Zavrieť

Porady

Nájomné u FO zaplatené v r.2006 za 1.Q 07

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Dobry den, mam otazku, ktora je uz vlastne aj v nazve temy. Zivnostnik zaplatil v decembri 2006 najomne za 1.Q 2007. Je mozne si to dat do nakladov minuleho roku, alebo nie napriek tomu, ze to bolo FO zaplatene. Ako to potom spravne zauctovat v pokladni (Vydavky neovplyvnujuce zaklad dane?). Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Určite nebolo mojim zámerom radiť zle.... Ach idem už radšej spať. Dúfam že sa mi nebude snívať o § 19 odst. 4!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon
Určite nebolo mojim zámerom radiť zle.... Ach idem už radšej spať. Dúfam že sa mi nebude snívať o § 19 odst. 4!
Monika, nechoď
Aspon sme Ťa presvedčili ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ermon
Určite nebolo mojim zámerom radiť zle.... Ach idem už radšej spať. Dúfam že sa mi nebude snívať o § 19 odst. 4!
Neboj nič sa nedeje, aspoň si to všetci lepšie zapamätajú
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ermon
Určite nebolo mojim zámerom radiť zle.... Ach idem už radšej spať. Dúfam že sa mi nebude snívať o § 19 odst. 4!
Nikto nechce radiť zle.. a nechoď ešte spať, veď je tu celkom veselo...


upravujem: Ako je možné, že ma vždy všetci predbehnete?!?!?!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Po celodennom premýšľaní som nadobudla pocit zodpovednosti napísať tento príspevok a uviesť všetko na pravú mieru.

Muška
Aspon sme Ťa presvedčili ?
Presvedčila ma logika:

Par. 19 odst. 4 (už aj o polnoci odcitujem): Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Tu je moja logika: Argument, že časové rozlíšenie JÚ nepozná je v tomto prípade neopodstatnený. Prečo by zákonodarca vyslovene uvádzal výška časovo rozlíšenej sumy ak by to malo platiť len pre podvojné účtovníctvo??? Z postupov PÚ toto totiž vyplýva automaticky - účtovná jednotka účtuje výdavky a náklady budúcich období, nevyfakturované dodávky, príjmy a výnosy budúcich období a pod. Povinnosť časovo rozlišovať je priamo vyplývajúca z postupov účtovania pre PÚ. Preto som dospela k presvedčeniu, že práve pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je oná pripomienka najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Takže to je k prvej otázke zakladateľa témy. Druhá časť otázky bola:
Ako to potom spravne zauctovat v pokladni (Vydavky neovplyvnujuce zaklad dane?).
Podľa postupov účtovania v JÚ potom by som vychádzala takto:

Výdavok z BÚ alebo Pokladne ovplyvňujúci základ dane (neplašte sa dokončím...) a ďalej cez uzávierkové operácie by som časovo rozlíšila v zmysle par. § 4 Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh takto:

§ 4 odst. 2 písm. b) bod 4:

(2) Pri uzavretí účtovných kníh sa
....
b) zaúčtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
....
4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov3) do položky výdavkov celkom a výdavkov podľa ich druhového členenia


Ja len teda dúfam, že som uviedla všetko na pravú mieru...
Ďakujem všetkým.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Na jednotku
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Dala som tento prípad na posúdenie . DR dalo takúto odpoveď:

Ak ste zaplatili nájomné FO za 1.Q.2007 v decembri r.2006, tak v roku 2006 nie je daňovým výdavkom, daňovým výdavkom bude až v roku 2007
Keďže v roku 2007 nenastane pohyb peňazí, tak uvedenú čiastku si zahrniete do daňových výdavkov prostredníctvom uzávierkových operácii.

Výklad je aj v publikácii PORADCA 2006 č.5-6 str.120

Cila
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Cilka, odpísali Ti zjednodušene - daňovo je to správne.

Tak ako to rozpísala "ermon" je to účtovne správne.

Lebo zákon hovorí - že nájom je DAŇOVÝM VÝDAVKOM /tak to zaúčtuješ ako VOZD/, ale ďalšia veta hovorí, že sa časovo rozlišuje /tak to potom v závierkových operáciach upravíš/


Lebo napr. môžeš uhradiť nájom za 1O/2006 až 9/2007. Tak by si to hneď pri zaúčtovaní úhrady musela rozdeľovať.
Takže účtovne tak ako píše "ermon"
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Cila
Dala som tento prípad na posúdenie . DR dalo takúto odpoveď:

Ak ste zaplatili nájomné FO za 1.Q.2007 v decembri r.2006, tak v roku 2006 nie je daňovým výdavkom, daňovým výdavkom bude až v roku 2007
Keďže v roku 2007 nenastane pohyb peňazí, tak uvedenú čiastku si zahrniete do daňových výdavkov prostredníctvom uzávierkových operácii.

Výklad je aj v publikácii PORADCA 2006 č.5-6 str.120

Cila
Toto som aj ja čítala a poviem Vám že ma to zarazilo...
V JU vzniká daňový výdavok až zaplatením, nájomné to je výnimka...
Kolegynka mi vysvetľovava, že to závisí aj od zmluvy čo z nej vyplýva
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Netusila som, ze ten moj prispevok sposobi taky rozruch ) Dnes som to vysvetlovala tomu mojmu znamemu, ktoremu to uctovnicka ciastocne zle poradila a bol z toho dost mimo, lebo si nevedel spomenut, ci plati najom fyzickej alebo pravnickej osobe, kedze mu to odchadzalo pp z uctu. Musel pozriet do zmluvy )
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

a uvidel ????
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lekon
Netusila som, ze ten moj prispevok sposobi taky rozruch ) Dnes som to vysvetlovala tomu mojmu znamemu, ktoremu to uctovnicka ciastocne zle poradila a bol z toho dost mimo, lebo si nevedel spomenut, ci plati najom fyzickej alebo pravnickej osobe, kedze mu to odchadzalo pp z uctu. Musel pozriet do zmluvy )
A na čo prišiel?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lekon, vyslov mu naše poďakovanie. Vďaka nemu sme si tu urobili "malé a milé školenie"
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vlastne už ani neprekáža ak by to bola PO..
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Uvidel sukromnu osobu, ktora vlastni komplex budov v centre mesta (dufam, ze sa na to vztahuje to, co tu bolo popisane o FO, teda ze to plati aj na nepodnikatela).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dracica
nájomné to je výnimka...
a keby len nájomne, ale aj

b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
evina
paragraf 19 odsek 4/) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

P.s. Muška ešteže nás kontroluješ

Môj súhlas k príspevku 2 samozrejme odoberám
No napriek tomu čo som si tu prečítala som toho názoru, že ako FO,účtujúca v JÚ, keď uhradím nájomné v r. 2006 za 1Q/2007, je jedno či FOsobe alebo POsobe, tak si to dám v JÚ do VOZD v r. 2006, ale keď ako účt. jednotka účtujúca v PÚ urobím to isté, už musím časovo rozlišovať v r. 2006 a preúčtovať to ako náklad v 1Q/2007.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

... toto bude nekonečná téma??... evita prečo si toho názoru?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

- vzdávam sa
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Monika a nebude,.....keby sa náhodou ešte niekto pýtal ??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať