znížené poistné na zdravotné poistenie.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Zamestnanec má zníženú sadzbu na zdravotné poistenie na 2% a zametnávateľ na 5% v prípade, že ide o zamestnanca so zdravotným postihnutím podľa § 5 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti. Znížená schopnosť musí byť viac ako 20%. /musí byť prehodnotený Sociálnou poisťovňou/
Naposledy upravil Maňaska : 02.08.05 at 11:26
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím bol vydaný na základe zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Možno aj v tomto prípade uplatniť znížené poistné ?
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Zdravotné postihnutie /jeho rozsah/ preukazuje občan posudkom Sociálnej poisťovne /§ 9 odst. 2 - zákona o službách zamestnanosti/. Spomínané preukazy by v tomto ohľade nemali platiť. Opýtajte sa ho, či už mu sociálna poisťovńa poslala prehodnotenie, alebo nie.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Mala som prípad, že vlastnila preukaz len pre zvýhodnenie cestovania, uprednostnenia
atď., musí byť rozhodnutie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať