Zavrieť

Porady

živnosť študent

zdravim poradakov, mam na vas nasledovnu otazku:


Mam 19 rokov, pricom tento rok, zaroven maturujem a chem dalej denne studovat na VS, zaroven si uz teraz zalozit zivnost:

1.) Ako je to s registraciou zivnosti - Ak mam uz pridelene DIC, ako slobodny umelec po registracii na zivnostenskom urade, musim este poziadat statisticky urad o vystavenie ICA ? Ako dlho trva vydanie zivnosti ? Je to na pockanie ? Poplatok je myslim 1000 Sk

2.) Co s pridavkon na dieta, resp. danovym bonusom. Moja mama ho pobera a mam nasledovny nazor:

Pokial som dennym studentom ma na neho narok, pricom, do konca maja (zlozenie maturitnej skusky) ho bude poberat

a nasledne dnom zapisu na VS, ( kedze chcem studovat denne) by sa jej mal opat obnovit? Je to tak ? Moze zivnost nejako narusit tieto pridavky ak stale denne studujem ?

3.) Zdravotne poistenie : Ak sa nemylim, vymeriavaci zaklad je dany ako suma prijmov za rok / 2,14 a nasledne prenasobena 14 % pricom plati, ze minimalne mesacne poistne je 966,-

4.) Co socialka a odvody ? Myslim, ze by som mal byt do 31/6/2007 byt oslobodeny a nasledne sa ukaze podla prijmov.


Mam pravdu ? Prosim o odpovede.


dakujem a ostavam s pozdravom
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rado.weber
zdravim poradakov, mam na vas nasledovnu otazku:


Mam 19 rokov, pricom tento rok, zaroven maturujem a chem dalej denne studovat na VS, zaroven si uz teraz zalozit zivnost:

1.) Ako je to s registraciou zivnosti - Ak mam uz pridelene DIC, ako slobodny umelec po registracii na zivnostenskom urade, musim este poziadat statisticky urad o vystavenie ICA ? Ako dlho trva vydanie zivnosti ? Je to na pockanie ? Poplatok je myslim 1000 Sk

2.) Co s pridavkon na dieta, resp. danovym bonusom. Moja mama ho pobera a mam nasledovny nazor:

Pokial som dennym studentom ma na neho narok, pricom, do konca maja (zlozenie maturitnej skusky) ho bude poberat

a nasledne dnom zapisu na VS, ( kedze chcem studovat denne) by sa jej mal opat obnovit? Je to tak ? Moze zivnost nejako narusit tieto pridavky ak stale denne studujem ?

3.) Zdravotne poistenie : Ak sa nemylim, vymeriavaci zaklad je dany ako suma prijmov za rok / 2,14 a nasledne prenasobena 14 % pricom plati, ze minimalne mesacne poistne je 966,-

4.) Co socialka a odvody ? Myslim, ze by som mal byt do 31/6/2007 byt oslobodeny a nasledne sa ukaze podla prijmov.


Mam pravdu ? Prosim o odpovede.


dakujem a ostavam s pozdravom
1. Ak budeš mať príjmy iba podľa §6 ods 2, nepotrebuješ živnosť. Všeobecne pre založenie živnosti budeš potrebovať výpis z registra trestov a myslím, že ešte stále platí 1000,- Sk kolok. Vybavenie netrvá dlhšie ako 5 dní.
2. Po ukončení strednej školy má nárok matka na bonus aj počas prázdnin do 31.8. a samozrejme po nastúpení na VŠ tiež.
3. Na zdravotné poistenie ako slobodný umelec môžeš a nemusíš byť prihlásený do Zdravotnej poisťovne. Ak budeš prihlásený, ako SZČO budeš platiť preddavky ako píšeš
4. Do sociálnej poisťovne ako umelec neodvádzaš ako SZČO podľa príjmov z predchádzajúceho obdobia. Teda na začiatku neplatíš.

Dúfam, že som to napísala dobre, lebo už je pokročilá doba.....a v hlave nemusí byť "najčistejšie".
0 0
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

Evanka
1. Ak budeš mať príjmy iba podľa §6 ods 2, nepotrebuješ živnosť. Všeobecne pre založenie živnosti budeš potrebovať výpis z registra trestov a myslím, že ešte stále platí 1000,- Sk kolok. Vybavenie netrvá dlhšie ako 5 dní.
2. Po ukončení strednej školy má nárok matka na bonus aj počas prázdnin do 31.8. a samozrejme po nastúpení na VŠ tiež.
3. Na zdravotné poistenie ako slobodný umelec môžeš a nemusíš byť prihlásený do Zdravotnej poisťovne. Ak budeš prihlásený, ako SZČO budeš platiť preddavky ako píšeš
4. Do sociálnej poisťovne ako umelec neodvádzaš ako SZČO podľa príjmov z predchádzajúceho obdobia. Teda na začiatku neplatíš.

Dúfam, že som to napísala dobre, lebo už je pokročilá doba.....a v hlave nemusí byť "najčistejšie".
dakujem za odpoved, islo m skor o to ze momentalne sice som ako autor - umelec, ale kedze mam este jednu inu pracovnu ponuku tak musim mat aj zivnost, lebo nato sa mi nebude stahovat uz sucasny status.

takze aj ak by som bol zivnostnikom tak by matka mala mat narok na vsetky danove vyhody ak mam aj nadalej status denneho studenta ?

Este sa chcem opytat, po vydani zivnostenskeho listu, opat musim bezat na danovy urad a nahlasit zmenu ? Alebo tym, ze uz mam DIC vystavene to nie je potrebne ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rado.weber
dakujem za odpoved, islo m skor o to ze momentalne sice som ako autor - umelec, ale kedze mam este jednu inu pracovnu ponuku tak musim mat aj zivnost, lebo nato sa mi nebude stahovat uz sucasny status.

takze aj ak by som bol zivnostnikom tak by matka mala mat narok na vsetky danove vyhody ak mam aj nadalej status denneho studenta ?

Este sa chcem opytat, po vydani zivnostenskeho listu, opat musim bezat na danovy urad a nahlasit zmenu ? Alebo tym, ze uz mam DIC vystavene to nie je potrebne ?
To presne neviem, ale túto informáciu zistíš aj telefonicky. Podľa mňa by si mal nahlásiť IČO, ktoré ti pridelí Živnostenský úrad.
0 0
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

rado.weber
zdravim poradakov, mam na vas nasledovnu otazku:


Mam 19 rokov, pricom tento rok, zaroven maturujem a chem dalej denne studovat na VS, zaroven si uz teraz zalozit zivnost:


2.) Co s pridavkon na dieta, resp. danovym bonusom. Moja mama ho pobera a mam nasledovny nazor:

Pokial som dennym studentom ma na neho narok, pricom, do konca maja (zlozenie maturitnej skusky) ho bude poberat

a nasledne dnom zapisu na VS, ( kedze chcem studovat denne) by sa jej mal opat obnovit? Je to tak ? Moze zivnost nejako narusit tieto pridavky ak stale denne studujem ?
Poradaci,
pls. este poradte co sa tyka pridavku na dieta, je moj nazor uvedeny vyssie pravdivy, alebo si myslite nieco ine ? hm ? ...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rado.weber
Poradaci,
pls. este poradte co sa tyka pridavku na dieta, je moj nazor uvedeny vyssie pravdivy, alebo si myslite nieco ine ? hm ? ...
rado ako som ti napísala. Po skončení strednej školy si študentom do 31.8. a ak budeš pokračovať v štúdiu na vysokej škole, tak aj naďalej. Teda matka buide mať nárok na bonus aj počas prázdnin.
0 0
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

Evanka
rado ako som ti napísala. Po skončení strednej školy si študentom do 31.8. a ak budeš pokračovať v štúdiu na vysokej škole, tak aj naďalej. Teda matka buide mať nárok na bonus aj počas prázdnin.
dakujem, len som si to chcel overit, lebo som sa stretol aj s takym nazorom, ze ak si dam zivnost, tak vraj uz nebudem neozaopatrenym dietatom, ale ako samostatne zarobkovy subjekt a tym padom, ze na pridavky by vraj statila narok.


dik
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rado.weber
dakujem, len som si to chcel overit, lebo som sa stretol aj s takym nazorom, ze ak si dam zivnost, tak vraj uz nebudem neozaopatrenym dietatom, ale ako samostatne zarobkovy subjekt a tym padom, ze na pridavky by vraj statila narok.
dik
Aha, to som si neuvedomila, že budeš SZČO. Skúsim to pozrieť.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

studentom na strednej skole si do 31.8 a studentom VS sa stavas 1.9.
ale kedze budes SZCO, myslim ze tvoja mama strati narok na pridavky, zato ty si budes moct uplatnit v danovom priznani nezdanitelnu sumu....treba zohladnit kolko mesiacov si nezaopatrene dieta a kolko SZCO
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Evanka
Aha, to som si neuvedomila, že budeš SZČO. Skúsim to pozrieť.
No rado, nepoteším ťa, vyzerá to tak, že pokiaľ sa zaeviduješ ako SZČO, stratíš štatút študenta.
0 0
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

Evanka
No rado, nepoteším ťa, vyzerá to tak, že pokiaľ sa zaeviduješ ako SZČO, stratíš štatút študenta.
no ono je to zaujimave, lebo ja som to hladal aj v zakonoch a niekde sa pise, ze narok na prispevok rodic ma ak dieta studuje dennou formou, ja fakt teda neviem, ako sa v tom vyznat ...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rado.weber
no ono je to zaujimave, lebo ja som to hladal aj v zakonoch a niekde sa pise, ze narok na prispevok rodic ma ak dieta studuje dennou formou, ja fakt teda neviem, ako sa v tom vyznat ...
rado, už som to našla (ale mi to trvalo....)
Podľa zákona o prídavku na dieťa tento prináleží rodičovi nezaopatreného dieťaťa.
Je pravda, že za nezaopatrené dieťa sa považuje dieťa do 25 rokov, ktoré sa pripravuje na svoje budúce povolanie štúdiom na strednej alebo vysokej škole.
Za sústavnú príprava dieťaťa na povolanie sa však podľa zákona č. 600/2003 o prídavku na dieťa nepovažuje obdobie, keď nezaopatrené dieťa síce študuje, ale v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.
Citujem:
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
§4(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,


Na základe uvedeného je jasné, že ak budeš SZČO, tvoja matka stratí nárok na bonus v období medzi ukončením strednej školy a nástupom na vysokú školu.
Naposledy upravil Evanka : 13.02.06 at 20:26
0 0
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

ahoj evanka, dakujem za fundovanu odpoved, si predstav, ze dnes som volal na urad prace socialnych veci a rodiny a tam mi tetuska povedala, ze narok mam ak som stale denny student a ze je jedno ci mam zivnost, podla mna v tom nemaju jasno asi ani kompetentni ...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Nechcem sa do toho moc miešať, ale v odb. lit. v marci som čítala, že to nemá na nič vplyv, ani na DB, ani na prídavky. Ešte som sa potešila, že to je veľmi rozumné riešenie.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Aj ja mám tento prípad,syn zamestnankyne vysokoškolák si otvoril živnosť, podĺa
príspevku Evanky nemá nárok na daňový bonus počas prázdnin - súhlasim, ale keď som volala ohľadom prídavkov na UPSVR mi povedali, že má nárok na prídavky stále, čo si o tom myslíte ?
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
ANNAP
Aj ja mám tento prípad,syn zamestnankyne vysokoškolák si otvoril živnosť, podĺa
príspevku Evanky nemá nárok na daňový bonus počas prázdnin - súhlasim, ale keď som volala ohľadom prídavkov na UPSVR mi povedali, že má nárok na prídavky stále, čo si o tom myslíte ?

Narok ma aj cez pradzniny, nemal by narok cez prazdniny len vtedy, ak prechadzal napr. zo strednej skoly na vysoku

ak je napriklad v druhom rocniku ma prazdniny a ide do tretieho tak narok by mal mat aj pocas prazdnin.

Pripomeniem, ze narok maju len studenti denneho studia na SS, alebo VS
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

stuko
Narok ma aj cez pradzniny, nemal by narok cez prazdniny len vtedy, ak prechadzal napr. zo strednej skoly na vysoku
s tymto nesuhlasim. ved aj ked stredoskolak zmaturuje v aprili a na vysku zacne chodit az v oktobri, tak dostane potvrdenie od strednej skoly ze je studentom az do 31.8 a od vysokej skoly, ze je ich studentom uz od 1.9.
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
duficek
s tymto nesuhlasim. ved aj ked stredoskolak zmaturuje v aprili a na vysku zacne chodit az v oktobri, tak dostane potvrdenie od strednej skoly ze je studentom az do 31.8 a od vysokej skoly, ze je ich studentom uz od 1.9.
ani ja, ale zial je to mrtve obdobie a precitaj si este aj toto
6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

stuko
ani ja, ale zial je to mrtve obdobie
to znamena ze strati narok na DB len cez prazdniny medzi SS a VS? ostatne roky su v pohode? ved to je padnute na hlavu. bud som student student+SZCO cely rok a mam narok na DB cely rok, alebo vobec.

Evanka
Na základe uvedeného je jasné, že ak budeš SZČO, tvoja matka stratí nárok na bonus v období medzi ukončením strednej školy a nástupom na vysokú školu.
studentom SS som do 31.8 (nech je to prvy, treti aj maturitny rocnik), sudentom VS som od 1.9 (aj ked realne nastupim na skolu az v oktobri), cize obdobie medzi SS a VS je 0 dni.
ja si IMHO myslim, ze toto ustanovenie plati pre pripad, ked student skonci SS a na vysoku skolu na prihlasi az o rok, dva. teda na SS bude do 31.8.2006, ale na VS sa dostane nie 1.9.2006 ale az 1.9.2007.
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
duficek
to znamena ze strati narok na DB len cez prazdniny medzi SS a VS? ostatne roky su v pohode? ved to je padnute na hlavu. bud som student student+SZCO cely rok a mam narok na DB cely rok, alebo vobec.


studentom SS som do 31.8.

a tu je kamen urazu, podla mna studentom SS, si do zlozenia poslednej maturitnej skusky a nie do 31/08
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

urcite nie. aj po ziskani maturitneho vysvedcenia sa chodi este do skoly a dostava sa koncorocne 4tacke vysvedcenie (aj ked je len kozmeticke).
navyse aj v poslednom rocniku dostanes potvrdenie od skoly, ze si studentom od 1.9 do 31.8

resp. studentom podla skoly a potvrdenie ziskane od skoly si proste do 31.8 ci sa ti to paci alebo nie datum maturitnej skusky tu nehra rolu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať