Zavrieť

Porady

Ako zvýšiť materské?

Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alexander.r Pozri príspevok
Poprosim o radu. Som tehotna a predpokladany termin je 10-15.06.2009, momentalne pracujem, avšak k 31.03.2009 zamestnmavatel oznamil že budem prepustena z dovodu ukončenia pracovnej zmluvy /na dobu určitu/. Ako postupovať ďalej, je rozdiel ak pojdem na rizikove tehotenstvo počas platnosti pracovnej zmluvy alebo až po ukončeni zmluvy, Vďaka za každu radu!
Nie, nie je v tom žiadny rozdiel.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

dobry den.ked som si precitala Vasu odpoved uplne som sa zmiatla a nerozumiem.ked zistim nahodou koncom roka(Oktober november) ze som tehotna tak nemozem DNP zrusit ? to mam stale platit aspon s minima aj ked mi bezia neustale odvody s min.mzdy? normalne odvody od zamestnavatela a DNP nemaju nic spolocneho?Ja som vzdy chapala ze treba len 270 dni zaplatit a do porodu nemoze byt doba dlhsia ako 2 roky ..ale teraz uz nerozumiem co je pravda a co nie kedze mam stale platit DNP..aj ked zistim ze som tehotna a porodim rok 2010...
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Asi to mam takto chapat..budem tento rok platit cely s maxima a ked zistim koncom roka ze som tehotna tak DNP nemozem ukoncit len ho znizit na minimum a az pokial nebudem nejaky cas uz na MD tak az potom mozem DNP zrusit..ach jo to som teda netusila..A to ze mi zamestnavatel plati odvody s min. mzdy nema s DNP nic spolocneho..spravne tomu rozumiem vsak? Ak to je takto tak zaplatim pekne peniaze a to ze budem mat potom metersku 165OO pol roka tak to soc.poistovni aj dovtedy zaplatim :-( No co uz netusila som ze sa hned nezadari a budu komplikacie ale uz ked som sa dala na platenie asi mi nic ineho neostava a len platit ..dakujem za odpoved.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Dobrý den. Som v trvalom pracovnom pomere. Momentálne som v 17.týždni tehotenstva.Doteraz som nič nepočula o dnp a samozrejme už som to, čo sa týka materskej prešvihla. Vyzerá to však tak, že budem musieť nastúpiť od septembra na rizikové tehot. čiže pn.Chcem sa opýtať či sa mi ešte oplatí dobrovolne nemocensky pripoisťiť(myslím k pn)Tá je totiž platená mizerne.Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

denne73 Pozri príspevok
Dobrý den. Som v trvalom pracovnom pomere. Momentálne som v 17.týždni tehotenstva.Doteraz som nič nepočula o dnp a samozrejme už som to, čo sa týka materskej prešvihla. Vyzerá to však tak, že budem musieť nastúpiť od septembra na rizikové tehot. čiže pn.Chcem sa opýtať či sa mi ešte oplatí dobrovolne nemocensky pripoisťiť(myslím k pn)Tá je totiž platená mizerne.Ďakujem
Ahoj, no čo sa týka DNP tak to si prešvihla nielne pri materskej ale aj pri PN, pretože tam platia rovnaké podmienky, a tou hlavnou je 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Ak by si teda nič neurobila, tak budeš dostávať PN a potom aj materskú v rovnakej výške, vypočítanú z tvojho platu v minulom roku.

Jedinou tvojou možnosťou na zvýšenie PN a zároveň aj materskej, je ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového, napr. hneď od druhého dňa, kľudne s tým istým zamestnávateľom, so mzdou vo výške maximálneho VZ, momentálne 1084,55. Ak to urobíš pár dní pred nástupom na PN, tak potom PN a následne aj materská bude počítaná z tohoto posledného príjmu a bude to cca. 596€. Treba normálne urobiť v SP a ZP odhlášky pri ukončení PP a následne znovu prihlášky.
Samozrejme predpokladám, že tvoj PP trvá už dlhšie, teda že podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch je splnená.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Ďakujem za odpoveď Barbara.Denne
0 0
janulienocka1 janulienocka1

janulienocka1 je offline (nepripojený) janulienocka1

Dobry den, prosim o radu:
V roku 2007 som ukoncila k 30. 6. zivnost a nastupila som na matersku,
dovtedy som platila odvody na zdravotnu 1027 korun a na socialku 3072 korun
Matersku som brala pol roka a potom od januara 2008 som presla na rodicovsky
prispevok, ktory poberam do dnes
Momentalne som tehotna v 6 tyzdni a vychadza to asi tak, ze predbezny termin porodu mam na polovicku
jula. Da sa to nejako vymysliet, aby som mala narok na vyssiu matersku?Napr. sa mozem zamestnat u manzela alebo platit dobrovolne poistenie - ale to uz asi
nestiham, tam to musi byt 270 dni

dakujem za radu
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
adry Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Netreba celý mesiac, stačí ukončiť PP 25.4.2010, a začať nový PP 26.4.2010 - samozrejme ak spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Vymeriavací základ bude 1084,55 € mesačne prepočítaný na pracovné dni. Vo vyššie uvedenom prípade (26.4.-30.4.2010) to bude mesačne 796 €, za 5 dní zarobíš 180,80 €. Naozaj stačí jeden mesiac? Viď vyššie. A ešte - väčšina zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? Samozrejme. ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Ďakujem za odpoveď. Nechápem však tým konkrétnym číslam:
ak bude vymeriavací základ 1084,55 E, apríl bude mať 19 pracovných dní, to vychádza 1084,55/19= 57,08 E/deň. 57,08x5 (odprac. dní)=285,41 E/za 5 dní. Nebude to takto, počítam to zle?
Prečo uvádzaš pre ten mesiac (tebou uvedený prípad) len 796 E?
Ešte raz ďakujem
0 0
elsi elsi

elsi je offline (nepripojený) elsi

Dobry den. Precitala som na temu "materska" vsetko co som tu nasla a prosim Vas o radu. Da sa este nieco vymysliet ? Ak som SZCO od jula 09 a od augusta 09 som tehotna s datumom porodu 12.5.2010. Som DNP ale bohuzial az od 9 tt. Takze do nastupu na MD uplynie "len" 25 tyzdnov. Pomoze mi ak by ma niekto zamestnal ? Da sa este nieco urobit aby som nemala minimalnu matersku ? Dakujem velmi pekne za radu !
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elsi Pozri príspevok
Dobry den. Precitala som na temu "materska" vsetko co som tu nasla a prosim Vas o radu. Da sa este nieco vymysliet ? Ak som SZCO od jula 09 a od augusta 09 som tehotna s datumom porodu 12.5.2010. Som DNP ale bohuzial az od 9 tt. Takze do nastupu na MD uplynie "len" 25 tyzdnov. Pomoze mi ak by ma niekto zamestnal ? Da sa este nieco urobit aby som nemala minimalnu matersku ? Dakujem velmi pekne za radu !
Chýbajú podstatné informácie, treba doplniť.
Čo bolo pred júlom 2009? Bola si zamestnaná? Napíš čo si, kde si bola od 12.5.2008, prehlad zamestnaní.

Ak si bola pred otvorením živnosti nezamestnaná, a nemáš v období od 12.5.2008 do začatia podnikania nejaké ukončené poistenie, tak nedostaneš ani minimálnu materskú. Dostaneš len rodičovský príspevok.

Pokiaľ si bola pred júlom 2009 zamestnaná, tak je dobre si platiť DNP, a potom ho zrušiť, a zamestnať sa na pár dní z najvyššieho VZ. Vtedy by si dostala max. materskú.
0 0
elsi elsi

elsi je offline (nepripojený) elsi

Bola som zamestnana nepretrzite do konca roka 2008. Od januara 2009 som bola nezamestnana. V juli som si zalozila zivnost a kedze som este neplatila odvody, tak ani nemocensku. Od 6.10. Som DNP. Podmienku 270 dni, mi bolo povedane na SP, ze splnim. Moj problem je, ze lekarom urceny termin porodu je 12.5.2010 a vychadza mi len 25 tyzdnov pred nastupom na matersku. Povodne som si myslela, ze porod bude az okolo 16.5., ale nakoniec bol potvrdeny na 12.5. Preto hladam nejaku moznost, lebo sa do toho terminu akosi neviem zmestit. A je mi luto, ze par dni vie takto vyrazne ovplyvnit matersku. Poradte....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elsi Pozri príspevok
Bola som zamestnana nepretrzite do konca roka 2008. Od januara 2009 som bola nezamestnana. V juli som si zalozila zivnost a kedze som este neplatila odvody, tak ani nemocensku. Od 6.10. Som DNP. Podmienku 270 dni, mi bolo povedane na SP, ze splnim. Moj problem je, ze lekarom urceny termin porodu je 12.5.2010 a vychadza mi len 25 tyzdnov pred nastupom na matersku. Povodne som si myslela, ze porod bude az okolo 16.5., ale nakoniec bol potvrdeny na 12.5. Preto hladam nejaku moznost, lebo sa do toho terminu akosi neviem zmestit. A je mi luto, ze par dni vie takto vyrazne ovplyvnit matersku. Poradte....
No áno vie, sprísnili ten zákon trošku, niekedy stačilo pár dní.
Máš jedinú možnosť, a to pár dní pred materskou sa zamestnať s max. vymeriavacim základom. Ale to musíš zrušiť DNP potom, aby Ti vyrátali materskú zo zamestnania.

Držím palec, aby si našla vo svojom okolí ochotného človeka Ti pomôcť.
0 0
elsi elsi

elsi je offline (nepripojený) elsi

Xanti...dakujem velmi pekne za radu ! Ako to ze par dni v zamestnani vsetko zmeni ? Je to tym, ze zamestnani maju ine podmienky ? Je to iny "pravny" vztah ? A este som si uvedomila, ze v DNP sa daju robit zmeny az po pol roku. Niesom si ista ci to pojde zrusit skor...lebo ak to spravne chapem...naskor sa musm odhlasit z DNP a potom ma musi prihlasit zamestnavatel. Kedze som poistena od oktobra,tak pol roka vychadza na marec a ja mam nastupit na matersku presne vtedy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elsi Pozri príspevok
Xanti...dakujem velmi pekne za radu ! Ako to ze par dni v zamestnani vsetko zmeni ? Je to tym, ze zamestnani maju ine podmienky ? Je to iny "pravny" vztah ? A este som si uvedomila, ze v DNP sa daju robit zmeny az po pol roku. Niesom si ista ci to pojde zrusit skor...lebo ak to spravne chapem...naskor sa musm odhlasit z DNP a potom ma musi prihlasit zamestnavatel. Kedze som poistena od oktobra,tak pol roka vychadza na marec a ja mam nastupit na matersku presne vtedy.
No sú tam trošku iné podmienky ak je človek zamestnaný.

V podstate zrušit DNP sa dá kedykolvek, zmeny sa týkajú zvýšenia a zníženia VZ. Ak je dostatok dní poistenia ( 2 roky do zadu od predpokladaneho pôrodu musí sa nájsť 270 dní poistenia ).
Zamestnávateľ prihlási na pár dní, v podstate mám pocit, že môže hned po pár dňoch prepustiť a zo zamestnania budete mať 6 m ochrannú lehotu na nástup na materskú.

Pri poistení zo zamestnania je nepodstatných 26 týždňov. Tie sú dôležité pre VZ pri DNP. Takže aj dnes môžeš zrušiť DNP, zamestnať sa a potom sa nechať prepustiť. A aj PN v ochrannej lehote Ti výjde z VZ zo zamestnania. Čiže maximálna.
0 0
elsi elsi

elsi je offline (nepripojený) elsi

Xanti este raz DAKUJEM!
Mozem jednu otazku ? Ja som totiz este trosku zaujimavejsi pripad.
Ked som bola nezamestnana a rozhodla som sa, ze si zalozim zivnost, tak som poziadala urad prace o prispevok na zacatie zivnosti. ( Absolvovala som skolenie, vypracovala pod.zamer, prispevok mi priznali...) Podmienkou aby som mohla plne vyuzit tento prispevok je, ze nasledujuce 2 roky nesmiem zivnost pozastavit ani prerusit. Na socialnom mi povedali, ze ak chcem dostavat rodicovsky prispevok ( po materskej ), tak nesmiem byt zamestnana a nesmiem mat ziadny prijem co znamena, ze musim pozastavit, alebo zrusit zivnost. Je to tak ? Naozaj nieje ziadna ina moznost ? Lebo tie mladucke slecny, ktore su teraz na tych uradoch zamestnane vo mne vobec nevzbudzuju doveru. Chyba mi u nich skusenost a myslim, ze sa velmi nezamyslaju a uz vobec nehladaju riesenie. Tak teraz neviem...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elsi Pozri príspevok
Xanti este raz DAKUJEM!
Mozem jednu otazku ? Ja som totiz este trosku zaujimavejsi pripad.
Ked som bola nezamestnana a rozhodla som sa, ze si zalozim zivnost, tak som poziadala urad prace o prispevok na zacatie zivnosti. ( Absolvovala som skolenie, vypracovala pod.zamer, prispevok mi priznali...) Podmienkou aby som mohla plne vyuzit tento prispevok je, ze nasledujuce 2 roky nesmiem zivnost pozastavit ani prerusit. Na socialnom mi povedali, ze ak chcem dostavat rodicovsky prispevok ( po materskej ), tak nesmiem byt zamestnana a nesmiem mat ziadny prijem co znamena, ze musim pozastavit, alebo zrusit zivnost. Je to tak ? Naozaj nieje ziadna ina moznost ? Lebo tie mladucke slecny, ktore su teraz na tych uradoch zamestnane vo mne vobec nevzbudzuju doveru. Chyba mi u nich skusenost a myslim, ze sa velmi nezamyslaju a uz vobec nehladaju riesenie. Tak teraz neviem...
Naozaj je to tak, ako Ti povedali. Takže ak budeš chcieť dostávať rodičovský príspevok, musíš zrušiť alebo prerušiť živnosť. Tým pádom porušíš podmienky a budeš musieť dotáciu vrátiť. Teda nie celú ale len pomernú časť.
Takže ťahať tú živnosť ako sa bude dať, potom ukončiť, zamestnať sa a ísť na materskú.
No a samozrejme dohodnúť sa a vrátiť pomernú časť príspevku UP. Myslím, že sa to viac oplatí ako nedostávať rodičovský.
0 0
elsi elsi

elsi je offline (nepripojený) elsi

Este raz dobry den...Xanti !
Chcem sa opytat .....je nevihnutne najprv zivnost zrusit a az potom sa zamestnat ? Nemozem sa zamestnat a tu zivnost podrzat ? a zrusit tesne az pred poberanim rodicovskeho ? ...je mi to strasne luto len tak vratit ten prispevok, ked som uz tolko veci koli tomu vybavila a chcela by som po materskej pokracovat...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elsi Pozri príspevok
Este raz dobry den...Xanti !
Chcem sa opytat .....je nevihnutne najprv zivnost zrusit a az potom sa zamestnat ? Nemozem sa zamestnat a tu zivnost podrzat ? a zrusit tesne az pred poberanim rodicovskeho ? ...je mi to strasne luto len tak vratit ten prispevok, ked som uz tolko veci koli tomu vybavila a chcela by som po materskej pokracovat...
Vlastne dalo by sa to tak urobiť, lebo nie si povinný platca odvodov do SP. Ale len dobrovolný, takže dá sa zamestnať pred nástupom na materskú. Predtým ale zrušiť DNP, potom nastúpiť na materskú a pred nástupom na rodičák zrušiť živnosť.
Proste DNP musíš mať zrušené pred nástupom do zamestnania, aby sa ti materská rátala zo zamestnania. A pred nástupom na rodičák zrušiť živnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať