Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

vladan
novela zákona v § 7 hovorí: "ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom ..."! nehovorí, že "zamestnanec uzavrie so zamestnávateľom písomnú dohodu" ... takže ako hovorí Chobot, úplne to stačí uviesť na cestovnom príkaze ako určený dopravný prostriedok
Vlaďa, neviem či je tento výklad celkom správny, na dohodu musia byť predsa vždy dvaja, takže podľa mňa by tam mal byť nejakou formou zachytený na znak dohody aj podpis zamestnanca. Ináč by stačila v zákone formulácia: "použitý dopravný prostriedok písomne určí (resp. schváli) zamestnávateľ" a nedávali by tam výslovnú zmienku o písomnej dohode.
Ja aspoň mám na tlačive cesťáku len jednu krátku vetu, že zamestnávateľ a pracovník sa dohodli na použití osobného motorového vozidla typ a ŠPZ.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Andrej, teraz nie som si istý, ale myslím, ze na príkaze na sl. cestu je aj podpis zamestnanca, takze to bude dohoda.

Sú firmy, kde to nekomplikujú zbytocne (napr. my), ale niekde to musia mat dôsledne upravené. Na nete som nasiel 2 vzory takýchto dôhôd. Jedno je dokument tech. univerzity a druhý formulár z jedného vydavatelstva. Pre záujemcov ich pripájam.
Naposledy upravil Chobot : 15.05.05 at 21:56
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

:-)

Práve teraz som odpovedal na podobný problém...
Od 1.4.2005 podľa zákona 81/2005, zamestnanec musí písomne dohodnúť výkon pracovnej cesty so zamestnávateľom, ak chce použiť vozidlo na pracovnú alebo služobnú cestu. V prípade, že nemá havarijné poistenie, vedúci by nemal podpísať dohodu, aj keby zamestnanec "dušoval", že v prípade havárie nebude uplatňovať zaplatenie - čo ja viem napr. za úraz, výdavky za liečenie, za škodu na 2. vozidle...atď., lebo podľa zákona sa nemôže zriecť dopredu svojich budúcich práv. (Asi podľa občianskeho zákonníka). Vdúci nesúhlasí - nepodpíše dohodu, zamestnanec nemôže uplatniť svoje nároky na preplácanie...
Asi toľko...
Naposledy upravil Origos : 16.05.05 at 04:18
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vsak to je vsetko v poriadku. Ak podpísu obaja príkaz na cestu, kde je uvedené, ze pouzije vlastné auto, tak to je písomná dohoda. Ale povinnost mat uzatvorené havarijné poistenie ziadny zákon neprikazuje, takze je to na voli zamestnávatela obmedzit to. Takisto ak chce mat samostatnú písomnú dohodu, moze tak vyzadovat.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Chobot, niečo som našla ... komentár k zákonu o cestovných náhradách ... k § 7 je tam toto: "ak motorové vozidlo, ktoré zamestnanec použil na pracovnú cestu, nebolo poistené a stane sa dopravná nehoda, nesie zodpovednosť za škodu zamestnávateľ". Ešte je tam aj poznámka na § 192 zákonníka práce
0 0
IFKA IFKA

IFKA je offline (nepripojený) IFKA

Prosím Vás nemáte niekto vzor dohody o používaní služobného motorového vozidla na súkromné účely, kde je aj formulka že bude zamestnancovi zdaňovaný naturálny pôžitok v hodnote 1 % z OC vozidla? Ak máte vložte ho sem. Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ahoj Ivanka,
skús tento link:
http://www.porada.sk/showthread.php?...ghlight=zmluva
0 0
IFKA IFKA

IFKA je offline (nepripojený) IFKA

Ďakujem Leni, pekný deň
0 0
Patrícia39 Patrícia39

Patrícia39 je offline (nepripojený) Patrícia39

rada si písmenkujem.
Pekný deň,
rada by som sa opýtala k cest.náhradám. Ked zamestnanec priloží k vyučtovaniu blok o nákupe PHM v čase ked bol na SC možem cenu na bloku použiť pri výpočte ???

Dakujem
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohladne prepočtu cudzej meny na slovensku.Máme tiež vo firme zamestnaných kamionistov a preto vyučtovanie pracovnej cesty dávajú až na konci mesiaca.Máme to ošetrené interným predpisom /zákon to dovoľuje/.Teraz 31.5.2005 mi odovzdajú cestáky od 1.5.2005-31.5.2005.Vzhľadom na to že kurzy sa denne menia akým kurzom to mám prepočítavať?Kurzom31.5.2005???alebo ako?Prosím Vás kto viete poraďte.ĎAkujem.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Patrícia39
Pekný deň,
rada by som sa opýtala k cest.náhradám. Ked zamestnanec priloží k vyučtovaniu blok o nákupe PHM v čase ked bol na SC možem cenu na bloku použiť pri výpočte ???
áno môžeš túto cenu použiť pri výpočte. Aj ja to tak robím.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Danielam
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohladne prepočtu cudzej meny na slovensku.Máme tiež vo firme zamestnaných kamionistov a preto vyučtovanie pracovnej cesty dávajú až na konci mesiaca.Máme to ošetrené interným predpisom /zákon to dovoľuje/.Teraz 31.5.2005 mi odovzdajú cestáky od 1.5.2005-31.5.2005.Vzhľadom na to že kurzy sa denne menia akým kurzom to mám prepočítavať?Kurzom31.5.2005???alebo ako?Prosím Vás kto viete poraďte.ĎAkujem.
áno, tu bude najvýhodnejšie použiť kurz NBS 31.5.2005. Čo sa týka pokladne, kurzový rozdiel sa vyrovná prepočtom na konci roka. Ak dostali zamestnanci zálohu na pracovnú cestu v cudzej mene, vzniká tam kurzový rozdiel na účte voči zamestnancom, tento by som vyrovnala hneď.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

slnko
áno, tu bude najvýhodnejšie použiť kurz NBS 31.5.2005. Čo sa týka pokladne, kurzový rozdiel sa vyrovná prepočtom na konci roka. Ak dostali zamestnanci zálohu na pracovnú cestu v cudzej mene, vzniká tam kurzový rozdiel na účte voči zamestnancom, tento by som vyrovnala hneď.
Ďakujem za odpoveď.Ja učtujem v jednoduchom účtovníctve tak myslím, že tie kurzové rozdiely až na konci roka.Ešte by som sa chcela spýtať keď má šofér k cesťáku priložený a vyučtovaný napr.dialničný poplatok /teda všetky vedľajšie náklady/ tiež sa može prepočítať kurzom v deň vyučtovania?Alebo sa musí samostatne naň vypísať výdavkový a prepočítať ho kurzom v deň vystavenia bločku a zaučtovať ho ako samostatný doklad?Lebo už som sa stretla s viacerými názormi na toto.Niekto to dáva do cesťáku a niekto samostatne.Ako to vlastne má byť?Za každú dobrú radu ďakujem.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

ja to dávam k cesťáku, čiže prepočítam kurzom v deň vyúčtovania cesťáku.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

slnko
ja to dávam k cesťáku, čiže prepočítam kurzom v deň vyúčtovania cesťáku.
Tak to robím dobre.Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ja to robím tak, že ked dostal zálohu v cudzej mene, musela sa niekde nakúpiť - teda pri vyúčtovávaní cesťáku použijem kurz nákupu cudzej meny. V prípade, že nedostal zálohu, prepočítavam kurzom v deň vyúčtovania.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

babenko1
Ja to robím tak, že ked dostal zálohu v cudzej mene, musela sa niekde nakúpiť - teda pri vyúčtovávaní cesťáku použijem kurz nákupu cudzej meny. V prípade, že nedostal zálohu, prepočítavam kurzom v deň vyúčtovania.
Ja zaučtujem nákup valút zvlášť do valutovej pokladne cez priebežne položky-kurzom nákupu valút.A potom cesťak aj všetky vedlajšie náklady súvisiace so zahraničnou pracovnou cestou -priložené k cesťáku prepočítam kurzom platným v deň vyučtovania a zaučtujem ako výdaj z danej valutovej pokladne a do prevádzkovej réžie s analytikou diety
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Chcela by som poprosiť o radu. Ak zamestnanci majú zamestnanie také že cestujú napr. prezentujú výrobky po celom Slovensku a dostávajú stravné lístky v sume 80,-Sk, tak ak budú mať zabezpečený bezplatne obed aj večeru majú nárok na tento stravný lístok alebo sa im lístok neposkytne, len sa im doplatí zvyšná suma?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ajka
Chcela by som poprosiť o radu. Ak zamestnanci majú zamestnanie také že cestujú napr. prezentujú výrobky po celom Slovensku a dostávajú stravné lístky v sume 80,-Sk, tak ak budú mať zabezpečený bezplatne obed aj večeru majú nárok na tento stravný lístok alebo sa im lístok neposkytne, len sa im doplatí zvyšná suma?
Prednostne (aj pred SL) sa zamestnancovi priznávajú cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách. CP je podľa mňa potrebný pre účely stanovenia dĺžky pracovnej cesty z ktorej ti vyplynie druh cestovnej náhrady a výška diety. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste poskytnuté jedlo - krátiš mu náhradu za diety pomerne t.j. 20x40x40% za poskytnuté raňajky, obed, večeru.
Prvou vetou som odpovedala aj na otázku SL.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AVO to povedala v podstate dobre (s malou chybyckou), ale dosť nejasne. V prvom rade, krátenie je 25% 40% a 35% (ranajky obed vecera). Percento krátenia sa vypocíta z celodennej ciastky 188sk (teda: 47, 75, 66 sk).

Ak ide zamestnanec na SC v trvaní 9 hodín, má nárok na stravné 80 sk. Ak má zabezpecený obed, tak sa mu to kráti o 75 sk (dostane 5 sk). Ak má zabezpecený obed aj veceru (napr. cesta trvá od 10 do 19 hod.) tak nedostane nic lebo krátenie je väcsie ako nárok.

Ak by isiel na 14 hodín (8 - 22 hod) a mal by zabezpecený obed, má zákl. nárok na 122 sk krátený o 75 sk, t.j. dostane 47 sk.

Ak napr. bude na pracovisku od 8 do 14 hod a potom pôjde na SC od 14 - 21 hod., tak dostane stravný lístok za odpracovanú smenu plus cestovné náhrady 80 sk (ak nemá zabezpecenú stravu na SC.)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať