Zavrieť

Porady

ubytovanie súčasťou živnosti

ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Dobré ránko poraďáci!
Neviem ako ďalej.Manžel má živnosť popri zamestnaní.Súčastne je projektantom a súčastbe poskytuje ubytovacie služby.Vlastníkom nehnuteľnosti v ktorej ubytovávame je moja mama aj ja ,rovnakým 1/2 podielom.Prosím Vás ,môžem vyhotoviť zmluvu o prenájme nehnuť.medzi mojim manželom ako živnostníkom a majiteľkami nehnuteľnosti.Ide o to ako si uplatniť aspon časť nákladov.Zmluva musí byť uzatvorená u notara. Ďakujem! Ata!
Usporiadat
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No myslím že môže, ale musí byť priamo v tej zmluve uvedené, že majiteľky súhlasia s tým, že prenajímateľ bude budovu ďalej prenajímať iným osobám. Potom pozor na odplaty za prenájom, keďže ste blízki ľudia (aspoň myslím). A prečo nemôžeš rovno prenajímať ty? Veď na to nemusíš mať živnosť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pre nájdenie správneho riešenia treba doplniť či sa jedná o "čistý" prenájom alebo sa poskytujú nájomníkom aj nejaké služby (pranie, raňajky, upratovanie ...).
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ide v podstate o monterov jednej veľkej firmy na obdobie jedneho roka,no a oni samokzrejme potrebujú faktúrky .
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Johanka ,ďakujem aj tebe ,že si si našla čas na moju tému.
Poskytujeme montérom iba ubytovacie služby.Variť im nemôžeme ,lebo by sme museli splňať prísne kritéria hygieny,čo sa týka výšok a vôbec celkového priestoru užívaného na prípravu stravy.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pri čistom prenájme nepotrebuješ živnosť, ide o príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov, takže to nemusíte preháňať cez manžela.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

To my je jasné ,ale ako im ja môžem vystaviť faktúru,keď som FO,preto vlastne tá kombinácia s manželom živnostníkom.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nevystavíš im faktúru.Pre nich bude účtovným dokladom nájomná zmluva a potvrdenie o prevzatí nájomného alebo ak budú platiť prevodom z bežného účtu, tak výpis z účtu.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ďakujem Vám kolegynky, ešte že vás mám.
Tak to teda skúsim podľa vašich rád ,dúfam že nebudú mať voči tomu výhrady.
A mňa hádam tiež nezoberie exekútor aj s papiermi ,keď som si nechala poradiť skúsenými hlavičkami.A je to!Dneska spím!Dobrú nôcku aj Vám!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Určite ťa nezoberie exekútor. Robí sa to tak bežne.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ja len budem ticho dúfať ,že sa tak nestane!
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ata
Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
Ata, vôbec nevadí, že sa jedná o živnosť viacerých činností, hlavná pokladnica je len jedna. Alebo to účtuješ cez ERP? V tom prípade len podľa knihy tržieb prevod do hlavnej pokladne.
Ahá, teraz som zbadala, že je to na základe fakturácie, no tak mu dáš PPD o úhrade faktúry a zaúčtuješ do PD.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ďakujem Ti Ondrejvla,že si si našla voľnú chvíľu o takej pokročilej hodine a ešte k tomu v sviatočný večer čas ,na môj problém. Takže ,ak som správne pochopila,v mojom prípade je to: spoločné účto....,spoločná pokladňa,spoločný BÚ.Pre individuálnu potrebu si to môžem účtovať ešte raz osobitne /kôli prehľadnosti príjmov a výdavkov jednotlivých činností?Uvažujem správne?
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Ata, účtovať ešte raz to nemusiš, len si niekde eviduj a keď účtuješ v PÚ

tak to možeš rozlíšiť analyticky, moj názor.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ata
Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
Ata vychádza mi z toho že ste to predsa len nechali na toho manžela a nie na teba a mamu. Neviem či je to najlepšie riešenie. Z hľadiska dane by bolo určite lepšie keby ste si prijem delili s mamou napoly. Ak manžel nie je platcom DPH, kvôli tomuto by mohol prekročiť obrat a musel by sa stať platcom. Ak je platcom a prenajíma to bez dane, musí počítať koeficient. Pre nájomníkov musí určite postačovať zmluva medzi tebou a mamou na jednej strane a medzi nájomníkmi na strane druhej a potom mesačne len doklad o zaplatení nájmu /to je jedno či cez účet alebo v hotovosti/. Vy sa prihláste na Daňovom úrade, pridelia Vám DIČ a keby boli nájomníci ozaj takí magori, tak im budeš ty s mamou robiť aj tie faktúry.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

A v akom chlieviku sme to zaradené?
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
presunuté .-)
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Ďakujem Vám všetkým ,že my pomáhate vyriešiť tento môj problém.Keďže manželova živnosť už je rozšírená aj o ubytovanie,ešte sa my vynára jedna otázka k tejto téme.Či si môže uplatniť ,pri prijme z prenájmu ubytov.priestorov,skutočné výdavky aj FO,ktorá prevádzala drobné úpravy na prenajatom majetku. §6 odst.11 síce otom hovorí ,ale potrebujem to odobriť skúsenejšími.... Ata s Vašou radou ráta!
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

žeby sa nikto s takýmto prípadom nestretol?
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

haloó,neviete poradiť ako to je s tými výdavkami?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať