Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

daduška Pozri príspevok
Opätovne sa vrátim k problematike zamestnanca, ktorý využíva na pracovnú cestu iné motorové vozidlo (nie vozidlo zamestnávateľa a ani vlastné vozidlo). Z diskusie mi vyplýva, že zamestnávateľ neplatí cestnú daň za zamestnanca, ktorý použil na pracovnú cestu vozidlo, kde nie je uvedený ako držiteľ. Sú potom cestovné náhrady vyplácané zamestnancovi daňovým nákladom? Platí podmienka, že keď nemám za vozidlo zaplatenú cestnú daň nemôžem si uplatňovať daňové výdavky súvisiace v prevádzkou vozidla do daňových nákladov?
Áno MV nepodlieha dani v MV, náhrady za toto vozidlo( ak sa použilo na PC) sú daňovo uznané. Podmienka, ktorú uvádzaš, neplatí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
daduška Pozri príspevok
Platí podmienka, že keď nemám za vozidlo zaplatenú cestnú daň nemôžem si uplatňovať daňové výdavky súvisiace v prevádzkou vozidla do daňových nákladov?
Neplatí, a ani nikdy neplatila. Zákon o dani z príjmov v § 19 uvádza daňovo uznateľné výdavky (náklady), avšak nikde nie je uvedená podmienka uplatniteľnosti výdavkov (nákladov) zaplatenie dane z MV. A to platí aj na firemné motorové vozidlá.

Nezaplatením dane z motorových vozidiel sa neporušuje zákon o dani z príjmov, ale zákon o miestnych daniach a poplatkoch.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Citát:
Pôvodca textu príspevku: daduška
Opätovne sa vrátim k problematike zamestnanca, ktorý využíva na pracovnú cestu iné motorové vozidlo (nie vozidlo zamestnávateľa a ani vlastné vozidlo). Z diskusie mi vyplýva, že zamestnávateľ neplatí cestnú daň za zamestnanca, ktorý použil na pracovnú cestu vozidlo, kde nie je uvedený ako držiteľ.

Áno MV nepodlieha dani v MV, náhrady za toto vozidlo( ak sa použilo na PC) sú daňovo uznané.

Otázka :
Pracujem vo firme: 2 majitelia = manželia, 10 zamestnancov z toho 2 synovia (zamestnanci) vlastnia 2 osobné autá,ktoré zapožičiavajú nám ostatným zamestnancom v prípade potreby na pracovnú cestu (aj viac ako 10x do mesiaca).
Zmluvu o poskytovaní súkromných OSA na služobné účely máme uzatvorenú.
Preddavky na daň z MV za nákladné autá a firemné OSA platíme štvrťročne, ale ako to bude za tieto 2 OSA, keď polovicu pracovných jázd nevykonávajú synovia-zamestnanci (majiitelia OSA) ale iný zamestnanci ???
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak sme teraz jedno firemné auto predali a nové iné zasa kúpili, mám toto oznámiť DÚ (do kedy?) alebo to stačí všetko urobiť na konci roka a vtedy aj doplatiť? Asi sa tu už na to niekto pýtal, ale to neviem nájsť. Vďaka.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Fany Pozri príspevok
Ak sme teraz jedno firemné auto predali a nové iné zasa kúpili, mám toto oznámiť DÚ (do kedy?) alebo to stačí všetko urobiť na konci roka a vtedy aj doplatiť? Asi sa tu už na to niekto pýtal, ale to neviem nájsť. Vďaka.
Oznamuje sa to do 30 dní a doplatí sa až pri podaní DP z MV.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja by som potrebovala poradiť. Predali sme auto vo firme. Zabudla som ho odhlásiť. Ako sa bude na to pozerať daňový úrad, ak ho odhlásim až o mesiac neskôr, ako som ho prehlásila? Radšej zaplatím o mesiac dlhšie DzMV ako pokutu za oneskorené odhlásenie.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

JAJA11 Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť. Predali sme auto vo firme. Zabudla som ho odhlásiť. Ako sa bude na to pozerať daňový úrad, ak ho odhlásim až o mesiac neskôr, ako som ho prehlásila? Radšej zaplatím o mesiac dlhšie DzMV ako pokutu za oneskorené odhlásenie.
Ak ste auto predali napr. 11.júla, daňová povinnosť zaniká až 31.júla, no a od zániku daňovej povinnosti máš ešte 30 dní na to, aby si splnila oznamovaciu povinnosť na DÚ, čiže do 30.augusta. Tak možno ešte ani nie si v omeškaní ....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mandula Pozri príspevok
Ak ste auto predali napr. 11.júla, daňová povinnosť zaniká až 31.júla, no a od zániku daňovej povinnosti máš ešte 30 dní na to, aby si splnila oznamovaciu povinnosť na DÚ, čiže do 30.augusta. Tak možno ešte ani nie si v omeškani ....
Bohužiaľ som, bolo to ešte v júni. Zároveň sme kúpili aj nové auto, to som prihlásila, ale na odhlásenie som neviem prečo zabudla.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Prečítala som tu dosť príspevkov ohľadom oznamovacej povinnosti vlastného motorového vozidla zamestnanca, ktorý používa auto buď u SZČO alebo u s.r.o.-čky. Ale čím viac čítam tým menej som si istá ako je to správne. Mohli by ste mi prosím pomôcť či je nutná oznamovacia povinnosť do 30 dní, alebo nie?
Alebo či je to v závislosti aj od toho, či tie autá používali zamestnanci napr. už v predchádzajúcom roku? Prosím poraďte mi.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
MV zamestnanca sa neoznamuje, len sa uvedie v priznaní.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

§ 85, ods. (2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ,
ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Posúvam otázku a prosim o radu :

Pracujem vo firme: 2 majitelia = manželia, 10 zamestnancov. Z toho su 2 synovia (zamestnanci), ktorí vlastnia 2 osobné autá,ktoré zapožičiavajú nám ostatným zamestnancom v prípade potreby na pracovnú cestu (aj viac ako 10x do mesiaca).
Zmluvu o poskytovaní súkromných OSA na služobné účely máme uzatvorenú.
Preddavky na daň z MV za nákladné autá a firemné OSA platíme štvrťročne, ale ako to bude za tieto 2 OSA, keď polovicu pracovných jázd nevykonávajú synovia-zamestnanci (majiitelia OSA) ale iný zamestnanci ???

0
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Počkaj ešte, určite drsr vydá usmernenie k jednotnému výkladu.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

k tomu mam ja otazku:
mam cerstvo zalozenu s.r.o., kde som jediny konatel aj spolocnik. manzelka ma auto, teda je napisane na nu a ja ho chcem pouzivat v s.r.o., presnejsie, chcem abo ho s.r.o. od nej prenajimala zadarmo. co vsetko mi k tomu treba vybavit, aby som si mohol davat "bločky" do nakladov firmy a uplatnovat z nich DPH?
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Janette Pozri príspevok
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?
V zákone sa hovorí, že do 30 dní od začatia používania vozidla. Ak ste vozidlo začali používať až po pridelení EČ, potom máte do dnes čas.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Janette Pozri príspevok
Poprosím odpoveď:

Protokol o prevzatí predmetu nájmu k zmluve o finančnom prenájme úžitkového vozidla bolo 24.7.2008. Potvrdenie o pridelení zvláštneho EČ bolo 4.8.2008. Nenahlásilo sa na daňový úrad vznik daňovej povinnosti. Berie sa dátum 24.7.2008 však? Určite áno, len som chcela obísť, že EČ bolo pridelené len 4.8.2008 to by sme ešte 30 dňovku stihli.
Váš názor?
v zákone nie je napísané ktorý dátum presne vzniká daňová povinnosť. Je tam napísané že je to deň po tom ako je auto využité na podnikanie. Čo je podnikanie v rámci zákona 582/2004 nemáme zadefinované t.j. záleží odkedy ste vykonali prvú jazdu za účelom podnikania a nie je to cesta na políciu pre EČ takže kľudne to môže byť aj 4.8. aj neskôr....a lehota je splnená hehe
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

JAJA11 Pozri príspevok
V zákone sa hovorí, že do 30 dní od začatia používania vozidla. Ak ste vozidlo začali používať až po pridelení EČ, potom máte do dnes čas.
dôležité je aby sa od toho dátumu začala viesť kniha jázd a aby dovtedy neboly účtované PHM do auta
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ďakujem Vááám Ste supeer.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Janette Pozri príspevok
Ďakujem Vááám Ste supeer.
Ja som tento rok zabudla odhlásiť auto z DzMV. Keď som sa pýtala na DÚ, povedali mi, že zatiaľ nemajú povinnosť dávať pokuty (je to na ich vôli) a pokiaľ nebudeme mať ďalšie prešľapy, mohla by ma pokuta obísť. Tak dúfam, že budú na mňa dobrí.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
JAJA11 Pozri príspevok
Ja som tento rok zabudla odhlásiť auto z DzMV. Keď som sa pýtala na DÚ, povedali mi, že zatiaľ nemajú povinnosť dávať pokuty (je to na ich vôli) a pokiaľ nebudeme mať ďalšie prešľapy, mohla by ma pokuta obísť. Tak dúfam, že budú na mňa dobrí.
Jajka ja to isté tak som si prepočítal koľko ma vyjde pokuta a koľko ak to podám až teraz a rozhodol som sa zmestiť do 30 dní hehe...lebo oni síce nemajú príkaz ale ten môže prísť budúci rok a môžu pokutovať aj spätne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať