Zavrieť

Porady

Slimaky v zahrade.

uctovnicka na dochodku
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Naposledy upravil durisovad : 18.05.05 at 17:56
Usporiadat
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

durisovad Pozri príspevok
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Tak, už aj nám sa slizniaky nasťahovali do záhrady. Čítala som na "porade", že pomáha kuchynská soľ a naozaj pomáha. Večer keď začali vyliezať za potravou som zobrala soľničku a každého jedného som posolila. To isté som robila aj ráno, takže cez víkend som mala o zábavu postarané, ale zabralo stačilo len trochu posypať a hneď sa rozliali na "sliz". Ďalší víkend pokračujem. Soli stačí naozaj málo, aby sa nepoškodili rastliny.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
Ked mas kazdeho jedneho "posolit", to ix mozes aj zbierat. Je to neefektivne, podla mna zbatocne "prekyslujes" podu a efekt je slaby.. Ked ix budes mat vsetky "posolene" a bude sa ti zdat ze ix mas "pod kontrolou" zajdi do zahrady okolo 23.00 posviet baterkou a nedostan infarkt. Mne vela nexybalo... Je to pliaga, s neskutocnou sxopnostou reprodukcie a bez akyxkolvek nepriatelov. Ja som ix zlikvidoval odhadujem cez 10.000! a nezda sa, ze by to bolo citit. Zvlast, ked mas susedov, kde sa xodia vyspat a ku mne pomaskrtit..
P.S Prosim vsetkyx, co sa zapajaju do tejto diskusie prvy krat, aby si najskor precitali prispevky od zaciatku, (to su dole tie cisla od 1 zatial po 8) a ked maju nieco nove, az potom to sem poslali.)
0 0
Elevani Elevani

Elevani je offline (nepripojený) Elevani

Aj ja som mala na jar veľa slizniakov (voláme tak slimákov bez ulity) a hrozne ma naštvali, lebo som záhradkár začiatočník a pustili sa mi do mladých kvietkov, ktoré som si sama vypestovala zo semien. Zahájila som teda boj. Najprv som ich každé ráno a večer zbierala, ale veľmi to nepomohlo. Potom som sa v Hornbachu pýtala a poradili mi FERRAMOL. Už to tu bolo spomínané. Možem potvrdiť dobrú skúsenosť. Slizniaky k nám liezli hlavne od susedov (majú automatické zavlažovanie, takže tam sa držia - a moje kvety im zas chutili). Nasypala som Ferramol medzi kvety aj na hranicu našich záhrad. Ráno bolo všetko zjedené. To som opakovala asi tri krát a teraz je už asi mesiac pokoj. Tak možem odporučiť. Podľa popisu je to zlúčenina železa a fosforu, ktorá sa vyskytuje aj v prírode.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Elevani Pozri príspevok
Aj ja som mala na jar veľa slizniakov (voláme tak slimákov bez ulity) a hrozne ma naštvali, lebo som záhradkár začiatočník a pustili sa mi do mladých kvietkov, ktoré som si sama vypestovala zo semien. Zahájila som teda boj. Najprv som ich každé ráno a večer zbierala, ale veľmi to nepomohlo. Potom som sa v Hornbachu pýtala a poradili mi FERRAMOL. Už to tu bolo spomínané. Možem potvrdiť dobrú skúsenosť. Slizniaky k nám liezli hlavne od susedov (majú automatické zavlažovanie, takže tam sa držia - a moje kvety im zas chutili). Nasypala som Ferramol medzi kvety aj na hranicu našich záhrad. Ráno bolo všetko zjedené. To som opakovala asi tri krát a teraz je už asi mesiac pokoj. Tak možem odporučiť. Podľa popisu je to zlúčenina železa a fosforu, ktorá sa vyskytuje aj v prírode.
No neviem či je to len zlúženina železa a fosfóru, lebo mne zabila aj piskvorov - také malé stvorenia, a to mi je fakt ľúto. To naozaj okrem neúčinného zberu neexistuje žiadna bioochrana?
Vraj žabky sú na to dobré. Na bylinkovej záhradke ich mám dve a tam nie je ani jeden slizniak, ale v zemiakoch som žabky neobjavila, zato slizniakov je tam nespočítateľne, a to sú tieto dva kúsky zeme od seba vzdialené asi 7 metrov. Tak teraz neviem či je to o žabkách, alebo o tom, že im bylinky nechutia. Apropó tie žabky sa v bylinkovej záhradke usadili asi preto, že tam mám keramického slimáka a to je ich domov.
Uvažujem, že také ubytovne pre žabky zriadim na každých 5 m, a to potom nebudem mať plnú záhradu slizniakov ale keramických ulitníkov.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Idem sa s Vami podeliť so svojimi niekoľkomesačnými skúsenosťami v boji prosti slimákom. Vyskúšala som všetko - Mesurol, tečie nám potok cez záhradu, kde sú aj žaby (pri potoku je aj tak najviac slimákov), soliť, zbierať .... Mesurol nesmie navlhnúť (čo je pri každodennom zavlažovaní dosť náročné), soliť a zbierať je náročné na čas. Mne sa najviac ujalo pivo. Porozkladala som v miestach, kde sa najviac zdržiavajú podložky spod hrantíkov a každý večer je ich plno utopených, či okolo "polihujúcich", ktorí sa cez deň úplne zosušia. Nechce sa mi veriť, že sú to len "moji" slimáci. Určite už prišli na hostinu aj z okolitých záhrad.
0 0
gustinka gustinka

gustinka je offline (nepripojený) gustinka

ahojte,

minuly tyzden na niektorom z nemeckych programov davali navod
ako ucinne bojovat proti sliziakom. Je to trochu pritiahnute za vlasy,
ale fungovalo to (kratkodobo)
Nemeckí zahradkari si požičali kačky, ktore sliziaky zjedli. Skoda, ze
neukazali ako vyzera zahrada po tyzdni kačkobehania....

0 0
mriezka mriezka

mriezka je offline (nepripojený) mriezka

durisovad Pozri príspevok
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Áno, pivo zaberá. Vykopeš jamky o veľkosti 7dcl flaše na zaváraniny. Strčíš tam flaše a naplníš do 1/3 pivom (môže byť aj staršie, resp. pokazené). Slimáky tomu nevedia odolať, a max do dvoch dní budeš mať plný pohár, je to síce humus, ale zaberá to. Ďalšia ochrana je soľ. Chytíš soľničku, resp. dáš deťom a posolíš im chrbty (tým slimákom). Slimáky sa roztečú. Podobne funguje cement, ale v tomto prípade, strvdnú. Slimáky neznášajú drsné povrchy. Drveným kameňom, škrupinkami z vajca, konárikmi z malinčia, rozdrveným sklom. etc. urob koridor okolo šalátu. Nemali by ho preliesť. (Iné je, keď nakládli vajíčka priamo medzi šalát. Sú to také gulôčky o priemere niekoľkých mm.) Existujú ešte granule proti slimákom. Dajú sa kúpiť v agropotrebách. Ak sa slimák dotkne tejto modrej granulky, umrie. Tiež sa ním zvyknú obsypať miesta, kde má zákaz.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

gustinka Pozri príspevok
ahojte,

minuly tyzden na niektorom z nemeckych programov davali navod
ako ucinne bojovat proti sliziakom. Je to trochu pritiahnute za vlasy,
ale fungovalo to (kratkodobo)
Nemeckí zahradkari si požičali kačky, ktore sliziaky zjedli. Skoda, ze
neukazali ako vyzera zahrada po tyzdni kačkobehania....

Čo nezožrali slimáky, zjedli kačky. Aj kačice majú radi šalátik. Potom treba nasoliť na chrbát aj kačicu - takú, čo je bez peria a šups do trúby. Slimáka by si tam nehodila takého nasoleného. Aspoň taký je úžitok z kačky.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Zavolať Francúzov....
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Hlásim, že už nemám slimákov v záhrade. Nakŕmila som ich Ferramolom a zaspali. Keď som išla na druhý deň na záhradu, veselo si chrápali aj na slnku. Len už sa nezobudili. Vyskúšajte, neobanujete. Nemusíte na nich volať ani Francúzov
0 0
sissia sissia

sissia je offline (nepripojený) sissia

dobry den prajem.precitala som si celu vasu diskusiu a vidim,ze ste rovnako zufaly ako ja.ja mam ale ten problem trosku vacsi.ja tie slimaky nemam iba v zahrade ale uz mi lezu aj do bytu.ako napr.kuchyna a prizemne izby.prosim vas poradte mi.som totizto v Anglicku a tu prsi neustale takze slimakov mam v kuchyni denno denne.uz som bezradna.ani sol,ani pivo,ani chemikalie dokonca nepomahaju.pomoooooooooooc prosssssssssimmm.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Minuly rok som slimakom liala pivo, ktore pijava aj moj muz. Tento rok som kupila najlacnejsie, ake v obchode mali a slimaky nan chodia a aj sa v nom topia.
durisovad Pozri príspevok
Domceky na slimaky nemam, ale skusala som liat pivo do misociek, v nadeji, ze ho slimaky vypiju a otravia sa nim. Pivo bolo vzdy vychlipkane, ale slimaky neboli utopene ziadne. Je vsak dost mozne, ze na pivo chodil pes alebo kocuriky.
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
No ja sice nemam zahradku,ale pestujem izbove rastliny a letnicky na okne...ale minuly rok som zila v Anglicku a chcela som si tam zutulnit taku malu zahradku,nasadila som si tam trojake ozdobne cibuloviny,starala som sa a ledva vzisli zo zeme,uz ich aj pozrali slimaky.A tam som mala tych s ulitou,vsetkych velkosti a farieb.No poviem vam,az mi zle prislo.Tam som len do travy vkrocila a hned mi praskali pod nohami.To cloveka az napinalo z toho,ked si pozrel na podrazku.Vzdy,ked som pradlo na dvor na snuru vesala,tak mi praskali pod nohami,no des.A pocas dazdov lozili po skle po oknach,no daco strasne.U nas som v zivote tolko slimakov nevidela.
Nie som si ista,ale tam to tusim aspon cajky zrali...no veru vam nezavidim...
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Mne hned´na jar slimáky požierali prvosienky tak som im nasypala granúl na druhý deň tam bolo plno tých malých žltých s ulitou a odvtedy je zatiaľ pokoj
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Akurat som pozerala receptar a tam radia okolo rastlin,ktore slimaky zeru nasypat vapno,ale nie priamo na rastliny,ze cez to nepojdu a tak isto aj namiesto vapna pouzivat klasicku paprad,ale tu treba menit,lebo po uschnuti,ci zhniti je to opat potrava pre slimaky.A este tam ponukali nejake granulky,ale tie ste tu spominali a su nebezpecne pre domace zvierata a este spominali nejake hlisticky,ktore napadaju slimaky,tie po ich utokoch zalezu do zeme a tam zdochnu,tak skuste daco z toho.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Boj proti slimákom poznám aj ja, ako asi každý záhradkár.
Ja som kúpila granulky proti slimákom. Dávam ich do plast. krabičky z masla(napr.Rama),do vrcháku narobím otvory a "zapustím" do zeme. Potom stačí iba krabičky vyhodiť a nahradiť novými.
0 0
radik999 radik999

radik999 je offline (nepripojený) radik999

na slimáky určite zaberá kuchynská soľ, mám to vyskúšané
0 0
lubinka78 lubinka78

lubinka78 je offline (nepripojený) lubinka78

My sme už minuli všetku soľ čo sme doma mali - bolo to už niekoľko kilogramov !!!! Aj keď je to účinné, budeme s tým musieť prestať.
My totiž v záhrade nemáme stovky slimákov, my ich tam máme tisíce. Po každom daždi je to hroznejšie a hroznejšie.
A to okrem solenia ich aj zbierame, robíme to asi tak každý 3-4 deň, podľa toho koľko máme času a na jeden zber ich ulovíme okolo 1000-1500, a keď nás to po tomto čísle prestane baviť, začínam ich soliť - na každého slimáka pár zrniek soličky.
Situácia je horšia a horšia, tých potvôr je stále viac a viac. To je priam neskutočné. Ak niekto vie o účinnom postreku, ktorý môže vyhubiť všetko (teda aj rastliny, resp. burinu - v záhrade), ale hlavne slimáky !!!!!! dajte vedieť. Sme fakt bezradní a nevieme čo s tým. Vraj jeden slimák ročne znesie cca 300 vajíčok !!!!! Takže môžeme sa mechanicky snažiť ako chceme, nie je v našim silách to zvládnuť.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Aj u nas sa vyrojila druha generacia slimakov. Na jar boli taki mali, chytala som ich na pivo. Teraz su to take kone 5-6 cm dlhe a tucne. Ak by som ich chcela lapat na pivo, musela by som im do zeme zakopat sud. Chodim niekolko razy denne po zahrade s noznickami a prestrihujem ich. Jed uz do zahrady sypat nechcem, lebo zbierame urodu a nechcem, aby sme sa otravili aj my.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať