Zavrieť

Porady

Registrácia

Dobrý deň poprosím o radu:
Nie som platca DPH ale dodávam služby do iného členského štátu. Fa vystavím bez DPH - príjemca služby má sídlo v čl.štáte a je tam registrovaný ako platca DPH. Musím sa zaregistrovať na DÚ ?
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ekopo Pozri príspevok
citát z českého zákona:

8) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 odst. 1, s výjimkou služeb osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí této služby. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den. n.
(9) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.


nevidím nikde že sa musí registrovať, on sa stáva platcom ..

p.s. síce v § 95 majú riešenú registráciu, ale nie dopredu, ale až 15 dní po.....a je tu opäť otázka, čo dám na súhranný výkaz.....atď
Ja to chápem tak, že toto by platilo, keby tú službu prijal od slovenského platcu DPH... či?

Našla som, že v českom zákone "osoba povinná k dani" je asi slovenský ekvivalent "zdaniteľná osoba"...
takže sa to zamotáva
Naposledy upravil Blankake : 22.04.10 at 05:57
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Blankake Pozri príspevok
Našla som ešte toto:

"NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE PŘIJETÍM SLUŽBY

Českému neplátci, který doposud nepřekročil obrat pro povinnou registraci, ani se nestal plátcem dobrovolně, vzniká povinnost registrace z titulu přijetí služby od plátce z EU nebo od společnosti se sídlem mimo EU, pokud je místo plnění takové služby v ČR.
Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
mám za to, že český výraz "osoba povinná ka dani" neznamená "osoba registrovaná na DPH"
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Blankake Pozri príspevok
Ja to chápem tak, že toto by platilo, keby tú službu prijal od slovenského platcu DPH... či?
....keby prijal, ale musí sa preukázať a keď to nemá, nemôžem mu to dať bez dane. A miesto zdaniteľného plnenia je SR.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
domenico.office Pozri príspevok
Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
to nie je zákon, ani výklad zákona, je to nejaký citovaný článok.....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
som neplatca DPH (ani podľa 7a) a idem faktúrovať sw - prevod práv do CZ neplatcovi DPH, čo teraz?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

domenico.office Pozri príspevok
Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
Lenže tu sa jedná o slovenského neplatcu DPH, ktorý dodáva službu českému neplatcovi DPH...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

domenico.office Pozri príspevok
....keby prijal, ale musí sa preukázať a keď to nemá, nemôžem mu to dať bez dane. A miesto zdaniteľného plnenia je SR.
Prečo je miesto zdaniteľného plnenia SR?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Blankake Pozri príspevok
Lenže tu sa jedná o slovenského neplatcu DPH, ktorý dodáva službu českému neplatcovi DPH...
ano a práve je problém čo s § 7a ods. 2 nášho zákona, presnejšie so slovným spojením " osobou povinnou platiť daň je príjemca služby"...... pretože podľa prvej časti odseku paragrafu sa mám registrovať, ale musí byť splnená aj druhá zvýraznená časť

miesto dodania nemôže byť SR
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
ekopo Pozri príspevok
ano a práve je problém čo s § 7a ods. 2 nášho zákona, presnejšie so slovným spojením " osobou povinnou platiť daň je príjemca služby"...... pretože podľa prvej časti odseku paragrafu sa mám registrovať, ale musí byť splnená aj druhá zvýraznená časť

miesto dodania nemôže byť SR
Vytrhol si z kontextu niečo, čo znie v zákone inak.

(2) Ak zdaniteľná osoba , ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava(tvoja spoločnosť), dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia) a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby(neznamená, že je hneď povinná, ale len v tom prípade ak je registrovaná, alebo je platiteľom DPH, má svoje DIČ a tým sa ti preukáže a ty túto službu môžeš ponížiť o DPH a tým vzniká miesto zdaniteľného plnenia v inom ČS, je povinná podať (tvoja spoločnosť) daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
Naposledy upravil domenico.office : 22.04.10 at 07:18
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
domenico.office Pozri príspevok
..... pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)
ako je v zákone inak definové miesto zdaniteľného plnenia v tomto prípade?
čo je zdaniteľné plnenie?

p.s.
odpoviem si
zdaniteľné plnenie zákon nedefinuje, je len definícia dodanie tovaru / služby, miesto dadania tovaru, služby, resp. dátum prijatia platby
Naposledy upravil ekopo : 22.04.10 at 09:56 Dôvod: pridané p.s.
0 0
janulka001 janulka001

janulka001 je offline (nepripojený) janulka001

Dobry den, chcela by som sa informovat ohladne dodania tovaru do SR z Chorvatska. Zhruba o dva tyzdne by mi mali byt dodane reklamne nosice v celkovej hodnote 4000 EUR z Chorvatska. Vo fakture od dodavatela nie je uvedena DPH, ani ja nie som platcom DPH. Mam sa vsak pre tento pripad registrovat na DU a odviest DPH? Aky je prosim Vas postup? Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Tak si dosaď namiesto miesto zdaniteľného plnenia miesto dodania služby, ako je to definované zákonom.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
domenico.office Pozri príspevok
Tak si dosaď namiesto miesto zdaniteľného plnenia miesto dodania služby, ako je to definované zákonom.
potom ale tvoj príspevok 71 stráca význam

pretože si písal: miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
janulka001 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa informovat ohladne dodania tovaru do SR z Chorvatska. Zhruba o dva tyzdne by mi mali byt dodane reklamne nosice v celkovej hodnote 4000 EUR z Chorvatska. Vo fakture od dodavatela nie je uvedena DPH, ani ja nie som platcom DPH. Mam sa vsak pre tento pripad registrovat na DU a odviest DPH? Aky je prosim Vas postup? Velmi pekne dakujem za odpoved.
myslím, že tu nie je čo riešiť : neregistrovať, len colnica si bude niečo pýtať...
0 0
janulka001 janulka001

janulka001 je offline (nepripojený) janulka001

velmi pekne dakujem
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
ekopo Pozri príspevok
potom ale tvoj príspevok 71 stráca význam

pretože si písal: miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)
Nestráca, pretože je tam vždy podmienka, že prijímateľ musí byť zdaniteľná osoba a keď nie je, miesto dodania je sídlo dodavateľa. Pre mňa ale stratilo význam už ďalej si s tebou dopisovať. Myslím, že na tvoju odpoveď bolo odpovedané a záleží, či chceš pochopiť. Howgh.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
No, nebolo jednoznačne odpovedané, ale nevadí. Len jedna poznámka ešte: zdaniteľná osoba neznamená že je niekto povinný platiť DPH, alebo je registovaný pre DPH, znamená to len toľko že vykonáva akúkoľvek ekonomickú činnosť z ktorej sa dosahuje príjem.
Ak neplatca DPH z tuzemska dodá niečo nezdaniteľnej osobe v EU (čiže súkromnej osobe), vtedy sa registrovať nemusí.....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Z Čiech mi zatial odpoveď neprišla, z DRSR je odpoveď tu:



Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem



Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).
4 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, môžete mi potvrdiť. Z Poľska bola kúpená chladiaca vitrína do bufetu od platcu DPH, na fa je 4.636,47 PLN + 22% DPH 1020,02 PLN = 5.656,49 PLN. SZČO čo si ju kúpil nie je platcom DPH. Však sa nemusí registrovať na DPH?

Podľa § 7 odst. 1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Podľa § 69 ods.2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. Lebo si ju poskladal sám.

Dobre si to vysvetľujem? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať