Zavrieť

Porady

maniodepresia-depresia?

Ahojte

Neviem ako by som zacal som tu novy ale v poslednom case sa neviem v sebe vyznat. Mam dost caste depresie ale sa to dokonca zhorsuje a normalne neviem ci nemam maniodepresiu. So psychologmi a psychiatrami nemam dobre skusenosti. Moj zivot sa za posledne roky velmi zmenil k negativu a teraz zacinam pocitovat ze dalej nemozem..Umrel otec, strata zamestnania, zle skusenosti s ludmi zla financna situacia..proste snazim sa z toho dostat aj som velmi schudol len zacinam mavat zmeny nalad, nechut zit stretavat ludi, som velmi z citlivel a niekedy z nicoho nic zacnem plakat..So psychologmi nemam dobru skusenost lebo vas beru ako kus masa a psychiatri ste len dalsi pripad a nasypu do vas lieky na skusku.Vidim to na svojej mame, ktora trpi a lieky jej nepomahaju. bohuzial som z okresu kde velmi na vyber doktorov nie je len chcem vediet kde hladat pomoc..Som z okresu ZH a roznym liecitelom atd neverim..ako dalej?? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Psycholog je offline (nepripojený) Psycholog

    obyčejný člověk s tituly PhDr., PaedDr., M.D. - čínská medicína, bylinkář, mistr REIKY, CSc. ...viac Psycholog
    Maniodepresivní psychóza je charakterizována jako závažné duševní onemocnění, při kterém dochází k periodickým změnám nálady, vitality, psychických funkcí a celkového normálního fungování organismu. Bližší viz text na http://nemoci.vitalion.cz/maniodepresivni-psychoza/, včetně zkušeností pacientů.
    Jako pscholog (se kterými máte špatné zkušenosti?) dodávám, že poruchy nálad mohou způsobit také podávané léky (např. kortikosteroidy, cytostatika, protizáchvatové léky, léky proti početí, neuroleptika, léky proti alergiím, léky pro léčbu zvýšeného krevního tlaku, hypnotika) v těchto případech je nutné upozornit lékaře, který léky ordinoval, aby uvážil jejich změnu. Rovněž i alkohol a drogy i v malé míře dokáží již "nalomeného" člověka dorazit. Deprese i maniodreprese není slabostí charakteru, ale duševní poruchou, která není vůlí ovlivnitelná! Svými důsledky postihuje nejen toho, kdo jí trpí, ale i jeho nejbližší rodinné příslušníky. Je provázena sníženým sebevědomím a ztrátou sebedůvěry, beznadějí, pesimistickými výhledy do budoucnosti, bezdůvodnými obavami a úzkostí, pocity méněcennosti a domnělého provinění, myšlenkami na sebevraždu, neschopností se radovat ze zážitků a věcí, které dříve těšily, nezájmem o sebe, o svou práci, rodinu, přátele či své dosavadní záliby a koníčky.
    Ke zdárnému průběhu léčby přispívá velkou měrou důvěra pacienta k lékaři a jejich vzájemný vztah (nazýváme jej terapeutickým) a v tomto případě je výhodou, když lékař zná postiženého (často od jeho dětských let) a také často nejbližší příbuzné nemocného.
    Odbornou pomoc je třeba vyhledat v případě, že
    * pomýšlíte na sebevraždu
    * dělá Vám těžkosti zvládat každodenní povinnosti
    * ani podelší době se necítíte lépe
    * ke zlepšení nálady používáte alkohol nebo užíváte léky (zde není polykání prášků bez porady s lékařem řešením vašich potíží, svůj problém tím jen odkládáte a dočasně zakrýváte).
    Základem je však profesionálně vedená léčba, kdy odborník pomůže určit příčiny a doporučí nejvhodnější postup a vzájemné zastoupení jednotlivých složek. Komplexní léčba mající největší efekt má dvě nezastupitelné součásti a těmi jsou podávání léčiv (psychofarmakoterapie) a psychoterapie. Dalšími způsoby jsou fototerapie, elektrokovulzivní léčba a nověji také repetitivní transkraniální magnetická stimulace.
    Kromě běžných doporučení o dodržování zdravého životní stylu, neexistuje specifická prevence tohoto onemocnění. K psychologickým preventivním opatřením řadíme:
    1. Snižování stresu. Problém není vyvarovat se každého stresu (což je ostatně nemožné), ale naučit se vyvarovat stresu nadměrnému nebo dovednostem, jak s ním zacházet
    2. Nácvik sociálních dovedností. Typickým problémem bývá snést kritiku druhého bez pocitu viny a méněcennosti, schopnost říci ne. Proto se dejte do nácviku asertivity
    3. Pěstování sociální sítě. Deprese bývá spojená s izolací od lidí. Nejefektivnější cestou, kterou můžete sami podniknout, je vystavit se styku s lidmi i přes to, že máte obavy. Začněte s lidmi, které dobře znáte a před nimiž se nemusíte stydět.
    Rizikem jsou i zátěžové situace v životě, kdy dochází k citelným změnám (ukončení studia, vojenská prezenční služba, narození dítěte, nezaměstnanost).
    Držím palce a přeji Vám, aby se jednalo jen o přechodné změny nálad z jakýchkoliv důvodů, a ne maniodepresivní nebo "jen" depresivní stavy! Sám jsem maniodepresivními stavy v letech 2003-05 po ztrátě a přehodnocení životních hodnot prošel, takže zlomte vaz!
    Petr
    Naposledy upravil Psycholog : 08.11.10 at 12:37

    ivantt je offline (nepripojený) ivantt

    obyčajný človek ivantt
    Tiez som im neveril.... dnes som iny... a niekedy im verim viac ako lekarom...
    Ano jasne lenze aj nie vsetci liecitelia su kosher, ak vies co myslim..tiez treba skusat..ale dik..

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    martin333777 Pozri príspevok
    Ahojte

    Neviem ako by som zacal som tu novy ale v poslednom case sa neviem v sebe vyznat. Mam dost caste depresie ale sa to dokonca zhorsuje a normalne neviem ci nemam maniodepresiu. So psychologmi a psychiatrami nemam dobre skusenosti. Moj zivot sa za posledne roky velmi zmenil k negativu a teraz zacinam pocitovat ze dalej nemozem..Umrel otec, strata zamestnania, zle skusenosti s ludmi zla financna situacia..proste snazim sa z toho dostat aj som velmi schudol len zacinam mavat zmeny nalad, nechut zit stretavat ludi, som velmi z citlivel a niekedy z nicoho nic zacnem plakat..So psychologmi nemam dobru skusenost lebo vas beru ako kus masa a psychiatri ste len dalsi pripad a nasypu do vas lieky na skusku.Vidim to na svojej mame, ktora trpi a lieky jej nepomahaju. bohuzial som z okresu kde velmi na vyber doktorov nie je len chcem vediet kde hladat pomoc..Som z okresu ZH a roznym liecitelom atd neverim..ako dalej?? dakujem
    Či máš maniodepresiu je pomerne ľahko zistiť aj laikom- základným a prakticky jednoznačným príznakom maniodepresie je prudka zmena nálad- od pekného, milého stavu( manio) až po ťažký stav smútku( depresia) a zaujímavé je že vobec ten prechod netrvá dlho- možeš sa cítiť v pohode, tešíš sa a si šťastný a behom minúty sa ten stav prudko zmení na opak, depresiu- to je maniodepresia...

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Či máš maniodepresiu je pomerne ľahko zistiť aj laikom- základným a prakticky jednoznačným príznakom maniodepresie je prudka zmena nálad- od pekného, milého stavu( manio) až po ťažký stav smútku( depresia) a zaujímavé je že vobec ten prechod netrvá dlho- možeš sa cítiť v pohode, tešíš sa a si šťastný a behom minúty sa ten stav prudko zmení na opak, depresiu- to je maniodepresia...
    To potom máme mnohí, lebo človek si sadne pred telku s dobrou náladou a po piatich až desiatich minútach pozerania televíznych novín sa jeho stav nezvratne mení na hnev a postupne ho chytá depresia.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Adiks Pozri príspevok
    To potom máme mnohí, lebo človek si sadne pred telku s dobrou náladou a po piatich až desiatich minútach pozerania televíznych novín sa jeho stav nezvratne mení na hnev a postupne ho chytá depresia.
    No ako žart to sedí, ale neboj sa- nieje to pre postihnutého nič príjemné a treba rozoznať ozajstnú depresiu od zlej nálady...

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    No ako žart to sedí, ale neboj sa- nieje to pre postihnutého nič príjemné a treba rozoznať ozajstnú depresiu od zlej nálady...
    Ospravedlňujem sa, maniodepresia je určite problém, ktorý reálne obmedzuje normálne fungovanie človeka. A o tom by sa žartovať nemalo.

    ivantt je offline (nepripojený) ivantt

    obyčajný človek ivantt
    Adiks Pozri príspevok
    Ospravedlňujem sa, maniodepresia je určite problém, ktorý reálne obmedzuje normálne fungovanie človeka. A o tom by sa žartovať nemalo.
    O vsetkom sa da zartovat a podom sa to lahsie nesie... a ver, ze lepsie je zazartovat ako oplakavat

    maniodepresia-depresia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.