Zavrieť

Porady

ofotené bločky??

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si v JÚ môžem ofotiť niektoré bločky(VPD), ktoré "strácajú farbu". môžem potom založiť takéto ofotené bločky?
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mala som danovu kontrolu. Na kazdom blocku bola peciatka. Danovy uradnici si myslia, ba priam vedia, ze sa blocky poziciavaju medzi subjektami, a tak si znizi ZD nie jeden clovek tymto blockom. Preto je azda lepsie dat na druhu stranu peciatku a mat pokoj. Kontrolori si aj tak tieto blocky oznacuju, aby sa nepouzivali viackrat.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

ing.erika
možno by pomohlo aj zastriekať bločky s lakom na vlasy. len či by sa to nerozmazalo. ja vyskúšam tento spôsob a tiež dám vedieť.
Erika, ani to neskúšaj. Práve som na to obetovala jeden nepodstatný bloček a výsledok - bloček vybledol okamžite aj bez slnka .
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

betka
Mala som danovu kontrolu. Na kazdom blocku bola peciatka. Danovy uradnici si myslia, ba priam vedia, ze sa blocky poziciavaju medzi subjektami, a tak si znizi ZD nie jeden clovek tymto blockom. Preto je azda lepsie dat na druhu stranu peciatku a mat pokoj. Kontrolori si aj tak tieto blocky oznacuju, aby sa nepouzivali viackrat.
Pečiatkovanie bločkov je síce riadna otrava, ale keďže závisí od kontrolóra, či to uzná alebo nie, je podľa mňa lepšie mať ich opečiatkované.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Janca
Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky...
...Ak má niekto ľahší spôsob "uchovávania" daňových dokladov, ktoré vykazuje a o ktoré si znižuje daňový základ, uvítam to.
Podľa počtu príspevkov a priam netradičných návodov na možné riešenia je problém „miznúcich“ údajov na bločkoch vyhotovovaných ERP pomerne ožehavý. A najmä s veľmi obmedzenými možnosťami na také riešenie, ktoré je úplne akceptovateľné daňovníkmi i DÚ. Skúsim pridať aj ja svoj uhol pohľadu.
Celý problém sa stal akútnejším po zmene zákona o účtovníctve, kde § 34 ods.5 znie:“ účtovný záznam, ktorý je nečitateľný alebo ho nemožno previesť do čitateľnej podoby, sa hodnotí, ako keby ho účtovná jednotka neviedla.“ Definícia účtovného záznamu je uvedená v § 31 ods. 2 zákona a účtovného dokladu v § 10 ods. 1. Diskutovaná téma sa vzťahuje na bločky. Bloček z ERP v zmysle uvedených charakteristík účtovným dokladom, a teda ani účtovným záznamom podľa môjho názoru nie je – tým je až riadne vystavený výdavkový pokladničný doklad. Ten si obyčajne vystavujeme sami – vyblednúť by nemal. Vystavením účtovného dokladu a pripojením podpisového záznamu príslušná osoba deklaruje, že uvedené údaje súhlasia so skutočnosťou v čase jeho vystavenia (podloženou napr. vtedy ešte viditeľnými bločkami). Hromadné vyhadzovanie dokladov s nečitateľnými bločkami (najmä keď ide o všeobecne známy technický problém spôsobený aj postojom štátu pri certifikácii takýchto ERP) je podľa mňa minimálne diskutabilné, ak už nie priamo v rozpore so zákonom. Zákon o správe daní v § 29 ods. 5 ukladá správcovi dane dbať, aby „skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti boli zistené čo najúplnejšie“. Čiže nie jednoducho vyhodiť účtovné doklady s nečitateľnými bločkami, ale posúdiť aj nepriame dôkazy (napr. zaevidovanie nákupu do zásob a tržby z jeho predaja, u PHL náväznosť s evidenciu prevádzky, potrvrdenia o prevzatí z operatívnej evidencie atď).
Pokiaľ niekto chce uchovávať aj kópie dokladov, asi najvhodnejší postup je poukladať ich na A4 spolu s príslušným výdavkovým dokladom (vrátane podpisového záznamu) a previesť účtovný doklad z písomnej do technickej podoby, čo umožňuje § 31 ods. 3 zákona o účtovníctve. Technicky najlepšie riešenie je takto pripravený doklad zoskenovať, uložiť vo formáte .pdf a jednotlivé pdf súbory po ukončení účtovného roka napáliť na CD. Pdf formát umožňuje bezproblémový spätný prevod technického záznamu do písomnej formy v zmysle požiadavky § 31 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve. Že účtovný doklad nemusí byť vždy originálnou listinou, vyplýva aj zo znenia pokynu uverejneného na stránke DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uds8.pdfl :
K § 10 Účtovný doklad
Účtovný doklad je chápaný ako preukázateľný účtovný záznam s ustanovenými obsahovými náležitosťami. Dôležitou zmenou je, že účtovný doklad už nie je chápaný ako originálna listina. Je to z toho dôvodu, že zákon ustanovil formu účtovného záznamu v písomnej aj v technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné....
Keďže ide o dosť zložitý problém, toto je len môj subjektívny názor na možnosti jeho riešenia. A možno trošku návod na obhajobu v prípade potreby
Naposledy upravil andrej_rv : 02.09.05 at 16:10
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Andrej vniesol si sem kus kultúry, ktorú by sme si mali všetci vedieť zachovať. Vďaka za Tvoje slova.......
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ajuška,
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

janka37
Erika, ani to neskúšaj. Práve som na to obetovala jeden nepodstatný bloček a výsledok - bloček vybledol okamžite aj bez slnka .
takže ani tento pokus nevyšiel (
0 0
Eva233 Eva233

Eva233 je offline (nepripojený) Eva233

k tejto problematike som dostala fantastickú odpoveď od Daňového riaditeľstva :
citujem: " Podľa § 10 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať údaje citované v predmetnom ustanovení. Pokiaľ tomu tak nie je, ako v prípade vyblednutých bločkov z ERP nie je možné výdavok zaúčtovaný v účtovníctve účtovnej jednotkly na základe takýchto / t.j. nevierihodných účtovných dokladov doklad považovať za preukazný. Daňové riaditeľstvo kvalitu dokladov z ERP nemôže ovplyvňovať a ani riešiť ."
Takže úplne fantastická odpoveď. Nemám slov! Skúsil niekto dať takýto dotazu priamo na Ministersto financií?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Najlepšie je sa strániť problémov , ktoré máme v tejto našej podnikateľskej obci " ja nič já muzikant " . Toto je problém , ktorý by sa skutočne mal riešiť , ale nedá sa , pretože štát sa z týchto nedostatkov dotuje formou dodanenia dane z príjmu / alebo DPH /pri prípadnej kontrole a ešte k tomu ľahký dezert " pokuta resp. penále ".
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

bea
Ja som raz bola na seminári, kde prednášala lektorka z DR a keď sme sa jej pýtali na miznúce bločky, tak povedala, že je to problém, lebo nikto nemôže podnikateľovi prikázať, aby si zvyšoval náklady (zrejme sú tie nemiznúce pásky drahšie). Inak aj v správach už dávnejšie hovorca DR odporúčal fotiť takéto bločky. Nijaké iné riešenie neuviedol.
Ale pre mňa je fotenie bločkov tiež zvyšovanie nákladov. Ja napríklad vo firme kopírku ani nemám. K predmetu mojej činnosti ju nepotrebujem, teraz ju mám kupovať? A tiež som minule zistila, náhodou, že niektoré bloky sú biele ako ľalia. Kým som to tu nečítala, ani ma to nenapadlo. Blok proste nalepím, zaúčtujema viac som to nechytila do ruky. Až keď to tu čítam, ostala som v šoku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Zita5
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .
Aj keby mi pomohlo, tak ma nútia zvyšovať si náklady. Neviem, načo by som mala mať v espresse kopírku. A keďže ju nemám a uznali by ofotené kópie, to by som mala akože s každým blokom behať do kopírovacej služby? Veď to je už vážne choré. Alebo si mám vybaviť kanceláriu skenerom ?? Tak neviem....Miesto toho, aby daňové úrady zakázali používať pokladne, ktoré vydávajú takéto bločky, tak si na nás, čo sa nimi máme preukazovať zgustnú. Ale nechápem, veď aj bežný tovar podlieha nejakým normám kvality.
0 0
Eva233 Eva233

Eva233 je offline (nepripojený) Eva233

Ahojte, vtento problém mi už žerie nervy. Napísala som priamo na Ministerstvo financií. Dúfam, že dostanem odpoveď a všetci sa pobavíme!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zita5
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .
platiteľ DPH môže požiadať o vystavenie faktúry, nemusí akceptovať blok.
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

My máme pokladňu Euro 1000 T a bločky z nej blednú. Zistila som to až teraz náhodou, keď som pozerala uzávierky z minulého mesiaca. Teraz si už každú stranu prefocujem, tak len dúfam, že mi to bude platiť.

Neviete niekto, či sa do tej pokladne dajú zohnať aj bločky, z ktorých by farba nemizla?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lida
platiteľ DPH môže požiadať o vystavenie faktúry, nemusí akceptovať blok.
A to môžem požiadať aj na tankovanie PHM ? A to sa ako dá .
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

My práve robievame dennú aj mesačnú uzávierku z takejto pokladne (euro 1000T), tak som zvedavá. Pri kúpe pokladne nás to teda ani nenapadlo. Zistila som, že už júlové pásky začínajú blednúť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zita5
A to môžem požiadať aj na tankovanie PHM ? A to sa ako dá .
tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Lida
tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.
I to je riešenie, vyberať si predajcu. Ale potom to skončí "prašť jak uhoď", alebo lepšie pre mňa, ak budem tankovať práve u nich. Niektorí predajcovia PH , ktorí majú blednúce bločky, predávajú benzín o 2,- Sk/l lacnejšie a ofotenenie ich viacerých bločkov naraz na jednej A4 sa oplatí . Ešte sa mi nestalo, aby kontrole vadil ofotený doklad. Doklady majú svoje poradové číslo predaja a i keď ich nebudem označovať pečiatkou svojej firmy, iná firma si ich ťažko môže uplatniť do výdavkov už pre to poradové číslo predaja.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Lida
tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.
Ja by som to tak mohol robiť, ale ako to dokážeš prikázať majiteľom, ale aj zamestnancom, aby obiehali čerpadlá? Aj čas sú peniaze!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať