Zavrieť

Porady

Auto zo zahraničia bez nároku na odpočet

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Mám taký problém:

-auto bolo nakúpené v zahraničí, samozrejme bez DPH, pretože sme platitelia DPH
-auto spadá do kategórie, kde nie nárok na odpočet.
-toto auto sa predáva(časový rozdiel zhruba 1zdaňovacie obdobie) lízingovke, kde účtujeme už slovenskú dph, ktorú aj odvádzame.
-lízingovka nám ho naspäť faktúruje už ako lízing.

Nie som si istý, ale podľa mňa máme nárok na odpočet aj dph odvedieme pri nákupe od zahraničného dodávateľa(t.j. rozdiel 0), avšak pri lízingových splátkach už nemáme nárok na odpočet a dph účtujeme priamo do nákladov.
DPH na výstupe pri predaji samozrejme odvádzame.
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Dakujem za ochotu!!!
AVO
Pozriem sa na to.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte si sem potiahnem jeden problém. Aby som nezabudla.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9570

A ešte jeden.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10415
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.09.05 at 08:04
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka
Na fakture je napísané:

5.500 EUR - TVA inclus(vrátane DPH). Môj belg. šéf mi povedal, že táto DPH musela byť v tomto prípade zaplatená.Ja tomu nerozumiem.
Ešte doplňujúca otázka:
Tovar ste nadobudli od belgického autobazáru a ten uvádza svoje IČ DPH na faktúre?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Áno, uvádza tam svoje IČ DPH.Jednoducho pri kolonke T.V.A.(DPH) je 0463086116 bez kodu krajiny.
AVO
Ešte doplňujúca otázka:
Tovar ste nadobudli od belgického autobazáru a ten uvádza svoje IČ DPH na faktúre?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misurka
Áno, uvádza tam svoje IČ DPH.Jednoducho pri kolonke T.V.A.(DPH) je 0463086116 bez kodu krajiny.


T.j. je to osoba registrovaná na daň ... šup, šup ... over cez DÚ a daj mi vedieť.

Od rána sa tomu venujem a nerada by som mala nesprávne uzávery ...
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Teraz som overovala cez net, ano je to platné IČ DPH belg. autobazáru, len oni zabudli uviesť kod BE pred číslo.
AVO


T.j. je to osoba registrovaná na daň ... šup, šup ... over cez DÚ a daj mi vedieť.

Od rána sa tomu venujem a nerada by som mala nesprávne uzávery ...
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Si straaasne zlata...
AVO


T.j. je to osoba registrovaná na daň ... šup, šup ... over cez DÚ a daj mi vedieť.

Od rána sa tomu venujem a nerada by som mala nesprávne uzávery ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nákup ojazdeného osobného auta kategórie M1 slovenským platiteľom DPH od belgického autobazáru, ktorý je osobou identifikovanou na daň v Belgicku:

Nakoľko bola voči tuzemskému platiteľovi dane uplatnená daň (TVA inclus-(francúzsky vrátane DPH) pozn. red. ), mám za to, že belgický autobazár uplatnil osobitnú úpravu uplatňovania dane pri použitom tovare. Na tento prípad sa vzťahuje § 66 ZDPH nasledovne:

1) uplatnenú daň nemôžeš odpočítať (§ 66 ods. 7 ale aj 49 ods. 7)
2) nadobudnutie použitého tovaru, ak je predávajúci obchodník z iného členského štátu a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom členskom štáte, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje sa za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11, preto sa na firmu nevzťahuje ani povinnosť samozdanenia.
3) kúpu si povinná viesť v záznamovej povinnosti podľa § 70 ZDPH.

Osobitná úprava sa všeobecne viaže na predaj použitého tovaru, ktorý bol obchodníkovi dodaný na území ES - tak znie usmernenie k § 66 zverejnené v rámci zovšeobecnených informácií DR SR, ako i z § 66 ods. 2 ZDPH, t.j. malo by sa jednať o všeobecnú zásadu uplatňovanú v rámci celej EÚ.

Nezabudnúť:
- vyžiadať si od belgického autobazáru faktúru s IČ DPH.
Naposledy upravil Jana Acsová : 31.08.05 at 13:41 Dôvod: francúzština
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte poznámka:

Ustanovenia ZDPH o vystavení faktúry belgickým autobazárom sa vzťahujú primerane, nakoľko sa nejedná o intrakomunitárne dodanie/nadobudnutie tovaru v zmysle zákona (v SR § 11 ZDPH.) Na faktúre musí byť uvedená odvolávka na uplatnenie osobitnej úpravy.

Predpokladám uplatnenie tejto zásady v rámci celej EÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.09.05 at 07:53
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúce odpovede.

Nechápem však jednu vec. Najskôr som bola s týmto problémom za správcom dane, ten tvrdil DPH neplatiť. V stredu poobede som bola ešte za metodičkou, kt. mi tvrdila DPH zaplatiť - NECH ŽIJÚ DAŇOVÉ ÚRADY!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať