Zavrieť

Porady

registracia DPH

od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

evina Pozri príspevok
A presne to aj zákon hovorí
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič
Prečo tak skoro ?
Cit. z listu DR Nitra
Lehotu, dokedy môže platiteľ podať toto písomné oznámenie zákon neurčuje, ale podľa nášho názoru musí byť podané tak, aby v čase podania daňového priznania za prvé mesačné zdaňovacie obdobie správca dane už mal vedomosť o skutočnosti, že ste zmenili zdaňovacie obdobie a preto podávate daňové priznanie ako mesačný platiteľ.

DP za prvé mesačné zdaňovacie obdobie bude podávať v lehote do 25.2.2009.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka Pozri príspevok
Prečo tak skoro ?
Cit. z listu DR Nitra
Lehotu, dokedy môže platiteľ podať toto písomné oznámenie zákon neurčuje, ale podľa nášho názoru musí byť podané tak, aby v čase podania daňového priznania za prvé mesačné zdaňovacie obdobie správca dane už mal vedomosť o skutočnosti, že ste zmenili zdaňovacie obdobie a preto podávate daňové priznanie ako mesačný platiteľ.

DP za prvé mesačné zdaňovacie obdobie bude podávať v lehote do 25.2.2009.
Zo slušnosti

P.s. lebo som dala dátum DP za 4. štvrťrok bé bé
takže do 25.2.
Naposledy upravil evina : 14.01.09 at 13:53
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Takže to, čo som písala tu http://www.porada.sk/912197-post23.html svedčí o tom, že správca dane môjho klienta bol v obraze .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Som rada, že odpovedal DR pracovisko NR, lebo tu v NR máme dva samostatné DÚ, každý to chápe inak.
Dokonca jeden z nich od klienta žiadal aj oznámenie, keď zo zákona sa stal mesačným.
A keďže máme s nimi aj iné skúsenosti, radšej oznamujeme, aj keď to zákon nevyžaduje.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,keď má s.r.o. povinnosť prihlásiť sa za platcu DPH,a ak má na sklade nespotrebovaný materiál,ktorý využije pri svojej činosti (stavebné práce),môže si z tohto materiálu odpočítať DPH pri registrácii..
Ak áno.. Ako?Až pri vyplnení prvého daňového priznania DPH?
Ďakujem za pomoc
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,keď má s.r.o. povinnosť prihlásiť sa za platcu DPH,a ak má na sklade nespotrebovaný materiál,ktorý využije pri svojej činosti (stavebné práce),môže si z tohto materiálu odpočítať DPH pri registrácii..
Ak áno.. Ako?Až pri vyplnení prvého daňového priznania DPH?
Ďakujem za pomoc
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Anja111 Pozri príspevok
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).
+Dakujem.A ak by sa jednalo este o bločiky na material z roku 2008,ktore boli na sklade,a platca DPH sa stane pravdepodobne až od februara 2009,a material stale nebol spotrebovany,môže si odpočitať DPh aj z tohto materialu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
+Dakujem.A ak by sa jednalo este o bločiky na material z roku 2008,ktore boli na sklade,a platca DPH sa stane pravdepodobne až od februara 2009,a material stale nebol spotrebovany,môže si odpočitať DPh aj z tohto materialu?
Áno.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ďakujem Vam všetkym
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

K odpovedi DR Nitra, ktoré pridala Zitka tu http://www.porada.sk/916011-post98.html
pripájam odpoveď DR SR Banská Bystrica , ktorá mi bola dnes zaslaná mailom:

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podľa § 77 ods.4 Zákona o DPH si môže platiteľ DPH určiť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac aj keď nedosiahol obrat 10 mil.
Lehota na písomné oznámenie nie je v tomto ustanovení určená. Do kedy je potrebné vykonať toto oznámenie ?
Ďakujem.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka.

0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Anja111 Pozri príspevok
Áno, v prvom DP DPH si uplatní odpočet dane zo zásob, na základe inventúry a zdokladovania nákupu zásob od platiteľov DPH, (napr. faktúry, alebo bločky z ERP).
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako sa berie obrat pre registráciu DPH - obrat bez DPH, alebo obrat s DPH? /momentálne som platca DPH, ale nechcem byť/.
Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§4 ods.9 Zákona o DPH
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Johanka Pozri príspevok
§4 ods.9 Zákona o DPH
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Dakujem.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Mám klienta ktorý dostáva dotácie na svoju činnosť od VÚC a aj od mesta. Je to SZČO s poradenskou činnosťou. Tieto dotácie sa už šplhajú k 35 tis EUR ročne. Okrem toho má aj iné príjmy z tejto činnosti. Musí viesť PU na žiadosť mesta.
Ovplyvňujú tieto dotácie výšku príjmu na DPH? Ďakujem za odpoveď
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

učtovníčka Pozri príspevok
Mám klienta ktorý dostáva dotácie na svoju činnosť od VÚC a aj od mesta. Je to SZČO s poradenskou činnosťou. Tieto dotácie sa už šplhajú k 35 tis EUR ročne. Okrem toho má aj iné príjmy z tejto činnosti. Musí viesť PU na žiadosť mesta.
Ovplyvňujú tieto dotácie výšku príjmu na DPH? Ďakujem za odpoveď
Pozri sa o dva príspevky vyššie, je tam definícia obratu podľa Zákona o DPH.

Červeným zvýraznené je otázka ?
0 0
Goten Goten

Goten je offline (nepripojený) Goten

Dobrý deň. Podal som si na DÚ žiadosť o registráciu pre DPH (dobrovoľná registrácia - živnostník), dnes mi volala pani z DÚ že som k žiadosti nepriložil podpisový vzor, ktorý má byť na nejakom tlačive. Myslel som si, že to tlačivo vygooglim na nete ale nič som nenašiel. Nevedel by niekto kde by som to tlačivo našiel? Prikladať podpisový vzor k žiadosti o registráciu pre DPH je nejaká novota? Začiatkom minulého roka sme registrovali pre DPH jedného nášho klienta a žiadny podpisový vzor nebolo treba priložiť.
Ďakujem za odpovede.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
evina Pozri príspevok
A presne to aj zákon hovorí
Potvrdené Ing. Kováčikovou na školení.
Zhŕňam na záver
Daňovník, ktorý sa napr. 31.12.2008 rozhodne stať sa od 1.1.2009 mesačným platiteľom bez toho , že dosiahol obrat 10.mil. za kalendárny rok - stane sa ním a bude ním do 31.12.2009. Oznámenie zašle najneskôr do podania DP t.j. do 25.1.2009 25.2.2009 /teda tá 15-dňová lehota tu neplatí/. Ak sa rozhodne byť platiteľom mesačným aj v roku 2010 žiadne ďalšie oznámenie neposiela a plynule tak prechádza do ďalšieho roka.
Doplním, ak sa stáva povinne mesačným platiteľom neoznamuje nič
Mám dilemu, firma presiahla obrat 10 milionov za minulý rok, ALE - podľa zákona o DPH sa má rátať obrat len za obchody uskutočnené v tuzemsku. Firma je zatiaľ 1/4 platcom DPH a vystavuje faktúry len do zahraničia, čiže výnosy sú uskutočnené mimo územia SR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa. Zarátava sa teda aj takýto obrat? Bolo treba nahlásiť firmu za mesačného platcu DPH? Podľa mňa nie, poprosím o potvrdenie či uvažujem správne.
0 0
dahada dahada

dahada je offline (nepripojený) dahada

od 1.1.2009 1054410 Sk = viac ako 35000 EURO za posledných 12 mesiacov /1.2.08-31.1.09/ sa musí zaregistrovať do 20.2.09
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

dahada Pozri príspevok
od 1.1.2009 1054410 Sk = viac ako 35000 EURO za posledných 12 mesiacov /1.2.08-31.1.09/ sa musí zaregistrovať do 20.2.09
Na ktorý príspevok si odpovedala ?
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Johanka Pozri príspevok
Pozri sa o dva príspevky vyššie, je tam definícia obratu podľa Zákona o DPH.

Červeným zvýraznené je otázka ?
Červeným zvýraznené je konštatovanie. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať