Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
džana džana

džana je offline (nepripojený) džana

ZuzanaP Pozri príspevok
Nedoplatok do Sk 500,-- sa neplatí, ale ak si uplatňuje DB, tak sa nedoplatok odráta od sumy DB.
dakujem - zuzanka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
halibut Pozri príspevok
Zdravím všetkých, prosil by som o radu, robim priznanie pre znamu ktora ma od 1.9. 07 zivnost, robi v modelingu, teda cestuje po europe na rozne casove useky a rozne miesta, problem je v tom ze tuto cinnost vykonavala pocas celeho roka, a ja neviem ci jej prijmy atym padom aj vydavky k 31.8.07 mozem zahrnut do prijmov zo zivnosti (atym padom o nich aj uctovat jednorazovo v JU od 1.9.) alebo to mozem schovat pod par.6 ods 2 pism,a? mozem jej uznat v tomto pripade ako vydavok stravne a cestovne v zmysle zakona o DZP a cest.nahradach do 31.8.07? lebo uctovnictvo pre zivnost vediem len od 1.9.07? luskal som to vcera do noci na porade ale podobny pripad som tu nevidel.Dakujem za odpoved a prajem prijemny piatok

Do 31.08. na základe čoho vykonával "činnosť " modelky?
0 0
halibut halibut

halibut je offline (nepripojený) halibut

na zaklade zmluvy o vytvoreni diela a udeleni vyhradnej licencie podľa občianskeho zákonníka a prisl paragrafov autorskeho zakona,od kedy ma zivnost nadalej to robi na zaklade tychto zmluv ale uz to je sucastou uctvonictva
0 0
halibut halibut

halibut je offline (nepripojený) halibut

chcem sa poradit smith o tom ci mozem taketo prijmy a vydavky do zalozenia zivnosti uviest v paragrafe 6 ods2 pism a) a zaroven k tomu aj vydavky v zmysle ods 6 toho isteho paragrafu, logika mi hovori ze by som mohol takisto dat do vydavkov stravne v zmysle zakona lebo v ods 6 sa hovori ze pri prijmoch podla ods 1a 2 sa zaklad dane urcuje podla par 17-29 v ktorych sa hovori o stravnom ako vydavku na dosiahnutie prijmov
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

halibut Pozri príspevok
Zdravím všetkých, prosil by som o radu, robim priznanie pre znamu ktora ma od 1.9. 07 zivnost, robi v modelingu, teda cestuje po europe na rozne casove useky a rozne miesta, problem je v tom ze tuto cinnost vykonavala pocas celeho roka, a ja neviem ci jej prijmy atym padom aj vydavky k 31.8.07 mozem zahrnut do prijmov zo zivnosti (atym padom o nich aj uctovat jednorazovo v JU od 1.9.) alebo to mozem schovat pod par.6 ods 2 pism,a? mozem jej uznat v tomto pripade ako vydavok stravne a cestovne v zmysle zakona o DZP a cest.nahradach do 31.8.07? lebo uctovnictvo pre zivnost vediem len od 1.9.07? luskal som to vcera do noci na porade ale podobny pripad som tu nevidel.Dakujem za odpoved a prajem prijemny piatok
Príjem umelca a autora sa považuje podľa § 6 ods.2 písm. a) ZDP za príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Ak má daňovník takéto príjmy, mal by požiadať DÚ o pridelenie DIČ. Z takýchto príjmov odvádza daňovník aj 2% do umeleckých fondov.

Príjmy od 1.9. 07, ak danú činnosť má daňovník uvedenú v ŽL, budú zaradené do príjmov z podnikania podľa § 6 ods 1, písm b).

Posudzovanie výdavkov je v oboch prípadoch rovnaký. V oboch prípadoch môže daňovník uplatňovať výdavky paušálne, alebo skutočné. V prípade uplatnenia skutočných výdavkoch sú daňovo uznateľné aj cestovné náhrady pri uskutočnených pracovných cestách.
0 0
halibut halibut

halibut je offline (nepripojený) halibut

Dakujem Evanka, utvrdila si ma v tom, ze to tak bude,
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,mohli by ste mi prosím poradiť
v daň.priznaní v oddiely na výpočet dane si môže daňovník odpočítať účelové sporenie,poistné na životné poistenie a doplnkové dôch.sporenie.
môže to byť aj dôchodkový druhý pilier?
zašlú mi o platbách potvrdenie?
ďakujem moc
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,mohli by ste mi prosím poradiť
v daň.priznaní v oddiely na výpočet dane si môže daňovník odpočítať účelové sporenie,poistné na životné poistenie a doplnkové dôch.sporenie.
môže to byť aj dôchodkový druhý pilier?
zašlú mi o platbách potvrdenie?
ďakujem moc
Nie. Dôchodkový II. pilier nie je životné, ani podobné poistenie podľa § 11 ZDP.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,mohli by ste mi prosím poradiť
v daň.priznaní v oddiely na výpočet dane si môže daňovník odpočítať účelové sporenie,poistné na životné poistenie a doplnkové dôch.sporenie.
môže to byť aj dôchodkový druhý pilier?
zašlú mi o platbách potvrdenie?
ďakujem moc
II. pilier máš predsa v odvodoch do SP.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Dôchodkyňa - živnostníčka.....v DP za rok 2006 a 2007 si neuplatnila rozdiel medzi nezdaniteľnou položkou a dôchodkom.....môžem jej teraz spraviť dodatočné DP aj za rok 2006 aj 2007 ......Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
áno, môžeš urobiť dodatočné DP.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Ďakujem......ešte raz.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Dobrý večer.Robím manželovi DP typ B.Začala som pracovať od 13.marca 2008.Dovtedy som bola na ÚP, ale nepoberala som podporu.Potrebujem k DP aj potvrdenie z ÚP?Príjmy som mala od Marca tak 15000SK /m.Manžel si teda nebude môcť na mňa odpísať sumu 98496Sk, al. môže aspoň za tie 2 mesiace, čo som bola na ÚP pokial som nerobila?Asi nie, však.Ďakujem za odpoveď
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
leozka Pozri príspevok
Dobrý večer.Robím manželovi DP typ B.Začala som pracovať od 13.marca 2008.Dovtedy som bola na ÚP, ale nepoberala som podporu.Potrebujem k DP aj potvrdenie z ÚP?Príjmy som mala od Marca tak 15000SK /m.Manžel si teda nebude môcť na mňa odpísať sumu 98496Sk, al. môže aspoň za tie 2 mesiace, čo som bola na ÚP pokial som nerobila?Asi nie, však.Ďakujem za odpoveď
Odpočítateľnú položku na Teba si manžel nemôže uplatniť. Tá sa uplatňuje vo výške rozdielu medzi príjmom manželky a odpočítateľnou položkou a nie alikvótne podľa mesiacov.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

prosíím, mám jednu otázku. SZČO od 1.7.2008 si uplatňuje DB. v riadku 92 má byť uvedený DB aj podľa potvrdení od zamestnávateľa do 30.6.2008, alebo len ten čo si uplatňuje od 1.7.2008 ako SZČO?

Vrelá vďaka
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu s daňovým priznaním:
Moja dcéra nastupovala v júli na MD, do konca júna pracovala - odvádzala preddavky na daň a zároveň si uplatňovala daňový bonus na syna z prvého manželstva. Na narodenú dcéru si od júla uplatňuje daňový bonus jej terajší manžel.
1.Môže si manžel uplatniť bonus aj na jej syna žijúceho v spoločnej domácnosti za obdobie, keď bola na MD? Má to uviesť vo vyhlásení, alebo stačí až v žiadosti o ročné zúčtovanie ?
2.Má si ona uplatniť vo svojom DP za seba nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok, alebo len za kalendárne mesiace, ktoré odpracovala? A manžel si uplatní za kalendárne mesiace , keď bola na MD? Alebo si ona uplatní celú čiastku a jej manžel rozdiel medzi jej vlastnými príjmami mínus odvody a Nezd. časťou?
3. Patrí do vlastných príjmov manželky pre účely DP príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu pri príležitosti narodenia dieťaťa?
Vopred ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

invest Pozri príspevok
prosíím, mám jednu otázku. SZČO od 1.7.2008 si uplatňuje DB. v riadku 92 má byť uvedený DB aj podľa potvrdení od zamestnávateľa do 30.6.2008, alebo len ten čo si uplatňuje od 1.7.2008 ako SZČO?

Vrelá vďaka
Na r.92 uvedieš výšku nároku na DB, t. z. v tvojom prípade za 12 mesiacov. V r. 94 uvedieš výšku DB už priznanú a vyplatenú zamestnávateľom.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Anka z KE Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu s daňovým priznaním:
Moja dcéra nastupovala v júli na MD, do konca júna pracovala - odvádzala preddavky na daň a zároveň si uplatňovala daňový bonus na syna z prvého manželstva. Na narodenú dcéru si od júla uplatňuje daňový bonus jej terajší manžel.
1.Môže si manžel uplatniť bonus aj na jej syna žijúceho v spoločnej domácnosti za obdobie, keď bola na MD?

Môže v prípade:
ZoDP §33 ods.2
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

125) ObčZ §115 Domácnosť
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

Má to uviesť vo vyhlásení, alebo stačí až v žiadosti o ročné zúčtovanie ?
Za r.2008 v žiadosti o ročné zúčtovanie dane a vo vyhlásení pre r.2009.

2.Má si ona uplatniť vo svojom DP za seba nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok, alebo len za kalendárne mesiace, ktoré odpracovala?
Dcéra si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť základu dane(ďalej NČZD).

A manžel si uplatní za kalendárne mesiace , keď bola na MD? Alebo si ona uplatní celú čiastku a jej manžel rozdiel medzi jej vlastnými príjmami mínus odvody a Nezd. časťou?
Manžel si na seba uplatní celú NČZD a na manželku, ak jej príjem zo závislej činnosti(zamestnanie) a materské je nižší ako výška NČZD(98496 Sk), t. z príjem zo zamestnania(„hrubý“) mínus odvody plus materské. Výsledok odpočíta od 98496 a rozdiel si uplatní v DP.

3. Patrí do vlastných príjmov manželky pre účely DP príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu pri príležitosti narodenia dieťaťa?
Patrí. *
Vopred ďakujem.
* Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava príjem:
1/ štátne sociálne dávky:
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- zaopatrovací príspevok
- príspevok pestúnskej starostivosti
- príspevok na pohreb
- prídavky na deti
2/
- daňový bonus
- štipendium
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť

Od príjmu manželky sa odpočíta:
- poistné na SP a ZP(zohľadní sa výsledok RZZP)
Naposledy upravil Marína : 31.01.09 at 08:44
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Ďakujem za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď a prajem pekný večer.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ahojte.Prosím poraďte mi:minulý rok som v DP B , kt. som robila manželovi urobila chybu. Od základu dane som odrátala sumu 8244SK, t.j životné poistenie za 12 mes., ale manžel zaplatil len za 11.mes., čo s tým? Mám podať DDP, ako sa to robí, dokedy ho môžem podať, budeme platiť aj nejaku pokutu?Ďakujem ešte raz za odpoveď
Naposledy upravil leozka : 09.02.09 at 15:36
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať