Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
judyna judyna

judyna je offline (nepripojený) judyna

Dobrý deň,

bolo mi povedané že sa inak počíta výška materskej pokiaľ mám fixný plat (55% za 6 mes) a pokiaľ mám pohyblivý plat (55% za 12 mes). Zaujímalo by ma preto či je to pravda a kde sa o tom píše...
Ďakujem.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den,
prosim Vas mozete mi povedat do kedy musim zaniest na socialku - ziadost o materske? Narok zamestnantkyne na matersku vznikol 6.7. na RLFO som vsetko nahlasila. Staci az ked urobim vyplaty za jul? Dakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinka111 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim Vas mozete mi povedat do kedy musim zaniest na socialku - ziadost o materske? Narok zamestnantkyne na matersku vznikol 6.7. na RLFO som vsetko nahlasila. Staci az ked urobim vyplaty za jul? Dakujem!
Ja by som to odniesla radšej hned, lebo oni musia rozhodnúť o priznaní materského do 60dní od podania žiadosti a vieš si predstaviť, že peniaze sa zídu aj skôr.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

judyna Pozri príspevok
Dobrý deň,

bolo mi povedané že sa inak počíta výška materskej pokiaľ mám fixný plat (55% za 6 mes) a pokiaľ mám pohyblivý plat (55% za 12 mes). Zaujímalo by ma preto či je to pravda a kde sa o tom píše...
Ďakujem.
Rozhodujúcim obdobím je spravidla predchádzajúci kalendárny rok (pri dlhšie trvajúcom PP) ... ale nie je to vždy tak - vtedy, ak PP trvá kratšie
Presnejšie si to pozri v Z o SP .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2009-a.html
pozri hlavne § 54 a 55
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

judyna Pozri príspevok
Dobrý deň,

bolo mi povedané že sa inak počíta výška materskej pokiaľ mám fixný plat (55% za 6 mes) a pokiaľ mám pohyblivý plat (55% za 12 mes). Zaujímalo by ma preto či je to pravda a kde sa o tom píše...
Ďakujem.
ani jeden z tebou uvedených spôsobov výpočtu (obdobia) nie je správny. A je jedno či máš fixný, či pohyblivý plat. Dôležité je, kedy vzniklo nem.poistenie(prac.pomer), z ktorého si uplatnuješ nárok na materské a kedy je dátum nástupu na MD. vid pozri § 54 ods.1+ ods. 2 písmená a+b+c zákon o sociálnom poistení = t.j. rozhodujúce obdobie, z ktorého sa materské ráta.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

ale ja som ju odhlasovala a zase prihlasovala kvoli tomu aby mala narok na maximalnu matersku. A tu jej aj tak budu vypocitavat az podla toho ked za nu odvediem za jul odvody - teda podla mesacneho vykazu za jul. A ten podat skor ako na zaciatku augusta nemozem. Ja len chcem vediet ci z toho ak to podam az na zaciatku augusta nemozem byt najaka pokuta? Este raz dakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinka111 Pozri príspevok
ale ja som ju odhlasovala a zase prihlasovala kvoli tomu aby mala narok na maximalnu matersku. A tu jej aj tak budu vypocitavat az podla toho ked za nu odvediem za jul odvody - teda podla mesacneho vykazu za jul. A ten podat skor ako na zaciatku augusta nemozem. Ja len chcem vediet ci z toho ak to podam az na zaciatku augusta nemozem byt najaka pokuta? Este raz dakujem!
v takom prípade je to ok, aj ked stále platí tých 60dní od podania žiadosti. NO snád im to nebude tolko trvať
0 0
zemančíková m zemančíková m
Môže mi niekto poradiť ako je to keď sa do 270 dní zaratávajú aj dni z predchádzajúceho zamestnania? Termín pôrodu mám 15.8.2009. DNP si platím cca 18 dní pred otehotnením. Podmienku 270 z DNP splním 27.7.2009. Ale ak porodím skôr ako 27.7.2009 zaratávajú sa tam aj dni z ukončeného zamestna? Na sociálnom mi povedali, že sa mi dni z ukončeného zamestnania po rodičovskej dovolenke nebudú rátať do 270 dní že musím čakať až splním podmienku 270 dní z DNP. Posledné zamestnanie bolo ukončené 20.8.2007 päť dní potom ako mi skončila rodičovská dovolenka. Na prvú materskú som odchádzala z PN-ky môže to byť dôvod alebo aký je tam problém?
Naposledy upravil zemančíková m : 09.07.09 at 16:13
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zemančíková m Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť ako je to keď sa do 270 dní zaratávajú aj dni z predchádzajúceho zamestnania? Termín pôrodu mám 15.8.2009. DNP si platím cca 18 dní pred otehotnením. Podmienku 270 z DNP splním 27.7.2009. Ale ak porodím skôr ako 27.7.2009 zaratávajú sa tam aj dni z ukončeného zamestna? Na sociálnom mi povedali, že sa mi dni z ukončeného zamestnania po rodičovskej dovolenke nebudú rátať do 270 dní že musím čakať až splním podmienku 270 dní z DNP. Posledné zamestnanie bolo ukončené 20.8.2007 päť dní potom ako mi skončila rodičovská dovolenka. Na prvú materskú som odchádzala z PN-ky môže to byť dôvod alebo aký je tam problém?
tak pracovníčkam soc.poistovne povedz, nech si prečítajú na stránkach ich zamestnávatela = soc.poistovne v časti: Sociálna poisťovna informuje článok z 20.12.2007 s názvom:

[hore]Informácia pre poistencov, platiteľov a odvádzateľov poistného na sociálne poistenie v súvislosti s legislatívnymi zmenami od 1. januára 2008


vid link:
http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...08/1755s13155c?

a z tohto článku citujem (kopírujem), pozri bod 2:

Zmeny v podmienkach nároku na nemocenské dávky, ak dôvod na ich poskytnutie vznikne po 31. decembri 2007

  1. U povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa sleduje len za posledných desať kalendárnych rokov, pričom sa toleruje, ak dlžná suma poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
  2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Pod pojem "akékolvek" ukončené nem.poistenie samozrejme patrí aj ukončené nem.poistenie zamestnanca. No toto by mali ovládať.

No a ešte doplním,
že dni prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky počas trvania pracovného pomeru sa zarátavajú do potrebných 270dní, vid zákon o sociálnom poistení § 49a. A to, že si nastupovala na MD z PN-ky je nepodstatné. Tvoj PP trval a čerpala si si rodič.dovolenku, takže si bola podla teraz účinného zákona pre účely uplatnovania nároku na materské nemocensky poistená.


A ak môžem požiadať, tak daj prosím ťa potom vedieť (napr. aj cez súkromnú správu) dokedy si si platila DNP, či do dna pred nástupom na MD alebo do dovršenia 270dní.

No a tých poslendých 5dní po ukončení RD sa ti zarátava, ak to bolo napr. čerpanie dovolenky, bola PN, očr alebo si pracovala. Ak by si ale čerpala neplatené volno, tak nie.
Naposledy upravil brčko : 10.07.09 at 08:55 Dôvod: doplnenie vid dole
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 23. 3. 2009 som na materskej dovolenke no k 31.7.2009 mi končí pracovný pomer /doba určitá/ a neviem čo mám vlastne urobiť teraz mám sa ísť prihlásiť na úrad práce ? A je ešte niečo potrebné aj na sociálke?

Ďakujem
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Poprosila by som Vas o radu. Som zamestnana, od 22.4.2008 som nastupila na matersku a v novembri na rodicovsku dovolenku. V pripade dalsej materskej by bol aky vymeriavaci zaklad? (predpokladany podla prijmu za obdobie zamestnania od 1.1.-22.4.2008 ?)
Ak by som si chcela zvysit VZ cize dobrovolne sa poistit v pripade, ze som cca 3 tyzdne tehotna, je este realne? V akej vyske a ako dlho?
Dakujem za rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 23. 3. 2009 som na materskej dovolenke no k 31.7.2009 mi končí pracovný pomer /doba určitá/ a neviem čo mám vlastne urobiť teraz mám sa ísť prihlásiť na úrad práce ? A je ešte niečo potrebné aj na sociálke?

Ďakujem
nie,
treba zájsť na svoju zdrav.poistovnu s dokladom o poberaní materského, predokladám aj dokladom o ukončení PP, napr. zápočtovým listom. No radšej si príp. zavolaj na ZP, lebo každá chce niečo iné.

predpokladám prihlášku na soc.poistovnu podla trvalého pobytu si si ešte nepodala (na tlačive registrač.list fyzic.osoby + kopia rodného listu dieťaťa + vyhlásenie o riadnej starostlivosti + oznámenie sporitela o účasti na dôch.sporení, ak si v II.piliery, vypísať časť B). Podla mna si ju treba podať nie od ukončenia poberania materského, ako by to bolo v prípade, ak by tvoj PP dalej pokračoval, ale v tvojom prípade najneskôr dna 1.8.09, lebo od 1.8.09 už nie si zamestnanec. Toto si však over na soc.poistovni, príp. daj otázku aj písomne na ich stránkach.
No a celkom by som ocenila, ak by si o tej soc.poistovni dala vedieť, čo ti povedali.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ingak Pozri príspevok
Poprosila by som Vas o radu. Som zamestnana, od 22.4.2008 som nastupila na matersku a v novembri na rodicovsku dovolenku. V pripade dalsej materskej by bol aky vymeriavaci zaklad? (predpokladany podla prijmu za obdobie zamestnania od 1.1.-22.4.2008 ?)
Ak by som si chcela zvysit VZ cize dobrovolne sa poistit v pripade, ze som cca 3 tyzdne tehotna, je este realne? V akej vyske a ako dlho?
Dakujem za rady.
ak nastúpiš na druhú materskú z rodičovskej dovolenky, tak materské sa bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

ak si tehotná a nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak na DNP je neskoro.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

brčko Pozri príspevok
ak nastúpiš na druhú materskú z rodičovskej dovolenky, tak materské sa bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

ak si tehotná a nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak na DNP je neskoro.
Nerozumiem - nejake ukoncene NP. Ked sa oznamovalo na SP zaciatok rodicovskej dovolenky, tak vtedy SP ma odhlasovala z nemocenskeho poistenia.

Je este nejaka moznost zvysit si matersku? (v terajsom zamestnani).
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ja sa tiež opýtam - zvýši mi rodičovský príspevok nasledujúca situácia? Zamestnankyňa dala výpoveď k 30.6.2009 s tým, že je tehotná - výpoveď dala ona sama. Ak jej priznám odmenu v poslednej výplate vo výške 2 mesačnej mzdy, zvýši jej to rodičovský príspevok? - resp. materskú (tieto termíny sa mi miešajú, tak ma prosím opravte)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marianna01 Pozri príspevok
ja sa tiež opýtam - zvýši mi rodičovský príspevok nasledujúca situácia? Zamestnankyňa dala výpoveď k 30.6.2009 s tým, že je tehotná - výpoveď dala ona sama. Ak jej priznám odmenu v poslednej výplate vo výške 2 mesačnej mzdy, zvýši jej to rodičovský príspevok? - resp. materskú (tieto termíny sa mi miešajú, tak ma prosím opravte)
Ak zamestnankyna ukončí PP 30.6.09 a jej PP bol dlhodobý,tak v prípade, že nastúpi na MD do 6mesiacov od ukončenia PP, t.j. najneskôr 31.12.09 a splní podmienku aspon 270dní NP v poslledných dvoch rokoch pred pôrodom, nebude už inak nem.poistená, bude mať nárok na materské z tohto ukončného PP/nem.poistenia a rozhodujúcim obdobím bude rok 2008.

Jedine ak by PP začal v juni 2009, tak by jej to pomohlo, lebo by bolo RO obdobie od začiatku PP do dna pred ukončením PP. No to nepredpokladám, že je jej prípad.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ingak Pozri príspevok
Nerozumiem - nejake ukoncene NP. Ked sa oznamovalo na SP zaciatok rodicovskej dovolenky, tak vtedy SP ma odhlasovala z nemocenskeho poistenia.

Je este nejaka moznost zvysit si matersku? (v terajsom zamestnani).
Nástupom na RD sa odhlasovalo, ale to sa neberie do úvahy, lebo nástupom na MD ti ukončia prerušenie a teda toto NP bude trvať. T.j. tieto dni sa rátajú len pre nárok na materské zo zamestnania, nie DNP. A ty potrebuješ dosiahnuť 270dní aj z DNP a ak si tehotná, tak ich zo samotného DNP nedosiahneš.

Jedine ukončiť PP a uzatvoriť nový s vyšším VZ.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Ak zamestnankyna ukončí PP 30.6.09 a jej PP bol dlhodobý,tak v prípade, že nastúpi na MD do 6mesiacov od ukončenia PP, t.j. najneskôr 31.12.09 a splní podmienku aspon 270dní NP v poslledných dvoch rokoch pred pôrodom, nebude už inak nem.poistená, bude mať nárok na materské z tohto ukončného PP/nem.poistenia a rozhodujúcim obdobím bude rok 2008.

Jedine ak by PP začal v juni 2009, tak by jej to pomohlo, lebo by bolo RO obdobie od začiatku PP do dna pred ukončením PP. No to nepredpokladám, že je jej prípad.
Gabi, čiže ten odst 3 znamená len .. spôsob ako určiť RO či podľa odst 1, alebo odst 2 ..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Gabi, čiže ten odst 3 znamená len .. spôsob ako určiť RO či podľa odst 1, alebo odst 2 ..
Presne tak. A zistuješ RO tak, akoby nastupovala na MD (príp. šla na PN,očr) v posledný den PP/NP.
0 0
karol.krasnan karol.krasnan

karol.krasnan je offline (nepripojený) karol.krasnan

Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o radu v nasledujucej situacii.

Manzelka ma uzatvoreny TPP, v januari cakame babatko. Avsak manzelka by aj pocas materskej chcela pracovat. Zrejme v nejakom specialnom rezime a z domu, ale predbezne to ma odsuhlasene.
Otazka znie. Ci je mozne aby pocas vyplacania materskej a nasledne rodicovskeho prispevku bola normalne zamestnana a dostavala mzdu?
A ak nie ako by sa tato situacia dala riesit?

Velmi pekne dakujem za pomoc...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať