Zavrieť

Porady

Usporiadat
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Vladan má spravne vypočitané aj pred... aj po. " Protihodnota ...znížená o DPH", tym sa mysli cena bez DPH na vstupe.
Chcem poznamenáť, že uvedená schéma vypočtu platí vtedy, keď ide o strávne listky, nie stravne poukažky, a okrem toho aj dodávaťeľ aj odoberatieľ stravných listkov je platiteľom DPH. Ak z jednej alebo z druhej strany nie je platiťeľ DPH tak schéma vypočtu sa mení.
Teraz trochu teórie:
Od účinnosti zákona o DPH základ dane pri stravovaní zamestnancov sa znížoval o príspevky poskytnuté zamestnávateľom, bolo to v § 8 starého ZDPH. V rámci aproximácie slovenského daňového práva k právu EÚ museli sme prevzať do zákona ustanovenie, že poskytnuté dotácie sú súčasťou základu dane pri DPH. Rozsudok ESD vratil to na pôvodné koľaje.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Naile
Vladan má spravne vypočitané aj pred... aj po. " Protihodnota ...znížená o DPH", tym sa mysli cena bez DPH na vstupe.
Chcem poznamenáť, že uvedená schéma vypočtu platí vtedy, keď ide o strávne listky, nie stravne poukažky, a okrem toho aj dodávaťeľ aj odoberatieľ stravných listkov je platiteľom DPH. Ak z jednej alebo z druhej strany nie je platiťeľ DPH tak schéma vypočtu sa mení.
Teraz trochu teórie:
Od účinnosti zákona o DPH základ dane pri stravovaní zamestnancov sa znížoval o príspevky poskytnuté zamestnávateľom, bolo to v § 8 starého ZDPH. V rámci aproximácie slovenského daňového práva k právu EÚ museli sme prevzať do zákona ustanovenie, že poskytnuté dotácie sú súčasťou základu dane pri DPH. Rozsudok ESD vratil to na pôvodné koľaje.
Naile, ďakujem za odobrenie ... len sa ešte chcem vrátiť k tým starým koľajám ... starý zákon hovoril o znižovaní o príspevky postkytnuté zamestnávateľom, lenže tento rozsudok hovorí aj o znižovaní o príspevok zo sociálneho fondu ... takže až také staré koľaje to nie sú
0 0
Adina Adina

Adina je offline (nepripojený) Adina

Naile, súhlasím. Vyložila som si to nesprávne.
Teraz už len zistiť, odkedy to platí, keďže to nebolo predložené ako Usmernenie MF.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

EÚ ani nepozná naš sociálny fond, dokonca nie je to ani v ČR. Hovorí sa v širšom poňatí " dotácie" a mysli sa tým akýkoľvek druh príspevku zamestnancovi na stavovanie na pracovísku.
Aj príspevok zo sociálneho fondu je príspevkom zamestnávateľa.
IMHO, je potrebné odpočítavať aj príspevok odborovej organizácie ak sa poskytuje na stravovanie.
Smernice EÚ v oblasti DPH a spotrebných daní sú pre členské krajiny záväzné. Zrejme pretože tento rozsudok, ktorý sa týka DPH, tak platí odo dňa účinností pre všetky členské krajiny.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Prosííííííííííííím ako je to stým odpočtom DPH pri nákupe stravných lístkov. Je nárok na odpočet alebo nie?
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Marianna:
Ak dodávateľ stravných listkov je platiteľ DPH aj Vy (Odoberáteľ) ste platiteľ DPH, tak mate nárok na odpočet DPH. Na vstupe je DPH z ceny celého stravného listku, na vystupe je DPH len z rozdielu (cena SL - 55 % - SF). Nárok na odpočet = DPH z celého SL - DPH z rozdielu.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

fuj, to som si vydýchla. Vďaka Naile. Ja si už dnes niesom istá ani či som ešte žena. Keď kažú chvíľu sa všetko mení.....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

marianna
Prosím vás, ako je to s tým odpočtom? Je nárok na odpočet DPH pri stravných lístkoch (normálnych) alebo nie?
Ak má niekto názor, že u stravných lístkov nie je nárok na odpočet na vstupe,
a tiež pre prípad, že dodávateľom stravovania pre platiteľa je neplatca DPH (napr. školské jedálne), doplnil som tabuľky na prepočet stravných lístkov (komentár viď v časti http://www.porada.sk/showthread.php?t=7814) aj o tieto varianty.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
0 0
KVAKO KVAKO

KVAKO je offline (nepripojený) KVAKO

Počúvajte ľudkovia, len tak uvažujem a opravte ma, ak nesprávne. Základom pre DPH má byť na výstupe to čo zamestnávateľ dostane ako protihodnotu od zamestnanca, a v kalkulačke pripočítava k základu aj príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona. Nemal by byť základom dane len čistý príspevok zamestnanca?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

KVAKO
Počúvajte ľudkovia, len tak uvažujem a opravte ma, ak nesprávne. Základom pre DPH má byť na výstupe to čo zamestnávateľ dostane ako protihodnotu od zamestnanca, a v kalkulačke pripočítava k základu aj príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona. Nemal by byť základom dane len čistý príspevok zamestnanca?
V oznámení DRSR je uvedené "...V zmysle názoru vyjadreného v citovanom rozsudku sa do základu dane podľa § 22 ods.1 zákona o DPH nezahrnie príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov, ako ani príspevok zo sociálneho fondu..."
Keďže príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona nie je daňovým výdavkom,
podľa mňa sa musí pripočítať k čistému príspevku zamestnanca a zahrnúť do základu DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať