Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ďakujem vám všetkým
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

karol.krasnan Pozri príspevok
Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o radu v nasledujucej situacii.

Manzelka ma uzatvoreny TPP, v januari cakame babatko. Avsak manzelka by aj pocas materskej chcela pracovat. Zrejme v nejakom specialnom rezime a z domu, ale predbezne to ma odsuhlasene.
Otazka znie. Ci je mozne aby pocas vyplacania materskej a nasledne rodicovskeho prispevku bola normalne zamestnana a dostavala mzdu?
A ak nie ako by sa tato situacia dala riesit?

Velmi pekne dakujem za pomoc...
Počas materkej zamestnaná byť nemôže, jedine na dohodu. Na tú môže potom naďalej robiť aj počas rodičovskej dovolenky.
Ak bude počas materskej pracovať na pracovnú zmluvu, stráca nárok na materské, rovnako ak bude na pracovnú zmluvu pracovať počas rodičovskej dovolenky, stráca nárok na rodičovský príspevok. Za splnenia určitých podmienok môže dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa, avšak jeho výška už záleží od konkrétnej situácie.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

ahojte
prosím Vás viete mi skontrolovať vypočeť denného VZ ak:
RO je od 28.5.09 do 11.6.09 = 15dní
VZ je 464,04€
464,04/15=30,936€
Počítam dobre?

Páni v sociálke mi práve poslali rozhodnutie a nemôžem sa dopočítať ich výsledku. Im totiž vyšiel VZ 24,05€, čo značne znížilo dennú dávku na materské.

Nárok je len 55%, ale aj tak je rozdiel
Naposledy upravil 7lienka : 14.07.09 at 05:25
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Nemáte niekto skúsenosti s podaním odvolania?
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

Ahojte, potrebovala by som radu. Som na MD s drobcom, manžel ma zamestnal vo firme už pred otehotnením s druhým bábo, čiže 270 dní NP za posledné 2 roky splním, len prihlášku na príplatok DNP som si dala až keď som zistila, že som tehu a to 26.6. čiže až mesiac po...termím máme okolo 20.2.2010... Budem z toho niečo mať, alebo nie? Mám ostať a platiť si ten príplatok ďalej, alebo to nemá význam? Dostala som jednu radu, že ak nemám v období dvoch rokov pred pôrodom ešte iné ukončené nem.poistenie a terajšie zamestnanie bude trvať, tak nesplním podmienku 270dní z DNP pre nárok na materské. Pre zvýšenie materského nemá DNP v mojom prípade význam... Ako to mám urobiť aby malo DNP význam a prilepšiť si. prerušiť zamestnanie? Ak áno kedy? Ďakujem a pekný dník všetkým.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

7lienka Pozri príspevok
ahojte
prosím Vás viete mi skontrolovať vypočeť denného VZ ak:
RO je od 28.5.09 do 11.6.09 = 15dní
VZ je 464,04€
464,04/15=30,936€
Počítam dobre?

Páni v sociálke mi práve poslali rozhodnutie a nemôžem sa dopočítať ich výsledku. Im totiž vyšiel VZ 24,05€, čo značne znížilo dennú dávku na materské.

Nárok je len 55%, ale aj tak je rozdiel
prosím
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

7lienka Pozri príspevok
ahojte
prosím Vás viete mi skontrolovať vypočeť denného VZ ak:
RO je od 28.5.09 do 11.6.09 = 15dní
VZ je 464,04€
464,04/15=30,936€
Počítam dobre?

Páni v sociálke mi práve poslali rozhodnutie a nemôžem sa dopočítať ich výsledku. Im totiž vyšiel VZ 24,05€, čo značne znížilo dennú dávku na materské.

Nárok je len 55%, ale aj tak je rozdiel
Ak je to tak, že nový PP začal 28.5. a nástup na MD je 12.6. ... tak pozri §54 odst2 písm b .....
V máji sú len 2 pracovné dni a 4 kalendárne! Veľmi zle zvolené RO
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Katy a R Pozri príspevok
Ak je to tak, že nový PP začal 28.5. a nástup na MD je 12.6. ... tak pozri §54 odst2 písm b .....
V máji sú len 2 pracovné dni a 4 kalendárne! Veľmi zle zvolené RO
Bohužial, tak to vyšlo

Ale aj tak sú v máji 4 a do 11.6. - to 11 dní spolu 15 dní.

Takže ako 464,04/15 je stále tých 30,936
Rátam dobre?
Musím podať odvolanie, inak mi to vyrátajú z 24,... čo oni vyrátali.

Nemáte niekto skúsenosti s odvolaním?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

7lienka Pozri príspevok
Bohužial, tak to vyšlo

Ale aj tak sú v máji 4 a do 11.6. - to 11 dní spolu 15 dní.

Takže ako 464,04/15 je stále tých 30,936
Rátam dobre?
Musím podať odvolanie, inak mi to vyrátajú z 24,... čo oni vyrátali.

Nemáte niekto skúsenosti s odvolaním?
.. pozri zákon ... čo som ti napísala (aké je RO) ... odvolanie je myslím zbytočné (jún do toho nepočítaj)
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Tak to fakt blbo vyšlo....
Ďakujem
0 0
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

Dobry den,
som zivnostnicka a od 07/2008 si platim povinne nemocenske poistenie z minimalneho vymeriavacieho zakladu. (je to moje uplne prve nemocenske poistenie, prvy rok podnikania som nemusela platit a predtym som studovala) Od 01/2009 si platim aj dobrovolne nemocenske poistenie z vymeriavacieho zakladu 707.59€ (rozdiel medzi maximom a minimom).
Od 07/2009 budem platit povinne nemocenske poistenie znovu z minimalneho vymeriavacieho zakladu
Dna 21.12.2009 mam vypocitany termin porodu. Na matersku nastupim zaciatkom novembra 2009. Teraz som zachytila spravy, ze sa zvysoval maximalny vymeriavaci zaklad a chcem sa opytat, ci sa mi este vobec oplati ist do socialnej poistovne a zvysit si povinne nemocenske poistenie, a ci to je vobec mozne. Vyssie poistne by som platila uz asi iba za 4 mesiace, plus nejakych par dni. Zvysi sa mi potom este materska? A pevne dufam, ze na nu budem mat narok, ze som nieco neprehliadla.... Viete mi niekto poradit? Dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Maximálny VZ je od júla 2009 suma 1084,55 €.

Vo Vašom prípade sa skutočne oplatí zvýšiť si VZ na DNP na novú maximálnu sumu, teda na rozdiel 1084,55 a 295,50.

Pozor, v SP treba vykonať zmenu VZ na DNP a NIE zrušiť a znova založiť DNP.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP je totiž rok 2009, keďže DNP Vám vzniklo 1.1.2009.

Ak na materskú nastúpite začiatkom novembra 2009, materské z DNP sa vypočíta ako 55% zo súčtu VZ za január - október 2009 deleno počet kal. dní za toto obdobie.
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

doplním info, v podstate poberám len RP a som doma, lebo malý má už dva roky. Ď
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

Prosím.

Ahojte, potrebovala by som radu. Som na MD s drobcom, manžel ma zamestnal vo firme už pred otehotnením s druhým bábo, čiže 270 dní NP za posledné 2 roky splním, len prihlášku na príplatok DNP som si dala až keď som zistila, že som tehu a to 26.6. čiže až mesiac po...termím máme okolo 20.2.2010... Budem z toho niečo mať, alebo nie? Mám ostať a platiť si ten príplatok ďalej, alebo to nemá význam? Dostala som jednu radu, že ak nemám v období dvoch rokov pred pôrodom ešte iné ukončené nem.poistenie a terajšie zamestnanie bude trvať, tak nesplním podmienku 270dní z DNP pre nárok na materské. Pre zvýšenie materského nemá DNP v mojom prípade význam... Ako to mám urobiť aby malo DNP význam a prilepšiť si. prerušiť zamestnanie? Ak áno kedy? Ďakujem a pekný dník všetkým.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
elinnn Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som radu. Som na MD s drobcom, manžel ma zamestnal vo firme už pred otehotnením s druhým bábo, čiže 270 dní NP za posledné 2 roky splním, len prihlášku na príplatok DNP som si dala až keď som zistila, že som tehu a to 26.6. čiže až mesiac po...termím máme okolo 20.2.2010... Budem z toho niečo mať, alebo nie? Mám ostať a platiť si ten príplatok ďalej, alebo to nemá význam? Dostala som jednu radu, že ak nemám v období dvoch rokov pred pôrodom ešte iné ukončené nem.poistenie a terajšie zamestnanie bude trvať, tak nesplním podmienku 270dní z DNP pre nárok na materské. Pre zvýšenie materského nemá DNP v mojom prípade význam... Ako to mám urobiť aby malo DNP význam a prilepšiť si. prerušiť zamestnanie? Ak áno kedy? Ďakujem a pekný dník všetkým.
Čiže ste zamestnaná, toho času na rodičovskej dovolenke, tehotná cca od 26.5.2009, pôrod cca 20.2.2010.

Ste DNP od 26.6.2009, s bližšie neuvedeným VZ na DNP.

Ak to takto necháte, tak nárok na materské z DNP mať nebudete, lebo samotné DNP bude do dňa pôrodu trvať cca 240 dní, vyžaduje sa však 270 dní. Ak by ste však ukončili pracovný pomer (nie je to problém urobiť dohodou kedykoľvek, hoci aj počas rodičovskej dovolenky), tak by sa dobe DNP pripočítala aj doba predošlého - už ukončeného - nem. poistenia zamestnanca, vrátane doby trvania rodičovskej dovolenky.

Požadovaných 270 dní by ste tak splnili.

Problém č. 2 je ale to, že ak by ste to takto urobili, tak materské by sa vypočítalo z VZ, ktorý máte na DNP. Ak je tento VZ relatívne nízky, adekvátne tomu (55% z VZ) bude nízka aj materská.

Riešenia sú dve základné a niekoľko "zmiešaných", poviem tie dve základné:

1. Ukončíte PP a v SP si od 1.8.2009 zvýšite VZ v DNP na maximálnu možnú sumu 1084 € (pozor zmenu VZ treba zaniesť do SP ešte pred 1.8.). Od augusta tak budete platiť DNP z maximálnej sumy. Materská sa potom vypočíta takto:

VZ na DNP za jún + júl + august + ... december 2009,
...deleno počet kal. dní od 26.6. do 31.12.

Výsledok je tzv. denný vymeriavací základ, 55% z neho je suma materského na deň.

2. Ukončíte PP. Zrušíte zároveň aj DNP. Niekedy koncom roka 2009 - určite však pred nástupom na novú materskú - sa znova zamestnáte, hoci znova u manžela. "Aktívne" budete chodiť tých pár dní, či týždňov do práce (čiže nebudete na rodičovskej dovolenke) a dôležité je, aby ste v novom PP zarobili v prepočte 1084 € na mesiac.

Z tohto zamestnania potom odídete na materskú.

Materská sa prizná, pretože nemocenské poistenie - vrátane predošlého zamestnania - bude trvať viac ako 270 dní.

Výška materskej sa vypočíta z nového PP - ak príjem bol 1084 € za celý mesiac, aj materská bude cca 55% z 1084 € na mesiac.

(hotovo)
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.07.09 at 14:18
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

Ďakujem Vám veľmi pekne za radu a pomoc pri mojej dileme. DNP mám z najvššieho VZ k 26.6. ten sa však vraj menil k 1.7. čo by som si mohla v podstate v januári zmeniť, však? Aj tak by to bolo dosť. Takže ak len stačí kedykoľvek ukončiť PP, tak som rada. Prajem pekný deň
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Čiže ste zamestnaná, toho času na rodičovskej dovolenke, tehotná cca od 26.5.2009, pôrod cca 20.2.2010.

Ste DNP od 26.6.2009, s bližšie neuvedeným VZ na DNP.

Ak to takto necháte, tak nárok na materské z DNP mať nebudete, lebo samotné DNP bude do dňa pôrodu trvať cca 240 dní, vyžaduje sa však 270 dní. Ak by ste však ukončili pracovný pomer (nie je to problém urobiť dohodou kedykoľvek, hoci aj počas rodičovskej dovolenky), tak by sa dobe DNP pripočítala aj doba predošlého - už ukončeného - nem. poistenia zamestnanca, vrátane doby trvania rodičovskej dovolenky.

Požadovaných 270 dní by ste tak splnili.

Problém č. 2 je ale to, že ak by ste to takto urobili, tak materské by sa vypočítalo z VZ, ktorý máte na DNP. Ak je tento VZ relatívne nízky, adekvátne tomu (55% z VZ) bude nízka aj materská.

Riešenia sú dve základné a niekoľko "zmiešaných", poviem tie dve základné:

1. Ukončíte PP a v SP si od 1.8.2009 zvýšite VZ v DNP na maximálnu možnú sumu 1084 € (pozor zmenu VZ treba zaniesť do SP ešte pred 1.8.). Od augusta tak budete platiť DNP z maximálnej sumy. Materská sa potom vypočíta takto:

VZ na DNP za jún + júl + august + ... december 2009,
...deleno počet kal. dní od 26.6. do 31.12.

Výsledok je tzv. denný vymeriavací základ, 55% z neho je suma materského na deň.

bohužial, ak sa prihlásila na DNP od 26.6.09, tak je možné zmenu VZ podať až po uplynutí aspon 6mesiacov od stanovenia VZ, t.j. až od 1.2.2010 (doručiť pred v 1/2010), ak teda v zákone neurobia nejaké zmeny tohto sa týkajúce.

2. Ukončíte PP. Zrušíte zároveň aj DNP. Niekedy koncom roka 2009 - určite však pred nástupom na novú materskú - sa znova zamestnáte, hoci znova u manžela. "Aktívne" budete chodiť tých pár dní, či týždňov do práce (čiže nebudete na rodičovskej dovolenke) a dôležité je, aby ste v novom PP zarobili v prepočte 1084 € na mesiac.

Z tohto zamestnania potom odídete na materskú.

Materská sa prizná, pretože nemocenské poistenie - vrátane predošlého zamestnania - bude trvať viac ako 270 dní.

Výška materskej sa vypočíta z nového PP - ak príjem bol 1084 € za celý mesiac, aj materská bude cca 55% z 1084 € na mesiac.

(hotovo)
možno? ak je zamestnaná u manžela a na druhú MD nastupuje z rodič.dovolenky a má vyššiu mzdu, tak by sa dalo urobiť dodatok k prac.zmluve na zvýšenie mzdy. Mzdráka potom môže napíšať do potvrdenia pre soc.poistovnu k žiadosti o materské pravdepodobnú mzdu = pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD tú vyššiu sumu, napr. 1084,55eur (to je najvyššia suma platná do 30.6.2010, ktorú môže napísať).
Toto je riešenie s menej papierovačkami ako je postup č.2 od pána Mihlála, aj ked to jeho má určité výhody, podla mna istota.

!!!
som prehliadla, že je tam aj príspevok od elinnn, ked si prihlásená z maxima, tak nie je čo riešiť. Zmenu bude možné podať až v 1/2010 s účinnosťou od 1.2.2010, ak sa nič nezmení, ako som písala.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas s brčko, zmenu VZ v DNP je možné podať až po polroku, pardon, nespomenul som si na to pri písaní odpovede.
0 0
Mikundova Mikundova

Mikundova je offline (nepripojený) Mikundova

Dobry den,

od 27.2.2009 som na materskej. Planujem, zeby som nastupila do prace od 01.10.2009. Druhe babo by sme chceli mat v roku 2011. Z akeho prijmu sa mi pocita materska, keby som nenastupila do prace a stihli by sme to do troch rokov? Je vyhodnejsie nastupit do prace, ked chceme mat medzi detmi vekovy rozdiel menej ako 3 roky?

Budem sa tesit, ked mi odpoviete ako to bude mozne. Dakujem pekne aj za ine rady.

Tana Mikundova
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je skoro jedno, či nastúpite do práce alebo či budete na RD až pokým nepôjdete na MD s ďalším dieťaťom.

Ak budete stále v jednom a tom istom zamestnaní, tak:

1. Ak nastúpite do práce a po istom čase pôjdete na druhú materskú, materská sa vypočíta zo skutočného príjmu dosiahnutého v zamestnaní v roku, predchádzajúcemu rok, v ktorom nastúpite na materskú.

2. Ak zostanete celý čas doma na RD a na druhú materskú pôjdete rovno z RD (prvé dieťa ešte nebude mať tri roky), materská sa vypočíta z pravdepodobného príjmu, ktorý by ste dosiahli v zamestnaní v mesiaci, v ktorom nastúpite na materskú.

Čiže ak sa nad tým zamyslíme, možno je výhodnejšie zostať doma, pri predpoklade neustále narastajúceho (pravdepodobného) príjmu v zamestnaní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať