Zavrieť

Porady

Rozdelenie zisku

Kity Kity

Kity je offline (nepripojený) Kity

Spolocnost bude mat zisk za rok 2005, ktory zdani 19% danou z prijmu. Ako sa bude postupovat pri jeho prerozdeleni spolocnikom /spolocnik je zaroven aj zamestnanec s.r.o./ a ake dalsie povinnosti z rozdelenia budu vyplyvat /platba odvodov. prip. dalsich dani a pod./ Vopred dakujem K.
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja by som zvolala valné zhromaždenie, na ktorom treba odsúhlasiť hospodársky výsledok a tiež rozhodnúť, čo s nám spraviť. Treba vytvoriť zákonný rezervný fond, potom pokryť straty z minulých rokov a potom zvyšok rozdeliť medzi spoločníkov, podľa toho kto tam má aký podiel. Vyplatený zisk sa už nezdaňuje. Žiadne odvody sa z vyplateného zisku neplatia.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Natka
Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).
Vytvorila si si zákonný rezervný fond ? Ak nie vytvor si ho vo výške podľa spoločenskej zmluvy a daj tam aj tie haliere a na rozdelenie zisku ti zostanú celé koruny.

Ahoj
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Natka
Pripájam sa k téme: Ako sa zaokrúhľuje zisk, keď je napr. 105 848,31 v celkovej výške a rozdeliť to potrebujem na 70 a 30%? (treba mi to do valného zhromaždenia do zápisnice, tak sa mi prosím ozvite).
Ja som to práve včera urobila tak, že som tie haliere previedla na účet nerozdeleného zisku. Takto som to dala aj do zápisnice.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

no:

105.848,31 x 70% = 74.093.817 = 74.093,80
105.848,31 x 30% = 31.754,493 = 31.754,50

no a ten jeden halier nechaj tak, alebo zaúčtuj na 548 ako halierové vyrovnanie
0 0
Kity Kity

Kity je offline (nepripojený) Kity

Katarína STR
Vyplatený zisk sa už nezdaňuje. Žiadne odvody sa z vyplateného zisku neplatia.
Da sa toto podlozit aj §, lebo uz som na toto citala viac nazorov a neviem sa v tom zorientovat? Dakujem
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Možno si čítala viac názorov, ale to asi preto, lebo je rozdiel za ktorý rok sa bude zisk vyplácať. Keby si si napríklad vyplatila dnes podiel na zisku z DP roku 2003, tak by sa zdaňoval. Ale vyplatený zisk už za 2004 a vyššie sa nezdaňuje.

Pozriem ti §
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Pozri si daň z príjmov FO - predmetom dane nie je : § 3 odstavec 2 písmeno c
0 0
Kity Kity

Kity je offline (nepripojený) Kity

vrela vdaka, naozaj mi to velmi pomohlo
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

neni zač aj nabudúce

Ahoj
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

ahojte, ja mam takuto prosbu, som novacik, takze mozno to bude zniet smiesne: v roku 2005 budeme mat nejaky zisk, vo firme su 2 konatelia, z toho 1 je Nemec. Zvola sa valne zhromazdenie a rozdelia zisk. Ten Nemec by si chcel z toho zisku zobrat cast a minut ich ako sukromna osoba. Tu na Slovensku neplati ziadne odvody. Musi ich zdanit ako FO? Ked ano, tak dal mi otazku, ci ich moze zdanit tu na Slovensku (pre nizsiu dan).

Dakujem

MIRKA
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

mirka :

podľa ani nemec nebude na Slovensku príjem zdaňovať - bude to vyplatený zisk za rok 2005, ktorý už firma zdanila
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Súhlasím s Katarínou.
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Dakujem moc, myslela som si. Tipek ma uplne zmietol, asi som mu dobre nerozumela.

Mirka
0 0
Kity Kity

Kity je offline (nepripojený) Kity

Katarína STR
Pozri si daň z príjmov FO - predmetom dane nie je : § 3 odstavec 2 písmeno c
Kolega mi dal v suvislosti s tymto este jednu otazku. Na zaklade akeho paragrafu je toto rozdelenie zisku spolocnikom oslobodene od odvodov? Skusim este doplnit jednu vec. Spolocnici momentalne dostavaju iba minimalnu mzdu, to znamena, ze aj odvody platia iba z minimalnej mzdy ale zisk spolocnosti je ovela vacsi. Ak je to totiz tak ako pisete, tak podnikanie na zivnost je na Slovensku pri dosahovani vyssieho zisku nevyhodne, lebo zivnostnici odvody platit musia podla vysky svojich prijmov a nielen podla minimalnej mzdy...
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Kity
Kolega mi dal v suvislosti s tymto este jednu otazku. Na zaklade akeho paragrafu je toto rozdelenie zisku spolocnikom oslobodene od odvodov?
Podiely na zisku nie sú oslobodené od odvodov, ale nevstupujú do vymeriavacieho základu. V zákone o sociálnom poistení určuje VZ § 138, a v zákone o ZP je to § 13. Podiely na zisku tam nie sú vymenované.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Kity
Skusim este doplnit jednu vec. Spolocnici momentalne dostavaju iba minimalnu mzdu, to znamena, ze aj odvody platia iba z minimalnej mzdy ale zisk spolocnosti je ovela vacsi. Ak je to totiz tak ako pisete, tak podnikanie na zivnost je na Slovensku pri dosahovani vyssieho zisku nevyhodne, lebo zivnostnici odvody platit musia podla vysky svojich prijmov a nielen podla minimalnej mzdy...
Áno, je to tak ako píšeš, a práve preto veľmi veľa živnostníkov zrušilo svoje živnosti a založili si s.r.o.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Katarína STR
no:

105.848,31 x 70% = 74.093.817 = 74.093,80
105.848,31 x 30% = 31.754,493 = 31.754,50

no a ten jeden halier nechaj tak, alebo zaúčtuj na 548 ako halierové vyrovnanie
My sme verejná obchodná spoločnosť, takže nám netreba tvoriť rezervný fond.Spoločníci si zisk už zdanili vo svojich daň.priznaniach.A tie haliere dať oproti čomu? 548/... (ale už v tomto roku)
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Pripájam niečo s paragrafmi o rozdelení zisku.:

Podľa § 3 ods. 2 písm. c a § 12 ods. 7 písm. c zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov predmetom dane nie sú podiely na zisku vyplácané po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, alebo právnickou osobou v zahraničí, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný po zdanení tichému spoločníkovi.
Uvedené ustanovenia sa vzťahujú na všetky podiely na zisku dosiahnuté po nadobudnutí účinnosti zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, t. j. najskôr za zdaňovacie obdobie 2004, ktoré budú vyplácané po 1. januári 2005.

Vo vašom prípade sa vzťahuje toto ustanovenie na podiely na zisku dosiahnuté za zdaňovacie obdobie 2004 a vyplácané v zdaňovacom období 2005. Tieto podiely na zisku sa vyplatia v brutto výške bez toho, že by ich vyplácajúca spoločnosť zdanila, a takisto ich už nemusí zdaňovať ani príjemca.

Na všetky podiely na zisku dosiahnuté za predchádzjúce zdaňovacie obdobia, t.j. do roku 2003, ak sú vyplácané po 1. januári 2004, sa vzťahuje ustanovenie § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Na základe tohto ustanovenia potom spoločnosti, ktoré vyplácajú v roku 2004 alebo neskôr podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003), postupujú tak, že vyplácajú podiely na zisku v brutto výške, zrážková daň sa už neuplatňuje.

Z uvedeného tak vyplýva, že ak je majiteľom obchodných podielov fyzická osoba, je povinná zahrnúť vyplatené podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia do roku 2003 do svojho daňového priznania v tom zdaňovacom období, keď boli vyplatené, a zdaniť ich sama. V tomto prípade v daňovom priznaní za rok 2005, ktoré bude podávať do 31. marca 2006.

Podobne ak je majiteľom obchodných podielov právnická osoba, je povinná zahrnúť si vyplácané podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003) v zdaňovacom období, v ktorom jej boli pripísané, do svojho základu dane a zdaniť. Režim daňových prázdnin nemá vplyv na vyplácanie podielov na zisku.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
anto
Na všetky podiely na zisku dosiahnuté za predchádzjúce zdaňovacie obdobia, t.j. do roku 2003, ak sú vyplácané po 1. januári 2004, sa vzťahuje ustanovenie § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Na základe tohto ustanovenia potom spoločnosti, ktoré vyplácajú v roku 2004 alebo neskôr podiely na zisku za predchádzajúce zdaňovacie obdobia (do roku 2003), postupujú tak, že vyplácajú podiely na zisku v brutto výške, zrážková daň sa už neuplatňuje.
... spýtam sa možno hlúpu otázku, ale nech ...

existuje aj iná možnosť vyrovnania dane z príjmu, z vyplácaných podielov na zisku z roku 2003, ako v daňovom priznaní? mám na mysli, či nemôžem pri výplate podielov uhradiť DÚ daň hneď? ... alebo mi zostáva iba možnosť dať "do ponožky" 19% z podielu a čakať na skončenie roka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať