Zavrieť

Porady

Znížená pracovná schopnosť

misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dobrý deň, mám problém so zamestnancom, ktorý má zníženú prac.schopnosť. Priniesol mi rozhodnutie z roku 1993 že je občanom so zmenenou prac.schopnosťou. Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva? Aké nižšie odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Vie mi prosím niekto poradiť?
Usporiadat
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

ďakujem
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovne za zamestnanca - poberateľa invalidného dôchodku, ktorý má mieru funkčnej poruchy 45%. Platia sa za neho znížené odvody?
V zákone o zdravotnom poistení sa píše, že znížené odvody sa platia za osobu so zdravotným postihnutím a citujem zákon:
(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).

Takže neviem, či tieto dve podmienky musia byť splnené súčasne, alebo postačuje iba jedna z nich.
Naposledy upravil Janiča : 20.09.11 at 09:13
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stačí jedna z nich ..... (sú to dve rozdielne posúdenia)
Naposledy upravil Katy a R : 20.09.11 at 09:12
2 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Ďakujem za promptnú odpoveď.
Čiže ak má zamestnanec priznaný invalidný dôchodok, ale miera jeho funkčnej poruhy je nižšia ako 50% (zamestnanec má 45% mieru funkčnej poruchy), aj v takomto prípade sa platia znížené odvody o ZP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janiča Pozri príspevok
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovne za zamestnanca - poberateľa invalidného dôchodku, ktorý má mieru funkčnej poruchy 45%. Platia sa za neho znížené odvody?
V zákone o zdravotnom poistení sa píše, že znížené odvody sa platia za osobu so zdravotným postihnutím a citujem zákon:
(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48) Toto hľadisko je posudok zo SP
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).
Toto je posudok s UPSVaR
Takže neviem, či tieto dve podmienky musia byť splnené súčasne, alebo postačuje iba jedna z nich.
Janiča Pozri príspevok
Ďakujem za promptnú odpoveď.
Čiže ak má zamestnanec priznaný invalidný dôchodok, ale miera jeho funkčnej poruhy je nižšia ako 50% (zamestnanec má 45% mieru funkčnej poruchy)No nemá takú mieru funkčnej poruchy, lebo je invalidný a tým pádom má zníženú pracovnú schopnosť o 45%, aj v takomto prípade sa platia znížené odvody o ZP.
Ano má znížené odvody do ZP, ako napísala už Katy .
Pletieš si dva rozdielne veci i posudky. Vid v texte modrým.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nemýľ si mieru funkčnej poruchy so zníženou schopnosťou pracovať. Sú to dve rôzne kritériá, posudzované zvlášť (každé podľa "svojho" zákona). ..
2 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Ďakujem Vám obom za Vaše reakcie.
Mám prvého takéhoto zamestnanca, takže som takúto situáciu ešte neriešila, tak som si ju radšej ujasnila aj tu na Porade. Ďakujem veľmi ešte raz.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Keity Pozri príspevok
Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
ani úľavy na SP či dani nie sú pre ID...
iba do ZP prispieva polovičnými odvodmi, nezáleží či je ČID, ID alebo má preukaz ŤZP
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Keity Pozri príspevok
Dobry den,
chcela som sa spytat, mam zamestnantkynu ktora pobera ciastocny invalidny dochodok. Je hluchonema. Z rozhodnutia este z roku 1994 neviem vycitat o kolko % ma znizenu praceschopnost. Ak by mala viac ako 70% mala by aj ulavu na odvody do socialnej poistovne? A este otazka, jej mama ma presveduje, ze by mali mat ulavu aj z dani. Stretol sa niekto s tymto? Dakujem za odpoved. Keity
Ako bolo spomenuté, ak má v rozhodnutí že má čiastočný invalidný dôchodok, tak to % je do 70 a tým pádom má len nižšie odvody do ZP ako bolo spomenuté.

Čo sa týka úľav na dani, je to možné ale len pri miestnych daniach. Teda napríklad daň z nehnuteľnosti, daň za psa a tak dalej. Pri dani z príjmu nemá ID ani ZTP žiadnu výhodu.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

a keby mala nad 70% tak by mala ulavu na SP? Myslim, ze bolo ze preddavky sa na invalidne poistenie a poistenie v nezamestnanosti neplatilo alebo si to pletiem?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Keity Pozri príspevok
a keby mala nad 70% tak by mala ulavu na SP? Myslim, ze bolo ze preddavky sa na invalidne poistenie a poistenie v nezamestnanosti neplatilo alebo si to pletiem?
** Invalidné poistenie neplatí:

  • poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku,
  • zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

*** Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

  1. zamestnanca podľa osobitného predpisu (napríklad § 102 ods. 2 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 517/2008 Z. z., § 146 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry),
  2. obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody,
  3. fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.

zdroj : http://www.socpoist.sk/576-menu/1469s

Neplatí len poistenie v nezamestnanosti.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať