Zavrieť

Porady

Príkazna zmluva

Ahojte poraďáci, prajem pekný dň. Poradí mi niekto?
Na buúci rok mám uzatvorené príkazné zmluvy, z ktorých budem mať príjem okolo 216 000,-SKK za vedenie účtovnictva. Popri tom som zamestnaná. Neviem či to je dobré riešenie mať príkazné zmluvy. Musím robiť potom na konci roka daňové? Určite áno. Nechcem živnosť.Je ešte niaka iná možnosť robiť účtovnictvo a mať aj zamestnanie? Ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Daňové priznanie áno, budete musieť robiť. Príjem z PZ bude zdanený podľa § 8 ZDP, nevýhoda je nemožnosť uplatniť si paušálne výdavky - ktoré budú na budúci rok až 40%.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Dodám ešte podotázku. Som zamestnaná(príjem napr.400 tisíc), budem robiť na príkaznú zmluvu (príjem 125 000) a mám živnosť (základ dane 500 000). Z príkaznej zmluvy neplatím odvody do poisťovní. Aké bude poradie sčítania VZ pre odvod do poisťovní do dosianutia max. vym. základu? Zarátam príjem z príkaznej zmluvy ako druhý (400+125=525-560tis.(max)Tzn odvediem do poisťovne zo zanestnania a z 35tis zo živnosti. Alebo ten príjem z príkaznej zmluvy nezarátam do VZ a odvádzam zo živnosti z 160tisís.
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

ALBO
Dodám ešte podotázku. Som zamestnaná(príjem napr.400 tisíc), budem robiť na príkaznú zmluvu (príjem 125 000) a mám živnosť (základ dane 500 000). Z príkaznej zmluvy neplatím odvody do poisťovní. Aké bude poradie sčítania VZ pre odvod do poisťovní do dosianutia max. vym. základu? Zarátam príjem z príkaznej zmluvy ako druhý (400+125=525-560tis.(max)Tzn odvediem do poisťovne zo zanestnania a z 35tis zo živnosti. Alebo ten príjem z príkaznej zmluvy nezarátam do VZ a odvádzam zo živnosti z 160tisís.
toto by aj mňa zaujímalo. Ako je to s odvodmi a príkaznými zmluvami v prípade:
1. Ak príjem z príkaznej zmluvy mal študent a bol to jeho jediný príjem
2. Ak príjem mal živnostník a mal príjem aj zo živnosti
3. Ak príjem mal dôchodca, ktorý poberal starobný dôchodok a príjem z príkaznejm zmluvy bol jediným príjmom.

Ďakujem
Naposledy upravil enad : 06.12.05 at 06:03
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Neviete niekto, prosím ako to s tými príkaznými zmluvami a odvodmi je?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Jozef Mihál
Daňové priznanie áno, budete musieť robiť. Príjem z PZ bude zdanený podľa § 8 ZDP, nevýhoda je nemožnosť uplatniť si paušálne výdavky - ktoré budú na budúci rok až 40%.
Pán Mihál, čo sa stalo s výkladom ZDP, ktorý hovoril o tom, že príkazné zmluvy patria do § 5/1/g ? (čosi mi ušlo?)
Naposledy upravil Nike : 08.12.05 at 16:43
0 0
janka303 janka303

janka303 je offline (nepripojený) janka303

Dobrý deň nechcem začínať podobnú tému tak sa pýtam konkrétne tu: Pracujem vo firme na trvalý pracovný pomer kde mesačný príjem nepresiahne 10.000,- Sk. V Obč. združení robím na príkaznú zmluvu JÚ cca 10 bločkov do roka, daň. hlásenia... číže nič moc. Za celý rok výjde odmena 3.000,- Sk. Chcem sa opýtať či mi vznikajú ako zamestnancovi nejaké povinnosti napr. daň. priznanie a pod. Prosím napíšte mi odvolavku aj na zákon. Ďakujem veľmi pekne.
Janka
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sisas
Neviete niekto, prosím ako to s tými príkaznými zmluvami a odvodmi je?
Pozri link http://www.porada.sk/t9271-p2-prikazna-zmluva.html
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

[quote=ajobs]Pozri link http://www.porada.sk/t9271-p2-prikazna-zmluva.html[/quote

toto som si naštudovala, ale aj tak som tam nenašla kompletnú odpoveď na moju pôvodnú otázku. Mňa azujíma, ako to bude s odvodmi u vyššie uvedených skupín v prípade, že odmena bude podstatne vyššia ako 5 násobok životného minima.
Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=sisas]
ajobs
Pozri link http://www.porada.sk/t9271-p2-prikazna-zmluva.html[/quote

toto som si naštudovala, ale aj tak som tam nenašla kompletnú odpoveď na moju pôvodnú otázku. Mňa azujíma, ako to bude s odvodmi u vyššie uvedených skupín v prípade, že odmena bude podstatne vyššia ako 5 násobok životného minima.
Ďakujem
Potom nemôžeš použiť príkaznú zmluvu - ak nejde o opakovanú prácu, môžeš použiť dohodu o vykonaní práce. Tam môže byť max. 300 hodín do roka, a odvod je len 0,8% na úrazové poistenie. Zdaniť to však musíš, sorry
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ospravedlňujem sa, ak už niekde na porade riešenie existuje, neviem nájsť.
Dôchodca pracuje na DOVP u jednoho živnostníka celý rok 2005. U druhého živnostníka v tomto roku bude jeho príjem v rámci príkaznej zmluvy do 22.900,- . Posudzujú sa tieto dva príjmy osve a príjem z PZ bude i v tomto prípade "mimo" odvodov a dane? Ďakujem za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Paula
Ospravedlňujem sa, ak už niekde na porade riešenie existuje, neviem nájsť.
Dôchodca pracuje na DOVP u jednoho živnostníka celý rok 2005. U druhého živnostníka v tomto roku bude jeho príjem v rámci príkaznej zmluvy do 22.900,- . Posudzujú sa tieto dva príjmy osve a príjem z PZ bude i v tomto prípade "mimo" odvodov a dane? Ďakujem za radu.
Pauli, mám obavu, že sa to tak nebude dať urobiť, pretože príkazná zmluva je naozaj "iba" na jednorazovú činnosť s plnením do 22.900 Sk. V prípade, že má viac zdrojov príjmu, musí ich spočítať a zdaňovať. Pokiaľ ide o odvody, tam je to len 0,8% na úrazové poistenie do SP v prípade dohody.
Pozri si myslím môj predchádzajúci link, kde somij pripojila názor z daňáku, kde píšu, že príjem z príkaznej zmluvy má byť posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti.
Nebude to dlho trvať, a zdania nám aj gate
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

[quote=ajobs]
sisas

Potom nemôžeš použiť príkaznú zmluvu - ak nejde o opakovanú prácu, môžeš použiť dohodu o vykonaní práce. Tam môže byť max. 300 hodín do roka, a odvod je len 0,8% na úrazové poistenie. Zdaniť to však musíš, sorry
Prečo by nemohla použiť príkaznú zmluvu? Tam nie je obmedzená výška príjmu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=somij]
ajobs
Prečo by nemohla použiť príkaznú zmluvu? Tam nie je obmedzená výška príjmu.
Máš určite pravdu, ja zo svojej praxe poznám iba "nízke" plnenia na príkazné zmluvy, preto mi to bolo proti srsti. Ale ako to potom bude so zdaňovaním, ty si tu pripojila názor daňového úradu, že príjem na PZ treba posudzovať ako príjem zo závislej činnosti, tak čo potom s tým ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ja som pripojila jedno stanovisko, druhé pripojila AdaG http://www.porada.sk/showpost.php?p=152203&postcount=1. V tomto sa píše že závisí od charakteru práce - buď príjem spadá pod závislú činnosť, alebo pod príjem zo živnosti a len keď ide o jednorazovú príležitostnú činnosť príjem spadá pod ostatné príjmy.

Mne príkazná zmluva svojim charakterom pripadá, že by mala patriť pod závislú činnosť (stanovisko, ktoré sme dostali my z DÚ).

V takom prípade (zdaňovanie príkaznej zmluvy podľa §5), je príkazca platiteľom príjmu zo závislej činnosti a pre daň sa na neho vzťahujú rovnaké povinnosti ako na zmestnávateľa - t.j. odvádzať preddavky na daň, vykazovať, dávať potvrdenie. Z hľadiska SP vzťah na základe príkaznej zmluvy nie je "poistným vzťahom" pre SP - t.j. žiadne prihlasovanie ani odvody. Z hľadiska ZP má príjem z príkaznej zmluvy (zdaňovaný podľa §5) podobný charakter ako príjem z dohody - t.j. u zamestnanca alebo SZČO sa z príjmu z príkaznej zmluvy poistné na ZP neplatí. U samoplatcu ide takýto príjem do VZ pre ZP. U dôchodcu, študenta a pod. sa príjem z príkaznej zmluvy posudzuje pre posúdenie na hranicu platenia (13000 za 9-12/2005). Ak túto hranicu prekročia (spolu s dohodami), platia ZP z tohoto príjmu za 9-12/2005.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ja som pripojila jedno stanovisko, druhé pripojila AdaG http://www.porada.sk/showpost.php?p=152203&postcount=1. V tomto sa píše že závisí od charakteru práce - buď príjem spadá pod závislú činnosť, alebo pod príjem zo živnosti a len keď ide o jednorazovú príležitostnú činnosť príjem spadá pod ostatné príjmy.

Mne príkazná zmluva svojim charakterom pripadá, že by mala patriť pod závislú činnosť (stanovisko, ktoré sme dostali my z DÚ).

V takom prípade (zdaňovanie príkaznej zmluvy podľa §5), je príkazca platiteľom príjmu zo závislej činnosti a pre daň sa na neho vzťahujú rovnaké povinnosti ako na zmestnávateľa - t.j. odvádzať preddavky na daň, vykazovať, dávať potvrdenie. Z hľadiska SP vzťah na základe príkaznej zmluvy nie je "poistným vzťahom" pre SP - t.j. žiadne prihlasovanie ani odvody. Z hľadiska ZP má príjem z príkaznej zmluvy (zdaňovaný podľa §5) podobný charakter ako príjem z dohody - t.j. u zamestnanca alebo SZČO sa z príjmu z príkaznej zmluvy poistné na ZP neplatí. U samoplatcu ide takýto príjem do VZ pre ZP. U dôchodcu, študenta a pod. sa príjem z príkaznej zmluvy posudzuje pre posúdenie na hranicu platenia (13000 za 9-12/2005). Ak túto hranicu prekročia (spolu s dohodami), platia ZP z tohoto príjmu za 9-12/2005.
Ďakujem, Janka.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka, Tonko, vďaka vám obom.....konečne už mám v tom jasno.
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Ja mám prípad, kedy sa jedná určite o jednorázovú činnosť, napr. reinštalácia 100 ks PC v nejakej velkej firme. A kedže to živnostník nezvládal sám, zadal takúto ulohu študentom, s tým, že im presne zadefinoval čo a do kedy musia spraviť. Je jedno kolko hodín budú pracovať, ale úloha musí byť splnená načas a presne podľ kritérií. Odmena je určite vyššia ako spomínaný 5-násobk živ. minima. Dohodo o vykonaní práce sa mi nezdá byť vhodná, pretože ja mu nemôžem nadefinovať počet odpracovaných hodín. Mňa to neazujíma, koľko hodín denne bude pracovať. Ja len chcem, aby úloha bola splnená včas a kompletne. A skutočne som nikde nenašla , že odmena na príkaznú zmluvu môže byť len do výšky 5-násobky živ. minima.Živnostník má rozne takéto nárazové akcie, kde sa vôbec nedá určiť koľko hodín to potrvá ale len čas do kedy sa daná úloha musí vykonať a tým končí. Zdaňovanie je mi jasné. Normálne si tí ľúdkovia minulí rok urobili daňové priznania. Len stále neviem, ako je to s odvomi a najmä so zdravotným poistením, ktoré teraz prešlo viacerými podstatnými novelami. Tie skupiny som už uviedla vo vyššie uvedenom príspevku.
Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sisas
Ja mám prípad, kedy sa jedná určite o jednorázovú činnosť, napr. reinštalácia 100 ks PC v nejakej velkej firme. A kedže to živnostník nezvládal sám, zadal takúto ulohu študentom, s tým, že im presne zadefinoval čo a do kedy musia spraviť. Je jedno kolko hodín budú pracovať, ale úloha musí byť splnená načas a presne podľ kritérií. Odmena je určite vyššia ako spomínaný 5-násobk živ. minima. Dohodo o vykonaní práce sa mi nezdá byť vhodná, pretože ja mu nemôžem nadefinovať počet odpracovaných hodín. Mňa to neazujíma, koľko hodín denne bude pracovať. Ja len chcem, aby úloha bola splnená včas a kompletne. A skutočne som nikde nenašla , že odmena na príkaznú zmluvu môže byť len do výšky 5-násobky živ. minima.Živnostník má rozne takéto nárazové akcie, kde sa vôbec nedá určiť koľko hodín to potrvá ale len čas do kedy sa daná úloha musí vykonať a tým končí. Zdaňovanie je mi jasné. Normálne si tí ľúdkovia minulí rok urobili daňové priznania. Len stále neviem, ako je to s odvomi a najmä so zdravotným poistením, ktoré teraz prešlo viacerými podstatnými novelami. Tie skupiny som už uviedla vo vyššie uvedenom príspevku.
Ďakujem
Pozri príspevok č.15 od somij, myslím, že je tam všetko.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sisas
Ja mám prípad, kedy sa jedná určite o jednorázovú činnosť, napr. reinštalácia 100 ks PC v nejakej velkej firme. A kedže to živnostník nezvládal sám, zadal takúto ulohu študentom, s tým, že im presne zadefinoval čo a do kedy musia spraviť. Je jedno kolko hodín budú pracovať, ale úloha musí byť splnená načas a presne podľ kritérií. Odmena je určite vyššia ako spomínaný 5-násobk živ. minima. Dohodo o vykonaní práce sa mi nezdá byť vhodná, pretože ja mu nemôžem nadefinovať počet odpracovaných hodín. Mňa to neazujíma, koľko hodín denne bude pracovať. Ja len chcem, aby úloha bola splnená včas a kompletne. A skutočne som nikde nenašla , že odmena na príkaznú zmluvu môže byť len do výšky 5-násobky živ. minima.Živnostník má rozne takéto nárazové akcie, kde sa vôbec nedá určiť koľko hodín to potrvá ale len čas do kedy sa daná úloha musí vykonať a tým končí. Zdaňovanie je mi jasné. Normálne si tí ľúdkovia minulí rok urobili daňové priznania. Len stále neviem, ako je to s odvomi a najmä so zdravotným poistením, ktoré teraz prešlo viacerými podstatnými novelami. Tie skupiny som už uviedla vo vyššie uvedenom príspevku.
Ďakujem
Ak to považujete za príležitostný príjem a zdaňujete podľa §8 (ja si netrúfam povedať, ako sa na to bude pozrať DÚ), tak pre SP to nie je "poistný vzťah" a teda poistné do SP sa neplatí žiadne. Pre ZP príjem podľa §8 sa nezapočítava do VZ, ani pre posúdenie hranice príjmu pre platenie preddvkov u študentov, t.j. takýto príjem je pre ZP irelevantný.
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

ahojte poraďáci.
príspevky od somij č. 15
Ja som pripojila jedno stanovisko, druhé pripojila AdaG http://www.porada.sk/showpost.php?p=152203&postcount=1. V tomto sa píše že závisí od charakteru práce - buď príjem spadá pod závislú činnosť, alebo pod príjem zo živnosti a len keď ide o jednorazovú príležitostnú činnosť príjem spadá pod ostatné príjmy.

Mne príkazná zmluva svojim charakterom pripadá, že by mala patriť pod závislú činnosť (stanovisko, ktoré sme dostali my z DÚ).

V takom prípade (zdaňovanie príkaznej zmluvy podľa §5), je príkazca platiteľom príjmu zo závislej činnosti a pre daň sa na neho vzťahujú rovnaké povinnosti ako na zmestnávateľa - t.j. odvádzať preddavky na daň, vykazovať, dávať potvrdenie. Z hľadiska SP vzťah na základe príkaznej zmluvy nie je "poistným vzťahom" pre SP - t.j. žiadne prihlasovanie ani odvody. Z hľadiska ZP má príjem z príkaznej zmluvy (zdaňovaný podľa §5) podobný charakter ako príjem z dohody - t.j. u zamestnanca alebo SZČO sa z príjmu z príkaznej zmluvy poistné na ZP neplatí. U samoplatcu ide takýto príjem do VZ pre ZP. U dôchodcu, študenta a pod. sa príjem z príkaznej zmluvy posudzuje pre posúdenie na hranicu platenia (13000 za 9-12/2005). Ak túto hranicu prekročia (spolu s dohodami), platia ZP z tohoto príjmu za 9-12/2005.
__________________
Ak sa mýlim, opravte ma!
Jana Motyčková

a od somij č. 20
Ak to považujete za príležitostný príjem a zdaňujete podľa §8 (ja si netrúfam povedať, ako sa na to bude pozrať DÚ), tak pre SP to nie je "poistný vzťah" a teda poistné do SP sa neplatí žiadne. Pre ZP príjem podľa §8 sa nezapočítava do VZ, ani pre posúdenie hranice príjmu pre platenie preddvkov u študentov, t.j. takýto príjem je pre ZP irelevantný

som naštudovala. Len ma zaujíma, že podľa čoho ZP zistí, podľa akého § Zákona o Dani z príjmov si daňovník tento príjem z príkaznej zmluvy zdaňoval. Lebo ak si to dal do DP podľa § 5 zákona, tak potom tento príjem podlieha aj odvodovej povinnosti na ZP. Ak podľa §8 zákona o DzP tak nepodlieha odvodovej povinnosti na ZP. Aspoň tak som to pochopila z týchto dvoch príspevkov. Tak fakt neviem. Minulý rok sme sa s daňovým poradcom zhodli, že príjem z príkaznej zmluvy (bola to vyslovene jednorázová činnosť) patrí do §8 Zákona o Dani z príjmov. Možno by bolo dobré, keby mohol zareagovať p. Mihál. Ja som dala dotaz aj na VšZP, zatiaľ som však odpoveď nedostala.
Želám pekný deň!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať