Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

sybila3 Pozri príspevok
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
No práve preto sú dobré školenia, aby sme z toho nemali mišung.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sybila3 Pozri príspevok
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
sybila, napíš všetky údaje, k DP, aby sme ti to mohli odobriť, lebo píšeš útržkovite .......
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

sybila3, skús si vyplniť jedno RZD ako som ti písala v prísp.č.412 a aj susann2 v prísp.č.420 a uvídíš že na to prídeš aj sama
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

dvojča Pozri príspevok
Ahojte, k tomuto príspevku by som sa rada pridala, pretože ma zneistil a to som si myslela, že ovládam ZP. Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka

Ak ste boli ako člen volebnej komisie, strácate nárok na zamestnaneckú prémiu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Llívia Pozri príspevok
Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
Lívia súhlasím. Konateľ nemôže mať pracovnú zmluvu na "konateľstvo".
Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

abel Pozri príspevok
Podľa § 32a ods. 8, ak si zamestnanec uplatňuje zam. prémiu, neuplatňuje si nezd. časti podľa §11 ani na seba, na manžela (manželku) ani živ. poistenie a pod. Príloha je zo stránky rokovania.sk

Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ingridpa Pozri príspevok
Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem
Má nárok na Zamestnaneckú prémiu a ak má preplatok na dani, preplatok mu bude tiež vrátený.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Evanka Pozri príspevok
Lívia súhlasím. Konateľ nemôže mať pracovnú zmluvu na "konateľstvo".
Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.
Takže potom táto pracovná zmluva je neplatná a z odmeny konateľa nemalo byť platené žiadne poistné okrem zdravotného?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ingridpa Pozri príspevok
Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem

Ingridpa pokúsim sa o chabé vysvetlenie ako celú zamestnaneckú prémiu chápem ja.
<o:p> </o:p>
Zamestnankyňa splnila všetky podmienky na vyplatenie ZP. Mesačne mala príjem, ktorý po odpočítaní NČZD podliehal aj zdaneniu, čiže zrazila si jej určitú daň trebárs aj každý mesiac. To znamená, ak jej vyšla po uplatnení nejaká daň, že jej mesačná mzda bola vyššia ak je MM a vtedy zvolíš postup výpočtu podľa pravidla : <o:p></o:p>
ZP = 19% z ( 4025,70 –ZD) <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Použijem tento príklad zo stránky DRSR<o:p></o:p>
pretože pri spracovaní HM 358,50 je odpočítavaná tak mesačná časť NČZD a zároveň z takejto mzdy je aj zrazená daň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Zamestnanec dosiahne posudzované príjmy za 12 kalendárnych mesiacov (hlavný pracovný<o:p></o:p>
pomer) roku 2009 v úhrnnej sume napr. 4 302 eur (358,50 x 12 = 4 302). Zamestnanec teda<o:p></o:p>
dosiahne zdaniteľné príjmy vo výške 12-násobku minimálnej mzdy (3 546 eur) a viac.<o:p></o:p>
Zamestnanecká prémia u zamestnanca sa vypočíta na základe ustanoveného vzorca výpočtu<o:p></o:p>
nasledovne:<o:p></o:p>
nezdaniteľčasť základu dane na daňovníka<o:p></o:p>
(22,5 x 178,92 = 4 025,70) 4 025,70 €<o:p></o:p>
základ dane vypočítaný ako rozdiel reálnej mzdy<o:p></o:p>
(358,50 x 12 = 4 302) a poistného a príspevkov (v príklade predpokladáme, že nebude<o:p></o:p>
priebežne upravované percento poistného a odvodov)
<o:p></o:p>
Druh poistenia Sadzby mesačná výška ročná výška<o:p></o:p>
zdravotné poistenie 4,0 % 14,34<o:p></o:p>
nemocenské poistenie 1,4 % 5,00<o:p></o:p>
starobné poistenie 4,0 % 14,30<o:p></o:p>
invalidné poistenie 3,0 % 10,70<o:p></o:p>
poistenie v nezamestnanosti 1,0 % 3,50<o:p></o:p>
__________________________________________________ ______<o:p></o:p>
spolu 13,40 % 47,84 x 12 = 574,08 .<o:p></o:p>
(4 302 – 574,08 = 3 727,92) - 3 727,92 €<o:p></o:p>
––––––––––––<o:p></o:p>
rozdiel (4 025,70 - 3 727,92 = 297,78) 297,78 €<o:p></o:p>
Prepočet rozdielu platnou sadzbou dane:<o:p></o:p>
19 % z rozdielu = 56,5782 [(297,78 x 19) : 100]<o:p></o:p>
Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie zaokrúhlená na eurocenty nahor 56,58 € bude vyplatená zamestnankyni.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ustanovuje sa, že zamestnanecká prémia sa nezahŕňa do vlastného príjmu manžela (manželky) na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Moja vsuvka : preto pri splnení podmienok si môže manžel uplatniť NČZD aj na manželku, ktorej bola vyplatená ZP<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Úpravou zákona č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa motivačný prvok zamestnaneckej prémie premietne tak, že sa tento nebude považovať za príjem na účely cit. zákona a nenastane tak pokles výšky dávky a príspevkov u zamestnaných poberateľov. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Záver : zamestnankyni bude vyplatená ZP a súčasne vrátená preddavková daň, ktorú si jej počas roka zrazila.<o:p></o:p>
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

chápem všetkému, čo tu píšete.. len nechápem jednému, čo tým ,,básnik myslel,, ked : buď ZP alebo NZD... čo by sa teda stalo v prídpade, kedy by bolo aj ZP aj NZD.. šak dopad by bol teda ten istý? či? ja neviem, či mi to už nemyslí...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nemôže byť aj ZP aj NZD, pretože ak by ste uplatnila NZD, tak Váš základ dane by bol 0 a ZP by Vám potom vychádzala v plnej sume 181,03 €. (pretože sa robí rozdiel skutočného základu dane a nezdaniteľnej časti). V prípade, že tú NZD neuplatníte, bude ZP úplne iná suma, pretože tam bude úplne iný základ dane.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

maska4 Pozri príspevok
Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem
4274,66 - 570,54= 3704,12-4025,70=321,58 x0,19 % = 61,10 to je výška zamest. prémie ak spĺňa ost. podmienky.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Tak prečo mi napríklad v tom tlačive na portály nahadzuje 61,11 ,
zam.prémia sa zaokrúhľuje nahor.
Aj keď som to opravila na 61,10 stále vypisuje to isté...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

maska4 Pozri príspevok
Tak prečo mi napríklad v tom tlačive na portály nahadzuje 61,11 ,
zam.prémia sa zaokrúhľuje nahor.
Aj keď som to opravila na 61,10 stále vypisuje to isté...
Ale nie je dôvod - vychádza rovných 61,10€
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

maska4 Pozri príspevok
Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem
Podľa mňa to máš správne, ZP + preddavky 61,11 + 17,83 = 78,94 preplatok.
Tie logické chyby vypisuje aj mne, ale vytlačí to správne.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

katka50 Pozri príspevok
4274,66 - 570,54= 3704,12-4025,70=321,58 x0,19 % = 61,10 to je výška zamest. prémie ak spĺňa ost. podmienky.


No a keď to prepočítam na 4 desatinné miesta , tak mi vyjde 61,1002 , preto mi to zaokrúhli na 61,11 ?Neviem čo mám spraviť..
0 0
fiesta fiesta

fiesta je offline (nepripojený) fiesta

maska4 Pozri príspevok
No a keď to prepočítam na 4 desatinné miesta , tak mi vyjde 61,1002 , preto mi to zaokrúhli na 61,11 ?Neviem čo mám spraviť..
Je to správne, zaokrúhľuje sa na eurocent nahor.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

fiesta Pozri príspevok
Je to správne, zaokrúhľuje sa na eurocent nahor.
Ospravedlňujem sa - máš pravdu. Zamest. prémia 61,11€.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať