Zavrieť

Porady

ofotené bločky??

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si v JÚ môžem ofotiť niektoré bločky(VPD), ktoré "strácajú farbu". môžem potom založiť takéto ofotené bločky?
Usporiadat
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Nie že môžeš, ale mala by si.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Áno , môžeš založiť k VPD fotokópiu bločku a zároveň aj originál . Robieva sa to tak , pretože skutočne tá farba na bločkoch bledne a po rokoch ani nezistíš čo tam bolo .
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

veď práve. chcú po nás, aby sme skladovali tie bločky, ale v rôznych predajniach používajú tlačiarne s rýchlo miznúcim atramentom. dík obom za radu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Zita5
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .
tak to som aj ja zvedavá, ako to budú potom riešiť. teda s čím to budú porovnávať.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky, lebo k tej fotokopii sa môžte prilepiť hocijaký biely papier a tak orginál sa môže rozkopírovať po celej SR a všetci sa budeme vraj preukazovať "len fotokópiami". Nechceli súhlasiť ani s tým, že hneď pri ofotení a ešte čitateľnom originály by som ich spolu prilepila a jedným orazením cez oba bločky označila.
Vraj aby som si tú fotokópiu dala overiť u notárky (po osobnej návšteve mi bolo povedané, že takéto doklady neoverujú). Tak babo raď ?!?!?!?!
Rozhodla som sa nasledovať známu, ktorá písomne začala žiada dodávateľa, ktorý je uvedený na bločku z ERP, aby mi vystavil daňový doklad - vlastne opis dokladu z ERP, č. ...., zo dňa .... za čo ............ v sume ............ s rozpisom DPH. Možno sa to týka aj niekoho z Vás, ale nech píšu aj do úmoru, aspoň budú vystavovať poriadne doklady. Ja mám totiž doklady, ktoré už ledva prečítam a nie sú staré ani 2 mesiace.
Ten jej to vystavuje a čísluje nie do poradia ako vydanú faktúru, ale ako daňový doklad, ktorý čísluje presne s číslom z ERP a založí si ho tiež do knihy ERP.
Jedno je isté, miesto toho, aby sa jednoznačným príkazom nariadilo, aby bolo zakázané používanie takýchto "vybledujúcich pások", DU si medlí brucho a chechtajú sa všetci zákonodarci ako si to "podnikatelia vyriešia" medzi sebou (a verím, že bude to trma - vrma), lebo nie každý bude chcieť prejsť na iný druh ERP, ktorej páska tieto problémy nemá a nie každý "pochopí", že si jedného dňa bude musieť takýto výdavok pred daňovou kontrolou obhajovať.
No a to nehovorím, čo nás bude stáť poštovné. Preto som sa rozhodla, že raz za čas, keď sa mi nazbierajú takéto bloky od jedného dodávateľa, potom budem naraz pýtať nanovovystaviť doklady. Ale čo keď firma už bude zrušená.
Je mi do smiechu aj do plaču, keď si pomyslím, že okrem neustálych zmien, ktoré sú pomaly na dennom poriadku, sa budem ešte prehrabávať (alebo zákazník) vo všetkých dokladoch, aby som zaregistrovala, ktorý doklad ako rýchlo bledne.
Hlavne, že zákon hovorí, že sa musím postarať, aby účtovné doklady sa neznehodnotili.
Ak má niekto ľahší spôsob "uchovávania" daňových dokladov, ktoré vykazuje a o ktoré si znižuje daňový základ, uvítam to.
Pozn. Dotaz som dala aj na Komoru certifikovaných účtovníkov a hľa už 2 týždne čakám. Preto dúfam, že po mojom návrate z dovolenky ma bude čakať odpoveď, ktorú samozrejme uvediem v tejto téme.
Naposledy upravil Janca : 24.08.05 at 10:02
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janca , díky za príspevok , ale myslím , že si nepotešila kopec ľudí . Dosť , že sa máme čo obracať , aby sme splnili to či ono , ešte aby sme vlastne za druhého sa chránili , aby nám prešli výdavky . Tak to je paráda .

Nemám extra takých prípadov , ale minule som sa hrabala v roku 2000 a tam som na to narazila .
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Veď hovorím, že bude trma - vrma.
Ja mám tiež takéto bloky len z kanc. a hyg. potrieb, ale mám klientku, ktorá bežne cez dílerov a takéto pokladne nakupuje svoj hlavný tovar alebo materiál. Vieš čo to bude? Ale zakiaľ nebudem mať "solídne" stanovisko niekoho "mocného", kázala som jej to takto praktizovať a upozornila som ju na "problémy a neochotou takéhoto dodávateľa". Nerada by som bola, keby jedného dňa povedala, že som ju neupozornila a že za to v konečnom dôsledku budem zodpovedná ja, lebo som jej blok síce v čase účtovania čitateľný, ale pri kontrole nie, zaúčtovala.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Najhoršie na tom je , že niekto tie pokladne schválil a certifikoval. Poriadne sa pri tom nabalil, ak si spomeniete na to obdobie, bola to poriadna lobby. Majitelia takýchto pokladní sa bránia (nechcú si kupovať nové), majú ich predsa certifikované. Kupujúci sa bráni, lebo na bločku nie je nič vidieť. Daňový úrad sa vytešuje, bude čo vyhadzovať z DPH aj z nákladov. Niečo je choré v tomto štáte.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Tak ma napadlo, asi blbosť, keď prelepíte bloček priesvitnou lepiacou páskou zvrchu vybledne? Aj by som to vyskúšala, ale nemám poruke žiadny zbytočný bloček, najlepšie asi z MHD, prelepiť a dať na slnko. Neskúšali ste niekto?
Ale asi to bude blbina.
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

zuso
Tak ma napadlo, asi blbosť, keď prelepíte bloček priesvitnou lepiacou páskou zvrchu vybledne? Aj by som to vyskúšala, ale nemám poruke žiadny zbytočný bloček, najlepšie asi z MHD, prelepiť a dať na slnko. Neskúšali ste niekto?
Ale asi to bude blbina.
To asi nepomôže, bloček vybledne založený v hrubom šanóne niekedy aj po dvoch mesiacoch.Svetlo sa k nemu ani nedostane.
0 0
tozuma tozuma

tozuma je offline (nepripojený) tozuma

K Vášmu problému by sa pripojila aj ja. Mojej známej auditorka hovorila, že na každý bloček z RP má napísať číslo DKP a ak bude pri kontrole nečitateľný, nech si idú daňováci overiť tento doklad k predajcovi.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ked som citala tieto prispevky, nahnali mi trochu strachu, takze som pozrela aj svoje blocky z rokov 1999 az 2004 a na moje prekvapenie vsetky su doteraz dobre citatelne. Su to blocky z PHM a z vacsich firiem, ktore maju zrejme dobru napln tlaciatne.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ale také bločky z pokladníc euro1000-2000... krásne blednú...a ešte z hypernovy..
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Mne už zmizli aj celé faktúry tlačené ihličkovou tlačiarňou ale trvá to tak 6-7 rokov a mal som ich uložené v nevykurovanej garáži.Len aby ste neboli prekvapený
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Zita5
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .
Pri kontrole neuznajú nárok na odpočet DPH a ani nárok na nákladovú položku nakoľko "doklad nie je čitateľný a overiteľný" (skoro doslovný citát z jednej daňovej kontroly v nedávnej dobe). Vzhľadom na výšku sumy sme to nechali samozrejme tak.
V inom prípade (iná kontrola) však fotokópia (náhodná, kvôli reklamácii) pomohla. Problém vidím ale v ERP a v ich schvaľovaní. Mali by byť schválené len také typy, ktoré majú aj vhodnú tlač aj z hľadiska trvanlivosti výstupov - bločkov.
0 0
Prue Prue

Prue je offline (nepripojený) Prue

Táto diskusia mi vyrazila dych. Doteraz som bola presvedčená, že priložené kópie ku dokladom z ERP mi postačujú. A to mám prevenčne prefotené aj také, ktoré neblednú. Poradí niekto ako treba správne postupovať? Ďakujem.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Prue
Táto diskusia mi vyrazila dych. Doteraz som bola presvedčená, že priložené kópie ku dokladom z ERP mi postačujú. A to mám prevenčne prefotené aj také, ktoré neblednú. Poradí niekto ako treba správne postupovať? Ďakujem.
ja som si už ofotila všetky bločky aj faktúry. snáď nevyblednú časom aj tie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Neviem ako tie doklady zachrániť , aby boli dlhodobo čitateľné . Idem robiť jeden pokus , natriem celý doklad DUVILAXOM a uvidím , určite zamedzím tým , aby sa dostal na tlač vzduch a písmo by nemalo vyblednúť , lepidlo by tomu malo zabrániť . Určite by to bolo lacnejšie , ako to , že by som mala dávať všetky doklady overovať notárovi/ako som už v porade niekde čítala / , však to by sme robili len na poplatky za overenie listiny . Vyskúšam, napíšem výsledok , možno je to blbosť , ale človek nikdy nevie .
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Zita5
Neviem ako tie doklady zachrániť , aby boli dlhodobo čitateľné . Idem robiť jeden pokus , natriem celý doklad DUVILAXOM a uvidím , určite zamedzím tým , aby sa dostal na tlač vzduch a písmo by nemalo vyblednúť , lepidlo by tomu malo zabrániť . Určite by to bolo lacnejšie , ako to , že by som mala dávať všetky doklady overovať notárovi/ako som už v porade niekde čítala / , však to by sme robili len na poplatky za overenie listiny . Vyskúšam, napíšem výsledok , možno je to blbosť , ale človek nikdy nevie .
možno by pomohlo aj zastriekať bločky s lakom na vlasy. len či by sa to nerozmazalo. ja vyskúšam tento spôsob a tiež dám vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať