Zavrieť

Porady

Usporiadat
SlavaK SlavaK

SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

Áno, 22 Sk je 119 %. Sway nemal si na mysli stravovacie poukážky (napr. Vaša stravovacia, Cheque dejeuner ...), ktoré nepodliehajú DPH, iba provízia za sprostredkovanie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
Ahojte. Možno sa to tu už niekde písalo, len nemám možnosť teraz hladať v príspevkoch. Keď mi niekto vie rýchlo poradiť, prosím, pozrite sa na moju otázku:

Ako je to s DPH zo strav.lístkov? My, ako zamestnávateľ nakúpime stravné lístky od jednej firmy, ktorá má kuchyňu v tom závode, kde idú naši zamestnanci pracovať na 2 týždne. Stravné lístky sú zdaňované 19% DPH. Normálne si odpočítam DPH (uvediem na vstupe), a pri vyúčtovaní lískov zamestnancom im preúčtujem aj DPH (ktoré uvediem na výstupe, ako keby som im predala tie lístky?) takto sme to robili aj vlani, zmenilo sa niečo???

Dík.
Pozri si: tu máš presný postup, ktorý môžeš uplatniť:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...avovanie_2.doc

Ak sa ti nechce čítať, tak vzorový výpočet z citovaného usmernenia DRSR je aj v príspevku č. 155.

Aby sme sa neopakovali, tak v zásade pre stravovanie/stravné lístky (okrem poukážok) ak stravovacie zariadenie je platiteľom DPH, rovnako aj prijímateľ služby platí:


1) Z ceny jedla bez DPH odpočítame príspevok zamestnávateľa (55 % hodnoty jedla, najviac však zo sumy 80,00 Sk, t.j. maximálny príspevok je 44,00 Sk).
2) Z ceny jedla bez DPH odpočítame príspevok zo sociálneho fondu.
------------------------------------------------------------------------------------

[hore] cena jedla bez DPH k úhrade zamestnancovi
+ DPH 19 %


cena stravného pre zamestnanca s DPH

A je to.
Naposledy upravil Jana Acsová : 02.09.05 at 12:00 Dôvod: Doplnenie
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Lúskam to tu lúskam, neviem nájsť - poradíte? - akú hodnotu musí mať stravný lístok minimálne?
a chcem si len potvrdiť :nakúpim stravenky pre zamestnancov (lebo som našla rôzne názory), ak nakúpim stravenky od neplátcu ide o Jedáleň-vývarovňu, pošlú mi faktúru, jednotlivé stravenky rozpočítam zamestnancom a z ich čiastky k zaplateniu (tých 45%) zdaním, uhradia mi s DPH a ja odvediem DPH, nakoľko ja som plátca. Áno? - hoci som ich kúpila od neplátcu.
************************
moc ďakujem vopred
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Ak si plátca, z tých 45% nákladov stravenky musíš odviesť DPH.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
vďaka , vďaka - a tú hodnotu nevieme nik ????, lebo tuším sú aj 30 korunové lístky....
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pokiaľ viem, minimálna hodnota stravného lístka nikde nie je stanovená.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Minimálna hodnota síce nie je stanovená, je však potrebné podľa môjho názoru brať zreteľ na možnosti stravovania v regióne zamestnávateľa a zohľadniť cenu, za ktorú by sa mohol zamestnanec reálne prestravovať. Je to aj záležitosť etického a korektného prístupu zamestnávateľa k zamestnancom
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ďakujeeeem....
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

Viete i prosim poradit, v jednej spolocnosti som objavila, ze zamestnavatel nedaval k uhrade zamestnancov DPH z provizie za gastro listky. On ked nakupil listky tak si odpocital DPH z provizie v celkovej fakturovanej sume a pri predaji listkov zamestnancom DPH si neuplatnoval.
v podstate dal 55% z ceny listka do nakladov, 2Sk prispevok zo soc. fondu a zvysok zamestnanci zaplatili. Problem je,ze nakupuju listky od dvoch spolocnosti a vzdy im dajake ostanu z predchadzajuceho mesiaca. A ako som zistila, tak vyska provizie sa odvija od mnozstva nakupenych listkov,takze u nich sa tazko da rozpocitat vyska DPH na 1 listok. Viete mi poradit co stym, je zamestnanec povinny tu DPH uplatnovat voci zamestnancom?
dakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pri gastrolístkoch sa DPH z provízie nepripočítava zamestnancom. Provízia je náklad firmy a DPH z nej si firma odpočíta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať