Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

m.marcela Pozri príspevok
Ahojte, viem že MD trvá 28 týždňov. Keď zamestnankyňa nastúpila na MD 2.5.2009 je správne dátum ukončenia MD 13.11. alebo 14.11.2009?
Vďaka
Materské končí 13.11.2009. Dňa 14.11. už bude na RD, ak o ňu požiada.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.
Nevie niekto poradiť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nájdite si Vy alebo kamarátka čas a prečítajte si tento seriál:

http://www.porada.sk/t117022-matersk...09-diel-i.html
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.
vzhladom na to, že nastupuje na MD až v r.2010

je možnosť napr. ukončiť PP 27.12.09, nový začať 28.12.09 a za tie dni nech dostane odmenu k základnému platu. Ak ju riadne odhlásia a prihlásia na SP, tak nepotrebuje ani DnP.
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?
Natie Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: ajobs

Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.

Ďakujem za odpoveď. Môžte mi prosím ešte napísať, ako sa jej potom vyráta materská? Ja už si to nepamätám. Pokiaľ mám dobre info, tak si má DNP potom platiť vkuse bez prerušenia až do materskej? Alebo stačí splniť podmienku 270 dní a potom to môže prerušiť a začne znovu až keď otehotnie?
Prosím, môžte mi na to ešte odpovedať?
Naposledy upravil Natie : 04.09.09 at 11:19 Dôvod: doplnenie
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Natie Pozri príspevok
Prosím, môžte mi na to ešte odpovedať?
Natie, treba si trocha prečítať aj ostatné príspevky o Materskom, a bude úplne všetko jasné. Zatiaľ pracujeme iba s predpokladmi, ak by otehotnela na budúci rok 2010 a v tomto roku aj skutočne porodí, potom sa jej bude materské počítať z roku 2009 nasledovne:
zo zamestnania - VZ 400 € predpokladám, že ho má rovnaký celý rok 2009
(400 x 12)/365=13,1507 € - denný VZ zo zamestnania
z DNP - ak sa prihlási napr. 1.10.2009, VZ 684,55 € - nutné platiť aspoň
270 dní
(684,55 x 3)/92=22,3223 € - denný VZ z DNP

13,1507+22,3223=35,8293 € - súhrnný VZ, materské bude 55% z tejto sumy, to znamená 19,706115 € denne.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

posuvam......

Santal11 Pozri príspevok
Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

ahoj jankasm, dakujem velmi pekne za reakciu na moju otazku. Zamestnavatel ma zamestnal od 17.08.2009 a materska mi zacina 3.9.2009. Dohodli sme sa na plate 1084 €/mesiac. Odpracovanych tam bolo 11 dni za august a 1 za september. Nemam vobec prehlad ako sa to pocita, ale dufam, ze to bude dost dni na to, aby som dostala nejaku lepsiu matersku. Ak ta mozem poprosit, napisala by si mi, kolko cca to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

vypocitat si to mozes aj ty tu je navod
http://www.porada.sk/t117023-matersk...9-diel-ii.html
podstatne ale je kolko kalendarnych dni si bola zamestnana nie pracovnych na to pozor od vzniku prac.pomeru po nastup na MD
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

dakujem za info. A ak je dolezite kolko kalendarnych dni, preco je smerodajne aj to, kolko tam bolo vikendov?...
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

aha, tak už som to našla...vychádzajú mi tam dva víkendy a jeden sviatok. A ešte by som sa chcela spýtať...v mesiaci september som odpracovala len 1 deň, môže mi dať zamestnávateľ nejakú odmenu, napr. že mi dá 500€ k výplate. Táto odmena sa riadne ráta do vymeriavacieho základu?
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

no o to prave ide cim menej kalendarnych dni tym lepsi vymeriavaci. No ja som v tom neni taka zbehla len som sa o to zacala zaujimat ked sa da k poslednej vyplate nejaka odmena samozrejme ze to ovplyvni VZ lebo to meni hrubu mzdu aspon myslim.
mna by zase zaujimalo a tymto by som poprosila niekoho kompetentneho o radu ked si ku koncu roku 2009 vezme zamestnanec neplatene volno ma prerusene poistenie? Tym padom sa meni VZ v dalsom roku?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa jedného porekadla: skúste sa naučiť sami si chytať ryby. Nájdite si hodinku čas, sústreďte sa a pomaly a pokojne si prečítajte tento seriál:

http://www.porada.sk/t117022-matersk...09-diel-i.html
http://www.porada.sk/t117023-matersk...9-diel-ii.html
http://www.porada.sk/t117038-matersk...-diel-iii.html
http://www.porada.sk/t117042-matersk...9-diel-iv.html
http://www.porada.sk/t117193-matersk...09-diel-v.html
http://www.porada.sk/t117195-matersk...9-diel-vi.html

Ak potrebujete osobnú konzultáciu, na týchto školeniach:

http://www.porada.sk/t118368-seminar...komplexne.html

vždy na konci, ak bude záujem, vysvetľujem ako na to (ako získať materské a ako ho získať čo najvyššie). Táto časť školenia, vždy cca od 13.00, je "zadarmo" - môžete prísť a nič neplatíte.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

dakujem snazim sa ale niekedy je to fakt tazke
moze sa zena pripoistit aj ked uz je tehotna? citala som tam taky priklad bola zamestnana takze splna 270dni ale tym ze mala minimalnu mzdu materska bude onicom ked sa teraz este pripoisti cca 4 mesiace pred porodom pomoze to niecomu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Napíšem to "programovacím jazykom", keď to inak nejde:

Go to príspevok 1636.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mikat Pozri príspevok
ahoj jankasm, dakujem velmi pekne za reakciu na moju otazku. Zamestnavatel ma zamestnal od 17.08.2009 a materska mi zacina 3.9.2009. Dohodli sme sa na plate 1084 €/mesiac. Odpracovanych tam bolo 11 dni za august a 1 za september. Nemam vobec prehlad ako sa to pocita, ale dufam, ze to bude dost dni na to, aby som dostala nejaku lepsiu matersku. Ak ta mozem poprosit, napisala by si mi, kolko cca to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
Ak začal PP 17.8.09 a na MD nastupuješ 3.9.09, tak odmena za september ti nepomôže. Tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské je 17.8.-31.8.09. Takže vydel vymeriavací základ pre nemoc.poistenie (nemusí to byť u teba hrubá mzda) z výplatnej pásky za august počtom kalend.dní v tomto období, ted deleno 15 a to je tvoj denný VZ.

vid § 54 ods.2 písm. c) zákon o sociálnom poistení

A samozrejme súhlasím s radou p. Mihála, najlepšie je sa v tom orientovať osobne. Aj ked myslím hodinka na dobré zorientovanie nestačí
Naposledy upravil brčko : 04.09.09 at 19:03
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

ajobs Pozri príspevok
Natie, treba si trocha prečítať aj ostatné príspevky o Materskom, a bude úplne všetko jasné. Zatiaľ pracujeme iba s predpokladmi, ak by otehotnela na budúci rok 2010 a v tomto roku aj skutočne porodí, potom sa jej bude materské počítať z roku 2009 nasledovne:
zo zamestnania - VZ 400 € predpokladám, že ho má rovnaký celý rok 2009
(400 x 12)/365=13,1507 € - denný VZ zo zamestnania
z DNP - ak sa prihlási napr. 1.10.2009, VZ 684,55 € - nutné platiť aspoň
270 dní
(684,55 x 3)/92=22,3223 € - denný VZ z DNP

13,1507+22,3223=35,8293 € - súhrnný VZ, materské bude 55% z tejto sumy, to znamená 19,706115 € denne.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

krater Pozri príspevok
dakujem snazim sa ale niekedy je to fakt tazke
moze sa zena pripoistit aj ked uz je tehotna? citala som tam taky priklad bola zamestnana takze splna 270dni ale tym ze mala minimalnu mzdu materska bude onicom ked sa teraz este pripoisti cca 4 mesiace pred porodom pomoze to niecomu?
ak nemá iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak nie. Len ak by ukončila tento PP a vznikol jej nový s lepším platom, aspon na pár dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

krater Pozri príspevok
no o to prave ide cim menej kalendarnych dni tym lepsi vymeriavaci. No ja som v tom neni taka zbehla len som sa o to zacala zaujimat ked sa da k poslednej vyplate nejaka odmena samozrejme ze to ovplyvni VZ lebo to meni hrubu mzdu aspon myslim.
mna by zase zaujimalo a tymto by som poprosila niekoho kompetentneho o radu ked si ku koncu roku 2009 vezme zamestnanec neplatene volno ma prerusene poistenie? áno má Tym padom sa meni VZ v dalsom roku?
ak jeho zamestnanie trvalo už celý predchádzajúci rok a bude pokračovať dalej, tak to ovplyvní tak,
že súčeť vymer.základov na nem.poistenie za všetky mesiace r.2009 sa vydelia číslom počtom kalendárnych dní v r.2009 bez dní napr. očr, PN, neplateného volna

no a pozri § 54 ods.5 zákon o sociálnom poistení.
Den po ukončení prerušenia nem.poistenia sa síce považuje za den vzniku nem.poistenia, no nie pre stanovenie rozhod.obdobia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať