Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a príjem preplatku zo zdravotnej poisťovne

Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Usporiadat
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Netýka sa to usmernenie len daňovníkov, ktorý skončili podnikanie alebo inú SZČ?
0 0
rena79 rena79

rena79 je offline (nepripojený) rena79

V roku 2006 mala SZČO preplatok 24 Sk. Keďže sa do 100 korún neprepláca, nemala od zdravotnej poisťovne príjem. V ročnom zúčtovaní za rok 2007 jej vyšiel nedoplatok 5300 Sk (Aj keď podľa predpisu mala mať nedoplatok 5320 Sk), nakoniec sme prišli na to, že zdrav. poisťovňa si ten preplatok (z r. 2006 ale len 20 Sk , lebo ostatné si zdanila), vykompenzovala s rokom 2007) Ako to mám teraz zaúčtovať 20 Sk rozdiel(mám to ako neuhradené) a daň 4 Sk?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Pre DRAKov ešte niečo od pána Mihála:

http://www.porada.sk/t91705-preplato...-zdanenie.html
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Len odcitujem z toho Draka kúsok.....

Podľa § 43 ods. 3 písm. l) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, daň z príjmov sa vyberá zrážkou, ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Znamená to, že zdravotná poisťovňa vráti poistencovi preplatok znížený o zrážkovú daň. Tým sa považuje preplatok za daňovo vysporiadaný.

Nikde tu nie je napísané, že účtovná jednotka má teda nejakú povinnosť priznať ho v DP, ako bolo písané v horeuvedených príspevkoch.....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ja som sa zasa zamerala na paušálne výdavky, (podľa názvu témy).
O vrátený preplatok z RZ ZP sa zvýšia POZD, čo ovplyvní aj VOZD, (lebo % paušálnych výdavkov sa vypočíta z takto zvýšených príjmov), takže daňovník má ďalšiu možnosť ušetriť na dani z príjmov FO...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

DanielaSĽ Pozri príspevok
Len odcitujem z toho Draka kúsok.....

Podľa § 43 ods. 3 písm. l) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, daň z príjmov sa vyberá zrážkou, ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Znamená to, že zdravotná poisťovňa vráti poistencovi preplatok znížený o zrážkovú daň. Tým sa považuje preplatok za daňovo vysporiadaný.

Nikde tu nie je napísané, že účtovná jednotka má teda nejakú povinnosť priznať ho v DP, ako bolo písané v horeuvedených príspevkoch.....
Pozri Postupy účtovania JÚ :

§ 23

3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2008.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DanielaSĽ Pozri príspevok
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
Je to správne vysvetlenie, ale ako píše Zolo, živnostník sa môže rozhodnúť ...
Ak jeho základ dane z podnikania je nižší ako NČZD a zahrnie si príjem z RZZP do ZD, zrazenú zrážkovú daň mu DU vráti.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

DanielaSĽ Pozri príspevok
Týmto mám Aljok chápať, že to, čo je v Drakovi je chybné vysvetlenie?
Príspevok v Drakovi nie je chybný. Ak by si ho prečítala celý, tak zistíš, že sa tam uvádzajú príklady SZČO, ktoré si uplatňujú 40% (paušálne výdavky).

Podľa mňa ak si účtovnou jednotkou (neuplatňuješ paušálne výdavky), tak si povinná o preplatku/nedoplatku ZP účtovať podľa Postupov účtovania JÚ (viď citát v mojom predchádzajúcom príspevku).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Aljok Pozri príspevok

Podľa mňa ak si účtovnou jednotkou (neuplatňuješ paušálne výdavky), tak si povinná o preplatku/nedoplatku ZP účtovať podľa Postupov účtovania JÚ (viď citát v mojom predchádzajúcom príspevku).
...ale potom je tam ozaj chyba - lebo 1. príklad je o účtovníctve
Teda nie celkom chyba:
Postupy JU o RZZP hovoria POZD a usmernenie hovorí o tak-či tak
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Takže aby sme sa dostali k správnemu rozhodnutiu - záver je ....v prípade účtovnej jednotky....musím účtovať o preplatku alebo je to na mne, či o ňom budem účtovať?

Aljok ...čítala som celý príspevok v Drakovi.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

DanielaSĽ Pozri príspevok
Takže aby sme sa dostali k správnemu rozhodnutiu - záver je ....v prípade účtovnej jednotky....musím účtovať o preplatku alebo je to na mne, či o ňom budem účtovať?

Aljok ...čítala som celý príspevok v Drakovi.
Daniela, prepáč, Ty áno, ale ja som niečo prehliadla...
Môj názor poznáš: účtovná jednotka je povinná účtovať o preplatku....
Nech sa vyjadria ostatní.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Tak ako to má byť? Keď vediem účtovníctvo - JÚ, tak mám povinnosť účtovať o preplatku alebo sa môžem rozhodnúť(keďže ide o zrážkovú daň)? Nie je mi to jasné z príspevkov, rôzne názory. A nedoplatok uvádzam do výdavkov za poistné alebo uvádzam extra v daňovom priznaní k pripočitateľným položkám? Aby som mala v tejto oblasti jasno
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aj by som sa zapojil do debaty, ale nechcem sa opakovať, svoje stanovisko som uviedol už dávnejšie tu:

http://www.porada.sk/t91705-preplato...-zdanenie.html
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
No na toto som čakala.... .
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
prosím poraďte
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

macula Pozri príspevok
Ahojte, ja mám podobný problém s paušalistom, ktorému vyplatila zdrav.poisťovňa preplatok, ale tento preplatok nebol z RZZP, ale podával si žiadosť o vrátenie preplatku. Preplatok mu vrátili šekom, nedostal žiadny list o zrazenej dane.Mám tento preplatok zahrnúť do DP na riadok 40, pretože si uplatňuje 40% výdavky?
Podľa mňa preplatok na poistnom, (nie preplatok z RZ ZP), sa nezdaňuje v ZP. O tento preplatok by som upravila odvody do ZP za rok 2008...
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ono je to trochu zamotané. SZČO podala RZZP, kde vyšiel preplatok 3000,-Sk/ z dôvodu platenia poistného v plnej výške počas PN/.Z poisťovne stále neposielali tento preplatok, tak som tam volala a oni mi povedali, že mám napísať žiadosť o vrátenie poistného, lebo tento preplatok im nevyplýva z RZZP. Na základe tejto žiadosti poslali 5000,- Sk/ to preto, lebo za rok 2007 bol preplatok na poistnom 3000 a ešte vrátili zaplatené poistné aj za rok 2008, lebo žiadosť sa dávala 1.11.2008 a oni k tomuto dňu vypočítali preplatky z dôvodu platenia poistného počas PN).Je z toho totálny guláš a ja teraz neviem kam tento preplatok zahrnúť.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

macula Pozri príspevok
Ono je to trochu zamotané. SZČO podala RZZP, kde vyšiel preplatok 3000,-Sk/ z dôvodu platenia poistného v plnej výške počas PN/.Z poisťovne stále neposielali tento preplatok, tak som tam volala a oni mi povedali, že mám napísať žiadosť o vrátenie poistného, lebo tento preplatok im nevyplýva z RZZP. Na základe tejto žiadosti poslali 5000,- Sk/ to preto, lebo za rok 2007 bol preplatok na poistnom 3000 a ešte vrátili zaplatené poistné aj za rok 2008, lebo žiadosť sa dávala 1.11.2008 a oni k tomuto dňu vypočítali preplatky z dôvodu platenia poistného počas PN).Je z toho totálny guláš a ja teraz neviem kam tento preplatok zahrnúť.
Ako som už písala, upravila by som o preplatok poistného odvody do ZP za rok 2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať