Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

cize uz ziadne upravy danovych zakladov?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

teda inak... uz ziadne upravy danovych zakladov pre vacsinu SZCO?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

citam ako citam, ale celkom jasne mi to nie je... skusim konkretny priklad:

FO v roku 2009 uplatnovala pausalne vydavky. Na konci roka jej ostala 1 pohladavka a 1 zavazok. V roku 2010 presla na JU. Zaklad dane neupravila, pohladavka presla do roku 2010, DDP nemusi podavat. Co so zavazkom? Presiel aj ten a moze jeho uhradu uctovat v roku 2010?

V roku 2011 planuje opat vyuzit pausalne vydavky. Na konci roka ma opat 1 pohladavku a 1 zavazok. Neupravuje zaklad dane, nebude v buducnosti podavat DDP, pohladavka prejde do roku 2011, zavazok tiez, ale strati sa v pausalnych vydavkoch.

Je to spravne?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

posuvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
majovrabel Pozri príspevok
citam ako citam, ale celkom jasne mi to nie je... skusim konkretny priklad:

FO v roku 2009 uplatnovala pausalne vydavky. Na konci roka jej ostala 1 pohladavka a 1 zavazok. V roku 2010 presla na JU. Zaklad dane neupravila, pohladavka presla do roku 2010, DDP nemusi podavat. Co so zavazkom? Presiel aj ten a moze jeho uhradu uctovat v roku 2010?

Pohľadávku zaúčtujete do príjmu v roku jej skutočného zaplatenia . Taktiež aj záväzok v roku skutočnej platby .

V roku 2011 planuje opat vyuzit pausalne vydavky. Na konci roka ma opat 1 pohladavku a 1 zavazok. Neupravuje zaklad dane, nebude v buducnosti podavat DDP, pohladavka prejde do roku 2011, zavazok tiez, ale strati sa v pausalnych vydavkoch.
Áno pokiaľ bude skutočne uhradený v roku 2011.Ak nie , tak bude prechádzať do roku 2012.

2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.


(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.



Je to spravne?
Odpoveď tučným a podčiarknutým.

Takže je to správne , pokiaľ sa vo Vašom prípade nejedná o vytvorené rezervy. Z Vášho príspevku nič také nevyplýva .
3 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dakujem pekne, nejedna sa o vytvorene rezervy.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, len na odsúhlasenie: SZČO viedol JU, za rok 2009 predložil výkazy so zostatkom na účte, v pokladni a jednou pohľadávkou z r.2007. V roku 2010 mu chcem spraviť paušálne výdavky. Pohľadávku, keďže bola uhradená v r.10 zahrniem do príjmov a uplatním 40%. Čo sa týka r.2010 výkazy nepodávam.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-f...ky-a-rzzp.html
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

ingak Pozri príspevok
Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-f...ky-a-rzzp.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ingak Pozri príspevok
Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-f...ky-a-rzzp.html
V zadaní tejto témy som uverejnila môj dopyt na daňové riaditeľstvo a odpoveď na dopyt . Jedna z mojich otázok znela :

2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .


Odpoveď :
K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.


K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Ak ak si zoberiem znenie Zákona o dani z príjmu tak je tam :
§ 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP[/U]
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.


§ 52h
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(3) Ustanovenia § 19 ods. 3 písm. t) a § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použijú pri podávaní daňového priznania po 1. januári 2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.

Takto to chápem zo zákonov , rok 2009 už neupravujete podľa § 17 odst.10, ale podľa nových znení .

Pozrite info v dokumente z DRSR(ktorý prikladám neskôr) , ktoré bolo vydané minulý rok .
Naposledy upravil Zita5 : 31.01.11 at 06:48 Dôvod: Pozrite info v dokumente z DRSR(ktorý prikladám neskôr) , ktoré bolo vydané minulý rok .
6 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte potrebovala by som sa uistiť, za rok 2010 použijeme paušálne výdavky a v roku 2011 chceme prejsť na JU, všetky pohľadávky sú uhradené aj záväzky, nemá žiadny majetok ani opravné položky, ani žiadne rezervy, netreba teda upravovať ZD §51a /5/6/? A ešte sa chcem spýtať pri použití paušálnych výdavkoch DP typB sa nepodáva výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte potrebovala by som sa uistiť, za rok 2010 použijeme paušálne výdavky a v roku 2011 chceme prejsť na JU, všetky pohľadávkysú uhradené aj záväzky, nemá žiadny majetok ani opravné položky, ani žiadne rezervy, netreba teda upravovať ZD §51a /5/6/?

Nemáte čo upravovať .

A ešte sa chcem spýtať pri použití paušálnych výdavkoch DP typB sa nepodáva výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? ďakujem

Nie ste účtovnou jednotkou , tak účtovné výkazy neprikladáte ako prílohu k DP za rok 2010 .Účtovné výkazy budete prikladať ako povinnú prílohu k daňovému priznaniu za rok 2011, nakoľko podľa vyššie uvedeného (v roku 2011 chcete viesť JU )budete účtovnou jednotkou .
Odpoveď zvýrazneným.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem pekne !
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
DR SR vydalo k tejto téme MP ešte v 12/2010 - neviem, prečo sa to na ich stránke objavilo až včera.
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
DR SR vydalo k tejto téme MP ešte v 12/2010 - neviem, prečo sa to na ich stránke objavilo až včera.
To mali dať už dávno , našla som tam túto poznámku ,ale to už je v zákone o dani z príjmu 2011 .

Poznámka:
Ak daňovník pri zisťovaní základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie uplatní niektorý z vyššie uvedených
spôsobov uplatňovania výdavkov, nemôže tento spôsob zmeniť prostredníctvom dodatočného daňového
priznania za toto zdaňovacie obdobie.

Doplním :
Zákon o dani z príjmu
§6 odst.16
(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.
Naposledy upravil Zita5 : 03.02.11 at 18:12 Dôvod: Doplním:§6 odst.16
3 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Asi som už prepracovaná, tak sa radšej chcem uistiť, či som sa príliš nezamotala v tej hromade informácii.
SZČO viedla v roku 2009 JÚ, v roku 2010 chce uplatniť paušál.
Nemá pohľadávky, ani rezervy. Má záväzky, z ktorých časť počas roka 2010 vysporiadala a zostatok zásob materiálu. Môj názor, že môže prejsť na paušál a nemusí nič upravovať. Uvažujem správne?

Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Asi som už prepracovaná, tak sa radšej chcem uistiť, či som sa príliš nezamotala v tej hromade informácii.
SZČO viedla v roku 2009 JÚ, v roku 2010 chce uplatniť paušál.
Nemá pohľadávky, ani rezervy. Má záväzky, z ktorých časť počas roka 2010 vysporiadala a zostatok zásob materiálu. Môj názor, že môže prejsť na paušál a nemusí nič upravovať. Uvažujem správne?

Ďakujem
Môžete prejsť na paušálne výdavky bez úpravy ZD (nakoľko nemáte zostatok vytvorených rezerv tak ZD neupravujete podľa §51a odst.5 a odst6) .

Záväzky , ktoré SZČO počas roka 2010 vysporiadala budú vlastne v 40-tich% alebo 60tich % paušálnych výdavkov zahrnuté.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov (§6 odst.10)budete viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu zásob a evidenciu pohľadávok .
3 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Zita5 Pozri príspevok
Môžete prejsť na paušálne výdavky bez úpravy ZD (nakoľko nemáte zostatok vytvorených rezerv tak ZD neupravujete podľa §51a odst.5 a odst6) .

Záväzky , ktoré SZČO počas roka 2010 vysporiadala budú vlastne v 40-tich% alebo 60tich % paušálnych výdavkov zahrnuté.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov (§6 odst.10)budete viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu zásob a evidenciu pohľadávok .
Čítam to ale zatiaľ som z toho pomätená, mám to isté ale vo výkaze mám aj zostatok majetku z roku 2009. Čo s tým, musím robit DDP za rok 2009?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Prosím , ako to mám urobiť???
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

posúvam
0 0
Načítať ďalšie