Zavrieť

Porady

Čerpanie sociálneho fondu

Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Usporiadat
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

čiže neúčtujem tú operáciu, ktorú mi vyhodil Olymp teda nepeňažný príspevok 472/331? Ale zaúčtujem iba blok z pokladne 472/211? Tuším už tomu začínam rozumieť
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

chcela by som sa spytat co so zostatkom socialneho fondu, zamestnanci maju poskytovanu stravu, takze sa im nedavaju listky,kedze sa prepustaju a stav zamestnancov bude nulovy, co so socialnym fondom?da sa to niekam preuctovat?
dakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zostatok SF by som použila tak, aby zostal nulový stav. Okrem stravného ho môžeš použiť napr.:
- rekreácie, výlety, doprava do vlastných zariadení, škola v prírode
- poskytnutie poukazov cestovných kancelárií

Nenávratné finančné výpomoci poskytnuté:

- pri úmrtí rodinného príslušníka, zamestnancovi s maloletými deťmi, ako aj ďalšie tituly, ktorých spoločným znakom je nepriaznivá situácia,

- príspevok na kultúrne programy a športové akcie, poskytnutie vstupeniek na kultúrne a športové akcie, permanentky,

- ďalšie príspevky stanovené v kolektívnej zmluve so zamestnávateľom



0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

dakujem velmi pekne, keby sa to pouzilo na nenavratnu financnu vypomoc, ako sa to urobi uctovne, co sa tyka dokladu napriklad pri tej nepriaznivej situacii a ako sa to zauctuje
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dáš výdaj z evidencie SF a výdaj v peň.denníku zo SF(ak vedieš finanč.prostriedky na BÚ alebo v POKL) a cez mzdy to zamestnancom zdaníš. Pozor! Len zdaníš, odvody z tejto sumy nepočítaš. Na jednom liste spíš zoznam zamestnancov a k nim jednotlivé čiastky a dôvod. Majiteľ nech to podpíše. Dala by som to podpísať aj zamestnancom. Takto to môžeš urobiť, ak nemáte uzavretú kolektívnu zmluvu. Ak máte, riaď sa podľa nej, na čo prostriedky zo SF môžu byť použité.
Naposledy upravil Marína : 21.09.06 at 14:54
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Assea
Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....
nevie mi niekto poradiť?
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Assea
nevie mi niekto poradiť?
Myslim, ze je to v poriadku, my ho tiez cerpame 1x rocne na zamestnanecky vylet aj s rodinou..
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Assea
Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....
To že firma zakúpi stravné lístky raz na celý rok dopredu (alebo pozadu) je v poriadku. Predpokladám, že z tohto nákupu zaúčtujete niečo aj do nákladov a zvyšok je príspevok na stravovanie zo SF. Nechápem ale, prečo tento príspevok zdaňujete.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sysula
Myslim, ze je to v poriadku, my ho tiez cerpame 1x rocne na zamestnanecky vylet aj s rodinou..
Treba ale pripomenúť, že firma má pri čerpaní SF určité povinnosti. Pri kontrole firma bude musieť preukázať že zabezpečila stravovanie zamestnancov. Až keď zamestnanci nemajú záujem o stravovanie, môže sa zo SF prispieť na iné účely (výlet).
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

liba2
To že firma zakúpi stravné lístky raz na celý rok dopredu (alebo pozadu) je v poriadku. Predpokladám, že z tohto nákupu zaúčtujete niečo aj do nákladov a zvyšok je príspevok na stravovanie zo SF. Nechápem ale, prečo tento príspevok zdaňujete.
Zdanuje sa to preto, lebo aj cerpanie SF je nepenazny prijem, z ktoreho sa plati dan.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Takže je zdanenie v poriadku? No dúfam že áno
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Assea
Takže je zdanenie v poriadku? No dúfam že áno
Ak nakupuje stravné lístky (napr. TickerRestaurant) a prispievate na ne zo SF, tento príjem zamestnanca sa nezdaňuje.
Tu na porade je mnoho príspevkov na túto tému , aj publikované stanovisko DR SR, treba ísť cez vyhľadávanie a prečítať si to.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Myslím že sme sa celkom dobre nepochopili ...
Nejde o príspevok na stravné lístky ale forma nepeňažnej odmeny...
Celá hodnota lístku je hradená zo sociálneho fondu, a zamestnanec
uhradí 19% daň... Teda dostane jednorázovú "odmenu" zo SF vo forme stravných lístkov napr. za 500 Skk. Túto sumu uhradím zo SF a zamestnanec mi zaplatí 95 Sk daň.

Dúfam že je to v poriadku...
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

Marína
Dáš výdaj z evidencie SF a výdaj v peň.denníku zo SF(ak vedieš finanč.prostriedky na BÚ alebo v POKL) a cez mzdy to zamestnancom zdaníš. Pozor! Len zdaníš, odvody z tejto sumy nepočítaš. Na jednom liste spíš zoznam zamestnancov a k nim jednotlivé čiastky a dôvod. Majiteľ nech to podpíše. Dala by som to podpísať aj zamestnancom. Takto to môžeš urobiť, ak nemáte uzavretú kolektívnu zmluvu. Ak máte, riaď sa podľa nej, na čo prostriedky zo SF môžu byť použité.
to je prijatelne riesenie,ale neviem to nejak urobit dokladovo, viem ako doklady pouzit ale ked to nahodim do systemu tak mi vyhodi na vyplatnici sumu zratanu s prispevkom, a mozem tu vyplatnicu zauctovat tak, ze odratam od kazdej vyplaty prispevok zo SF a ten prispevok potom zauctujem zvlast?
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

spekulujem nad tym, ale nejde mi to do hlavy,
urobila som mzdy a sf som rozdelila medzi zamestn. ako penazny prijem zo SF,
ked robim int. doklad ku mzdam za mesiac v ktorom som rozpustila SF ako to mam zauctovat hrubu mzdu dam 521/331,tu mi to neovplyvnilo, ale v tom istom internom doklade mam urobit aj to rozpustenie a vyplatenie SF, lebo na vyplatnici miezd mi to zratalo k cistej mzde a zdanilo, tak teraz neviem ako to mam urobit uctovne. rozpustit SF 472/331 alebo rovno 472/211 ale potom ako mam urobit vyplatnicu miezd, mam tam dat sumu bez toho prispevku a tak to vydat z pokladne ?
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

Dobrý deň prajem,
mám tu malý problémik s čerpaním sociálneho fondu.
Ako spoločnosť sme veľmi špecifická, lebo máme PÚ pre podnikateľov, ale nie sme založení za účelom zisku..sme založení zo zákona..nesmieme mať "zisk".

Z toho dôvodu tvoríme SF 0,6% z HM, čo je priemerne okolo 300sk. Čerpáme ho ako príspevok na str. lístky a mesačne vyčerpáme skoro toľko, koľko sa vytvorí.

Lenže môj šéf by bol rád, keby sme ako zamestnanci dostávali nejaké "poukážky kultúrneho vyžitia", resp. príspevky na regeneráciu a náš SF, ktorý sa mesačne tvorí na to stačiť nebude.

Moja otázka, ako by som mohla navýšiť SF tak, aby som neporušila zákon??
Podľa toho potrebujem prepočítať aj príspevok zo SF na nové str. lístky, ktoré teraz od januára kupujeme v inej NH (vyplácame ich o mesiac dopredu, tak to potrebujem vyriešiť čo najskôr).


Ešte ma zaujíma, keď sme SF čerpali doteraz len na stravné lístky, porušovali sme zákon?
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Prosím o radu.
Naša zamestnankyňa bola na dovolenke v Chorvátsku (súkromne).
Chceli by sme jej prispiesť zo SF sumu 200€. Musí byť dovolenka vydokladovaná ( Faktúra, prípadne bločky )?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bobo97 Pozri príspevok
Prosím o radu.
Naša zamestnankyňa bola na dovolenke v Chorvátsku (súkromne).
Chceli by sme jej prispiesť zo SF sumu 200€. Musí byť dovolenka vydokladovaná ( Faktúra, prípadne bločky )?
Nie, nemusí. Ale čerpanie SF musíte mať ošetrené v IS.
0 0
Simiimi Simiimi

Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

Tweety Pozri príspevok
Skús si prepočítať zákonnú dotáciu SF z HM, potom budeš vedieť, koľko si môžeš dovoliť dať na jednu stravenku. Ak bude málo, tak použiješ 528, potom po prídele zo zisku to opravíš. Ale tú pokladňu ihneď zruš. Neefektívnu a navyše zbytočnú práce neľúbim.
do ktorého riadku v DP PO bude uvedený prídel nad rámec povinného prídelu z účtu 528? už viem, r. 130
A ešte nerozumiem tomu, ako sa to prejaví v pokladni, keď nemáme zvlášť pokladňu na SF, ale peniažky na stravné lístky mi dáva šéf z centrálnej pokladne.
Naposledy upravil Simiimi : 12.03.10 at 07:52
0 0
Načítať ďalšie