Zavrieť

Porady

Dieťa po štyridsiatke

Ahojte poraďáci,
mám 42 rokov, môj partner tiež 42, veľmi by sme chceli mať spolu dieťatko, ja mám dve dospelé deti, môj partner žiadne, ale neviem, či to nie je neskoro, premýšľame nad množstvom otázok, pre aj proti. Prosím ak má niekto skúsenosti s tehotenstvom, zdravím bábätka, prosto akékoľvek postrehy, mal dieťa v tomto veku a je už dospelé, ako to bralo, že má takých " starých " rodičov, budem vďačná za akékoľvek príspevky na túto tému, vopred všetkým ďakujem.
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
margot157 Pozri príspevok
Žabinka, dakujem velmi pekne,
keby mi niekto tak dva rocky dozadu predpovedal, ze ja budem mat tretie dieta, tak by som ho asi vysmiala, naozaj, brala som tuto etapu pre mna ako uzavretu, mam dve deti a hotovo, lenze zivot si zahral takuto hru, ja som spoznala uzasneho cloveka, ktory by pre mna a moje deti zniesol aj modre z neba a strasne tuzi po vlastnom dietati a ja viem, ze z neho bude vyborny otec a kedze moje deturence, vlastne dcera je uz dopela a syn bude mat 18 rokov v lete, su uz velke, zrazu som zmenila nazor a rozhodla som sa, ako rozhodla, netvrdim, ze cakam, ze bude vsetko idealne, nie som uz ziadna naivka, ale velmi sa tesim a teraz si zelam, len aby bolo zdrave, nic ine si neprajem viac. Aj ja poznam vo svojom okoli cerstve mamicky v mojom veku a nemaju ziadny problem, tak dufam, ze aj u mna bude vsetko ok. Este raz dakujem a aj tebe zelam vsetko naj,M.
Margot, veď práve preto, čo uvádzaš- ver sebe a svojmu telu, ak to vyšlo, má to tak byť, nenechaj sa ničím a nikým znechutiť. Teš sa na bábätko, mne je až ľúto, že naša tak rýchlo rastie a už nie je tým malinkým, voňavým, plačúcim, na rodičov odkázaným bábom- to obdobie je - úžasné, treba si ho užiť plnými dúškami, lebo už nikdy sa nevráti a to bude to, čo si budeme my ako rodičia pamätať navždy s úsmevom na tvári a slzami v očiach s chvejúcim sa srdcom.
Pri prvej som o toto všetko prišla, išla ako 9mes. do jasiel (keď na ňu pozriem, je mi veľmi ľúto, že som o to s ňou prišla)- práca volala- chceli ,aby som sa vrátila a finančne to bolo to najrozumnejšie, ale pri druhej som si všetko užívala a určite to bolo aj vekom a vybudovaným zázemím a pokojom, ktorý už zabehnutá rodina prináša- aj to kojenie 2,5roka a nebyť choroby potiahneme aj dlhšie- malá mi to dodnes pripomína .
Ešte raz prajem prežitie bezproblémového tehotenstva, pôrodu a zdravé bábätko a maminku.
A.
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

Bionda, dakujem velmi pekne, si zlata a urcite strasne dobra mamicka, ved prave v tom to je, ze clovek si to vie viac vazit a hadam i moze napravit vsetky "chyby z mladosti". Aj tebe vela stastia,M.
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Ja nemam dobrú skúsenosť. Narodila som sa ked mama mala 40a otec 45rokov. Zomrel ked som mala 12 a mama ked som skoncila vysoku skolu. Musim uznat,ze som predcasne dospela. O velmi vela veci som sa musela starat od puberty lebo mama bola dost chorlava (casto som aj sama bola dlhe tyzdne ,ked bola v nemocnici). Nebolo to skvele detstvo a rodicia sa viac venovali svojim chorobam. Bola som "samorast". Dalsiu chybu som v zivote urobila ,ked som otehotnela s muzom, ktory mal 45 rokov(ja o 18 menej). Dcera bude mat 17 rokov. Venuje sa jej malo.Pracu mal poslednych 6rokov mimo, chodil 2x do mesiaca domov. Prisli choroby. Stara sa viac o seba ako o dieta. Dcera sa dost hanbi ,ze jej otec je dedko. Nechce ,aby chodil ani na rodicovske. A teraz je na dochodku, byva sam-lebo nema chut sa znervoznovat s "pubertiackou"...... Hlavna vec ,ze od neho to bolo velmi chcene milovane dieta. Neodporucam.... Rodicia by nemali byt egoisticky. A este ked sa narodi "zlostne" dieta (nehovorim chore), ktore po nociach nespava, stalo sa to znamym.... dost sa vztahy nastrbili medzi rodicmi...
1 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

majja,
to mi je luto, ze mas taku skusenost, pre mna je to uz ale neskoro, nakolko som uz tehotna, chcem sa ta spytat, mas aj surodencov? A dcera je vase jedine dieta? Ja mam uz dve deti, ked im umrel otec, tak mali 12 a 13 rokov, velmi im chyba, chcem tym povedat len to, ze clovek dopredu nevie, dokedy tu bude, samozrejme, ze ked je starsi, tak je predpoklad, ze odide skor. Zivot prinasa vselico, ale partnerstvo s o tolko starsim muzom si neviem predstavit, ved to je uz skoro ako tvoj otec. A v starostlivosti o deti si myslim tiez vek nezohrava hlavnu ulohu, aj kolki mladi oteckovia si myslia, ze vychova deti je vylucne zenska zalezitost. Inak moje deti tiez neboli v uplne malinkom veku ziadnu anjelici, nocne vstavanie, budenie, aj obdobie vzdoru sme si uzili, ale nijako to vztahy medzi mnou a manzelom nenastrbilo, skor naopak.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Obdivujem každú ženu, ktorá sa na materstvo po 40-ke dá. Je to hlavne o zdraví.... Ale aj na to sa vždy spoľahnúť nedá. Teraz tesne pred 50-kou mi zomrela kamarátka. Vôbec nechodila po lekároch. Choroba sa objavila a za mesiac bolo po živote. Keď si premietnem seba...od 40 sa začali nabaľovať zdravotné problémy...keby som mala malé dieťa...nezvládala by som to. A moje dieťa by takisto sa muselo vysporiadať s tým, že chodím po nemocniciach a lekároch a miesto toho aby som sa venovala jemu, venujem sa svojim chorobám.... Keď ide o tehotenstvo s ktorým sa už nepočítalo...no už nech to teda je. Ale ak by som sa mala len rozhodovať...či mať alebo nemať v takom veku dieťa...tak treba prihliadať na všetky aspekty a veľmi, veľmi dobre si to rozmyslieť. Ale zase naopak...trochu optimizmu...mám kamarátku, čo po 40-ke otehotnela...síce vyzerala na svoj vek ako mladučké žieňa....v tvári sa jej objavili prvé vrásky...ale tehotenstvo prežila v pohode a narodila sa jej krásna a zdravá dcérka.
1 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Osobne si myslím, že je aj rozdiel, či matka už nejaké deti má, keď sa rozhodne mať dieťa vo vyššom veku. Myslím, že dosť veľký rozdiel.
To, či budeme zdravé a dožijeme dospelosť svojich detí, sa vekom merať nedá, mala som kamarátku , ktorá zomrela v 35-ke a bývalú spolužiačku, hrávali sme spolu basket a tá zomrela v 30tke, takže garantovať sa nič nedá - tiež zajtra ma môže zraziť auto alebo spadne lietadlo, v ktorom budem letieť na služobku........ . Garancia neexistuje, len predsavzatie, chuť a túžba žiť , aby sme boli s milovanými čo najdlhšie.
Rozhodnutie o tom mať- či nemať dieťa vychádza z nás samých ( hlavné rozhodnutie ja kladiem na ženu)- na čo sa cítime a či to vôbec ide. Tiež je rozdiel medzi náhodou a cieleným otehotnením!!!
Nemyslím si, že dieťa Margot čaká niečo podobné Majjinmu osudu, nakoľko Margot už dve deti vychovala a vie presne do čoho ide.... to nie je "výstrel do tmy" - nejako to vychováme....
Majja, ale napriek tomu, že si mala starších rodičov, podvedome si si aj partnera vybrala staršieho, čo nasvedčuje, že zrejme otec ti bol vzorom.
Nevravím, že o tých starších otcoch to nie je pravda, že už viac vidia seba, ale zas to hádzať všetko do jednej kopy..... pozri na vec tak, že Margot našla muža, ktorý sa zároveň stal aj otcom jej detí- mal aj na ne trpezlivosť, preto si myslím, že vyšla túžba dokázať vychovať aj vlatné a nielen partnerkine- niečo zanechať aj po sebe - a tak žiť ďalej .....
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Každý vzťah, každé partnerstvo, každé dieťa .....je čosi jedinečné, neopakovateľné.
Nedajú sa tieto situácie a vzťahy posúdzovať vo všeobecnej rovine.

Margot už nerieši áno, nie .... ale ako to najkrajšie prežiť , čo podporiť, čoho sa vyvarovať ...(tak tomu rozumiem ja.

Margot teš sa

Príspevky z tej druhej strany tiež môžu byť podnetné v tom zmysle, že si obidvaja rodičia uvedomíte, že je dobré ovplyvňovať to, čo sa ovplyvniť dá.
Budete pestovať zdravý životný štýl, budete sa o seba starať a navzájom sa povzbudzovať, aby ste si dlho zachovali duševnú a telesnú sviežosť.

Aj keď dieťa vyrastie a budete trochu starší, môžu mu robiť spoločnosť a dôverníkov aj starší súrodenci. Poznám takéto prípady a funguje to perfektne.

Prečítaj si môj članok v blogu - jeden príbeh zo života.
Mamička má t.r. okrúhlu 50-tku a dcérka 5 rokov. Mamička vôbec nevyzerá na svoj vek, je zdravá, spokojná a šťastná a dieťa tiež.
/ty budeš mladšou mamičkou/.
Tiež mnohým sa to nezdalo, že dieťa v takom veku, ale mamička sa nedala, povedala, že sa hádam dožije 65 rokov , kým bude mať dcéra 20. Ak by aj nie, má mladšiu sestru, ktorá jej bude oporou ....

Držím palce
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Osobne tu môžem prispieť, pretože mňa a môjho brata (dvojča) mala mamina keď mala 38 rokov-blízko 40-tke, okrem nás mala ešte dve deti (11, a 14-ročné, brat a sestra)... musím povedať, že bola veľmi šťastná, lebo tretie dieťa stále chceli, ale to netušila, že sme "tam" dvaja. Až pri pôrode brata, som sa o pol hod. neskôr narodila ja (aj po pôrode brata mala stále kontrakcie a keď lekár povedal "mamička zatlačte ešte raz, je tu ešte jedno dieťa", myslela, že odpadne). Nikdy sa nesťažovala, bola stále veselá a šťastná, že sme sa jej narodili aj keď v takom veku, je pravdou, že sme boli veľmi spokojné a "nenáročné" deti, kde nás dala , tam sme boli, ale okrem nás musela stíhať domácnosť, záhradu, a ďalších dvoch mojich súrodencov, ktorí boli školopovinní a trebalo sa s nimi stále učiť. Ak má žena podporu rodiny, manžela a hlavne pokojné, ničím nestresované tehotenstvo, dá sa to zvládnuť, ale je pravdou, že je to riadna "makačka"... Veľa šťastia a síl všetkým ženám-budúcim maminám, aby si svoje tehotenstvo a materstvo užili naplno.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Margot, veľmi ti držím palce. Myslím si, že ak v partnerstve všetko funguje tak ako má je vek 42rokov ešte nie ten kritický preto aby ste neuskutočnili svoje sny /teda aj spečatili svoju lásku dieťatkom/. Pre tvojho partnera je to určite veľké šťastie, a teší sa. Ja mám štyri deti, a štvrté som mala v 34 rokoch. Už vtedy som si hovorila, že som na dieťa stará, ale môj manžel aj všetky moje deti by prijali ešte aj dnes bábätko. Nakoľko je nás doma už dosť, som neoblomná. Nie je dôležité či budeš na rodičkoch staršia mamina, ale to aký vzťah si vybuduješ so svojim dieťatkom a či bude cítiť Vašu rodičovskú lásku. Mám spolužiačku ktorá rodila o mesiac skôr ako jej mama a nikdy nemala mamina dcéra problém s stým že má starších rodičov - všetko je to vo výchove. Ešte raz držím palce a aby to dopadlo podľa Vašich predstáv.
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

Vlastas,
dakujem velmi pekne, si zlata, este raz dakujem, aj tebe zelam vela stastia,M.
0 0
lulu74 lulu74

lulu74 je offline (nepripojený) lulu74

Milá Margot..ja by som sa hlavne zamerala na otázku či veľmi dieťa ty osobne chceš,alebo chceš dať dieťa mužovi ktorého ľúbiš,pretože on žiadne nemá..je rozumné si uvedomiť že toto obdobie..odrastených detí sa dá využiť veľmi pekne a je to vlastne len medziobdobie pred vnúčatami..ak máš dospelé deti tak do 50tky budeš pravdepodobne babička a ak máš energie nazvyš budeš sa mať kde realizovať aj so svojím partnerom a môžete byť obaja veľmi vzácnou dvojicou pre Tvoje dve deti a mladistvými starými rodičmi pre vnúčatá..ak budeš mať ešte vlastné dieťa na vnúčatá už ti energia nezostane..a tvoje už existujúce deti to nepoteší aj Váš ďalší vzťah to môže ovplyvniť..Hlavne je to o otázke..naozaj ty osobne tak veľmi to dieťa chceš? aj keby si bola sama..alebo nečakane zostala sama.? som praktická prepáč,ale ak túžiš mať dieťa tak hurá do toho..samozrejme nie je vôbec isté že sa to podarí..ale ak to veľmi chceš tak dieťa bude požehnaním..
1 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

lulu74 Pozri príspevok
Milá Margot..ja by som sa hlavne zamerala na otázku či veľmi dieťa ty osobne chceš,alebo chceš dať dieťa mužovi ktorého ľúbiš,pretože on žiadne nemá..je rozumné si uvedomiť že toto obdobie..odrastených detí sa dá využiť veľmi pekne a je to vlastne len medziobdobie pred vnúčatami..ak máš dospelé deti tak do 50tky budeš pravdepodobne babička a ak máš energie nazvyš budeš sa mať kde realizovať aj so svojím partnerom a môžete byť obaja veľmi vzácnou dvojicou pre Tvoje dve deti a mladistvými starými rodičmi pre vnúčatá..ak budeš mať ešte vlastné dieťa na vnúčatá už ti energia nezostane..a tvoje už existujúce deti to nepoteší aj Váš ďalší vzťah to môže ovplyvniť..Hlavne je to o otázke..naozaj ty osobne tak veľmi to dieťa chceš? aj keby si bola sama..alebo nečakane zostala sama.? som praktická prepáč,ale ak túžiš mať dieťa tak hurá do toho..samozrejme nie je vôbec isté že sa to podarí..ale ak to veľmi chceš tak dieťa bude požehnaním..
ahoj lulu74,
dakujem ti velmi pekne za prispevok, ale asi si necitala celu temu, lebo ja som ju zakladala v 12/08, vtedy som este len uvazovala o dietati v mojom veku a teraz som "ozivila" tuto temu len preto, ze som sa chcela podelit s poradakmi o radostnu novinu, ze cakam babo, lebo som uz prestavala dufat, ze sa to podari. Takze na taketo uvahy je uz neskoro, teraz sa uz tesim na babatko a zo vsetkeho najviac si zelam, aby bolo v poriadku. Zelam vsetko dobre, Margot.
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Srdečne gratulujem.
Moja dcéra porodila syna vo veku 38 rokov,kedy už mala tri veľké deti-18,16,13 ročné. Všetci ho zbožňujú a celá rodina je v úplnej pohode. Držím Ti palce a prajem veľa radosti a lásky. Daj vedieť ako sa Ti to celé dopadlo.
0 0
lulu74 lulu74

lulu74 je offline (nepripojený) lulu74

ahaaa takto to je, no jasne ja som necitala vsetky prispevky, len zakladnu otazku..takze samozrejme drzim palce a este k tym prispevkom ktore tu odzneli od uz dospelych "deti" ktorym sa ich mamy 40tnicky zdali v detstve stare..k tomu mam aktualizacnu pripomienku..v casoch ked my dnesni 30-40 rocni sme boli deti to bola ina doba a nase mamy mali naozaj vacsinou 20-25 rokov ked nas mali, ale dnes sa porody posunuli bezne nad tridsiatku a zien okolo 40 ktore sa rozhodnu pre dalsie dieta je tiez ovela viac ako to bolo za nasho detstva cize uz ti nejake extremne vycnievanie z priemeru nehrozi a aj deti budu jednoducho na starsie matky svojich spoluziakov zvyknute pretoze dnes je skor rarita 20 rocna mamina..drzim palce..dieta je zazrak..ja mam len jedneho syna, skoro som sa rozvadzala..sme sami prakticky od zaciatku mam 35 a je velmi pravdepodobne ze druhe dieta uz nestihnem..nakolko som nestretla nikoho komu by som do tej miery verila..pa
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

lulu74 Pozri príspevok
sme sami prakticky od zaciatku mam 35 a je velmi pravdepodobne ze druhe dieta uz nestihnem..nakolko som nestretla nikoho komu by som do tej miery verila..pa
Nikdy nevieš, čo Ťa ešte čaká.
0 0
ivet74 ivet74

ivet74 je offline (nepripojený) ivet74

Margot,
pred chvilou som narazila na tuto diskusiu a pravdepodobne v tomto case uz drzis v naruci svoje vytuzene dietatko :-)
priznam sa, ze mi vyhrkli slzy ked som si precitala, ze si uz tehu a cakas babatko .. :-)
velmi ti drzim palce, daj vediet, ako sa mate.

ja som prave v ocakavani svojeho prveho vytuzeneho dietatka, ktore sa ma narodit v januari. a kedze na toto prve sme si museli chvilu pockat, je uplne mozne, ze dalsie budem mat vo veku kedy si ty riesila dilemu, ci sa do toho dat alebo nie :-)

zelam vela vela zdravia a lasky :-)
0 0
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

ivet74 Pozri príspevok
Margot,
pred chvilou som narazila na tuto diskusiu a pravdepodobne v tomto case uz drzis v naruci svoje vytuzene dietatko :-)
priznam sa, ze mi vyhrkli slzy ked som si precitala, ze si uz tehu a cakas babatko .. :-)
velmi ti drzim palce, daj vediet, ako sa mate.

ja som prave v ocakavani svojeho prveho vytuzeneho dietatka, ktore sa ma narodit v januari. a kedze na toto prve sme si museli chvilu pockat, je uplne mozne, ze dalsie budem mat vo veku kedy si ty riesila dilemu, ci sa do toho dat alebo nie :-)

zelam vela vela zdravia a lasky :-)
Ahoj ivet,
nie este babatko nemam, aj ked by som uz bola rada, som v 32.tt, este pracujem, ale o dva tyzdne idem na matersku a potom sa uz budeme gulat doma. Termin mame 26.1.2010 a ty kedy? Mame sa dobre, vsetko je doteraz v pohode, vsetky vysledky ok, akurat sa mi asi pred dvoma tyzdnami zacalo horsie chodit, citim taky tlak na panvu, malicka rastie, je to citit. Doteraz som pribrala 12 kg, tak sa snazim velmi vela uz nepribrat. Napis mi ako sa mas, ako sa citis, budem sa tesit, M.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

vravi sa-kolko ludi,tolko chuti.nazorov je tu uz vela.
co sa tyka veku ako takeho-vobec by som nerozmyslala.co sa tyka toho,ze deti vas zoberu ako babku-dedka,to nezalezi na veku,ale na postoji cloveka k zivotu-ci je otvoreny novym veciam,technike....celkovy nahlad na zivot,alebo ci jednoducho podliehaju starobe a nechaju sa strhnut staeckym somranim,starymi nazormi na svet.....
moja mama ma 50 a niekedy ma liberalnejsie nazory na svet ako ja a pri tom je to totalne rodinne a nabozne zalozena osoba.
s vychovou maleho dietata vo svojom veku by iste nemala problem.takze toho sa netreba obavat,je to len na vas ako sa postavite k vychove.

jedine coho by som sa trochu obavala,je vek-z hladiska mediciny.dobre vieme,ze po 40-tke je väcsie riziko genetickych ci vrodenych vad,ale to je individualne-musite si vy dvaja konkretne dat zistit vsetky sance za a proti.potom sa rozhodnete.su tisicky testov,ktore vam pomozu rozhodnut sa.prekonzultujte svoj stav s lekarom ktory vas pozna a potom este aspon s jednym nezainteresovanym-tak si mozete urobit sama lepsi nazor.

p.s.necitala som vsetky prispevky-az teraz som si vsimla,ze uz tehotna si.tak drzim palce,nech sa dari.
Naposledy upravil osky : 25.11.09 at 10:05
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
margot157 Pozri príspevok
ahoj lulu74,
dakujem ti velmi pekne za prispevok, ale asi si necitala celu temu, lebo ja som ju zakladala v 12/08, vtedy som este len uvazovala o dietati v mojom veku a teraz som "ozivila" tuto temu len preto, ze som sa chcela podelit s poradakmi o radostnu novinu, ze cakam babo, lebo som uz prestavala dufat, ze sa to podari. Takze na taketo uvahy je uz neskoro, teraz sa uz tesim na babatko a zo vsetkeho najviac si zelam, aby bolo v poriadku. Zelam vsetko dobre, Margot.
Ahojte,
držím palce všetkým maminkám v najlepšom veku

Moja mamuľka rodila v tom istom roku ako ja (ja mám 12 ročného syna a ona má 12 ročnú dcérku).
Mala ju v 42 rokoch a všetko dopadlo fajn. Dnes už bohužiaľ s partnerom nie je (s mojím otcom sa rozviedla skôr), ale má peknú a šikovnú dcéru a kamarátku.
Veci sú tak, ako mali byť
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
Podľa môjho názoru je to maximálne egoistické voči svojim dospelým deťom. Rodič v tomto veku by sa mal už pripravovať na rolu starého rodiča a byť svojim dospelým deťom nápomocný. Ak však v tomto veku má ešte malé dieťa je ním tak vyťažený, že už mu čas na pomoc dospelým deťom nezostáva. Som presne v tom veku ako vy tak viem o čom hovorím. Síl ubúda a človek je už zvyknutý na to svoje pohodlie. Iné je to s vnúčatami zabaviť sem-tam ale vstávať každú noc, prekonávať znova všetky detské choroby a všetko okolo toho. Nie ďakujem!!!!! Určite som vás nepotešila, ale vyjadrila som len svoj názor.
P.S. Malé deti majú mať mladý ľudia!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať