Zavrieť

Porady

Dohoda o pracovnej činnosti

ahojte chcem sa opytat co vsetko plati zamestnavatel zamestnancovi ktory ma uzatvorenu dohodu o pracovnej cinnosti?
Usporiadat
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

V DoVP sa sleduje počet hodín , denne nesmie presiahnuť 4 a nesmie sa opakovať činnosť, v DoPČ sa sleduje: ročne nesmie presiahnuť 350 hod.
Pre firmu aj pre Teba je to jedno, ktorú si uzavreš, v každej platíš len daň a firma ešte odvod do ÚPoistenie a Rezervný fond.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

rondos Pozri príspevok
V DoVP sa sleduje počet hodín , denne nesmie presiahnuť 4 a nesmie sa opakovať činnosť, v DoPČ sa sleduje: ročne nesmie presiahnuť 350 hod.
Pre firmu aj pre Teba je to jedno, ktorú si uzavreš, v každej platíš len daň a firma ešte odvod do ÚPoistenie a Rezervný fond.
Trošku sa nám to poplietlo
Firma platí z dohôd UP a GP.
350 hod. nesmieš presiahnuť pri DoVP.
Pri DoPČ nesmieš presiahnuť 10 hod.týždenne.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím všetkých, prosím o radu. Dnes ma poslali do kelu z Apolla a asi som trochu mimo. Keď je niekto spoločník a zamestnanec v jednej firme, je tam prihlásený a odvádzam mu riadne odvody zo mzdy. Ale, zároveň je aj konateľ v druhej s.r.o. a tam bude mať teraz dohodu o VP alebo o PČ, ešte mi nepovedali akú. V zák.o ZP580/2004,§11, ods.3 g som sa dočítala, že je považovaný za zamestnanca , lebo má príjmy podľa zák.o DzP §5, ods.1 b.
A poslali ma do kelu aj s prihláškou, lebo vraj z dohody sa ZP neplatí a hlavne, keď je ešte aj zamestnanec v inej firme a odvádza zo záv.činnosti odvody.
Prosím, máte niekto takýto prípad konateľa? Ďakujem pekne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Konateľ ak má príjem na dohodu v tej s.r.o., v ktorej je konateľ a je zamestnancom v inej firme, z dohody zdravotné poistenie neplatí. Platil by len z prípadnej odmeny za výkon funkcie konateľa.

Spoločník s.r.o. ak má vo svojej s.r.o. dohodu, je v postavení zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení a z odmeny na dohodu zdravotné poistenie platí.

§ 11 ods. 3 písm. g) zákona 580/2004:

"Zamestnanec na účely tohto zákona (o zdr. poistení) je:
...
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)"

Čiže konateľ je v postavení zamestnanca, ak za prácu konateľa dostáva dohodnutú odmenu (Obchodný zákonník). Ak tá istá osoba má v tej istej s.r.o. aj dohodu, ide o iný právny vzťah, na ktorý sa § 11 ods. 3 písm. g) nevzťahuje. Súčasne pripomínam, že obsahom práce na dohodu nemôže byť "práca konateľa".
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.09.08 at 06:22
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Jozef Mihál Pozri príspevok
Konateľ ak má príjem na dohodu v tej s.r.o., v ktorej je konateľ a je zamestnancom v inej firme, z dohody zdravotné poistenie neplatí. Platil by len z prípadnej odmeny za výkon funkcie konateľa.

Spoločník s.r.o. ak má vo svojej s.r.o. dohodu, je v postavení zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení a z odmeny na dohodu zdravotné poistenie platí.

§ 11 ods. 3 písm. g) zákona 580/2004:

"Zamestnanec na účely tohto zákona (o zdr. poistení) je:
...
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)"

Čiže konateľ je v postavení zamestnanca, ak za prácu konateľa dostáva dohodnutú odmenu (Obchodný zákonník). Ak tá istá osoba má v tej istej s.r.o. aj dohodu, ide o iný právny vzťah, na ktorý sa § 11 ods. 3 písm. g) nevzťahuje. Súčasne pripomínam, že obsahom práce na dohodu nemôže byť "práca konateľa".
Ďakujem pekne. Teda pomýlila ma tá odmena považovaná za príjem zo závislej činnosti.
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

Ahojte! Chcem sa opýtať...ak máme zamestnanca na základe pracovnej zmluvy a zároveň ho máme aj na dohodu o pracovnej činnosti, platí sa garančné aj úrazové z tej dohody, či len úrazové... Pretože dnes mi volala zo sociálnej poisťovni, že jej to nesedí o 3 koruny, čo je presne ten rozdiel, ak to garančné nezapočítala...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danuliena Pozri príspevok
Ahojte! Chcem sa opýtať...ak máme zamestnanca na základe pracovnej zmluvy a zároveň ho máme aj na dohodu o pracovnej činnosti, platí sa garančné aj úrazové z tej dohody, či len úrazové... Pretože dnes mi volala zo sociálnej poisťovni, že jej to nesedí o 3 koruny, čo je presne ten rozdiel, ak to garančné nezapočítala...
Áno, z dohody platí zamestnávateľ aj jedno aj druhé.
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

Tweety Pozri príspevok
Áno, z dohody platí zamestnávateľ aj jedno aj druhé.
Ďakujem. Presne tak som to aj poslala. Len keď mi zavolala, tak som začala pochybovať. Ešte raz ďakujem...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Inak, odpoveď je už v príspevku č.2 tejto témy
0 0
macilaci macilaci

macilaci je offline (nepripojený) macilaci

Dobrý potrebujem poradiť. Dnes mi volala účtovníčka že máme prekročený limit na dohodára študenta . Ak dobre viem tak už pre študentov neplatia žiadne limity na výšku príjmu. Pred tým to bolo nejakých 41 000 a potom už musel robiť DP a RZZP. Teraz je ako?
Dakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Neprekročili ste časový /hodinový limit?
0 0
macilaci macilaci

macilaci je offline (nepripojený) macilaci

Nie, ona hovorila o penažnom limite.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

macilaci Pozri príspevok
Nie, ona hovorila o penažnom limite.
U študentov nikdy neplatil finančný limit, mohli zarobiť koľko chceli, len museli podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia a doplatiť zdr.poistenie.
Od 1.1.2007 to už neplatí, príjem študenta na dohodu sa nesleduje
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

macilaci Pozri príspevok
Dobrý potrebujem poradiť. Dnes mi volala účtovníčka že máme prekročený limit na dohodára študenta . Ak dobre viem tak už pre študentov neplatia žiadne limity na výšku príjmu. Pred tým to bolo nejakých 41 000 a potom už musel robiť DP a RZZP. Teraz je ako?
Dakujem.
Prevdepodobne mala na mysli sumu, ktorú ak FO ako príjem za rok neprekročí, nemusí podávať DP na daň z príjmov. (Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a))
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ale nechápem, prečo s tým má účtovníčka problém, čo sa týka financií, či DP. To už nie je jej problém hádam.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

na DoPČ je daný max. týždenný počet hodín 10. Musí byť tento čas rozvrhnutý rovnomerne napr. po 2 hod denne alebo je to jedno (napr. v jeden deň v týždni odpracuje 10 hod)?
A platí stále limit 3.200,- Sk pre osobu registrovanú na úrade práce? Inak stráca zvýhodnenie, že za neho platí štát ZP? Alebo to má vplyv aj na prípadnú výšku jeho podpory?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BOBY Pozri príspevok
na DoPČ je daný max. týždenný počet hodín 10. Musí byť tento čas rozvrhnutý rovnomerne napr. po 2 hod denne alebo je to jedno (napr. v jeden deň v týždni odpracuje 10 hod)?
A platí stále limit 3.200,- Sk pre osobu registrovanú na úrade práce? Inak stráca zvýhodnenie, že za neho platí štát ZP? Alebo to má vplyv aj na prípadnú výšku jeho podpory?
1. nie nemusí byť rozvrhnutý rovnomerne
2. limit platí, ale nie ten, čo uvádzaš, je to 65 % zivotného minima
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pri DoPČ sa sleduje 10 hod. týždenne.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Tweety Pozri príspevok
1. nie nemusí byť rozvrhnutý rovnomerne
2. limit platí, ale nie ten, čo uvádzaš, je to 65 % zivotného minima
teda 65% z platných 5.390,- Sk (3503,- Sk)?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, tak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať