Zavrieť

Porady

Odvody SZČO

Prosím, poraďte:

FO ako SZČO podnikal do 30.6.2005, platil odvody do SP a ZP podľa daň. priznania z r.2003. Od 1.7.2005 do 15.2.2006 mal pozastavenú živnosť, od 16.2.2006 živnosť obnovil. Od 1.7.2005 je zamestnaný v s.r.o., kde je konateľom. Za "konateľstvo" nemá príjem.
Na SP mu povedali, že odvody ako SZČO nemá platiť, len ak chce, čiže dobrovoľne. Nemal by platiť odvody z vymer. základu vypočítaného zo základu dane z podaného daň. priznania za r. 2004?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V SP sa živnostník pri "obnovení" živnosti (po skončení pozastavenia) považuje za novú SZČO a preto odvody do SP nemusí platiť, až k 1.7.2006 sa posúdi jeho hrubý príjem za rok 2005, ak vyjde vyšší ako 82800 Sk, bude musieť platiť do SP povinne odvody od 1.7.2006.

    V zdravotnom poistení sa takáto "finta" použiť nedá. Pri znovuprihlásení sa v ZP po obnovení živnosti sa preddavky vypočítajú zo základu dane za r.2004 (platí pre obnovenie živnosti v prvej polovici roka 2006). V každom prípade ale v ZP nie je podstatné platenie preddavkov, ale ročné zúčtovanie poistného, kde je jedno, či bola-nebola prerušená živnosť, ale podstatný je základ dane - podobne ako je to pri platení samotnej dane z príjmu.

    mamituti je offline (nepripojený) mamituti

    mamituti
    Ahojte všetci ,
    opätovne prosím o pomoc, radu k môjmu prípadu ,od 1.1.2005 som szčo a zároveň som pracovala na dohodu, chcem vás poprosiť o info či na povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne od 1.7.2006
    sa počíta príjem aj z činnosti szčo spolu z príjmom z dohôd, alebo iba z činnosti szčo.
    Okrem toho pracovníčka spoločnosti, pre ktorú som pracovala na dohodu
    mi poslala zúčtovanie za rok 2005, v ktorom bol zaúčtovaný aj príjem, ktorý mi bol poukázaný na účet až v jan. a febr. 2006/práce som odovzdala v r.2005/ neviem či je to tak správne.
    Za všetky rady vám vopred strašne ďakujem prajem ´pekný zvyšok dňa mamituti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.