Zavrieť

Porady

Odvody do SP

:-)
Prosím vás pri akej hodnote obratu je SZČO tento rok povinná platiť odvody do SP?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Jano69 Pozri príspevok
Prosím vás pri akej hodnote obratu je SZČO tento rok povinná platiť odvody do SP?
povinnosť k 1. 7. 2010 = 3834,96
povinnosť k 1. 7. 2011 = 3948,84
Pozri aj http://www.porada.sk/t148810-vyska-p...ku-2011-a.html
4 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A ako by sa mali pozerať daňováci Piťko?
Normálne, sama mám klienta čo nemal celý rok živnosť a ešte k tomu vďaka úrazu marodoval a ten príjem mu vyšiel 70 eur pod hranicou, čo som sa ešte smiala ako tesne to lízol
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dávam do pozornosti informáciu z blogu ministra J.Mihála :

Prerušenie živnosti a odvody od roku 2011

Od januára sa SZČO odvodom do Sociálnej poisťovne prerušením živnosti nevyhne

26.10.2010 / Blogy / Jozef Mihál


</SPAN>


Jeden z mojich daňových a odvodových tipov popisoval spôsob, ako sa môže SZČO vyhnúť plateniu odvodov na sociálne poistenie. V sociálnom poistení neexistuje ročné zúčtovanie a povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie sa posudzuje vždy k 1. júlu na základe príjmov za predchádzajúci rok. Preto podľa zákona platného od roku 2004 živnostníkovi stačilo každý rok pred 1. júlom zrušiť, respektíve pozastaviť živnosť a obnoviť ju po tomto dátume – a nemusel platiť poistné na sociálne poistenie.
Tento spôsob legálneho neplatenia odvodov bude od 1. januára 2011 minulosťou . Novelazákona o sociálnom poistení predložená do parlamentu totiž obsahuje bod 21., ktorý znie:
“21. § 21 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej nevzniklo povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka z dôvodu, že prestala byť samostatne zárobkovo činnou osobou alebo ktorej zaniklo toto poistenie po tomto dni, a opätovne sa stala samostatne zárobkovo činnou osobou, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie jej vzniká odo dňa, od ktorého sa opätovne stala samostatne zárobkovo činnou osobou , ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 a zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5.“.”
Znamená to, že ak živnostník pozastaví alebo zruší živnosť pred 1. júlom a po 1. júli živnosť obnoví (respektíve si založí novú živnosť), bude odo dňa obnovenia živnosti (či odo dňa založenia novej živnosti) povinne poistený ako SZČO, ak za predchádzajúci rok dosiahol príjem vyšší ako určená hranica (aktuálne vo výške 3834,96 eur).
Vyššie uvedený trik tak od januára 2011 nebude účinný .
Príklad
Pán Adam dosiahol za rok 2009 v podnikaní príjem 6000 eur. Až do roku 2010 nebol povinne poistený v Sociálnej poisťovni. Keďže jeho príjem za rok 2009 bol vyšší ako 3834,96 eur, podľa platného zákona by sa musel od 1. júla 2010 prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako povinne poistená SZČO.
Pán Adam však tesne pred 1. júlom 2010 živnosť zrušil . Do Sociálnej poisťovne sa tak prihlásiť nemusel .
Pán Adam si založil novú živnosť koncom augusta 2010. Ako “nový” živnostník sa podľa platného zákona nemusel prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Poistné na sociálne poistenie tak – legálne – neplatil.
Po predpokladanom prijatí novely zákona sa však pán Adam bude musieť prihlásiť k 1. januáru 2011 do Sociálnej poisťovne. Od januára 2011 bude platiť poistné na sociálnej poisťovne ako SZČO.
4 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie,
aj keby pracoval súčasne ako zamestnanec a SZCO tak do tej hranice sa mu ráta len príjem, kt. dosiahne ako SZCO.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Piťko-amater Pozri príspevok
znamená to,že ak niekto živnosť zrušil a v tom roku kedy živnosť zrušil dosiahol príjem väčší ako 3834,96 ,

a v nasledujucich povedzme 4 -och rokoch bude pracovať ako zamestnanec , samozrejme v každom roku presiahne jeho príjem tuto pomyselnú hranicu ,
a v piatom roku si otvorí živnosť znamená to,že hneď od začiatku bude platiť odvody do SP ?
ak čítam pozorne, neunikne formulácia
ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
..................
teda ide o obnovenie živnosti, alebo založenie živnosti v tom istom roku, alebo do 30.6. nasledujúceho roku.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

KEJKA Pozri príspevok
ak čítam pozorne, neunikne formulácia
ak k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka bezprostredne predchádzajúceho dňu, v ktorom sa stala opätovne samostatne zárobkovo činnou osobou, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
..................
teda ide o obnovenie živnosti, alebo založenie živnosti v tom istom roku, alebo do 30.6. nasledujúceho roku.
Teraz je ten odsek schválený takto:

„(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Teraz je ten odsek schválený takto:

„(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.“.
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Piťko-amater Pozri príspevok
znamená to,že ak niekto živnosť zrušil a v tom roku kedy živnosť zrušil dosiahol príjem väčší ako 3834,96 ,

a v nasledujucich povedzme 4 -och rokoch bude pracovať ako zamestnanec , samozrejme v každom roku presiahne jeho príjem tuto pomyselnú hranicu ,
a v piatom roku si otvorí živnosť znamená to,že hneď od začiatku bude platiť odvody do SP ?
Laco, sleduje sa príjem z podnikania za predch. kal. rok. Ak si príjem prekročil v roku 2010, živnosť zrušil a obnovíš kedykolvek do 30.6.2012, stávaš sa povinným platitelom odvodov (do 30.6.2012). Ak živnosť obnovíš po 1.7.2012 a za rok 2011 si nemal žiadny príjem zo živnosti (živnosť si mal prerušenú) - odvody neplatíš.

Príjem zamestnanca sa neberie do úvahy.
Naposledy upravil veronikasad : 16.12.10 at 07:15
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
Kvaka, nerozumiem tejto odpovedi.
Podla teba - stáva sa platitelom povinných odvodov od 1.1.2011 alebo nestáva ? Za rok 2009 dosiahla obrat, ktorý "zakladá" povinnú registráciu od 1.7.2010, ale k 1.7.2010 nebola SZČO, takže sa neregistrovala. K 31.12.2010 je SZČO a bude aj v roku 2011.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
Kvaka Pozri príspevok
Veronika, dobre uvažuješ, aj po úprave je v § 21 odsek 5 zle čitateľný, lebo sa v ňom píše, že povinné poistenie SZČO (po zrušení a prerušení) vzniká odo dňa, kedy sa opätovne stala SZČO. No ona sa opätovne stala SZČO napr. 3.7.2010, a novela, účinná od 1.1.2011 jej nemôže určiť, že sa stala povinne poistená už od 3.7.2010, možno jej tak určiť až od roku 2011. Čiže už 1.1.2011 spĺňa podmienku o výške príjmu, aby jej vzniklo povinné poistenie. Možno takto.
Od 1.1.2011 spĺňa síce podmienku o výške príjmu, ale neexistuje v roku 2011 deň, kedy sa táto osoba opätovne stala SZČO, alebo deň nasledujúci po dni skončenia prerušenia povinného poistenia tejto SZČO. Ten deň nastal už v roku 2010, pred účinnosťou novely.
Ja si myslím, že podľa § 21 odsek 5 sa preto povinne poistenou SZČO od 1.1.2011 do 30.6.2011 nestane. No a prechodné ustanovenie v novele k tejto sitiácii tiež nie je, tak fakt netuším, prečo to pán minister tvrdil. Nespomenul paragraf ?
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katija, nespomenul žiadny paragraf. Otázku som mu položila v diskusii tak ako som ju tu napísala. S presnými dátumami.
Naposledy upravil veronikasad : 16.12.10 at 16:41
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katija Pozri príspevok
Od 1.1.2011 spĺňa síce podmienku o výške príjmu, ale neexistuje v roku 2011 deň, kedy sa táto osoba opätovne stala SZČO, alebo deň nasledujúci po dni skončenia prerušenia povinného poistenia tejto SZČO. Ten deň nastal už v roku 2010, pred účinnosťou novely.
Ja si myslím, že podľa § 21 odsek 5 sa preto povinne poistenou SZČO od 1.1.2011 do 30.6.2011 nestane. No a prechodné ustanovenie v novele k tejto sitiácii tiež nie je, tak fakt netuším, prečo to pán minister tvrdil. Nespomenul paragraf ?
Ja tiež neviem, ako sa toto dá vyložiť. Výklad zákona môže robiť len ministerstvo. Podľa novely by mala byť SZČO povinne poistená odo dňa, kedy sa stala opäť SZČO, ale podmienku vzniku tohto povinného poistenia splní až dňom účinnosti novely, teda 1.1.2011. Ja naozaj neviem, je to zložité.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Z blogu ministra JM - priliepam to už v tretej téme a vychádza mi, že je to tak, ako nám odpovedal na školení.

Znamená to, že ak živnostník pozastaví alebo zruší živnosť pred 1. júlom a po 1. júli živnosť obnoví (respektíve si založí novú živnosť), bude odo dňa obnovenia živnosti (či odo dňa založenia novej živnosti) povinne poistený ako SZČO, ak za predchádzajúci rok dosiahol príjem vyšší ako určená hranica (aktuálne vo výške 3834,96 eur).
Vyššie uvedený trik tak od januára 2011 nebude účinný .

Príklad
Pán Adam dosiahol za rok 2009 v podnikaní príjem 6000 eur. Až do roku 2010 nebol povinne poistený v Sociálnej poisťovni. Keďže jeho príjem za rok 2009 bol vyšší ako 3834,96 eur, podľa platného zákona by sa musel od 1. júla 2010 prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako povinne poistená SZČO.
Pán Adam však tesne pred 1. júlom 2010 živnosť zrušil . Do Sociálnej poisťovne sa tak prihlásiť nemusel .
Pán Adam si založil novú živnosť koncom augusta 2010. Ako “nový” živnostník sa podľa platného zákona nemusel prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Poistné na sociálne poistenie tak – legálne – neplatil.
Po predpokladanom prijatí novely zákona sa však pán Adam bude musieť prihlásiť k 1. januáru 2011 do Sociálnej poisťovne. Od januára 2011 bude platiť poistné na sociálnej poisťovne ako SZČO.
2 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Už som si prečítala, čo povedal na školení, už som si prečítala čo píše v blogu a stále neviem prečo by sa mala takáto osoba stať 1.1.2011 povinne poistenou SZČO. To nevysvetlil nikde.
Keby jej v roku 2011 skončilo prerušenie povinného poistenia, tak áno, ale aj tak nie od 1.1.2011, ale od nasledujúceho dňa po prerušení. To by však bol iný prípad.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tiež čítam spredu dozadu aj odzadu dopredu a čakám,že snáď najpovolanejší natrafí na túto tému a podá nám vysvetlenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

p. Motyčková slúbila v Drakovi, že zistí na ministerstve ...
0 0
radowan1 radowan1

radowan1 je offline (nepripojený) radowan1

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, skús mi to prosím "preložiť". Živnostník v roku 2009 dosiahol príjem pre povinnú registráciu. Koncom júna 2010 zrušil živnosť, obnovil 3.7.2010. Keďže k 1.7.2010 nebol SZČO, do konca roka 2010 nie je povinný platiť odvody do SP (nie je povinne poistenou SZČO). ˇ

Živnosť trvá - zmení sa niečo od 1.1.2011 ? Pýtala som sa na prednáške p. Mihála, tvrdí, že ano - od 1.1.2011 sa stáva na základe novely zákona o soc. poistení pov. plat. odvodov do SP a do 31.1.2011 je povinný v SP sa zaregistrovať.

Vzťahuje sa táto novela naozaj aj na prípad, ktorý uvádzam ? Vysvetlovala som si novelu zákona tak, že túto "fintu" nebude možné uplatniť v roku 2011 - ak príjem za rok 2010 presiahol 12-násobok min. VZ SZČO.
Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radowan1 Pozri príspevok
Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.
Ešte pár dní vydrž, snáď sa to vyjasní. A bude potrebné prihlásiť sa, máš čas do konca januára - so spätným dátumom od 1.1.2011.
Alebo sa rozhoduješ či živnosť ponechať alebo zrušiť ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
radowan1 Pozri príspevok
Veronika, toto isté by zaujímalo aj mňa. Som totiž v rovnakej situácii (zrušil som živnosť v júni 2009 a znova som začal podnikať v októbri 2010. Teraz som zmetený a neviem, či sa aj ja musím prihlásiť do SP a platiť odvody. Ak niečo zistíš, daj prosím vedieť.

radowan, z odpovede ministra mi vychádza , že platiť budeš musieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať