Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Igorogis Igorogis

Igorogis je offline (nepripojený) Igorogis

dada 1 Pozri príspevok
neviem kolko chceš pred nástupom.
napr. ukončiť 16.8.09, začať nový 17.8.09, pri nástupe na MD 21.8.09 bude RO pre výpočet materského 17.-20.8.09, takže treba na získanie max.matersého mať za toto obdobie HM
1084,55eur :31 x 4dni v RO

Ukončiť pracovný pomer v tej istej firme a hneď nový nástup v tej istej firme nemôže s tým byť nejaký problém.
Takže polopate, ukončí pomer 16.8.09 začne 17.8.09 v tej istej firme-tomu rozumiem. Ale to ďalej poprosím jednoduchšie ,mám dlhé vedenie.
Dík moc.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ja som sa chcela len opýtať či nebude problém urobiť ukočenie pp napr.dohodou a potom hneď novú zmluvu v tej istej firme.
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Benko Pozri príspevok
Zamestnankyňa pôjde na MD v auguste. Výpoveď a nový PP neprichádza do úvahy, ale ani DNP jej už nepomôže. Prosím vás je to tak?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>




brčko Pozri príspevok
aké mala nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. T.j. kolko PP, napíš začiatok PP a ukončenie.

Ak len terajší PP, tak jej už nič nepomôže.
<o:p></o:p>
Brčko, čítala som tvoje odpovede aj v inej téme a je to zložitejšie ako sa zdá.<o:p></o:p>
Zamestnaná je od 1.4.2008 a PP trvá. Predtým bola cca 2 roky v UK. Tak som myslela, že keby mala ešte jedno zamestnanie a ukončila ho pred materskou, či by nemohla mať aj z tohto niečo.
Ďakujem za ochotu
0 0
ada.lubo ada.lubo

ada.lubo je offline (nepripojený) ada.lubo

a ako to je potom, kedy mi začína "plinúť" druhá materská, keď som teraz na MD. V deň pôrodu alebo ako klasická MD 6-týždňov pred pôrodom.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Dobrý večer poradáci!
Mám otázku: Moja známa pracovala v Maďarsku. K 28.2.2009 dali jej výpoveď. Od novembra 2006 bola na MD- GYES, od novembra 2008 na MD- GYED. Ešte stále je na RD, až do novembra 2009.
Do konca februára dostávala RP z Maďarska. Od marca už mala dostať z SR, nakoľko už v MR nepracuje ani ona ani jej manžel.
Teraz je tehotná, termín pôrodu má začiatkom januára 2010.
Oplatí sa jej prihlásiť do SP ako DPNO z max. VZ od 1.7.2009?
Prosím Vás o rýchlu odpoveď
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
brčko Pozri príspevok
ak si tehotná a v posledných cca 14mesiacoch si nebola nem.poistená vôbec, tak nárok na materské nezískaš, lebo spätne sa poistiť nedá.
Brčko, môžeš pomôcť aj mne? alebo aj niekto iný hviezdový v tejto téme...nadväzujem na tento príspevok.
Som na RD, momentále na predĺženej RD z dôvodu nepriznivého zdravotného stavu dieťaťa. Chcela by som otehotnieť niekedy v septembri ( ak sa mi podarí presvedčiť manžela). Môj posledný pracovný pomer skončil ešte počas prvej materskej dovolenky - bol na dobu určitú.
Stačí mi začať si platiť odvody z max. VZ od 1.8 aby mi vyšla maximálna materská? Inak by som totiž nátok na materskú nemala vôbec.
Koľko to je od 1.7.09? Čo ak by som náhodou porodila skôr ako bude termín vyrátaný lekárom? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
u.erika Pozri príspevok
Dobrý večer poradáci!
Mám otázku: Moja známa pracovala v Maďarsku. K 28.2.2009 dali jej výpoveď. Od novembra 2006 bola na MD- GYES, od novembra 2008 na MD- GYED. Ešte stále je na RD, až do novembra 2009.
Do konca februára dostávala RP z Maďarska. Od marca už mala dostať z SR, nakoľko už v MR nepracuje ani ona ani jej manžel.
Teraz je tehotná, termín pôrodu má začiatkom januára 2010.
Oplatí sa jej prihlásiť do SP ako DPNO z max. VZ od 1.7.2009?
Prosím Vás o rýchlu odpoveď
Nepomôžete mi???,
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

zdravím, mohli by ste mi poradiť? od 1.1.2008 som nastupovala na MD a od 7/2008 som na RD, DNP si platím z minima od 25.12.2007, s tým že v decembri 2008 som dala zrušenie a s prestávkou asi týždeň som znovuuzatvorila novú zmluvu 28.12.2008 z maxima a dala hňeď zmenu k 1.1.2009 z minima a stále si platím z minima, poprosila by som vás o radu, že teraz keď pôjdem na PN alebo OČR /už uplynulo 26 týždňov od novej zmluvy/ tak by sa mi mala rátať z maxima ktoré platilo minulý rok? alebo sú tam nejaké zmeny, ktoré som nepostrehla? dobu 270 dní poistenia spĺňam. Počula som že keď som na RD tak sa to neráta z maxima, je to len najaké nedorozumenie alebo sa to ráta tak ako si myslím? Veľmi pekne ďakujem za radu. Jana
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

u.erika Pozri príspevok
Dobrý večer poradáci!
Mám otázku: Moja známa pracovala v Maďarsku. K 28.2.2009 dali jej výpoveď. Od novembra 2006 bola na MD- GYES, od novembra 2008 na MD- GYED. Ešte stále je na RD, až do novembra 2009.
Do konca februára dostávala RP z Maďarska. Od marca už mala dostať z SR, nakoľko už v MR nepracuje ani ona ani jej manžel.
Teraz je tehotná, termín pôrodu má začiatkom januára 2010.
Oplatí sa jej prihlásiť do SP ako DPNO z max. VZ od 1.7.2009?
Prosím Vás o rýchlu odpoveď
Ak je tehotná viac ako v 8tt, tak DNP jej nepomôže k slušnej materskej. Ak by aj splnila podmienku " aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", tak výška materského by bola rátaná len z min.mzdy, lebo jej od prihlásenia na DNP do nástupu na MD neuplynie potrebných aspon 26týždnov.

Ak by sa ale na Slovensku aspon na pár dní zamestnala, tak podla mna má šancu získať nárok na materské na SK. LEbo dni nemocenského poistenia zo zamestnania v Madarsku by sa mali ku dnom nemoc.poistenia na SK prirátať, takže vyššie spomenutú podmienku 270dní splní. Pri NP zo zamestnania neplatí podmienka 26týždnov.
Potom ale záleží na madarských zákonoch, či bola nemoc.poistená aj počas MD, RD. U nás je síce počas RD poistenie prerušené, no na účely uplatnenia nároku na materské sa aj dni čerpania RD rátajú do tých potrebných dní NP. Treba si potom vybaviť potvrdienie z Madarska. Ktoré tlačivo E xxx je to, si nepamätám, aj ked mamičky o otm písali.
Naposledy upravil brčko : 30.06.09 at 22:18
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
zdravím, mohli by ste mi poradiť? od 1.1.2008 som nastupovala na MD a od 7/2008 som na RD, DNP si platím z minima od 25.12.2007, s tým že v decembri 2008 som dala zrušenie a s prestávkou asi týždeň som znovuuzatvorila novú zmluvu 28.12.2008 z maxima a dala hňeď zmenu k 1.1.2009 z minima a stále si platím z minima, poprosila by som vás o radu, že teraz keď pôjdem na PN alebo OČR /už uplynulo 26 týždňov od novej zmluvy/ tak by sa mi mala rátať z maxima ktoré platilo minulý rok? z VZ z obdobia 28-31.12.08 t.j. maxima za toto obdobie alebo sú tam nejaké zmeny, ktoré som nepostrehla? dobu 270 dní poistenia spĺňam. Počula som že keď som na RD tak sa to neráta z maxima, je to len najaké nedorozumenie alebo sa to ráta tak ako si myslím? Veľmi pekne ďakujem za radu. Jana
je to nedorozumenie. Ak si v období 28-31.12.08 nemala v zamestnaní žiadny VZ, neplatila povinné NP szčo a nemáš nedoplatky v soc.poistovni, tak je to ok.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

je to nedorozumenie. Ak si v období 28-31.12.08 nemala v zamestnaní žiadny VZ, neplatila povinné NP szčo a nemáš nedoplatky v soc.poistovni, tak je to ok.
.
0
no to povedali kamarátke ktorej som to poradila aby to tak spravila ale ona bola v decembri ešte na MD a až od 10.1.2009 je na RD, môže to mať na výpočet nejaký vplyv? Ešte raz pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
je to nedorozumenie. Ak si v období 28-31.12.08 nemala v zamestnaní žiadny VZ, neplatila povinné NP szčo a nemáš nedoplatky v soc.poistovni, tak je to ok.
.
0
no to povedali kamarátke ktorej som to poradila aby to tak spravila ale ona bola v decembri ešte na MD a až od 10.1.2009 je na RD, môže to mať na výpočet nejaký vplyv? Ešte raz pekne ďakujem za odpoveď.
môže, ale či bude, neviem povedať. Bol tu jeden taký prípad.
LEbo SP si to vysvetluje podla svojho. POdla jedného prípadu, (čo rozhodla SP už na odvolanie) vraj mamička počas poberania materského zo zamestnania nemala platiť DNP. V takom prípade ak bola na MD do 10.1.09 a prihlásila sa v r.2008 ešte počas poberania materského, tak by sa jej nerátali dávky v r.2009 po splnení ostatných podmienok (26týžd, pri PN aj 270dní) z VZ, z ktorého platila/ sa prihlásila, ale len z pravdepodobného VZ, čo je minim.mzda.

Síce s tým nesúhlasím, no takto vraj SP rozhodla v jednom konkrétnom prípade. No na druhej strane je tu myslím písali aj mamičky, čo uznali nárok, t.j. počítali sa nem.dávky z VZ, z ktorého mamičky platili DNP počas poberania materského. Aj ked si na žiadny konkrétny nespomínam.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

ona si platí DNP už dlho a MD jej bolo vyplácané aj zo zamestnania aj z DNP a počas MD si stále platila DNP, a dala to prerušenie a znovuuzatvorenie so zmenou od 1.1.2009, teda SP si to vysvetľuje po svojom, potom by jej mali vrátiť preplatky na DNP počas celej MD ? treba si dať asi žiadosť o vrátenie preplatkov, že? aspoň niečo
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
brčko Pozri príspevok
Ak je tehotná viac ako v 8tt, tak DNP jej nepomôže k slušnej materskej. Ak by aj splnila podmienku " aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom", tak výška materského by bola rátaná len z min.mzdy, lebo jej od prihlásenia na DNP do nástupu na MD neuplynie potrebných aspon 26týždnov.

Ak by sa ale na Slovensku aspon na pár dní zamestnala, tak podla mna má šancu získať nárok na materské na SK. LEbo dni nemocenského poistenia zo zamestnania v Madarsku by sa mali ku dnom nemoc.poistenia na SK prirátať, takže vyššie spomenutú podmienku 270dní splní. Pri NP zo zamestnania neplatí podmienka 26týždnov.
Potom ale záleží na madarských zákonoch, či bola nemoc.poistená aj počas MD, RD. U nás je síce počas RD poistenie prerušené, no na účely uplatnenia nároku na materské sa aj dni čerpania RD rátajú do tých potrebných dní NP. Treba si potom vybaviť potvrdienie z Madarska. Ktoré tlačivo E xxx je to, si nepamätám, aj ked mamičky o otm písali.
Ďakujem Ti Brčko. V roku 2008 ešte mala aj odvody, robila som jej DP. Ako to myslíš s tým zamestnaním: na pár dní? - Nastúpi do zamestnania 03.07.09 a potom 10.07.09 skončí dohodou, alebo nastúpi na PN. A VZ by mala mať aký? alebo vtedy by sa dalo ešte platiť DNP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

u.erika Pozri príspevok
Ďakujem Ti Brčko. V roku 2008 ešte mala aj odvody, robila som jej DP. Ako to myslíš s tým zamestnaním: na pár dní? - Nastúpi do zamestnania 03.07.09 a potom 10.07.09 skončí dohodou, alebo nastúpi na PN. A VZ by mala mať aký? alebo vtedy by sa dalo ešte platiť DNP?
môže aj tak, aj tak. Len ak chce maximum, pozor na výpočet (víkendy) max. denného VZ v rozhodujúcom období. Ak má v Madarsku splnenú podmienku 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutoč.pôrodom (resp. stačí aj 270 mínus počet dní NP na SK).

nekombinovať s DNP. LEn zo zamestnania.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
ona si platí DNP už dlho a MD jej bolo vyplácané aj zo zamestnania aj z DNP a počas MD si stále platila DNP, a dala to prerušenie a znovuuzatvorenie so zmenou od 1.1.2009, teda SP si to vysvetľuje po svojom, potom by jej mali vrátiť preplatky na DNP počas celej MD ? treba si dať asi žiadosť o vrátenie preplatkov, že? aspoň niečo
ak poberala materské aj z DNP, ak počas poberania mateského na 100% nemala platiť DNP. V tom niet pochýb. Má preplatok na DNP a ak ho chce vrátiť, tak musí písomne požiadať o vrátenie. A ak bolo nové prihlásenie počas MD v r.2008, tak ako som písala nemá od prihlásenia do konca roku 2008 žiadny VZ, takže sa nem.dávky po uplynutí 26týžnov budú rátať z min.mzdy aktuálnej.
0 0
Igorogis Igorogis

Igorogis je offline (nepripojený) Igorogis

brčko Pozri príspevok
najlepšie dohodou.
No predpokladám, že bude najlepšie ukončiť PN a potom začať novú po začatí nového PP. Aj ked sa dá ukončiť PP a začať nový aj počas jedinej PN, neviem si to ako bývalá mzdárka vôbec predstaviť, ako by sa robili všetky papiere ... pri nástupe počas PN.
Ešte jedna malá otázočka-preruší PN,rozviaže prac. pomer ja ju zamestnám(zmluva na max.výpočet) po troch dňoch začne PN-táto nová PN sa vypočítava z toho maxima,alebo sa berie do úvahy to predtým.
Ďakujem pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Igorogis Pozri príspevok
Ešte jedna malá otázočka-preruší PN,rozviaže prac. pomer ja ju zamestnám(zmluva na max.výpočet) po troch dňoch začne PN-táto nová PN sa vypočítava z toho maxima,alebo sa berie do úvahy to predtým.
Ďakujem pekne.
viď § 54 ZoSP

2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
0 0
dolnalehota dolnalehota

dolnalehota je offline (nepripojený) dolnalehota

Dobry den,
prosim Vas o radu, cakam babatko a od 2.12.2009 mi vyratali termin nastupenia na matersku dovolenku. Prosim Vas ako si este mozem zvysit sancu na vyssiu matersku? Som zamestnana od roku 2004, dobrovolne neprispievam do socialne poistovne, moj priemerny plat sa pohybuje okolo 430 eur.
Dakujem Vam velmi pekne za radu!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

dolnalehota Pozri príspevok
Dobry den,
prosim Vas o radu, cakam babatko a od 2.12.2009 mi vyratali termin nastupenia na matersku dovolenku. Prosim Vas ako si este mozem zvysit sancu na vyssiu matersku? Som zamestnana od roku 2004, dobrovolne neprispievam do socialne poistovne, moj priemerny plat sa pohybuje okolo 430 eur.
Dakujem Vam velmi pekne za radu!
V tomto prípade len ukončenie PP a uzavretie nového PP (samozrejme s vyšším VZ - najlepšie s maximálnym) - aj u toho istého zamestnávateľa. Dobrovoľné poistenie už nepomôže.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať