Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem pekne, lebo čím viac o tom čítam, tým mi to bolo menej jasné, nebolo mi jasné, keď mesačne uplatní NČD, či potom môže mať zamestnaneckú prémiu. ď
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

invest Pozri príspevok
Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?
Jedno druhé nevylučuje.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

drobeceva Pozri príspevok
Jedno druhé nevylučuje.
Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
sybila3 Pozri príspevok
ďakujem pekne, lebo čím viac o tom čítam, tým mi to bolo menej jasné, nebolo mi jasné, keď mesačne uplatní NČD, či potom môže mať zamestnaneckú prémiu. ď
sybila3 Pozri príspevok
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
invest Pozri príspevok
Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?

http://www.porada.sk/1302477-post431.html


Tak sa mi zdá dievčatá, že sa vo vysvetľovaní ani netreba moc snažiť. A práve aj kvoli Tebe sybila som si dala tú námahu, lebo s časom som veľmi "natenko".
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja som to čítala, len stále mi nebolo jasné, že si môže ulatniť buď NČD alebo zamestnaneckú prémiu.
práve som zistila, že do hrubého príjmu som zabudla pripočítať z potvrdenia od predch.zam. sumu , ale keď som prepočítala bolo to len 550 eur, tak výsledná suma zamestnaneckej prémie sa mi nezmenila. ďakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Nárok na zamestnaneckú prémiu má len daňovník, ktorý poberal príjem len zo závislej činnosti? Ak mal počas roka čo i len mesiac živnosť (december), ale nemal z nej žiadny príjem, nemá nárok na zamestnaneckú prémiu? Vďaka.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

mondes Pozri príspevok
Nárok na zamestnaneckú prémiu má len daňovník, ktorý poberal príjem len zo závislej činnosti? Ak mal počas roka čo i len mesiac živnosť (december), nemá nárok na zamestnaneckú prémiu? Vďaka.
Ak bo SZČO, nemá nárok na ZP.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

sybila3 Pozri príspevok
ja som to čítala, len stále mi nebolo jasné, že si môže ulatniť buď NČD alebo zamestnaneckú prémiu.
práve som zistila, že do hrubého príjmu som zabudla pripočítať z potvrdenia od predch.zam. sumu , ale keď som prepočítala bolo to len 550 eur, tak výsledná suma zamestnaneckej prémie sa mi nezmenila. ďakujem
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
0 0
erve erve

erve je offline (nepripojený) erve

Llívia Pozri príspevok
Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
Ďakujem za radu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sybila3 Pozri príspevok
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
Si si istá, že zarobila za 5 mesiacov len 550 eur? To je 110 mesačne. Alebo bola na PN?

A dalšia vec, prečo pri výpočte
2619,78 - 276,09 to zrátavaš ked tam píšeš odrátavanie... teda podla matiky suma 2343,69 €
0 0
atomika atomika

atomika je offline (nepripojený) atomika

rodina1 Pozri príspevok
Ty poistné nevypočítavaš. Vychádzaš z Potvrdenia o príjme, kde sú odvody uvedené. Ak teda zamestnanec, v tvojom prípade, odpracoval celý rok, má nárok na zamestnaneckú prémiu vo výške ako si už uviedla, teda 120,30.

Pekne ďakujem a prajem všetkým príjemný víkend.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Tamila Pozri príspevok
Ak bo SZČO, nemá nárok na ZP.
on síce bol SZČO, ale nemal príjmy z podnikania, tak nárok na zamestnaneckú prémiu stále má, pokiaľ splnil ostatné podmienky
to že bol SZČO nevylučuje ešte nárok na ZP, to neznamená že mal aj príjmy zo živnosti
Naposledy upravil blondy : 19.02.10 at 10:24
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

blondy Pozri príspevok
on síce bol SZČO, ale nemal príjmy z podnikania, tak nárok na zamestnaneckú prémiu stále má, pokiaľ splnil ostatné podmienky
to že bol SZČO nevylučuje ešte nárok na ZP, to neznamená že mal aj príjmy zo živnosti
Súhlasím, ak nemal príjem z podnikania a bol SZČO, nárok na ZP má. V pôvodnom príspevku nebolo napísané, že príjem nemá.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sybila3 Pozri príspevok
Takže takto: pracovala od júna, mala MM 295,5, kde mala podpísané vyhlásenie, takže som jej uplatňovala nezdan.č., preto daň bola nula.
Takže hrubá mzda 2069,78-276,09(poistné)=1793,69.
Stále nerozumiem tomu, že keď som jej uplatňovala mesačne nezdan.č., či môžem potom vyrátať zamestnaneckú prémiu. Môžeš.
takže mi v RZD vyšlo riadok 4a=4025,70, r. 07 -základ dane na upl.zam.pr.= 3072,96, r.8 - počet mesiacov = 7, r. 9 ZP= 105,60. Takto mi to urobil soft. Už sa tu viackrát písalo, že bud sa uplatní nezd.č. alebo ZP. A nerozumiem tomu, či jej potom mesačne môžem uplatňovať nezd.č. alebo to s tým nemá nič spoločné? ďakujem pekne
Máš to vypočítané správne. Dobrý soft
Naposledy upravil Evanka : 19.02.10 at 11:13
0 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

a čo s tým ak mal niekto aj zrážkovú daň na základe dohody ?
má nárok na zamest. prémiu ak mu vychádza?? lebo v tomto prípade jej vychádza aj vrátenie dane..
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sybila3 Pozri príspevok
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
sybila,
Z jedného zamestnania bol príjem 2069,78 €
Z druhého 550 €. Spolu je to 2619,78 €
Poistne 276,09 €
Po odpočítaní poistného je to 2343,69 €
Teda suma je medzi 1773 € a 3546 €

Podľa ZDP §32 a
Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy (1773 €) a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy (3546), zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 (19%) z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) <?xml:namespace prefix = st1 ns = " /><st1:metricconverter w:st="on" ProductID="4025,70 a">4025,70 a</st1:metricconverter> základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 (zdaniteľné príjmy po odpočítaní poistného) zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy (3546) To je 3072,96

Preto je výpočet nasledovný
(4025,7-3072,96)*19% = 181,0260 €
Po zaokruhlení na eurocenty nahor je to 181,03 €
Naposledy upravil Evanka : 22.02.10 at 10:42
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

čarodejka Pozri príspevok
a čo s tým ak mal niekto aj zrážkovú daň na základe dohody ?
má nárok na zamest. prémiu ak mu vychádza?? lebo v tomto prípade jej vychádza aj vrátenie dane..
Nesmie si uplatniť postup podľa § 43 ods. 7 pri príjmoch, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, okrem príjmov uvedených v § 43 ods. 3 písm. j),

43
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com11 a</st1:metricconverter> daňový bonus podľa § 33,


</BASEFONT>
0 0
čarodejka čarodejka

čarodejka je offline (nepripojený) čarodejka

Evanka, ja to tak, že ak mala úhrn § 43 ods. 3 písm. j) a l) 120,40 a zráž. daň 22,87 tak sa jej daň vráti a má aj ZP.

Po spočítaní všetkých úhrnov je suma 2.502.13, čzd 2.205,05 a zr. daň 22,87....

Ak nie, idem domov a už to nikdy tu nechcem vidieť....

neviem ako vy ale mne už z toho všetkého mrndolíííí....
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

čarodejka Pozri príspevok
Evanka, ja to tak, že ak mala úhrn § 43 ods. 3 písm. j) a l) 120,40 a zráž. daň 22,87 tak sa jej daň vráti a má aj ZP.

Po spočítaní všetkých úhrnov je suma 2.502.13, čzd 2.205,05 a zr. daň 22,87....

Ak nie, idem domov a už to nikdy tu nechcem vidieť....

neviem ako vy ale mne už z toho všetkého mrndolíííí....
Veď som ti to presne napísala v pedchádzajúcom príspevku.
Tak stručnejšie:<o:p></o:p>
Ak je zdaniteľný príjem zo závislej činnosti zrazený zrážkovou daňou podľa §43 ods 3 písm j), nestráca nárok na ZP (§32a ods 3) a na základe §43 ods 7 môže túto daň považovať za preddavkovú a DU mu ju vráti.<o:p></o:p>
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať