Zavrieť

Porady

Zmena zdaňovacieho obdobia

Firma (štvrťročný plátca DPH) dosiahla 10 mil.obrat v 9/2004. Od 10/2004 museli byť mesačný plátcovia alebo stačí od 1.1.2005? V zákone o DPH v §77 ods.4 2.veta: Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kal. roka.
Slovíčko "môže" mi dáva možnosť výberu?
Pokiaľ niekto vie, odpovedzte mi, pretože pokiaľ mali byť mesačný od 10/2204, bude to slušná pokuta. V tom prípade každý deň je dobrý. Ďakujem.
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

pyton
A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.
Ja som zavolal správkyni - podľa nich treba prechod na štvrťročné zdaňovacie obdobie písomne oznámiť, pretože ináč posielajú pôvodne mesačnému platcovi automaticky výzvu na podanie daňového priznania.
P.S. A podľa mňa povinnosť písomného oznámenia prechodu na štvrťročné zdaňovacie obdobie vyplýva z prvej vety § 77 ods. 4 zákona o DPH.
Naposledy upravil andrej_rv : 16.11.05 at 09:44
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Presne tak, ako píše Andrej. Pokiaľ neoznámiš zmenu zdaňovacieho obdobia z mesačného na štvrťročného budeš dostávať výzvy a pokuty za nepodanie DP.
DU nemá odkiaľ vedieť, že sa niekto rozhodol ako sa rozhodol - jednoznačne písomne oznámiť.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

pyton
andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém.
No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené . Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pyton
andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém.
Sa nehádam - preto som nedala súhlas na celý Andrejov príspevok. Ale si treba uvedomiť, že DU nemá odkiaľ vedieť zmenu zdaňovacieho obdobia. Pokiaľ je niekto vedený ako mesačný platca, podáva mesačné DP a "zrazu ho niet" - nastupuje výzva a pokuta. Neviem či sa to nedá "schovať" niekam, že daňový subjekt je povinný oznámiť každú zmenu .......
Ale opakujem - hádať sa nebudem - ja oznámim, nedostanem výzvu ani nič a mám pokoj. Toť môj názor.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

andrej_rv
No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené . Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal.
preventívne...takže to je príspevok č. 22

pepa, žiadna pokuta nenastúpi, tak neplaš!

andrej rv - nejdeme po slovíčkach, ale podľa zákona
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

pyton
andrej rv - nejdeme po slovíčkach, ale podľa zákona
Viem, viem... si ma úplne presvedčila . Len neviem, či sa náhodou neopierajú o nejaký § zo zákona o správe daní. Opýtam sa a určite ešte ozvem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pyton

pepa, žiadna pokuta nenastúpi, tak neplaš!

Ja nikoho neplaším. Teraz som to konzultovala s DU - zákon o DPH nerieši zmenu z mesačného na štvrťročného - ale daniari sa opierajú o zákon o správe daní a poplatkov - každá zmena = nahlásiť. A aj tú pokutu mi potvrdili - takže oni plašia a nie ja
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

pepa, nehnevaj sa, vydávaš poplašné správy, skús si prípadne zavolať ešte niekam inam
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené . Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal.
Dala som omylom súhlas. Ja som pozerala aj zákon o správe daní a poplatkov a myslím si, že oporu v zákone na oznámenie tejto zmeny nemajú a jednoducho tento prípad asi zabudli riešiť v zákone o DPH. Napísala som v príspevku 20 síce, že zmenu oznamuje /a ja by som ju určite oznámila/ a v príspevku 22 píšem aj prečo. Určite by sa DÚ ozval po januári, buď na kontrolu alebo rovno s pokutou za nepodanie DP /aj keď neoprávnene/ .Takže v tomto prípade aj keď zákonodarcovia pozabudli riešiť opačný prípad, oznámila by som zmenu zdaňpovacieho obdobia ako píšem vyššie
.
Naposledy upravil evina : 16.11.05 at 11:14
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ani nepokutujú ani nevyzývajú. Urobili by tak po nepodanom DP za 1. štvrťrok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pyton
Ani nepokutujú ani nevyzývajú. Urobili by tak po nepodanom DP za 1. štvrťrok.
Pyton niekedy vyzývajú, ale nemajú oprávnenie na pokutu. Oni vyzývajú lebo im v PC vyskakuje, že je mesačný platiteľ.Ale keď oznámi, že je kvartálny, aj ke´d len ústne mala by byť záležitosť vybavená.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pyton
pepa, nehnevaj sa, vydávaš poplašné správy, skús si prípadne zavolať ešte niekam inam
Nehnevám sa a keďže sa nechcem dohadovať - ani prípadne niekoho nedajbože uraziť - a tvoje rady si vážim - nebudem sa k tejto téme viac vyjadrovať.
Pekný deň.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Pepa, ale fakt sa nehnevaj. Ja to beriem, len ako diskusiu, dúfam, že aj všetci ostatní. A mňa už táto téma tiež nebaví.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

pyton
Pepa, ale fakt sa nehnevaj. Ja to beriem, len ako diskusiu, dúfam, že aj všetci ostatní. A mňa už táto téma tiež nebaví.
....... Je to OK.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

evina
Pyton niekedy vyzývajú, ale nemajú oprávnenie na pokutu. Oni vyzývajú lebo im v PC vyskakuje, že je mesačný platiteľ.Ale keď oznámi, že je kvartálny, aj ke´d len ústne mala by byť záležitosť vybavená.
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § ods. 3 ústavy SR .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike .
Naposledy upravil andrej_rv : 19.11.05 at 14:01
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Andrej dobréééééé To ja si to tiež pôjdem osobne vydiskutovať v piatok na DU.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § 3 ústavy SR .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike .
Andrej ďakujem, aspoň máme jeden problém zas naisto vyriešený

Pre Pepa: ja stále hovorím, že tvrdenia DÚ nie sú vždy smerodajné, ale zákon...nech je aký je.
Ale pokiaľ to aj niektorí daňováci tvrdia, myslím, že stále čerpajú z ďalekej minulosti, lebo vtedy na osvedčení k registrácii DPH bolo vyznačené aj zdaňovacie obdobie a pri každej zmene sa muselo vydať nové, ale to je vážne už veľmi dávno.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Prechádzali sme tento rok z mesačného na štvrťročného platcu. Nikomu sme nič neohlasovali keďže to nie je v zákone a nič sa neudialo. Nie sú z toho žiadne postihy. A okrem toho DU si vie zrátať obrat podľa podaných daňových priznaní.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
andrej_rv
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § 3 ústavy SR .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike .
Predovšetkým ďakujem ja, ktorý vlastne položil túto otázku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať