Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Mimochodom, v súvislosti s predchádzajúcou otázkou ma napadlo: Nemocenské dávky dávam do pohľadávok?
ďakujem pekne
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
usko 1 Pozri príspevok
Mimochodom, v súvislosti s predchádzajúcou otázkou ma napadlo: Nemocenské dávky dávam do pohľadávok?
ďakujem pekne
Pre SZČO nie sú nemocenské dávky zdaniteľným príjmom, takže nie.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte prosím o radu s nasledovným:
1. Mám list od poisťovne o vyúčtovaní poistného na majetok za obdobie 10.1.2010 - 9.7.2010, so splatnosťou 10.1.2010 ale list, ktorým mi to oznamujú je z roku 2009. Mám to dať do záväzkov v roku 2009?
2. Cestná daň, DPH za 4.Q a daň z príjmov sú záväzkami roku 2009? Je ich potrebné zaevidovať s dátumom 31.12.?
0 0
patriciak patriciak

patriciak je offline (nepripojený) patriciak

Poprosím o pomoc.Ukončujem podnikanie.Tovar, ktorý mi zostal som vrátila dodávateľom, vystavili mi dobropisy, ktoré zostali ku dňu skončenia živnosti nezaplatené. Zaúčtovala som ich do prišlých faktúr so znamienkom mínus.
-Prečo sa uvedené nezaplatené dobropisy nepremietli do pohľadávok vo výstupoch - obraty a súčty za rok? Učtujem MRP JÚ.
-Sú to pohľadávky o ktoré sa zvyšuje základ dane. Zvýšim sumu bez DPH, čo s dobropismi, ktoré sú uhradené čiastočne, vyrátam si základ a daň?
Naposledy upravil patriciak : 22.01.10 at 08:13
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Chcel by som poprosiť o vzor internej smernice o druhoch materialu,som len SZČO kupujem nahradne diely ktore hneť použijem na opravu svojho stroja.Ďakujem.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

QUOTE=L-M;1265506]Poprosila by som súrne o radu v auguste sme kupovali str.lístky na jednu fa aj pre SZČO aj zamestnancov. Účtovaný bol poplatok za službu + popl.za doručenie a balné na celú sumu bola daná DPH.
Pôvodne som celú túto sumu prerátala na str.lístky zamestn. a SZČO a DPH uplatnila pri zamestn. Ale zrejme z popl.za doručenie a balné by sa mohla uplatniť celá DPH,pretože ten poplatok by sa platil aj keby to boli iba lístky zamestnancov.
K 31.12 som to opravila a príslušnú sumu ZD a DPH dala cez výdajový ID mínusovou položkou a uplatnica DPH z celej sumy za dor. a balné. Z hľadiska DPH je to ako oprava ZD podľa §53 zákona o DPH? A z hľadiska účtovnej závierky sú všetky tieto opravné úkona ako uzávierkové operácie?
A dodatočné uplatnenie DPH z nadspotreby napr. z mája 2009-tiež ako uzáv.operácia?
Alebo uzávierkové operácie sú len zápočta,DO,kurzové rozdiely?
A ešte ma napadá pi predaji odpisov.majetku sa celá zostatková cena zahřna do VOZD, tiež ako uzáv.operácia, mám z toho chaos.


QUOTE=L-M;1265635]Zitka ja viem , že pri SZČO str.lístkoch si nemôžem uplatniť DPH, tá sa pripočíta k ZD a dá sa to celé ako PR- VOZD.
Asi som sa zla vyjadrila, lebo nikde nevidím,alebo som nenašla nič o polatku za doručenie a balné- to nie je sprostredkovateľský poplatok. Tak teraz ako s tým, môžem si uplatniť DPH alebo nie?
Sú na jednej fa str.lístky zamestnancov aj SZČO.

A prosím k mojím ostatným otázočkám mi neviete poradiť?? [/QUOTE]
posúvam
ďakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, poprosím Vás aká dohoda by bola najlepšia pre dobrovoľne nezamestnaného?
Aké povinnosti má zamestnávateľ?
A aké odvody sa majú odvádzať? Dakujem
Prosím poradte
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Otázkou je, či ide o opakujúcu sa prácu, alebo iba jednorázovú. Pri opakujúcej je dohoda o pracovnej činnosti. Pri jednorázovej je dohoda o vykonaní práce.
Odvodovú povinnosť má iba zamestnávateľ, do SP. A to úrazové a garančné poistenie.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ona sa u nás zamestnala a bude robiť podľa potreby, vlastne podľa ZP bud 10/hod. za týžden na DPČ alebo 350 h. na DVP. Takže lepšia je DPČ? Pochopila som to správne?
Môže ona požiadať aj o danový bonus? Má 2 deti?
Môže podpísať vyhlásenie ohľadom nezdaniteľnej čiastky?
V týchto dohodách sa neviem zorientovať, tak majte so mnou strpenie. Dakujem
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
31Jankal Pozri príspevok
Ona sa u nás zamestnala a bude robiť podľa potreby, vlastne podľa ZP bud 10/hod. za týžden na DPČ alebo 350 h. na DVP. Takže lepšia je DPČ? Pochopila som to správne?
Môže ona požiadať aj o danový bonus? Má 2 deti?
Môže podpísať vyhlásenie ohľadom nezdaniteľnej čiastky?
V týchto dohodách sa neviem zorientovať, tak majte so mnou strpenie. Dakujem
Ak je to opakovaná činnosť, tak je lepšie na DPČ. Najneskôr v deň nástupu ju musíš nahlásiť na soc.poisť. Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ak nikde inde ju nemá podpísanú. Na daňový bonus má nárok, je tam však podmienka o minimálnom príjme za rok.
0 0
nellika nellika

nellika je offline (nepripojený) nellika

Ahoj, som tu nova, od n ovembra podnikam ako zivnostnik. Zatial na pausalne vydavky, no neviem ci sa mi oplati PV ak mam aj naklady, tak uvidim, kedze sa rozhodujem ako to bude tento rok, chcem robit vsetko zatial spravne. Chcem sa spytat, mozno tu uz bola podobna otazka, ako si viem vybrat z podnikatelskeho uctu peniaze na vlastne ucely, kedze mne vsetky prijmy idu na BU, takze na vlastnu potrebu si potrebujem vybrat. Je spravne ak spravim prevod z podnikat. uctu na svoj osobny ucet??? Dokladom bude vypis? Alebo ako spravne postupovat? Dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Presne tak, buď prevodom na BU alebo výber v hotovosti. Zúčtuješ to ako VNZD(výdavok neovplyvňujúci základ dane)-osobná spotreba.
0 0
nellika nellika

nellika je offline (nepripojený) nellika

dakujem
0 0
patriciak patriciak

patriciak je offline (nepripojený) patriciak

patriciak Pozri príspevok
Poprosím o pomoc.Ukončujem podnikanie.Tovar, ktorý mi zostal som vrátila dodávateľom, vystavili mi dobropisy, ktoré zostali ku dňu skončenia živnosti nezaplatené. Zaúčtovala som ich do prišlých faktúr so znamienkom mínus.
-Prečo sa uvedené nezaplatené dobropisy nepremietli do pohľadávok vo výstupoch - obraty a súčty za rok? Učtujem MRP JÚ.
-Sú to pohľadávky o ktoré sa zvyšuje základ dane. Zvýšim sumu bez DPH, čo s dobropismi, ktoré sú uhradené čiastočne, vyrátam si základ a daň?
Vo výstupoch súčty a obraty mám pohľadávky 0 a záväzky: rozdiel medzi výškou záväzkou - (pohľadávky +nezaplatené dobropisy)konkrétne: záväzky 1245.96 -(1086,09 - 1630,48)= 701,54.
Podľa mňa by na výkaze o pohľadávkach a záväzkoch by mala byť sumapohľadávok: 1630,51 a záväzkov 1661,17€. Také sú v skutočnosti. Je to problém keď na uvedenej zostave mám iné? Je to spôsobené dobropismi v prijatých faktúrach a tým, že v súhrne prijatých faktúr mi dáva konečný výsledok znamienkom -, pretože mám viac neuhradených dobropisov ako faktúr.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte prosím poraďte mi. Má list o vyúčtovaní poistného na rok I.polrok 2010. List prišiel v decembri, splatnosť uvedená do 10.1.2010 a obdobie na ktoré sa poistné platí je od 10.1. - 9.7.2010. Teraz neviem, či to mám zaradiť ešte do záväzkov roku 2009?

Ďakujem.
0 0
acr acr

acr je offline (nepripojený) acr

Ahojte,

prosím pomôžte mi. Mám doklady jednoduchého účtovníctva. Ako mám zaúčtovať bločky za nákup : softveru, nábytku, kanc. papier, razítko , len ako výdavok do peňažného denníku. dátumy sú po vzniku živ. oprávnenia, teda nemôžu byť zriaďovacie náklady.

Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

softvér - VOZD - prevádzková réžia
ostatné - VOZD - nákup materiálu
0 0
u.martina u.martina

u.martina je offline (nepripojený) u.martina

pekny vecer prajem. chcem sa spytat ak ma zivnostnik fakturu za stravu z r. 08(v r.08 mal pausal v r.09 si uplatnuje skutocne prijmy a vydavky), zaplatil ju v 1/09, moze si tento vydavok uplatnit ako VOZD? dakujem
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Mám výpis z BU, kde je výber kartou, ktorý bol použitý ako osobná spotreba. Musím ho zaúčtovať najprv ako príjem do pokladne cez priebežnú položku alebo môžem rovno dať ako VNZD?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Janulana Pozri príspevok
Mám výpis z BU, kde je výber kartou, ktorý bol použitý ako osobná spotreba. Musím ho zaúčtovať najprv ako príjem do pokladne cez priebežnú položku alebo môžem rovno dať ako VNZD?
Ja dávam rovno VNZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať