Zavrieť

Porady

Odvody do Sociálnej poisťovne SZČO + zamestnanec

Čaute poradcovia,
Prosím Vás o radu.
Najprv stručne popíšem moju situáciu.
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil)
Od 1.7.2004 doteraz pracujem na normálnu pracovnú zmluvu, kde zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody a dane.
Zatiaľ sa to zdá byť jednoduché, ale...
Od 1.5.2005 doteraz mám otvorenú novú živnosť popri závislej činnosti. Pri otváraní mi moja účtovníčka a aj pracovníčka pri priehradke SP dali rovnakú informáciu: Vzhľadom na to, že sa jedná o novú živnosť a zamestnávateľ už za mňa odvádza odvody, netreba za rok 2005 odvádzať žiadne poplatky za živnosť (dôchodkové, nemocenské, atď). Z toho dôvodu mi ani pracovníčka na priehradke nezobrala daňové priznanie za rok 2004. Keď som bol teraz odovzdať DP za rok 2005, pracovníčka na priehradke už mi tvrdila, že od 1.7.2005 mi vznikla povinnosť platiť odvody na základe DP z celého roku 2004. Stal som sa teda nechtiac neplatič.

Ako to teda malo byť? A ak mi vznikla povinnosť platiť, z akého základu?
Veď v roku 2004 som bol zamestnanec aj živnostník.

Ďakujem za skorú odpoveď

Ľuboš
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=abel]Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií.

Elenka , keď splníš to čo máš v podpise,svet bude hneď
krajší a keď bude príležitosť rundu zopakujeme.:p

Ja som sľúbila,že napíšem,ako som pochodila v SP.
Moja známa / žiadna Baba-Jaga/ si do posledného písmena
trpezlivo prečítala celé znenie príspevku od lubaka.
Konštatovanie: ak je pravdou ,čo je napísané v príspevku
a nezabudol na nejaký rest /odhlásenie a pod./ v tomto
prípade nemá povinnosť platiť odvody.
Chcela meno, že mi pozrie čo by mohlo spôsobiť u lubaka , že názor inej prac. SP je taký ako tu riešime.
A dovolím si pripomenúť, že ide o "cať" ročnú pracovníčku
v SP/ žiadne béčko/.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=Melnick]
abel
Preboha, človek tu jeden deň nie je a takáto záplava informácií.

Elenka , keď splníš to čo máš v podpise,svet bude hneď
krajší a keď bude príležitosť rundu zopakujeme.:p

Ja som sľúbila,že napíšem,ako som pochodila v SP.
Moja známa / žiadna Baba-Jaga/ si do posledného písmena
trpezlivo prečítala celé znenie príspevku od lubaka.
Konštatovanie: ak je pravdou ,čo je napísané v príspevku
a nezabudol na nejaký rest /odhlásenie a pod./ v tomto
prípade nemá povinnosť platiť odvody.
Chcela meno, že mi pozrie čo by mohlo spôsobiť u lubaka , že názor inej prac. SP je taký ako tu riešime.
A dovolím si pripomenúť, že ide o "cať" ročnú pracovníčku
v SP/ žiadne béčko/.
To je dobrý gól, ja som sa po rozhovore s právnikom začala pomaly vzdávať a teraz toto Naozaj všetká česť zákonodarcom.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
Erika preto som toľko o tom písala, aby sme k tomu jednoznačnému riešeniu došli. Aj ten právnik,ktorý sa priklonil k Tvojmu názoru upozornil, že je to napísané ako je to napísané.....je to skrátka ten bordel v zákonoch ako tu už bolo napísané.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pepa
Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
Toto sa rieši aj tu:
http://www.porada.sk/t30299-p4-vplyv...d=1#post280678
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vážení Poraďáci, vraciam sa po dlhšom čase k tejto problematike, kde sa vyskytli i vo viacerých témach rôzne názory a čo je najhoršie podľa faktov v niektorých príspevkov aj rôzne názory zo strany pracovníkov SP. Nemám rada nedoriešené problémy, a preto som hneď v máji, keď sme o tom diskutovali riešila záležitosť aj s právnikom - ten ma presvedčil a následne aj stanovisko, ktoré uvediem nižšie, že nezáleží koľkokrát zrušíte starú a založíte novú živnosť stále ste tá istá SZČO /viď môj príspevok 52/ a dôležité pre posúdenie platenia odvodov je § 21 zákona o sociálnom poistení, t.j. či sme registrovaní ako SZČO k 1.7. akéhokoľvek roka a od toho sa všetko odvíja, čiže ten, kto by mal nejasno zo stanoviska SP- je to tak ako písala Pepa najmňä v príspevkoch 12, 34. - platí to teda tak ako po celý čas tvrdila Pepa. Ako som vyššie spomínala neznášam nedoriešené problémy a požiadala som vtedy o stanovisko SP, ktoré som obdržala pred dvoma dňami a uverejňujem ho pre Vás v plnom znení . Môj dotaz bol založený presne podľa pôvodného zadania Lubaka, ktorého tým nepoteším /a zrejme už aj musel zaplatiť/. Je to jednoducho tak - k 1.7.2005 bol registrovaný ako SZČO, tak mu vyplynuli platiť odvody z roku 2004 nakoľko bol v tom roku SZČO /bez ohľadu, že tá živnosť bola zrušená, ale v r. 2004 bola/
Záverom upozorňujem, že stanovisko je na úrovni riadteľky odboru výberu poistného a keď si ho pozorne prečítate je to tak /mňa Erika presvedčila za pomoci právnika už i vtedy / ...a nemá asi zmysel ďalej rozbiehať diskusiu, na báze, že mne zas jedna pani v SP povedala. Dajte si radšej všetci, ktorí máte podobné problémy pozor na presné dátumy, kedy ste registrovaní ako SZČO:


Stanovisko SP:
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia - s t a n o v i s k o. <O></O>
K Vášmu podaniu, zo dňa 4. mája 2006, vo veci povinností samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia, uvádzame nasledovné.
<O></O>V zmysle § 5 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie prevádzkovať živnosť<O></O>

Podľa § 21 ods. 1 zákona v znení zákona č. 439/2004 Z. z. samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len „príjem“) je vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 zákona, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 zákona, ak tento zákon neustanovuje inak.
<O></O>
Na základe § 21 ods. 4 písm. b ) zákona povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá má oprávnenie prevádzkovať živnosť vždy dňom zániku tohto oprávnenia.

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok a prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku (§ 228 ods. 1 a 3 zákona). <O></O>
Od roku 2003 mala samostatne zárobkovo činná osoba oprávnenie prevádzkovať živnosť. Toto živnostenské jej zaniklo 30. júna 2004. Od vydania živnostenského oprávnenia v roku 2003 do jeho zániku, t. j. do 30. júna 2004 mala fyzická osoba na účely sociálneho poistenia status samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 5 písm. b) zákona.

Od 1. júna 2004 nadobudla fyzická osoba na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca a vznikom pracovného pomeru jej vzniklo povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti [§ 20 písm. a) zákona].

Od 1. mája 2005 mala fyzická osoba vydané oprávnenie prevádzkovať živnosť. Dňom vzniku živnostenského oprávnenia v máji 2005 nadobudla takáto osoba status samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia.

Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorej vzniklo oprávnenie na prevádzkovanie živnosti od 1. mája 2005, sa prvýkrát bude posudzovať vznik povinného sociálneho poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby od 1. júla 2005, na základe výšky príjmov dosiahnutých za rok 2004. V danom prípade za obdobie január 2004 až jún 2004. Od 1. júla 2006 sa bude posudzovať vznik povinného sociálneho poistenia tejto samostatne zárobkovo činnej osoby na základe príjmov dosiahnutých za rok 2005 (za obdobie máj 2005 až december 2005).
Naposledy upravil evina : 04.10.06 at 17:30
1 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pepa
Tak toto treba riešiť vážení.
Tu prestávajú všetky žarty a začínam sa pomaly vytáčať.
Podľa mňa sa žiadny živnostník nevyhne plateniu odvodov spôsobom, zruším živnosť a založím novú. Toto je predsa blbosť - viď moje skoršie príspevky.
Ale budem čakať na rozlúsknutie problému inými i keď pre mňa je rozlúsknutý.
Citujem samú seba - dočkala som sa. Evi vďaka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môj názor k tomuto sporu a diskusíí - je logické, že SZČO, ktorý dosiahol za uplynulý rok príjmy vyššie ako 12-násobok min.mzdy, by mal od 1.7. aktuálneho roka platiť povinne poistné do SP - bez ohľadu na to, či zrušil a znovuzaložil živnosť.

Pri novelizácií zákona o zdr.poistení sme si na toto dali obvlášť pozor a príslušné ustanovenia sa snažili jednoznačne formulovať, aby nikto nemohol na báze rušenia a znovuzakladania živnosti obchádzať povinnosť platiť zdravotné poistenie.

To, že zákon 461/2003 je napísaný nie jasne a jednoznačne, spôsobilo celú túto debatu.
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

Jozef Mihál
Môj názor k tomuto sporu a diskusíí - je logické, že SZČO, ktorý dosiahol za uplynulý rok príjmy vyššie ako 12-násobok min.mzdy, by mal od 1.7. aktuálneho roka platiť povinne poistné do SP - bez ohľadu na to, či zrušil a znovuzaložil živnosť.

Pri novelizácií zákona o zdr.poistení sme si na toto dali obvlášť pozor a príslušné ustanovenia sa snažili jednoznačne formulovať, aby nikto nemohol na báze rušenia a znovuzakladania živnosti obchádzať povinnosť platiť zdravotné poistenie.

To, že zákon 461/2003 je napísaný nie jasne a jednoznačne, spôsobilo celú túto debatu.
P.Mihál, na druhý odstavec mi nedá nezareagovať: Škoda, že sa vám nepodarilo si dávať pozor aj pri RZZP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivo1
P.Mihál, na druhý odstavec mi nedá nezareagovať: Škoda, že sa vám nepodarilo si dávať pozor aj pri RZZP.
Opakujem sa, ale čo už.

RZZP v jeho podobe som nevymyslel ja. Ako úradník ("poradca") na MZSR som dostal za úlohu urobiť tlačivá k RZZP. Tí čo sa vyznajú v zákone potvrdia, že vzhľadom na rozličné kombinácie a možnosti súbehov, minimálnych miezd, výnimiek pre dôchodcov, vzhľadom na fakt, že ZP platí i zamestnávateľ za zamestnanca - sa tieto tlačivá lepšie vymyslieť nedali.

A pozrite ešte tu:
http://www.strana-nadej.sk/?id=17&cons=45
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evina
Vážení Poraďáci, vraciam sa po dlhšom čase k tejto problematike...
Stránka www.porada.sk je citovaná ako informačný zdroj v tejto súvislosti i tu:

http://podnikanie.etrend.sk/71824/uc...istnych-fondov
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ja som zamestnaná trvale, od 01.01.06 mám živnosť, na ZP neplatím nič, a ani na SP. DO 30.06.2007 pôjdem na SP s výpisom z DP a podľa toho buď budem platiť odvody, alebo nie. Viete mi upresniť, ako sa to vypočíta? Viem, že je to 12xminimálna mzda, ale ja neviem či je to min. mzda platná k 01.01.06, alebo po 01.10.06: 6.700,- , z ktorej si to budem ja vypočítavať? A na ZP naďalej nebudem platiť??? ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pozri túto tému :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=33585
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ďakujem, pomohlo mi to.
0 0
katka.hesskova katka.hesskova

katka.hesskova je offline (nepripojený) katka.hesskova

Z toho co citam mi vyplynulo, ze ak k 1.7.xx nebudem posudzovana ako SZCO, nebudem platit odvody.
Ak mam zivnost a kazdy rok ju zrusim napr. k 30.6. a znovuzalozim 2.7. nemusim platit odvody nikdy...
to sa mi teda moc nepozdava...

nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katka.hesskova Pozri príspevok
Z toho co citam mi vyplynulo, ze ak k 1.7.xx nebudem posudzovana ako SZCO, nebudem platit odvody.
Ak mam zivnost a kazdy rok ju zrusim napr. k 30.6. a znovuzalozim 2.7. nemusim platit odvody nikdy...
to sa mi teda moc nepozdava...

nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?
Prečítaj si pozorne zákon o sociálnom poistení, aj príspevky na Porade a prídeš na to sama , ako to je.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

katka.hesskova Pozri príspevok
nemam nahodou povinnost platit odvody cely dalsi rok od 1.7. do 1.7. aj ked nemam zivnost, aj keby som ju zrusila a nezalozila?
to urcite nie, ak zrusis zivnost, ziadne odvody sa uz dalej neplatia (koncis platit dnom zrusenia zivnosti).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať