Zavrieť

Porady

Živnostník - stravné lístky / stravné ???

Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?
V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./ A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?
Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Prosím, poradte mi. Ďakujem
Usporiadat
remenka remenka

remenka je offline (nepripojený) remenka

Ďakujem!!!!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

remenka Pozri príspevok
Ešte k stravným lístkom. Som živnostník a v mieste bydliska nemám možnosť stravovať sa.
Minimálne 2x do týždňa idem do okresného mesta cca 30 km vybavovať . Môžem sa najesť v reštaurácii a zaučtovať si bloček z kasy? Maxim. samozrejme 89.- Sk po novom?
... to znamená, že si na pracovnej ceste (ak tvoje miesto podnikania je trvalé bydlisko), a v tom prípade, ak táto cesta trvá viac ako 5 hodín, presnejšie 5-12 hod. , máš nárok si účtovať 89 Sk stravné bez toho, aby si dokladala nejaký bloček z reštaurácie. To je stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Rozdiel je v tom, že ak pracuješ doma bez ohľadu na to koľko hodín denne, tiež máš nárok na stravné 89 Sk, ale toto musíš preukázať buď nákupom gastrolístkov, alebo nákupom teplého jedla v bufete/reštauácii.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, ak máte trocha času chcela by som poprosiť o Váš názor. SZČO murár, pracoval počas roka na stavbách mimo svojho trvalého pre stavebnú firmu, ktorá mu zabezpečovala stravu, v prípade, že pracoval v meste ich sídla. Akonáhle pracoval v inom meste, môže si nárokovať na vyúčtovanie CP. Problém je v tom, že nemá žiaden podklad na to, že môže preukázať práce mimo mesta. Vystavil len faktúru za murárske práce stavebnej firme napr. obdobie 07/2006, .... Myslíte, že môže vyúčtovaváť CP? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, ak máte trocha času chcela by som poprosiť o Váš názor. SZČO murár, pracoval počas roka na stavbách mimo svojho trvalého pre stavebnú firmu, ktorá mu zabezpečovala stravu, v prípade, že pracoval v meste ich sídla. Akonáhle pracoval v inom meste, môže si nárokovať na vyúčtovanie CP. Problém je v tom, že nemá žiaden podklad na to, že môže preukázať práce mimo mesta. Vystavil len faktúru za murárske práce stavebnej firme napr. obdobie 07/2006, .... Myslíte, že môže vyúčtovaváť CP? Ďakujem.
Ak pracoval mimo miesta podnikania, CP môže účtovať.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Môžem stravné lístky nakúpiť spätne aj za rok 2006?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AIMA Pozri príspevok
Môžem stravné lístky nakúpiť spätne aj za rok 2006?
Nie, nemôžeš si ich uplatniť v roku 2006. SL sa uplatňujú v období po ich nákupe.
0 0
Saška1 Saška1

Saška1 je offline (nepripojený) Saška1

Ahoj poraďáci,
prešla som si celú tému stravné živnostníka, ale nikde nenachádzam, či si môže živnostník uplatniť príspevok na stravu vo výške Sk 48,95 v hotovosti, bez toho, že by si kúpil stravné lístky. Pýtam sa preto, lebo som sa stretla s názorom certifikovanej účtovíčky, že je to možné aj bez nákupu stravných lístkov. Myslím tým samozrejme v prípade, keď nerobí cesťák, ale pracuje v mieste sídla firmy.
ďakujem za radu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Saška1 Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
prešla som si celú tému stravné živnostníka, ale nikde nenachádzam, či si môže živnostník uplatniť príspevok na stravu vo výške Sk 48,95 v hotovosti, bez toho, že by si kúpil stravné lístky. Pýtam sa preto, lebo som sa stretla s názorom certifikovanej účtovíčky, že je to možné aj bez nákupu stravných lístkov. Myslím tým samozrejme v prípade, keď nerobí cesťák, ale pracuje v mieste sídla firmy.
ďakujem za radu
Stravné lístky /gastro lístky / musia byť zakúpené , alebo SZČO má preukázateľný doklad z reštaurácie , že bol na obed .

Nemôže si uplatňovať nárok na stravné paušálne ......bez preukázania platby .

Tu prikladám aj link , odpoveď z drsr ......kde aa okrem iného píše , že nie je možné uplatňovať príspevok stravného paušálne
http://www.porada.sk/t25087-odpovei-...s-so-a-ne.html

Doporučujem ešte preštudovať príspevky na PORADE .
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Dievcence a chlapci, prosim, neukamenujte ma, ak odpoved na otazku tu uz niekde je (urcite je, ale asi som uz prepracovany, bo aj na monitor slabsie vidim...).

Mozete mi poskytnut kontakt napr. na VASA strav. (aj cez SS)? A teraz, ak si od nich budem chciet kupit napr. 80-korunove listky, ako SZCO, kolko sa za ne plati? Plnych 80,- Sk/stravenku?

Ak som spravne cital v niektorych temach, mal by som mat narok na 89,- Sk/den. Nemal by som radsej kupit 90-korunove stravenky? Asi to dost pletiem... Siiiiim...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

imino Pozri príspevok
Dievcence a chlapci, prosim, neukamenujte ma, ak odpoved na otazku tu uz niekde je (urcite je, ale asi som uz prepracovany, bo aj na monitor slabsie vidim...).

Mozete mi poskytnut kontakt napr. na VASA strav. (aj cez SS)? A teraz, ak si od nich budem chciet kupit napr. 80-korunove listky, ako SZCO, kolko sa za ne plati? Plnych 80,- Sk/stravenku?

Ak som spravne cital v niektorych temach, mal by som mat narok na 89,- Sk/den. Nemal by som radsej kupit 90-korunove stravenky? Asi to dost pletiem... Siiiiim...
Máš nárok na 89 Sk a také stravné poukážky aj predávajú.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Tak faj. A ta cena? Plati sa asi v plnej vyske, akurat ze cast z toho ide do ucta a zvysok si "platim" akoby zo svojho... Tak? Alebo??

Siiim aj ten kontaktik..
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ked si kupis listok hodnoty 89 sk, ide ti do nakladov cela suma. ak si kupis 100 sk listok, do nakladov ti pojde 89 sk zbytok, teda 11 sk je nedanovy vydaj.

a na fakture budes mat rozpis
- xy ks listkov x ich nominalna hodnota = nejaka suma
- manipulacny poplatok (u mna to je 4% zo sumy stravnych listkov)

manipulacny poplatok je tiez tvoj danovy naklad

kontakt na spolocnost si hadaj vyguglis aj sam nie? spolocnosti je viac...
www.google.sk
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" cize v mieste podnikania. Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin, cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta). Mozem "pouzit" stravenky? Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

imino Pozri príspevok
Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" cize v mieste podnikania.
Áno, za taký deň pokiaľ si pracoval, si SZČO môže uplatniť stravný lístok .
Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin,
Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok;
ak bude nad 5 hodín, môže sa účtovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta).
K tomuto sa nevyjadrujem, nikde v predpisoch nie je povedané ako je to v takomto prípade, je to vec názoru a vecného odôvodnenia účtovnej jednotky pred daň. kontrolou.
Mozem "pouzit" stravenky?
Ešte raz: stravenky môžeš použiť vtedy keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste.
Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas.
... asi si začínajúci SZČO , tak veľa šťastia . Odpoveď je v otázke modrá.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: imino
Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" cize v mieste podnikania.
Áno, za taký deň pokiaľ si pracoval, si SZČO môže uplatniť stravný lístok .

Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin,
Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok;
ak bude nad 5 hodín, môže sa účtovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách.

cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta).
K tomuto sa nevyjadrujem, nikde v predpisoch nie je povedané ako je to v takomto prípade, je to vec názoru a vecného odôvodnenia účtovnej jednotky pred daň. kontrolou.
Máš na mysli to, čo som napisal v zatvorke? Na skoleniach, ktore som cez Ur.Pr. absolvoval, kedze mam u nich poziadane o dotaciu, nam aj profesionalna uctovnicka vravela, ze nejake tie naklady si mozeme uplatnit este pred zacatim podnikania, ak s nim uz suvisia. A v tej zatvorke spomenute cestovne mam na mysli, co som musel absolvovat cesty do okresneho mesta (Prievidze) za ucelom vybavovania. No a napr. poplatky - kolky a pod., to predsa tiez je (musi byt ) naklad suvisiaci s podnikanim, hoci je vopred. Ved ako by si zivnostnik (kazdy podnikatel) vybavil Vypis z reg.tr., samotny Ziv.list atd. To danovy urad urcite uzna..

Mozem "pouzit" stravenky?
Ešte raz: stravenky môžeš použiť vtedy keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste.
Libus, prepac, je sa radsej 10x opytam, ako 1x urobit chybu.. Pises, ze "keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste", ale ked som do 5 hod na prac. ceste (napr. v okres. meste) som aj na vykone prace... Mozno uz pletiem jablka s hruskami... Mozem to brat tak, ako si napisala vyssie? Cit.:"Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok". Cize, teoreticky, ak by som stihol do 5 hod. otocit Blavu a spat, mozem si zauctovat stravenku. A do CP si napisem iba hodnotu cestovnych listkov...

Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas.

>>
... asi si začínajúci SZČO , tak veľa šťastia . Odpoveď je v otázke modrá.
Dakujem, Mal som daaaaaavno na chvilu zivnost, ale to uz je 12r., co som ju zrusil. Teraz idem do "toho" znova, na takmer stare kolena , ale je to, akoby som zanical od nuly...

Dakujem za odpovede a trpezlivost s uctovnym analfabetom...

Peknu nedielku.
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Dobrý deň, prešla som si "asi" všetky príspevky ohľadom SZCO a stravných lístkov, mám v tom troška nejasno a žiadam o radu:
1. manžel-SZCO, miesto podnikania v ŽL-trv.bydlisko, každý deň je cca 2-5hodky mimo "firmu" => má nárok na 89,- stravné lístky každý prac.deň (pochopené správne?)

2. manželka-SZČO vedie manželovi JÚ, miesto podnikania v ŽL-trv.bydl., ktoré nemá totožné s manželovým, takže živnosť vykonáva u muža vo "firme" => má nárok na SL tak ako manžel (jo?)


3. manžel má firemné auto, keďže miesto podnikania je trv.bydl. a denne ide na 2-5 hodín vybavovať do mesta(všetko je v rámci 1 mesta=firma aj miesta na ktoré jazdí), vedie si evid. jázd, ako je to s cesťákmi? Nikdy som s tým nerobila,tak sa nehnevajte za priblblú otázku: Kedy sa vystavuje CP? A čo v jeho prípade, to si má vystavovať CP sám sebe? (je ten typ SZCO kde on=firma, pracuje v podstate pre 2 ďalšie firmy).

Všetkým ďakujem za trpezlivost a odpovede.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

1919696 Pozri príspevok
1. manžel-SZCO, miesto podnikania v ŽL-trv.bydlisko, každý deň je cca 2-5hodky mimo "firmu" => má nárok na 89,- stravné lístky každý prac.deň (pochopené správne?) áno
2. manželka-SZČO vedie manželovi JÚ, miesto podnikania v ŽL-trv.bydl., ktoré nemá totožné s manželovým, takže živnosť vykonáva u muža vo "firme" => má nárok na SL tak ako manžel (jo?) áno
S účinnosťou od 1.1.2007 si SZČO podľa par. 6 ZDP môžu uplatniť za zdaňovacie obdobie 2007 za každý odpracovaný deň stravné vo výške 89 Sk (na rozdiel, od zdaňovacieho obdobia 2006, kedy bolo možné uplatnenie 55 perc. z ceny 89 Sk).

1919696 Pozri príspevok
3. manžel má firemné auto, keďže miesto podnikania je trv.bydl. a denne ide na 2-5 hodín vybavovať do mesta(všetko je v rámci 1 mesta=firma aj miesta na ktoré jazdí), vedie si evid. jázd, ako je to s cesťákmi? Nikdy som s tým nerobila,tak sa nehnevajte za priblblú otázku: Kedy sa vystavuje CP? A čo v jeho prípade, to si má vystavovať CP sám sebe? (je ten typ SZCO kde on=firma, pracuje v podstate pre 2 ďalšie firmy).
Ak strávi SZČO na pracovnej ceste viac ako 12 hodín, má nárok na vyššie stravné, kvôli prehľadnosti je vhodné vtedy vypísať cestovný príkaz, kde je uvedený presný čas nástupu na PC a príchodu z PC ako aj ďalšie údaje. ZoCN nepredpisuje presnú formu CP. Teoreticky by postačovala aj kniha jázd, ak sú zabezpečené všetky náležitosti a nestráca sa prehľadnosť.
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Evanka, dakujem
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
Nie, nemôžeš si ich uplatniť v roku 2006. SL sa uplatňujú v období po ich nákupe.
Libus, takze ked mi o tyzden (presne 16.4.) nadobudne ucinnost SZC, bolo by dobre si listky uz objednat, aby mi medzitym prisli a mohol som si ich hned od zaciatku (toho 16.4.) dat do uctovnictva.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Tak uz mam listocky. Vyplatil som ich v hotovosti, vydavok za ne, ktory je na fakture, pojde v penaznom denniku do dvoch vydavkovych poloziek? Jedna za samotne listky a druha polozka za uhradu manipulacneho poplatku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať